Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1061  
Vechi 08.08.2012, 15:34:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

"Sunt dornic să-ți spun cuvintele cele mai adânci pe care aș putea să le spun. Nu îndrăznesc; mi-e teamă de râsul tău. Iată de ce îmi râd de mine și fac să izbucnească taina mea în mii de glume. Nesocotesc chinul meu de teamă să nu-l nesocotești tu.
Sunt dornic să-ți spun cuvintele cele mai simțite pe care aș putea să le spun. Nu îndrăznesc; mi-e teamă că nu le vei crede. Iată de ce le prefac în minciuni și-ți spun prin ele ceea ce nu gândesc. Las să apară durerea mea ca ceva nechibzuit, ca nu cumva s-o iei tu drept nechibzuință.
Sunt dornic să-ți aleg cuvintele cele mai prețioase, pe care aș putea să le rostesc. Nu îndrăznesc; mi-e teamă că nu la fel îmi vei răspunde. Iată de ce sunt plin de mândrie de această putere a mea: te chinui – de teamă că nu vei cunoaște niciodată chinul.
Sunt dornic să mă așez plin de tăcere lângă tine. Nu îndrăznesc, de teamă că buzele-mi vor trăda inima. Iată de ce vorbesc mult și fără de șir – ca să ascund taina inimii mele în această vorbărie. Chinui suferința mea ca nu cumva să mi-o chinui tu.
Sunt dornic să mă depărtez de tine. Nu îndrăznesc; mi-e teamă că vei întrezări lipsa mea de bărbăție. Și iată de ce vin spre tine cu fruntea sus și cu un aer nepăsător. Privirea chinuitoare a ochilor tăi îmi ațâță durerea în fiecare clipă."
(Tagore)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #1062  
Vechi 08.08.2012, 16:56:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit Citate preferate, cugetari, vorbe de duh

Adevărul este relația dintre cauză și efect.(...)
Reply With Quote
  #1063  
Vechi 08.08.2012, 21:36:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

a
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1064  
Vechi 04.01.2013, 21:44:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Rusine


Este de rusine sa imbatranim,
Fara sa ne imbogatim in Dumnezeu.
__________________

Reply With Quote
  #1065  
Vechi 04.01.2013, 23:29:38
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Mica rugaciune contemplativa


Doamne Iisuse,
Imparatul inimii si al mintii,
Da Tu ce este al Cezarului, Cezarului,
Da Tu ce este al Lui Dumnezeu, Lui Dumnezeu,
Caci tot ce imi doresc este a Te privi pururi,
Cum toate le implinesti.


Caci nu-mi mai pot dezlipi privirea de la Fata Ta,
Rapit fiind de Frumusete nemaivazuta, nemaiauzita,

Uite, nu mai pot face nimic.
Nu mai am nicio putere in mine.
M-ai robit cu totul.

Pot doar sa Te privesc,
Indefinit.

__________________


Last edited by florin.oltean75; 04.01.2013 at 23:39:12.
Reply With Quote
  #1066  
Vechi 12.01.2013, 22:38:52
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Cu un bănuț dăruit, poți cumpăra cerul. Nu fiindcă cerul ar fi atât de ieftin, ci fiindcă Dumnezeu este atât de plin de iubire. Dacă n-ai nici măcar acel bănuț, atunci dă un pahar cu apă rece."

- Sfântul Ioan Gură de Aur


"Gândește-te adesea în mintea și în sufletul tău: Doamne, de câte ori am căzut, tu m-ai ridicat! Și de câte ori după ce m-ai iertat, m-ai strâns lângă inima ta! Gândește-te adesea... și nu te mai despărți vreodată de El."

- Sfântul Josemaria Escriva

"Oamenii sunt adesea neînțelegători, iraționali și egoiști...
Iartă-i, oricum.

Dacă ești bun, oamenii te pot acuza de egoism și intenții ascunse...
Fii bun, oricum.

Dacă ai succes, poți câștiga prieteni falși și dușmani adevărați...
Caută succesul, oricum.

Dacă ești cinstit și sincer, oamenii te pot înșela...
Fii cinstit și sincer, oricum.

Ceea ce construiești în ani, alții pot dărâma intr-o zi...
Construiește, oricum.

Dacă găsești liniștea și fericirea, oamenii pot fi geloși...
Fii fericit, oricum.

Binele pe care îl faci astăzi, oamenii îl vor uita mâine...
Fă bine, oricum.

Dă-i lumii tot ce ai mai bun și poate nu va fi niciodată de-ajuns...
Dă-i lumii tot ce ai mai bun, oricum.

La urma urmei, este între tine și Dumnezeu...
N-a fost niciodată între tine și ei, oricum."

- Maica Tereza


In general imi plac citatele Maicii Tereza si cele care se refera la bunatate, la ai ajuta pe cei din jurul nostru.
Reply With Quote
  #1067  
Vechi 18.01.2013, 18:57:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Un cuvant folositor de la Parintele Adrian Fageteanu

"Dumnezeu vrea sa fim smeriti ca asa este firea noastra, fragila si smerita, depindem de Dumnezeu in toate. Daca am ajuns sa punem inima in aceasta stare, atunci avem indrazneala si putere inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor".
Reply With Quote
  #1068  
Vechi 05.02.2013, 14:20:21
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

http://ziarullumina.ro/repere-si-ide...vine-prajitura

Sunt oameni pentru care moartea nu are nimic fioros sau înspăimântător. Pentru că știu că ceea ce au primit și au lucrat bun în viață se va prelungi în eternitate și chiar va fi cu mult mai mult răsplătit acolo.

O bătrână, pe patul de spital, vorbea senină cu preotul care venise s-o viziteze. „Domnul mi-a dat o viață foarte frumoasă. Sunt gata de plecare. Dar aș avea o ultimă dorință: când va fi înmormântarea mea, vreau să mi se pună în mână o linguriță.“

„O linguriță?“, se arătă surprins preotul. „Dar de ce vreți să fiți înmormântată cu o linguriță?“
„Întotdeauna mi-a făcut plăcere, atunci când eram tânără, să iau parte la nunți, iar acum, mai în vârstă, să particip la agapele organizate la biserică de hram sau alte sărbători. Și de fiecare dată când ajungeam la locul meu, mă uitam să văd dacă lângă farfurie era așezată lingurița. Știți ce însemna aceasta?“

„Nu“, răspunse preotul. „Asta însemna că la final trebuia să vină prăjitura și înghețata.
Adică, ceea ce este mai bun vine la sfârșit.

Tocmai aceasta vreau să spun la înmormântarea mea. Când va trece pe lângă sicriul meu, lumea se va întreba: «Pentru ce aici o linguriță?» Vreau ca dumneavoastră să le răspundeți că am lingurița în mână pentru că ceea ce este bun, de-abia de acum urmează.“ (Adaptare de Augustin Păunoiu după o povestire din volumul „Istorioare pentru suflet“, colecția „Duhovnicul meu“, Bruno Ferrero, Galaxia Gutenberg, 2007).
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #1069  
Vechi 05.02.2013, 19:53:50
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

“Creștinismul este o religie absolută, dar, vorba lui Gandhi, are un cusur: e prea perfect! Poți să-l imiți, imperfect, dar una e imitarea și alta e participarea care te face să te realizezi în tine, prin el, în mod total.” (Petre Țuțea)
"Fii împacat cu sufletul tau si, atunci, cerul si pamântul se vor împaca cu tine". (Sfântul Isaac Sirul)
Reply With Quote
  #1070  
Vechi 05.02.2013, 21:56:19
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Toti nervii trupului, fiecare nervisor, cat de mic, trebuie iluminat cu putere de dragostea Lui Dumnezeu si astfel vindecat.

Altfel, miscarile trupului si miscarile mintii raman pacatoase, necurate, in intuneric.

Trupul celui patruns de dragostea dumnezeiasca se deschide inlauntru ca o floare splendida, minunata.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 05.02.2013 at 22:01:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50