Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1071  
Vechi 17.01.2010, 00:13:10
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Uite de ce tineau evreii sambata :

Deuteronom 5:15Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare și cu braț înalt și de aceea ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.

Evrei tin sambata ca zi de odihna dupa modelul lui Dumnezeu care s-a odihnit in a saptea zi, si in special pentru ca au fost eliberati din pamantul Egiptului, si in fiecare sambata isi aduc aminte de dezrobirea din Egipt.
Se pare ca folosesti o logica distructiva. Cauti sa desfiintezi o porunca a lui Dumnezeu cu un legamant facut cu poporul evreu. Incearca sa gandesti altfel. Versetele din Biblie se completeaza unele pe altele nu se anuleaza intre ele. Daca te agati de "eliberarea din Egipt" ca de ceva tipic evreiesc, care nu are valoare pentru tine, inseamna ca desfiintrezi si porunca intaia Dumnezeiasca (vezi Iesirea 20:2,3). Egiptul este un simbol al robiei: "te-am scos din tara Egiptului, din casa robiei" (citat din porunca intaia).

Scapa de atitudinea antisemita pe care o manifesti si incearca sa intelegi, cu mintea limpede, cele 10 Porunci Dumnezeiesti.

"Dar ziua a saptea este ziua de odihnã închinatã Domnului, Dumnezeului tãu:
Cãci în sase zile a fãcut Domnul cerurile, pãmîntul si marea, si tot ce este în ele, iar în ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnã si a sfintit-o."
(Porunca a patra- ultima parte)

Crezi ca pentru tine nu mai este valabila aceasta porunca? Nu te bucuri si tu de ceea ce a creat Dumnezeu? Sau, nu iti place sa te odihnesti, impreuna cu Dumnezeu, in ziua hotarata de El?
  #1072  
Vechi 17.01.2010, 08:23:04
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nimeni, iarăși, nu pune vin nou în burdufuri vechi, iar de nu, vinul nou sparge burdufurile și vinul se vară și burdufurile se strică; încât vinul nou trebuie să fie în burdufuri noi. Marcu 2:22

Pa si pusi.
De ce nu ești mai explicit, să înțeleg și eu ce vrei să ilustrezi prin acest verset?

Deci cu restul comentariilor ești de acord...
  #1073  
Vechi 17.01.2010, 20:08:15
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
De ce nu studiezi Sfanta Scriptura? Ai scapa de cramponari gen "ce fel de seara si dimineata au fost pana a patra zi cand a facut Dumnezeu soarele si luna". Daca Sfanta Scriptura spune ca "a fost o seara si a fost o dimineata", fara ca soarele si luna sa fi fost intocmite, tu nu crezi acest lucru?

O sa ai o surpriza. Nu vei avea soare si luna nici in imparatia lui Dumnezeu: "Cetatea nu are trebuinta nici de soare nici de luna ca sa o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu".(Apocalipsa 21:23)

Increde-te in Cuvantul lui Dumnezeu si vei afla raspuns la multe intrebari.
mai raman serile..
  #1074  
Vechi 18.01.2010, 11:53:14
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... căci jertfele au început cam de când a păcătuit Adam și a trebuit să moară un miel pentru a-i procura omului "haina de piele".
De unde le scoateti? Ti-am mai spus, ai grija ca ajungi martor!
  #1075  
Vechi 18.01.2010, 12:11:32
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
De unde le scoateti? Ti-am mai spus, ai grija ca ajungi martor!
Eu am mai schimbat "pareri" si cu martori ai lui Iehova , insa aia nu inventeaza chestii(cel putin din cele ce am observat eu),si adventistii mi se par mai rai ca ei.Undeva aproape de mormonism, si alte secte de felul asta, care cred ca numai prin indulgenta se pot numi "crestine".Au si ei(adventistii) o "carte" ca a lui mormon (aberatii inventate de ei) dar care inca nu a fost tiparita.Cine stie poate va fi in viitor :).Au atatea aberatii adunate din fel si fel de scrieri gnostice, apocrife si din revelatiile propriilor "prooroci" incat daca le-ar constituii impreuna sunt sigur ca ar alcatui o carte de rangul cartii lui Mormon.

Probabil ca pentru el nici macar nu e o insulta asta cu martorul :) , sau cu mormon.Doara sunt biserici surori toate trei.
  #1076  
Vechi 18.01.2010, 13:44:05
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Eu am mai schimbat "pareri" si cu martori ai lui Iehova , insa aia nu inventeaza chestii(cel putin din cele ce am observat eu),si adventistii mi se par mai rai ca ei.Undeva aproape de mormonism, si alte secte de felul asta, care cred ca numai prin indulgenta se pot numi "crestine".Au si ei(adventistii) o "carte" ca a lui mormon (aberatii inventate de ei) dar care inca nu a fost tiparita.Cine stie poate va fi in viitor :).Au atatea aberatii adunate din fel si fel de scrieri gnostice, apocrife si din revelatiile propriilor "prooroci" incat daca le-ar constituii impreuna sunt sigur ca ar alcatui o carte de rangul cartii lui Mormon.

Probabil ca pentru el nici macar nu e o insulta asta cu martorul :) , sau cu mormon.Doara sunt biserici surori toate trei.
Aberatii pe care se straduiesc sa le justifice cu VT cel acceptat de evrei. Si cu scrierile lui EGW. Si mai sunt cativa "adventologi" care ii sustin. Probabil ca au stabilit o noua data a venirii si judecatii adventiste. Si o tin numai pentru ei.:)
  #1077  
Vechi 18.01.2010, 15:22:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
De unde le scoateti? Ti-am mai spus, ai grija ca ajungi martor!
Din Biblia ortodoxă:

21.Apoi a făcut Domnul Dumnezeu lui Adam și femeii lui îmbrăcăminte de piele și i-a îmbrăcat. (Facerea 3)
  #1078  
Vechi 18.01.2010, 15:26:38
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Au si ei(adventistii) o "carte" ca a lui mormon (aberatii inventate de ei) dar care inca nu a fost tiparita.Cine stie poate va fi in viitor :)
În afară de coșmarurile de noapte, ai obiceiul de a visa și ziua, ori acest teribil secret ți-a fost revelat de vreun duh?
  #1079  
Vechi 18.01.2010, 16:35:04
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Din Biblia ortodoxă:

21.Apoi a făcut Domnul Dumnezeu lui Adam și femeii lui îmbrăcăminte de piele și i-a îmbrăcat. (Facerea 3)
Si Cornilescu ce zice? Costum si cravata. Cum va place sa va imbracati. Eventual tunsi cu perciuni (se poarta la evrei) si adventistele cu bascuta?
Uitasem, Biblia in mana stanga. Obligatoriu.
  #1080  
Vechi 18.01.2010, 19:56:56
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Si Cornilescu ce zice? Costum si cravata. Cum va place sa va imbracati. Eventual tunsi cu perciuni (se poarta la evrei) si adventistele cu bascuta?
Uitasem, Biblia in mana stanga. Obligatoriu.
Obișnuiesc să redau din Biblia ortodoxă, că doar în ea aveți încredere, pentru mine nu-o problemă să citez din oricare biblie. La fel zice și versiunea Cornilescu, mai puțin bătaia de joc...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12