Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 22.05.2009, 21:53:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ce ma face sa cred si in Dumnezeu. Nu se poate explica.. este o convingere intima bazata pe o anumita traire.
Evident, joaca si ratiunea un rol. Crestinismul nu are legi depasite de istorie si provenind dintr-o intelegere partiala, dupa parerea mea. Eu in vad ca o implinire si o trambulina spre cer.
Crestinismul nu este o religie a Legii, mai trebuie precizat. Deci nu este vorba de 'noile legi', ci de 'legea' dragostei manifestata in toate.

Dar evident, nu se poate demonstra. Nici nu pretind!
Dupa parerea mea, crestinismul, religia in general, nu are nici o baza in a-si asuma exclusivitatea in dreptul de a da legi morale.
Morala crestina nu e cu nimic mai presus de morala musulmana sau atee.
Toate sistemele morale sint in schimbare si reflecta viziunea despre lume a unui grup social.
Dar morala atee are un atu: poate fi un numitor comun pentru toate celelalte, in primul rind pentru ca aceasta se bazeaza pe cauzele naturale pentru care a aparut morala si altruismul reciproc.
Bineinteles, doar pentru religiile care isi doresc ca lucrurile sa mearga mai bine pe lumea aceasta.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 22.05.2009, 22:04:46
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Pai ,ai drepate Cristi asa e si sunt in acord cu tine .
Am spus-o nu neaparat ca o justificare ci mai mult ptr a sublinia ca-i mai bine sa-L avem in suflet ,in inima , in minte in toata fiinta noastra pe Domnul nostru Iisus cu I mare, mai bine decat cu I mare pe hartie si -n inima ... Nu stiu ce am azi ca-s cam ratutita si nu ma exprim cum as vrea.
Dar vezi asa-i de folos, sa te mai ajute cate un frate in Hristos si sa te indrepte cand mai gresesti ..si asta imi place la tine ca esti corect si spui lucrurilor pe nume.
Sa stii ca tocmai mi-am terminat un lucru de facut in casa si tot timpul cat am strans , m-am gandit la tine chiar imi propusesem sa te intreb de sanatatea mamei tale ..dar mi-ai luat-o tu inainte si acum ..vezi tu daca vrei sa-mi spui sau nu ..
Cu voia lui Dumnezeu va doresc multa sanatate Cristi !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #93  
Vechi 22.05.2009, 22:11:14
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dupa parerea mea, crestinismul, religia in general, nu are nici o baza in a-si asuma exclusivitatea in dreptul de a da legi morale.
Morala crestina nu e cu nimic mai presus de morala musulmana sau atee.
Toate sistemele morale sint in schimbare si reflecta viziunea despre lume a unui grup social.
Dar morala atee are un atu: poate fi un numitor comun pentru toate celelalte, in primul rind pentru ca aceasta se bazeaza pe cauzele naturale pentru care a aparut morala si altruismul reciproc.
Bineinteles, doar pentru religiile care isi doresc ca lucrurile sa mearga mai bine pe lumea aceasta.
La ce crestinism te referi? Cel ortodox nu include conceptul de morala decât atunci când se refera la glasul constiintei morale pe care îl aude fiecare, spunându-i ce e bine si ce e rau. Dar crestinismul ortodox nu are un set de legi morale fiindca el este practic, poruncile divine nu au un scop social ci au scopul dublu de mântuire prin unirea cu Dumnezeu si de pazire de urmarile nefaste ale unor actiuni.

Islamul nu are nici el legi morale ci doar cerinta urmarii unor ritualuri absurde, patologice (cum sunt de pilda rugaciunile spuse înainte si dupa mersul la wc).

Ateismul sustine ca el are o morala dezinteresata, lipsita de dorinta sau teama unei rasplati sau fagaduinte viitoare, dar aceasta e doar o îngâmfare infantila si un cult al moralei,deci o forma de religie aberanta.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 22.05.2009, 22:14:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Pai ,ai drepate Cristi asa e si sunt in acord cu tine .
Am spus-o nu neaparat ca o justificare ci mai mult ptr a sublinia ca-i mai bine sa-L avem in suflet ,in inima , in minte in toata fiinta noastra pe Domnul nostru Iisus cu I mare, mai bine decat cu I mare pe hartie si -n inima ... Nu stiu ce am azi ca-s cam ratutita si nu ma exprim cum as vrea.
Dar vezi asa-i de folos, sa te mai ajute cate un frate in Hristos si sa te indrepte cand mai gresesti ..si asta imi place la tine ca esti corect si spui lucrurilor pe nume.
Sa stii ca tocmai mi-am terminat un lucru de facut in casa si tot timpul cat am strans , m-am gandit la tine chiar imi propusesem sa te intreb de sanatatea mamei tale ..dar mi-ai luat-o tu inainte si acum ..vezi tu daca vrei sa-mi spui sau nu ..
Cu voia lui Dumnezeu va doresc multa sanatate Cristi !
Multumesc mult , draga Sia. Acum sa-ti spun un secret : aici ne URMARESC mai ales ATEII si in special la topicul asta si trebuie sa fim atenti si cum punem virgula si punctul , ca in rest , SA FI BINECUVANTATA
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 22.05.2009, 22:20:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
La ce crestinism te referi? Cel ortodox nu include conceptul de morala decât atunci când se refera la glasul constiintei morale pe care îl aude fiecare, spunându-i ce e bine si ce e rau. Dar crestinismul ortodox nu are un set de legi morale fiindca el este practic, poruncile divine nu au un scop social ci au scopul dublu de mântuire prin unirea cu Dumnezeu si de pazire de urmarile nefaste ale unor actiuni.

Islamul nu are nici el legi morale ci doar cerinta urmarii unor ritualuri absurde, patologice (cum sunt de pilda rugaciunile spuse înainte si dupa mersul la wc).

Ateismul sustine ca el are o morala dezinteresata, lipsita de dorinta sau teama unei rasplati sau fagaduinte viitoare, dar aceasta e doar o îngâmfare infantila si un cult al moralei,deci o forma de religie aberanta.
Ateismul nu are o morala dezinteresata. Morala ateista este bazata pe interesul citor mai multi, este bazata pe altruismul reciproc.
Eu pe tine te-am inteles ca ortodoxismul nu are un set de legi morale, dar nu cred ca parerea ta este impartasita de multi dintre ortodocsi.
Poate nu am inteles eu bine, dar ortodoxismul nu isi spune parerea despre avort, homosexualism, despre cum sa ne comportam in societate etc?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 22.05.2009, 22:21:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acum sa-ti spun un secret : aici ne URMARESC mai ales ATEII si in special la topicul asta si trebuie sa fim atenti si cum punem virgula si punctul , ca in rest , SA FI BINECUVANTATA

Sanatate
Reply With Quote
  #97  
Vechi 22.05.2009, 22:32:37
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Topcat ,acum am vazut la profilul tau ca esti ateu ...Pai daca deja ai calea ta ce mai intrebi una si alta ..zau asa ca ne trezim vorbind fiecare pe limba lui . nu-nteleg atitudina ta .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 16.12.2010 at 23:54:04.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 22.05.2009, 22:54:23
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ateismul nu are o morala dezinteresata. Morala ateista este bazata pe interesul citor mai multi, este bazata pe altruismul reciproc.
Eu pe tine te-am inteles ca ortodoxismul nu are un set de legi morale, dar nu cred ca parerea ta este impartasita de multi dintre ortodocsi.
Poate nu am inteles eu bine, dar ortodoxismul nu isi spune parerea despre avort, homosexualism, despre cum sa ne comportam in societate etc?
Áltruismul înseamna bine dezinteresat, te contrazici.

Eu nu ti-am spus parerea mea ci învatatura Bisericii (sper sa nu gresesc).
Poti citi aici ceva despre ce înseamna morala în Ortodoxie:
http://www.crestinortodox.ro/morala/...i-nu-a-legilor

Da, exista îndrumari ale Bisericii si reguli, dar acelea nu sunt considerate norme morale. Ca sa întelegi,gândeste-te ca Biserica nu foloseste notiunea de imoral. Tot ce este rau nu este imoral ci moarte: plata pacatului este moartea.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 22.05.2009, 23:04:53
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt si astea niste justificari, cum justificam mai toata graba noastra in rugaciune, in mersul la Biserica , in aprinderea unei lumanari, a unei candele, pentru ca, oricum stie Dumnezeu ce e in mintea si sufletul nostru. Morala o tinem doar in teorii, bucurand-ui pe atei din plin. Deci, Iisus , si-n scris,si-n inima la fel se scrie. Te rog sa ma scuzi, dar nu po tfi alaturi de opinia ta .Cate un pic , cate un pic, si totul se reduce la ce credem noi ca avem in mintea si sufletul nostru
Cristian, dar tu nu ai gresit niciodata in viata ta de insisti atata cu privire la o greseala din graba si pentru care mi-am cerut iertare? Unde iti este smerenia?!?
Pe Sia o vad mai iertatoare. Multumesc, Sia.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 22.05.2009, 23:08:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Morala crestina nu e cu nimic mai presus de morala musulmana sau atee.
Ei, am trait s-o aud si pe asta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22