Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1041  
Vechi 26.09.2010, 15:37:14
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Întrebare: primii creștini au fost americani? Sau polonezi? Sau?
Oricât i-ar supăra pe unii, primii creștini au fost evrei.

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Alte întrebări:
1. Istoria creștină se confundă cu istoria adventiștilor, baptiștilor sau penticostalilor, după caz, prin filieră americană?
Fiecare încearcă s-o confunde cu istoria propriei denominațiuni. Cam așa stau lucrurile cu Istoria.

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
2. Chiar nu vi se impune un adevăr de bun simț? Explozia tuturor cultelor neoprotestante a avut loc după "decimarea" populațiilor amerindiene de pe tărâmul american și nepoții celor cu convingeri de genul "A good indian is a death indian" au ales "decimarea spirituală" a europenilor prin "evanghelizare"?
Nu văd ce legătură aș avea eu cu acei criminali din istoria Statelor Unite. Probabil aceeași care o aveți și dvs. cu criminalul [aproape preot] ortodox I.V. Stalin.

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
3. Oare răstignirea lui Iisus Hristos pe un stâlp și nu pe cruce (studentul în Biblie, Charles T. Russel, a avut și el un periplu adventist de scurtă durată) nu este o aducere-aminte a stâlpului torturii de pe lângă wigwam-urile pielilor roșii? (Nu ți se adresează în mod direct...)
Era preferabil să renunțați la acest punct dacă nu mi se adresează direct. De fapt nu mi se adresează nici indirect, eu nu sunt martor al lui Iehova și nici C.T. Russel n-a fost adventist de ziua a șaptea.

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
4. Pentru mine, e o enigmă alegerea neștiinței din momentul în care Dumnezeu ni le-a dat toate spre știință. Ce crezi, domnu' Tricesimusquintus?
Nu pot avea o opinie, pentru că n-am înțeles întrebarea.
Reply With Quote
  #1042  
Vechi 26.09.2010, 16:16:45
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Oricât i-ar supăra pe unii, primii creștini au fost evrei.
Nu mă supără. Mă bucură că primii creștini au fost evrei. Asta înseamnă că pot să dau crezare și tradiției născute pe lângă Iisus Hristos care provine, în primul rând, de la evrei.


Ziceam că: „Istoria creștină se confundă cu istoria adventiștilor, baptiștilor sau penticostalilor, după caz, prin filieră americană?”
Ziceați că: „Fiecare încearcă s-o confunde cu istoria propriei denominațiuni. Cam așa stau lucrurile cu Istoria.”


Zic că: Istoria creștinismului nu se confundă cu istoria nicicărei denominațiuni (văd că preferați mai mult acest termen decât cel de „culte”). Istoria creștinismului este, pur și simplu, aceeași cu a creștinilor trăitori întru Hristos și aceștia nu au vreo denominațiune, sunt creștini ortodocși (ceva cu dreapta credință, dacă v-aduceți aminte), restul, fie-mi permis, au legătură directă cu comis-voiajorii ce împărțeau soluții de vindecare miraculoase, în secolele trecute prin SUA, iar, după ce oamenii s-au cam săturat de vindecări miraculoase, acei agenți comerciali au văzut că este mai profitabil să faci bani cu naivitatea și credulitatea oamenilor și au ales, ghici ce? Biblia! Care era la îndemână și din care puteai extrage orice verset pentru a-ți justifica orice „iluminare” și dacă dispuneai și de o retorică convingătoare, „curgeau adepții pe bandă rulantă”. Și au apărut, după cum se știe, toți neoprotestanții, urmași direcți ai rătăciților de prin Europa. (Și încă se mai nasc: în orășelul meu, există cel puțin trei denominațiuni specifice ale Martorilor lui Iehova: unii care se pretind încă „studenți în Biblie”, alții mai moderniști (care acceptă manifestările lumii contemporane, de pildă, dansul) și conservatorii care nici ei nu știu ce „conservă” pentru că doctrinele Martorilor se schimbă după cum li se năzare membrilor Corpului de guvernare.)

Ziceam că: Chiar nu vi se impune un adevăr de bun simț? Explozia tuturor cultelor neoprotestante a avut loc după "decimarea" populațiilor amerindiene de pe tărâmul american și nepoții celor cu convingeri de genul "A good indian is a death indian" au ales "decimarea spirituală" a europenilor prin "evanghelizare"?
Ziceați că: Nu văd ce legătură aș avea eu cu acei criminali din istoria Statelor Unite. Probabil aceeași care o aveți și dvs. cu criminalul [aproape preot] ortodox I.V. Stalin.


Zic că: Nu avem nici o legătură. Nici eu, cu așa-zisul preot ortodox în devenire I.V.Stalin, nici dvs. cu vajnicii colonizatori, ucigași ai „roșiilor” de pe continentul american.

Vorbeam despre explozia cultelor neoprotestante ca ciupercile după ploaie, după cum li s-a năzărit unora că botezul e foarte important (baptiștii) sau vorbirea în limbi și Ziua Cincizecimii (penticostalii) e deosebit de importantă, sau a doua venire, plus sau minus, ziua a șaptea (adventiștii) este de o importanță capitală, mai apoi, însuși numele lui Dumnezeu a intrat în discuție și a fost o temă de maximă nedumerire etc.
Domnule, ce-ar fi să mai apară vreo câțiva reducționiști axați pe ideea „ochi pentru ochi și dinte pentru dinte”? Se va demonstra doar atât: Biblia e susceptibilă de a fi interpretată de toți neaveniții după cum vor. Adică, din orice se poate demonstra orice atâta vreme cât stai departe de Iisus Hristos. Și cum agenții comerciali nu au în vedere produsul supus vânzării, ci doar profitul, imaginați-vă ce au devenit Sfintele Scripturi în mâinile lor.

Ziceam că: „Oare răstignirea lui Iisus Hristos pe un stâlp și nu pe cruce (studentul în Biblie, Charles T. Russel, a avut și el un periplu adventist de scurtă durată) nu este o aducere-aminte a stâlpului torturii de pe lângă wigwam-urile pielilor roșii? (Nu ți se adresează în mod direct...)”
Ziceați că: „Era preferabil să renunțați la acest punct dacă nu mi se adresează direct. De fapt nu mi se adresează nici indirect, eu nu sunt martor al lui Iehova și nici C.T. Russel n-a fost adventist de ziua a șaptea.”


Zic că: mister C.T. Russel a voiajat și pe la adventiști, dar dacă vă deziceți de el, nu mai e problema mea. Oricum, e adevărat: s-a dezis el de dvs. (ca adventiști, vreau să spun).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 26.09.2010 at 16:21:14.
Reply With Quote
  #1043  
Vechi 26.09.2010, 21:24:15
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Sa vedem forma decalogului prin comparatie si apoi cu ce scrie in iesirea 20:
iata:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci
dupa cum se vede ortodocsii nu au schimbat nimic din ce e scris in iesirea 20, a doua carte a lui Moise.
Dobrin, tu cunosti "Catehismul Ortodox"? Daca da, imi poti spune de ce nu respectati toate invataturile din acest catehism, referitor la cele zece porunci? Ma refer la incalcari grosolane a "Catehismului Ortodox", la nivel de biserica (nu ca un caz particular).

Last edited by lastunul; 26.09.2010 at 21:27:28.
Reply With Quote
  #1044  
Vechi 26.09.2010, 22:15:00
iliana iliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2009
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Sunt niște... copii (sic!) fidele ale părinților lor.

Ceea ce sunt și copiii ortodocșilor. Adventiștii nu stabilesc vârsta botezului la 20 de ani. Mulți din ei se botează la 14-16 ani. Unii chiar la 12.
Nu m-ai lamurit ce sint.Copii nascuti in familii orodoxe pana la botez nu sunt crestini.
Sa inteleg ca daca un copil de 14-16 ani minor fiind este lasat de parintii lui sa decida singur daca vrea sau nu sa primeasca botezul?
Ca are libertatea de a alege singur alt cult, ca poate merge la alta biserica si parintii accepta ,sunt atat de intelegatori incit nu intervin deloc in decizia lui? Nu prea cred si nici nu mi se pare normal sa fie asa.
Si atunci de ce trebuie sa astepti pana la 16 ani ca sa hotararsti tot tu ce e bine pentru copilul tau?
De ce sa nu fie crestin de la inceputul vietii lui ?
__________________
Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #1045  
Vechi 26.09.2010, 22:45:43
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliana Vezi mesajul
Nu m-ai lamurit ce sint.Copii nascuti in familii orodoxe pana la botez nu sunt crestini.
Ce inseamna pt tine sa fie crestini? Dupa invataturile Bibliei crestin e acela care asculta de Hristos. Ascultarea de El e o alegere personala, poate tu alegi pt copilul tau sa asculte de Hristos dar ce te faci daca el nu vrea sa asculte si prefera pacatul?Este el crestin?

Citat:
În prealabil postat de iliana Vezi mesajul
Sa inteleg ca daca un copil de 14-16 ani minor fiind este lasat de parintii lui sa decida singur daca vrea sau nu sa primeasca botezul?
Copilul trebuie invatat sa asculte de Dumnezeu si apoi va alege el. In Proverbe este un proverb care spune asa "invata copilul calea pe care sa mearga si cand va creste nu se va departa de ea". Asta ar trebui sa ii invete parintii pe copii, sa asculte de Dumnezeu


Citat:
În prealabil postat de iliana Vezi mesajul
Ca are libertatea de a alege singur alt cult, ca poate merge la alta biserica si parintii accepta ,sunt atat de intelegatori incit nu intervin deloc in decizia lui? Nu prea cred si nici nu mi se pare normal sa fie asa.
Si atunci de ce trebuie sa astepti pana la 16 ani ca sa hotararsti tot tu ce e bine pentru copilul tau?
De ce sa nu fie crestin de la inceputul vietii lui ?
Aici nu e vorba de un cult, e vorba de credinta in Hristos si de dorinta de a trai dupa poruncile Lui. Parintii trebuie sa intervina in educarea lui ca apoi copilul sa stie ce trebuie sa urmeze.
Nu poti decide in locul copilului decat pana la o anumita varsta, apoi copilul devine adult si ia singur decizii.Ce faci daca nu coincid cu deciziile tale?
Reply With Quote
  #1046  
Vechi 27.09.2010, 09:06:01
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Mulțumesc joseph ben iacob, cam aceleași lucruri le spuneam și eu.
Reply With Quote
  #1047  
Vechi 12.10.2010, 12:18:50
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
Dobrin, tu cunosti "Catehismul Ortodox"? Daca da, imi poti spune de ce nu respectati toate invataturile din acest catehism, referitor la cele zece porunci? Ma refer la incalcari grosolane a "Catehismului Ortodox", la nivel de biserica (nu ca un caz particular).
In primul rand, ar trebui sa dai exemplu concret la ce anume faci referire cand spui ca nu se respecta catehismul referitor la cele 10 porunci la nievel de biserica.
In al doilea rand, omul este supus pacatului, indiferent unde se afla el si cine este el. Nimeni nu e perfect.
In al treilea rand nu pot sa raspund eu personal la intrebarea ta. Daca cineva greseste si nu respecta legea , nu pot sa spun eu de ce face cineva acest lucru. Cel care nu respecta, si care incalca grosolan regulile catehismului, cum spui tu, este singur in masura sa spuna de ce o face.

Intrebarea ta este extrem carcotasa, pusa doar pentru a starni cearta si polemici.
Reply With Quote
  #1048  
Vechi 24.10.2010, 22:31:42
Cosmin27 Cosmin27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Locație: Toplita
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Smile

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am niste intrebari pe care le adresez adventistilor, baptistilor si penticostalilor, caci au aceeasi metoda de a intelege biblia prin biblie, si anume: cum se poate explica Noul Testament prin Vechiul Testament?
Si ca sa dau si un exemplu: cum explicati prin intermediul VT iubirea de vrajmas, stiut fiind ca in VT se aplica Legea, care spune: ochi pentru ochi. Ce faceti intr-o situatie, incare VT indeamna la "ochi pentru ochi", iar NT la intoarcerea si a celuilalt obraz?

Deasemeni v-as ruga sa imi spuneti cum se face impartasania cu Trupul si Sangele Domnului in bisericile adventiste, baptiste si penticostale? Cum se procedeaza pentru a transforma painea si vinul in Trupul si Sangele Domnului? Cand are voie credinciosul sa se impartaseasca?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
iti spun acum deoarece Hristos a zis ,,Ati auzit ca s-a zis celor din vechime,,sa va iubiti aproapele si sa va urati dusmanul,,DAR EU VA ZIC,,,,SA VA IUBITI SI DUSMANUL,,Deci urma o schimbare totala avand in vedere universalitatea crestinismului fata de iudaism,,astfel puteau si paganii sa devina crestini.
Reply With Quote
  #1049  
Vechi 25.10.2010, 18:17:41
strainul777 strainul777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2010
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
In primul rand, ar trebui sa dai exemplu concret la ce anume faci referire cand spui ca nu se respecta catehismul referitor la cele 10 porunci la nievel de biserica.
Dobrin, sunt nevoit sa-ti raspund a doua oara. Mi-a "disparut" o postare (corect spus, inca o postare).

Iata un exemplu de nerespectare a Catehismului Ortodox, referitor la Cele 10 Porunci Dumnezeiesti:

"""""""126. Care este porunca a patra?

Porunca a patra este aceasta: "Adu-ti aminte de ziua odihnei, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa in acelea toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; sa nu faci in acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramane la tine. Ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt intr-insele, iar in ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o" (Ies. 20, 8-11).

127. Ce invata porunca aceasta?

Aceasta porunca invata doua lucruri, si anume: datoria muncii in timpul celor sase zile ale saptamanii si datoria de a sarbatori ziua a saptea, ca zi de odihna, inchinata Domnului. """"""

(Extras din Catehismul Ortodox, cap. Cele 10 Porunci; vedeti aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...nci-80579.html)

Ramane sa-mi raspundeti dvs. de ce nu se respecta aceasta invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #1050  
Vechi 25.10.2010, 18:54:20
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strainul777 Vezi mesajul
Dobrin, sunt nevoit sa-ti raspund a doua oara. Mi-a "disparut" o postare (corect spus, inca o postare).

Iata un exemplu de nerespectare a Catehismului Ortodox, referitor la Cele 10 Porunci Dumnezeiesti:

"""""""126. Care este porunca a patra?

Porunca a patra este aceasta: "Adu-ti aminte de ziua odihnei, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa in acelea toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; sa nu faci in acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramane la tine. Ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt intr-insele, iar in ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o" (Ies. 20, 8-11).

127. Ce invata porunca aceasta?

Aceasta porunca invata doua lucruri, si anume: datoria muncii in timpul celor sase zile ale saptamanii si datoria de a sarbatori ziua a saptea, ca zi de odihna, inchinata Domnului. """"""

(Extras din Catehismul Ortodox, cap. Cele 10 Porunci; vedeti aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...nci-80579.html)

Ramane sa-mi raspundeti dvs. de ce nu se respecta aceasta invatatura ortodoxa.

in dulcele stil clasic neo-protestant ati scos din context propozitii din catehismul ortodox pentru a arata chipurile ca Biserica Ortodoxa nu si-ar respecta propriul catehism,
in continuarea fragmentului extras de dumneata din catehism, gasim urmatoarele :
"In Vechiul Testament, poporul evreu a tinut si tine si astazi, ca zi de odihna, sambata, in amintirea eliberarii sale din robia Egiptului. Crestinii insa tin Duminica, fiindca in aceasta zi a inviat Mantuitorul din morti, aducand izbavirea din robia pacatului. Iar faptul acesta este de cea mai rnare insemnatate pentru ca, dupa cum spune Sfantul Apostol Pavel: "Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta noastra" (I Cor. 15, 14). Cum ca Mantuitorul a inviat in ziua Duminicii marturisesc limpede toti Sfintii Evanghelisti: "Iar in ziua intaia a saptamanii, Maria Magdalena a venit la mormant, dis-de-dimineata, fiind inca intuneric, si a vazut piatra rasturnata de pe mormant" (Ioan 20, 1; cf. Matei 28, 1-2; Marcu 16, 1-7; Luca 23, 54-56). Cuvintele "ziua intaia a saptamanii" sau "intr-una din sambete" exprima duminica, fiindca evreii numeau "sabat" sau "sambata" atat ziua a saptea, cat si intreaga saptamana. Iar zilele saptamanii le numeau astfel: Intaia zi dupa sambata, adica duminica, o numeau "intaia a sambetei" sau "intaia a sambetelor" sau "una dintre sambete". A doua zi dupa sambata sau luni o numeau a doua a sambetei, si asa mai departe. Din aceasta se intelege ca Mantuitorul a inviat in ziua de duminica. Apoi Duminica mai are insemnatate deosebita pentru crestini deoarece intr-o zi de duminica S-a pogorat Duhul Sfant peste Sfintii Apostoli (Fapte 2, 1-4). Crestinii tin duminica drept zi de odihna inchinata lui Dumnezeu, chiar de pe timpul Sfintilor Apostoli, dupa cum citim tot in Sfanta Scriptura: "In ziua intaia a saptamanii, adunandu-ne noi sa frangem painea, Pavel, care avea de gand sa plece a doua zi, a inceput sa le vorbeasca si a prelungit cuvantul lui pana la miezul noptii" (Fapte 20, 7). "A frange painea" inseamna ca Ucenicii se adunau sa faca rugaciuni, sa savarseasca Sfanta Liturghie si sa se impartaseasca. Prin urmare, Sfanta Liturghie se facea in zilele de duminica. Deci, tinand duminica in locul sambetei, crestinii nu calca nicidecum porunca a patra, caci ei traiesc dupa randuielile Mantuitorului si ale Sfintilor Sai Apostoli. Tot ca zile ale Domnului trebuie socotite, afara de duminici, si celelalte sarbatori randuite de Sfanta noastra Biserica Ortodoxa.
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50