Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1081  
Vechi 06.02.2017, 21:59:32
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

platitudini si sofisme aruncate de securistul batran.

caz:
un cetatean al patriei, om al partidului comunist, din aceeasi categorie cu isarescu, stolojan, basescu, georgescu si atatia altii, dar si cu proptele mari la conducatorii dinainte si dupa 89 prin familie, parcurge toate functiile in stat si ajunge prim ministru. construieste o clientela mafiota in jurul lui si al partidului, incepe practica celor 10%, practica raspandita aproape imediat si in primarii, dezvolta un sistem mafiot clientelar protejat perfect de legislatia votata cu sarg de parlament, reusind sa-si faca complici din toate celelalte partide parlamentare. in paralel cu asta incepe parazitarea serviciilor cu oameni facuti la comanda practic, sunt sute de cazuri, precum coldea sau oprea, care in nici 10 ani parcurg drumul de la caporal la general, repet, toti acestia sunt sustinuti de intreg esicherul politic. ce se intampla? la un moment dat acest individ de care pomeneam mai sus, prim ministrul, este anchetat! i se poate dovedi activitatea mafiota? este protejat chiar de legile statului clientelar, activitatile lui fiind albite de un parlament corupt. si atunci? ce facem, il lasam liber pentru ca nu-i putem dovedi activitatea mafiota sau incercam sa-l prindem cu ceva, macar sa-i dam 3 ani, daca nu-l putem baga 10, 15, 20....

individul de mai sus zice, io nu apar domne pesedisti, eu nu vreau sa-i bage pentru termopane, chiar daca stiu ca sunt mafioti. asta este cea mai nesimtita porcarie, mai bine cineva care spune de-a dreptul, sunt pesedist si-mi sustin omul, asa cum e el, decat unu' d'asta, care prin minciuni intortocheate si un pic de adevar, ascunse in ceva ce el crede ca e ironie, distorsioneaza adevarul si arunca totul in penibil si in neseriozitate. asta este specificul securismului romanesc, sa semene indoiala in orice, in orice!, lucru bun poate face romanul, pentru ca le e frica ca odata inceputa curatenia vom ajunge si la ei. io tot sper, din 89 incoace tot sper. sunt din ce in ce mai jegosi, ganditi-va la trogloditul de coldea care s-a pretat la a primi o vacanta de la ghita.
Reply With Quote
  #1082  
Vechi 06.02.2017, 22:05:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Asta, dacă ar fi adevărat, ar fi singura ta scuză.

Îți aduci aminte? Interesat, prost sau ticălos.
Spre deosebire de tine nu-s nici interesat. Nu castig nimic daca guverneaza PSD, poate doar nu o sa se duca tara asta de rapa asa repede pe cat s-ar fi dus daca guvernau ceilalti ca oricum nu ma astept la nimic bun. Din punctul asta de vedere m-am bucurat ca au iesit ei. Si m-am mai bucurat exact pentru ca PSD e la momentul asta mai timorat deci era mai usor sa-i facem sa accepte anumite teme ( de exemplu chestia cu referendumul pentru familie ca acolo chiar am un interes ). Sau finantarea bisericilor. Ca satanele celelalte ascultau mai curand de Digi.
Si m-am mai bucurat pentru ca nu imi place sa se faca mereu o majoritate de stransura pacalindu-i pe romani ca o sa-i conduca dreapta. Care la noi e mai comunista decat stanga - si politicienii si partidele care formeaza asa zisa dreapta. Dispretul fata de omul simplu nu-i o dovada ca esti de dreapta. Nici increderea oarba in UERSS sau in NATO. Nu-i nimic de dreapta in UERSS.
Respectul pentru libertatea omului, credinta si patriotismul sunt dovezi ca esti de dreapta.
Reply With Quote
  #1083  
Vechi 06.02.2017, 22:14:41
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

"Nu câștig nimc dacă guvernează PSD; m-am bucurat că au ieșit ei....... l-am votat pe Ponta"..... etc.

Iuliu, mergi și te culcă. Și când o se te trezești să nu uiți că:

Noi,cei din stradă, am câștigat, infractorii tăi din PSD, în frunte cu infractorul condamnat și inculpat într-un alt dosar, Dragnea, au pierdut, ordonanța s-a dus pe apa sâmbetei, altă întrebare ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1084  
Vechi 06.02.2017, 22:26:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
"Nu câștig nimc dacă guvernează PSD; m-am bucurat că au ieșit ei....... l-am votat pe Ponta"..... etc.

Iuliu, mergi și te culcă. Și când o se te trezești să nu uiți că:

Noi,cei din stradă, am câștigat, infractorii tăi din PSD, în frunte cu infractorul condamnat și inculpat într-un alt dosar, Dragnea, au pierdut, ordonanța s-a dus pe apa sâmbetei, altă întrebare ?
Da, te felicit, infractorii tai au castigat. Alta intrebare ? Vezi sa nu uiti sa intri pe pagina ambasadorului sa-i spui sa ne certe din cand in cand ca meritam. :)
Si stati si voi in strada macar pana pica guvernul.
Reply With Quote
  #1085  
Vechi 06.02.2017, 22:36:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

http://www.stiripesurse.ro/procuroru...a_1178197.html

I-a prins pe banditi cand au vrut sa dea o lovitura statului de drept in toiul noptii. Nu au nici o sansa daca se ocupa de caz omul drept Uncheselu. :)
Reply With Quote
  #1086  
Vechi 06.02.2017, 22:36:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Haide,Iuliu, măcar atât de bărbat fii încât să-ți recunoști înfrângerea.....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1087  
Vechi 06.02.2017, 22:45:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce infrangere ? Ca nu cred ca ati iesit ca sa nu mai scriu eu pe forum si nici eu nu m-am dus la ala la Cotroceni ca sa-i zic sa plece desi cred ca ar fi bine sa plece.
Ca am sperat ca guvernul sa fie tare ? Da, am sperat asta. Din punctul meu de vedere, guvernul asta e acum mort si orice alt guvern pe care il pune PSD e tot mort. Atata vreme cat nu schimba ceva in "JUSTITIE", PSD e mort. Pentru ca-i la mana "uncheselilor" de tot felul.
Daca prin asta intelegi ca m-ai invins atunci da, m-ai invins. Dar nu cred ca o sa am prea multe nopti albe pentru ca o sa intre Dragnea sau tot PSD-ul la puscarie sau pentru ca PSD s-a dovedit mai slab decat am crezut. O sa astept sa se intample vreo minune din alta parte. Ca daca as fi crezut ca astia sunt prea capabili sa schimbe lucrurile i-as fi votat pe ei. Dar eu am crezut ca au deja blat. Nici nu-i exclus sa fi avut vreun blat, vedem daca il baga pe Dragnea la puscarie sau nu. Ca daca nu intra e clar ca s-au inteles dinainte. :)
Reply With Quote
  #1088  
Vechi 06.02.2017, 22:46:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da, te felicit, infractorii tai au castigat. Alta intrebare ? Vezi sa nu uiti sa intri pe pagina ambasadorului sa-i spui sa ne certe din cand in cand ca meritam. :)
Si stati si voi in strada macar pana pica guvernul.
Iuliu fi calm , nu-i sfârșitul lumii , acum ai pierdut , dar va veni si vremea ta , peste zece , cinsprezece ani , dar va veni :)
Uite un cuvant de imbarbatare de linistite inainte de culcare :


"Prin smerenie, prin ascultare; oprește-te de la a vorbi de rău, de la a contrazice pe cineva. De aici se începe lupta. Azi un pic, mâine un pic, pentru că degeaba pleci capul, degeaba faci alte lucruri, dacă în toate îți faci voia.
Dacă încerci cu orice chip să convingi pe celălalt că tu ai dreptate, niciodată nu te vei izbăvi de mândrie, tot prin înfrânarea gurii. Sfântul Apostol Iacob spune: „Bărbatul care își înfrânează limba este bărbat desăvârșit că își va înfrâna toate simțurile sale.”
Cine se va înfrâna pe sine în vorbă cu aproapele său, nu se va înălța asupra lui, nu va ține să-l contrazică, nu va ține să-l convingă de nu știu care lucruri, nu va ține să iasă întotdeauna pe a lui, că el are ideea cea mai dreaptă, cea mai bună."
(Ieromonah Savatie Baștovoi
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1089  
Vechi 06.02.2017, 22:57:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai daca nu vine pana la sfarsitul lumii poate vine dupa, cand o sa cada toate mastile. Sigur, partea rea e ca o sa cada si masca mea, dar o sa-mi asum riscul asta. :)

Eu abia acum sunt enervat, daca ramane guvernul asta si o sa vrea "pace". Nu mai zic ca a dat niste pomeni tampite care nu-si aveau rostul dar aia e treaba votantilor psd. Dar mai bine pica, se fac alegeri si vin aialalti si fac ce au facut si pana acum decat sa stea guvernul asta acolo si sa fie pace. :)
Norocul meu e ca si frumosii aia vor guvernul lor, si votantii PSD o sa puna presiune pe-ai lor sa faca totusi ceva, asa ca sper sa nu fie chiar o pace deplina.
Reply With Quote
  #1090  
Vechi 06.02.2017, 23:01:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Si vedeti ca UE are probleme cu polonezii asa ca nu ar strica sa amintiti in manifestatiile voastre de protest cat de odios e guvernul polonez care nu respecta statul de drept si nu asculta de vocea strazii.
V-ar aduce puncte in plus la victoria asta frumoasa. :)
Reply With Quote
Răspunde