Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 14.12.2015, 13:52:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Am zis eu că-s prost!

Da' prind curaj când mă uit în jur...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #92  
Vechi 14.12.2015, 14:05:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Alea care nu se dau numai prin transmitere sexuala, ci si prin alte moduri.
Si la "alte moduri" pentru ce e nevoie de educatie sexuala?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 14.12.2015, 14:07:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă nu înțelegi, de ce te bagi în seamă?
Ba intelege.
Ca ce vrem noi nu vrea ea.
Si ne explica pe urma ce vrea ea, si ce aberanti suntem astia care vorbesc de morala crestina.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 14.12.2015, 14:08:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
educatia sexuala in sine ca disciplina, este un fel de lobby pentru desfranare
Am mai spus-o si aici, nu si daca e facuta corect, adica in conformitate cu morala crestina si de ce nu, realitatile medicale., fiziologice, psihologice, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 14.12.2015, 14:17:40
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragos frate, stai linistit. Tu si prost, in nici un caz. Valabil si pentru toti cei ce posteaza in duh crestin aici. Cand ii citesc postarile sophiei, cu obsesiile pe tema facutului de copii in sticla si altor genderisme importate cu anasana sictir de la locul unde e varza aia, brasals adica, am senzatia cacitesc un text in Colicoida vernaculara. :))))))))))))))))))))))
Acum serios, pentru un om cu mintea normala, adica non-pedofil intre altele, notiunile de "educatie pentru copii mici" si "sex" don't belong in the same sentence.
Ma uitam eu la colege intr-a sasea, dar nu in felul ala. Bleah...
Marile porcarii ce facem atunci cu totii era sa scriem obscenitati pe peretele de la veceul de baieti. Sau sa furam seminte de la simpaticul stat comunist (pe prima o faceau doar golanii clasei, pe a doua si eu). Yeeah, tempi passati. Era bine de tot atunci. Acum...pai cand am predat eu la practica pedagogica la o clasa a 7-a la o scoala de fitze in a doua jumatate a anilor nouazeci, m-am speriat in sensul cel mai propriu: alea erau eleve cu frica de parinti macar, daca nu sid e Dumnezeu, sau..alte specii!? Si bagati de seama ca ocupantul imperialist, care inca nu se vadise ca ocupant, nu baga inca, mai cu zaharelul, mai cu sistemul antiracheta, pardon, bata, tampenii din astea pe gat. Tinerii si copiii erau inca, sa zicem, normali.
Acum? No comment. Pe tronul lui Vitiate, sarcini la 10 (zece) ani?!?!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 14.12.2015, 14:22:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai au sarcini la 10 ani ca nu le-am invatat de la gradinita sa ia anticonceptionale de la 7 :)

Solutia pentru prea multa sexualizare si imoralitate? Si mai multe sexualizare si trecerea imoralitatii la capitolul "normalitate".

Pai vezi tu, lucrurile nu stau atat de rau, noi le vedem rau, prin perspectiva unei moralitati invechite.

Sarcina a 10 ani? Nasol, dar sex + anticonceptionale a 10 ani, nu mai e asa nasol.
Daca n-ar fi fost sarcina, nu aflam niciodata, nu?

Deci naturalul e problema - sarcina, contra-conceptia e solutia eleganta la problema.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 14.12.2015, 14:25:59
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ca o concluzie la acest topic.

Intradevar, este necesara o educatie a tinerilor in privinta relatiilor intime, dar conteaza enorm CUM si in ce directie se face aceasta.

Ideal ar fi ca aceasta educatie sa se faca in familie, de catre parinti, dar din pacate sunt numeroase cazurile când parintii (fie dintr-o pudoare falsa, fie din nestiinta, fie din ignoranta, etc) nu realizeaza acest lucru.

Consider ca este normal a-i explica unui tanar/tanara, la o varsta potrivita (sa zicem aproximativ 14- 15 ani), cum functioneaza aparatul reproducator, care sunt consecintele relatiilor intime, cum apare sarcina, care sunt riscurile unor relatii intime intamplatoare, despre bolile cu transmitere sexuala, despre masurile de igiena intima, despre menstruatie.

In privinta utilizarii mijloacelor contraceptive (prezervativ, pastile anticonceptionale), acestea NU trebuie sa fie utilizate ca o asigurare pentru relatii intime intamplatoare. Ci este normal a fi utilizate numai in cadrul unui cuplul stabil, care este impreuna de mai mult timp, si care nu-si doreste sa aibă inca copii. Si persoanele casatorite pot utiliza aceste metode contraceptive, daca nu-si doresc inca sa aibă copii, sau au deja copii si nu vor sa faca si altii (in conditiile economice de astazi din Romania, mai mult de doi-3 copii, este foarte greu de crescut si educat).
Insa trebuie explicat foarte clar ca avortul este egal cu crima, si nu trebuie facut sub nici o forma.

Apoi trebuie explicat- si este foarte important- ca relatiile intime NU trebuie sa fie un scop in sine, ci in mod normal ar trebui sa fie una din consecintele unei relatii mai indelungate, bazata pe sentimente autentice reciproce (adica inainte de a ajunge la a aveea relatii intime cu cineva, trebuie sa cunosti un timp persoana respectiva, sa vezi daca simti pentru aceea persoana mai mult decat o simpla atractie fizica ).

Si bineinteles , trebuie explicat tinerilor ca apucaturi de genul homosexualitatea, pedofilie, incest, violuri, perversiuni sexuale, reprezinta lucruri ANORMALE, degradante si injositoare, care nu trebuie practicate sub nici o forma.
Iar daca vreun tanar/tanara crede ca are una din aceste apucaturi, sa fie indrumat/indrumata catre un tratament ori medical, ori psihologic, de specialitate.

Last edited by Florinvs; 14.12.2015 at 14:32:47.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 14.12.2015, 14:31:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si cine te-a pus pe tine sa tragi concluzi cu pretentia de a stabli norme morale arbitrare?

Macar ai mai ajuns pe la preot sa te lamuresti care e treaba cu sexul premarital?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 14.12.2015, 14:35:38
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai au sarcini la 10 ani ca nu le-am invatat de la gradinita sa ia anticonceptionale de la 7 :)

Solutia pentru prea multa sexualizare si imoralitate? Si mai multe sexualizare si trecerea imoralitatii la capitolul "normalitate".

Pai vezi tu, lucrurile nu stau atat de rau, noi le vedem rau, prin perspectiva unei moralitati invechite.

Sarcina a 10 ani? Nasol, dar sex + anticonceptionale a 10 ani, nu mai e asa nasol.
Daca n-ar fi fost sarcina, nu aflam niciodata, nu?

Deci naturalul e problema - sarcina, contra-conceptia e solutia eleganta la problema.
Din pacate, mare dreptate ai. Bun, si practic, care e masura? Nu rascoala (e barbara si ilegala, asa ca stam cuminti), nu petitie (ideea e rizibila, evident ineficienta, si in plus deconspira pe cei ce gandesc altfel-decat-sistemul). Ce a mai ramas e doar educatia crestina. Indiferent de confesiune.
Aparent offtopic: regardless de confesiune, ce parere aveti sa aratam solidaritate, prin pichetari si alte actiuni legale, cu familia acelor crestini penticostali a caror copii au fost rapiti de mafia numita "protectia copilului norvegiana"? Sunt fiinte umane si crestini. Azi iau copii de neoprotestanti, maine de catolici, poimaine de ortodocsi. Stiu, nu e topicul deschis special de mine pentru asta, dar...
Reept, solutia este staruinta in credinta. Violenta, cae a oficialilor, ca e a maselor, nu duce la nimic bun. Stiu, multi scrasnesc din dinti la gandul persecutiei finale, dar crestinul isi doreste victorie in Ceruri, nu in lume. Si victoria este sa aratam, prin nesfarsit spite de barbati si femei intregi la minte si trup, ca marturism credinta in Hristos. Nu trebuie sa aparam cu forta ce credem, nu asa cum probabil in vremurile din urma, statul ne va impune cu forta. Ei au armele, noi obrazul. Ce fac penticostalii e o idee buna, numai sa aiba vizibilitate maxima in mass-media.

Last edited by Intrarea Vagonului; 14.12.2015 at 14:42:01.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.12.2015, 14:54:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din fericire a mai ramas totusi parca ceva loc si pentru "societatea civila" - partea crestina.
Si desigur, si Biserica mai are un cuvant de spus la noi, cred si sper.

Solutia corecta dar probabil niciodata pusa in practica - ar fi de-sexualizarea mass-mediei.

Ce se poate face insa, daca tot se va ajunge la "ora de sex" ar fi sa:

1. sa nu fie o educatie strict anatomica, cu atat mai putin mesaje deviante (sexul e ok in orice context, doar sa te "protejezi" sau sa fii homosexual e "cool")
Sa se implementeze o educatie sentimentala (sex nu e tot una cu dragoste), pentru familie

2. sa se explice clar riscurile asociate: BTS, ca prezervativul nu e solutia magica ci mai degraba ruleta ruseasca, mai ales riscurile psihice si intelectuale ale sexualizarii precoce.

Studii sunt o gramada:

Premature sexualisation: understanding the risks

http://www.womenssupportproject.co.u...f_wdf81574.pdf

Hypersexualization of young girls: What are the issues? Should we be worried?
http://www.cwhn.ca/en/hypersexualizationprimer2

The Disturbing Sexualization of Really Young Girls
http://www.huffingtonpost.com/dr-jim...b_1948451.html

Report of the APA Task Force on the Sexualization of Girls

http://www.apa.org/pi/women/programs...eport-full.pdf

Dupa cum se vede, sexualizarea precoce afecteaza in special fetele.
Si nu le afecteaza doar ca fete/femei, categoric le va afecta mai tarziu ca sotii si mame.

Insa lucrurile nu sunt atat de simple, exista interese pentru destabilizarea societatii. O societate in deriva e mult mai usor de condus, manipulat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.12.2015 at 14:58:52.
Reply With Quote
Răspunde