Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1031  
Vechi 02.07.2011, 22:57:16
exageratinlaturatul exageratinlaturatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Acest text se afla intr-o Biblie.
Dacă dumneavoastră vă dă mâna să vă construiți dogma pe un singur verset (și acela dintr-o carte apocrifă), eu nu mai am ce comenta. Numai bine!
  #1032  
Vechi 02.07.2011, 23:09:33
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de exageratinlaturatul Vezi mesajul
1 Timotei 4 nu zice nimic de carnea de porc.

Domnul Hristos nu Și-a dat sângele Său prețios ca porcul să fie sfințit, ci ca omul să fie mântuit.

Pasajul în discuție se referă doar la niște chestiuni în discuție la data aceea. Ori noi știm că în Scriptură există mai multe interdicții (nu doar cele alimentare), însă acestea erau clare și lămurite pentru creștinii proveniți dintre neamuri.

Trebuie să recunoașteți că deosebirea între cărnuri nu este după "modelul evreiesc", ci datează cu sute de ani înainte de nașterea primului evreu pe pământ.
Pasajul in discutie din 1 Timotei 4 este:

"1. Dar Duhul graieste lamurit ca, in vremurile cele de apoi , unii se vor departa de la credinta, luand aminte la duhurile cele inselatoare si la invataturile demonilor,
2. Prin fatarnicia unor mincinosi, care sunt infierati in cugetul lor.
3. Acestia opresc de la casatorie si de la unele bucate , pe care Dumnezeu le-a facut, spre gustare cu multumire, pentru cei credinciosi si pentru cei ce au cunoscut adevarul,
4. Pentru ca orice faptura a lui Dumnezeu este buna si nimic nu este de lepadat, daca se ia cu multumire;
5. Caci se sfinteste prin cuvantul lui Dumnezeu si prin rugaciune."


Deci arata ca se refera la cei care sunt credinciosi si au cunoscut adevarul, adica la crestini, pentru acestia bucatele din carne sunt facute sa fie luate spre gustare cu multumire, si arata de ce, pentru ca orice faptura este buna, deci controversa se referea la anumite animale care ar fi fost considerate de unii ca nefiind bune, si de ce sunt bune aceste fapturi pentru cei care sunt crestini, in adevar? Pentru ca sunt sfintite prin cuvantul lui Dumnezeu (Cuvantul lui Dumnezeu este Iisus Hristos) si prin rugaciune si ca atare, daca se iau cu multumire totul este ok.
Ce animale sunt considerate ca nefiind bune? Pana acum, eu nu am auzit decat de cele de la evrei cu copite despicate (ex. porcul) si taratoarele, si cele de la musulmani. Si desi musulmanii inca nu erau inventati, pasajul vorbeste oricum de "vremurile de apoi" in care se vor intampla toate astea, deci nu vorbeste strict de vremurile in care au fost spuse cuvintele, asa ca nu este exclus sa se fi referit si la musulmani.

Cat despre faptul ca deosebirea intre carnuri nu ar fi fost evreiesc, are prea putina importanta in acest context in care se arata ca cei care sunt in adevar pot manca orice faptura pentru ca toate sunt sfintite de Cuvantul lui Dumnezeu, prin rugaciune, si daca se mai adauga si o multumire totul este ok. Obiceiul evreiesc si musulman il dadusem ca exemplu pentru ca nu cunosteam un altul, dar poate ca or mai fi si altii care deosebesc carnurile si dvs stiti mai bine. Oricum are putina importanta pentru ca erau niste exemple, cu cat sunt mai multe exemple cu atat mai bine.

Ca atare, paragraful nu aduce in discutie postul ci exact controversa asupra deosebirii intre carnuri. Cine face deosebire intre carnuri, fiind crestin, pai numai de la cel rau ii vine gandul deosebirii.

Last edited by Adriana3; 02.07.2011 at 23:14:06.
  #1033  
Vechi 02.07.2011, 23:10:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Oricum,remarc ca anumite lucruri nu s-au schimbat si nici nu se vor schimba. Daca mai sunt unii care fac timide eforturi de reconciliere,este de ajuns o scanteie ca sa reaprindem ura.
Nu, nu s-au schimbat și nu se vor schimba. Erezia este erezie, schisma este schismă. Putem ca, în loc de "erezie" să spunem "exercițiu de libertate" sau "creativitate teologică". Putem să-i spunem schismaticului "frate în comuniune imperfectă", după cum surdului îi spunem "hipoacuzic". Dar, dincolo de terminologie, rămân tristele realități.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #1034  
Vechi 02.07.2011, 23:20:52
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de exageratinlaturatul Vezi mesajul
Pare că e mai la îndemână să ne lansăm în speculații cu privire la ce zice un verset (de fapt: ce nu zice), decât să studiem ce zice întreg ansamblul scripturistic cu privire la subiectul nemuririi sufletului. Concluzia ar fi zdrobitoare: nu zice absolut nimic! Niciun verset al Bibliei nu folosește expresia "nemurirea sufletului"...

Păi citiți mai bine parabola: cel ce nu crede în Moise și Prooroci (adică Scriptura), nu va crede nici pe un înviat din morți. Drept dovadă, nu peste mult timp un alt Lazăr înviat din morți nu este crezut, ci este amenințat cu moartea de farisei. Aceștia preferau poveștile cu fantome și "nemurirea sufletului" în locul adevărului spus de un înviat.
Pai tocmai ca nu le placea sa auda ce zicea inviatul, pentru ca nu le convenea sa auda ce chinuri ii asteapta dupa moarte daca nu se pocaiesc, si vad ca nici dvs nu prea va convine. Ce sa-i faci, nimeni nu se inghesuie cu bucurie la pocainta, nici cand sunt avertizati de prooroci, nici cand sunt avertizati de mortii inviati, si nici chiar cand Dumnezeu insusi intrupat le spune ce ii asteapta...
  #1035  
Vechi 02.07.2011, 23:25:54
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, nu s-au schimbat și nu se vor schimba. Erezia este erezie, schisma este schismă. Putem ca, în loc de "erezie" să spunem "exercițiu de libertate" sau "creativitate teologică". Putem să-i spunem schismaticului "frate în comuniune imperfectă", după cum surdului îi spunem "hipoacuzic". Dar, dincolo de terminologie, rămân tristele realități.
Lamuriti-ma si pe mine, pentru dvs. ortodocsii sunt doar schismatici sau si eretici? Si pentru faptul de a fi, in opinia dvs., schismatici si/sau eretici, si despre ei ganditi ca si despre respectivul protestant, ca ar fi servii satanei, sau aveti totusi ceva limite?
  #1036  
Vechi 02.07.2011, 23:27:19
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, nu s-au schimbat și nu se vor schimba. Erezia este erezie, schisma este schismă. Putem ca, în loc de "erezie" să spunem "exercițiu de libertate" sau "creativitate teologică". Putem să-i spunem schismaticului "frate în comuniune imperfectă", după cum surdului îi spunem "hipoacuzic". Dar, dincolo de terminologie, rămân tristele realități.
Noi avem o parere diferita cu privire la ceea ce spuneti.Si nu ne consideram eretici.Faptul ca ne considerati dvs,sau biserica dvs,este problema celor care cred asta.Vom vedea Cel de Sus cum ne va considera pe fiecare.Iar cu privire la schisma,aveti o problema de rezolvat cu ortodocsii.Oricum un lucru,in acest context,se prefigureaza:lucrurile vor continua asa pentru mult timp.Sau pana la final,cand se va lamuri totul.Din punctul meu de vedere,in virtutea acestui dialog,stiind cum ar evolua,prefer sa inchid discutia pentru ca nu cred ca va aduce ceva folositor nimanui.Fiecare cu opinia lui,daca nu se poate altfel, si Dumnezeu cu judecata.
  #1037  
Vechi 02.07.2011, 23:27:27
exageratinlaturatul exageratinlaturatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pasajul in discutie din 1 Timotei 4 este:

"1. Dar Duhul graieste lamurit ca, in vremurile cele de apoi , unii se vor departa de la credinta, luand aminte la duhurile cele inselatoare si la invataturile demonilor,
2. Prin fatarnicia unor mincinosi, care sunt infierati in cugetul lor.
3. Acestia opresc de la casatorie si de la unele bucate , pe care Dumnezeu le-a facut, spre gustare cu multumire, pentru cei credinciosi si pentru cei ce au cunoscut adevarul,
4. Pentru ca orice faptura a lui Dumnezeu este buna si nimic nu este de lepadat, daca se ia cu multumire;
5. Caci se sfinteste prin cuvantul lui Dumnezeu si prin rugaciune."

Deci arata ca se refera la cei care sunt credinciosi si au cunoscut adevarul, adica la crestini, pentru acestia bucatele din carne sunt facute sa fie luate spre gustare cu multumire, si arata de ce, pentru ca orice faptura este buna, deci controversa se referea la anumite animale care ar fi fost considerate de unii ca nefiind bune, si de ce sunt bune aceste fapturi pentru cei care sunt crestini, in adevar? Pentru ca sunt sfintite prin cuvantul lui Dumnezeu (Cuvantul lui Dumnezeu este Iisus Hristos) si prin rugaciune si ca atare, daca se iau cu multumire totul este ok.
Ce animale sunt considerate ca nefiind bune? Pana acum, eu nu am auzit decat de cele de la evrei cu copite despicate (ex. porcul) si taratoarele, si cele de la musulmani. Si desi musulmanii inca nu erau inventati, pasajul vorbeste oricum de "vremurile de apoi" in care se vor intampla toate astea, deci nu vorbeste strict de vremurile in care au fost spuse cuvintele, asa ca nu este exclus sa se fi referit si la musulmani.

Cat despre faptul ca deosebirea intre carnuri nu ar fi fost evreiesc, are prea putina importanta in acest context in care se arata ca cei care sunt in adevar pot manca orice faptura pentru ca toate sunt sfintite de Cuvantul lui Dumnezeu, prin rugaciune, si daca se mai adauga si o multumire totul este ok. Obiceiul evreiesc si musulman il dadusem ca exemplu pentru ca nu cunosteam un altul, dar poate ca or mai fi si altii care deosebesc carnurile si dvs stiti mai bine. Oricum are putina importanta pentru ca erau niste exemple, cu cat sunt mai multe exemple cu atat mai bine.

Ca atare, paragraful nu aduce in discutie postul ci exact controversa asupra deosebirii intre carnuri. Cine face deosebire intre carnuri, fiind crestin, pai numai de la cel rau ii vine gandul deosebirii.
Vorba multă, sărăcia omului. Paragraful nu vorbește de cărnuri, cu atât mai puțin de carnea de porc. Iar porcul, gândacul, viermele, ori șobolanul să-l lăsăm exact acolo unde l-a plasat Dumnezeu în ecosistem încă de la Creație. Aș putea să vă cer numele unui singur credincios ce a cunoscut adevărul raportat în Biblie că ar fi mâncat respectivele creaturi (în afară de Petru, care totuși nu le-a mâncat) dar n-o fac... N-aș vrea să vă pun în dificultate...
Până una-alta, "in vremurile cele de apoi " ne opresc de la alimentație organismele specializate în combaterea maladiilor de tot felul...
  #1038  
Vechi 02.07.2011, 23:27:44
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Daca m-as referi, din perspectiva,unui anumit articol din Confesiunea de Credinta de la Westminster, atunci mai ca m-as uita in alta directie cu privire la cine este sinagoga Satanei.Dar unii spun ca acele timpuri ar fi bine sa ramina in trecut.Banuiesc ca o noua disputa protestanti-catolici ar fi deja plictisitore,daca s-ar adauga la cele deja existente.Oricum,remarc ca anumite lucruri nu s-au schimbat si nici nu se vor schimba.Daca mai sunt unii care fac timide eforturi de reconciliere,este de ajuns o scanteie ca sa reaprindem ura.Care se aprinde usor si se stinge greu.Si stim toti,protestanti si catolici,din experienta trecutului,cum se termina.Cine are urechi de auzit sa inteleaga.O seara placuta.
Nu trebuie sa te superi, ereticule ...

Si nici nu trebuie sa-ti aperi credinta, mai ales in fata celor care intodeauna stiu absolut totul - asta, din umila lor parere despre ei insisi.

Oricum, nu ai nici o sansa ... cum de altfel nici eu nu am vreuna :) Suntem eretici din punctul de vedere a doua biserici, care ele insele nu sunt inca decise daca sunt sau nu eretice una fata de cealalta ... nu este funny?

Eu am renuntat demult la iluzia vreunui dialog de bun simt. Mai trec pe aici din cand in cand - cred ca am devenit dependenta de "stupoare" - doar ca sa ma mai minunez :)

Domnul sa te binecuvanteze!

macsim, eretica
  #1039  
Vechi 02.07.2011, 23:34:56
exageratinlaturatul exageratinlaturatul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pai tocmai ca nu le placea sa auda ce zicea inviatul, pentru ca nu le convenea sa auda ce chinuri ii asteapta dupa moarte daca nu se pocaiesc, si vad ca nici dvs nu prea va convine.
Mă îndoiesc că înviatul Lazăr din Betania le-ar fi povestit fariseilor despre niscava chinuri în cazanele cu smoală. Mai întâi că nu avea ce căuta pe acolo - el prietenul lui Iisus, și mai apoi pentru că mântuiții din Împărăția lui Dumnezeu nu vor "savura" o eternitate aroma de smoală și acroleină. Hristos nu S-a dus în Cer să ne pregătească locașuri în vecinătatea unui Auschwitz etern...
  #1040  
Vechi 02.07.2011, 23:48:59
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ma uit si ma minunez!

De la pagina 98 si pana la aceasta pagina au postat doar useri care apartin altor credinte decat cea ortodoxa, sau care nu si-au declarat-o (ceea ce ma face sa presupun ca nu sunt ortodocsi)!
Am mai intrebat si altadata acest lucru. De ce aici? Nu exista si site-uri pentru celelalte religii? Nu o spun cu rautate, doar ca de multe ori am vazut ca "ies scantei".

Pe de alta parte, cred ca noi ortodocsii, ar trebui sa ne bucuram ca sunt atrasi de acest site si ceilalti. Fara sa luam tensiunea, fara sa dam ajutoare, fara sa dam sau sa vindem carti.....
Va doresc toate cele bune tuturor!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38