Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.07.2013, 17:14:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
http://romaniaraw.freeforums.org/pos...r%20grau#p2729

Recomand saitul de mai sus celor interesați de sănătatea lor și a celor din jur.

http://www.lyme.ro/forum/viewtopic.php?id=6

Caută în partea de jos ”superalimentele trebuie consumate cu prudență pentru că ele conțin factori de creștere [tumorală]” și ceea ce urmează.

Probabil că ceea ce spune antiortodoxul Mărginean e preluat din altă parte. De căutat și în engleză, sînt sigur că se vor găsi multe surse.
Proaste surse ai ales, nici nu mă miră faptul că grâul încolțit pentru tine este potrivit doar celor sănătoși când de fapt grâul încolțit previne multe boli (bineînțeles consumat cu prudență). Iar Mărginean spune multe prostii (mai ales când o dă în versete biblice). Ceva știe el, nu-i contest bagajul de cunoștințe pe care îl deține, dar așa cum prezintă el problema ar trebui să fim niște roboți preocupați obsedant de sănătate, alimentație, mișcare, dozare minerale, vitamine etc...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 12.07.2013, 17:31:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Bună dimineața,

Mi s-a recomandat să mănânc grâu încolțit (într-o anumită combinație cu diverse semințe și polen) și am probleme cu încolțirea grâului.
Cel mai probabil am cumpărat grâu prea vechi.
Rețeta recomandată este să îl țin 24 h într-un castron acoperit cu apă, apoi îl scot în strecurătoare și îl ud la 4-6 h, până încolțește. Dar durează mai mult de 3 zile și nu încolțește tot uniform. Prima recoltă a fost neașteptat de gustoasă (cred că am ținut-o mai multe zile), dar pe a doua am atacat-o prea repede, se pare (nu toate boabele au muguraș), și e mai ciudată.
Voi ce experiență aveți în acest sens?
În cât timp obțineți grâul încolțit? Și câte zile mâncați din el? Mie mi s-a spus să îl consum în doar două zile. Oare este dăunător să fie de alaltăieri? Dar dacă nu este bine încolțit?

Aștept să merg la țară să iau grâu de anul acesta. Dar până atunci? Pe acesta l-am luat de la Plafar, fiind și bio, dar...

Mulțumesc și o zi bună!
Eu folosesc principiul metodei:
Se pune la incoltit 1 kg de grau, intr-o oala smaltuita de 5 litri. Se spala cu apa rece pana ramine apa curata. Apoi, se umple oala cu apa limpede si se aseaza intr-un loc ferit. La ora 14 si ora 22, se scurge apa si se spala din nou, pana ramane iar apa curata. Din 8 in 8 ore se umple din nou oala. Apoi se scurge apa si se transfera graul in strecuratoare. In timpul spalarii sub jet de apa, nu amestecati graul. Spalarea sa dureze numai cateva secunde. Se va repeta din 8 in 8 ore pana iese embrionul (coltul) de 2 mm si radacinile de 5 mm. Se pune graul in sticle acoperite cu dopuri si se lasa la frigider. Dintr-un kg de grau se obtine 1,5 kg de grau incoltit. Aceasta cantitate ajunge pentru o saptamana.

Doar că nu stau să spăl grâul la fiecare 8 ore, ci doar schimb apa din 8, 10, 12 ore (depinde de când îmi amintesc). Poți încerca cu arpacaș, în 3 zile trebuie să ai rezultate. De preferat este să-l consumi de 2 ori pe săptămână (de ex miercuri și vineri). Eu îmi pun o cantitate cât să mănânc o dată, încep oprețiunea miercurea și pe vineri să îl am spre consum. Recomadabil ar fi să-l consumi la prima masă adică pe stomacul gol.

ps: grâul încolțit îl poți consuma în combinație cu miere de albine și/sau cu nucă măcinată.

Last edited by ovidiu b.; 12.07.2013 at 17:42:53.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.07.2013, 18:46:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Proaste surse ai ales, nici nu mă miră faptul că grâul încolțit pentru tine este potrivit doar celor sănătoși când de fapt grâul încolțit previne multe boli (bineînțeles consumat cu prudență). Iar Mărginean spune multe prostii (mai ales când o dă în versete biblice). Ceva știe el, nu-i contest bagajul de cunoștințe pe care îl deține, dar așa cum prezintă el problema ar trebui să fim niște roboți preocupați obsedant de sănătate, alimentație, mișcare, dozare minerale, vitamine etc...
Ovidiu,

Eu v-am invitat să căutați mai departe, mai ales pe saituri în engleză, nu să credeți ce susține M sau oarecine de pe diverse forumuri. Apoi fiecare să ia decizia pentru el dacă într-adevăr i se potrivește sau nu un anumit aliment. Știi vorba aia, că lumina Soarelui e bună, dar nu pentru un ochi bolnav.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 12.07.2013, 19:04:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Iar Mărginean spune multe prostii (mai ales când o dă în versete biblice). Ceva știe el, nu-i contest bagajul de cunoștințe pe care îl deține, dar așa cum prezintă el problema ar trebui să fim niște roboți preocupați obsedant de sănătate, alimentație, mișcare, dozare minerale, vitamine etc...
Nu cred ca asta este mesajul care vrea sa-l transmita.
Se vrea medic nutritionist sau medic & nutritionist (desi din cate am inteles singura specializare care o are e in medicina muncii) deci e normal sa vorbeasca mai mult despre asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.07.2013, 14:08:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca asta este mesajul care vrea sa-l transmita.
Ascută conferințele lui, le găsesești pe blogul dânsului.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 13.11.2013, 15:51:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am gasit astazi intamplator:

O femei care a fost vegetariana nu putea tine sarcina.
A luat o decizie: a mancat carne.
Si a dus pana la capat o sarcina cu tripleti.
Scrie si explicatia faptului: aport de fier, B12, proteine

http://www.news.com.au/lifestyle/par...-1226709927137
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #107  
Vechi 13.11.2013, 16:21:09
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Încă nu m-am lămurit cum e mai bine: vegetarian sau nu, obsedați de ceea ce mâncăm sau nu...
Cert e că începe Postul Crăciunului, și acesta include și niște restricții alimentare.
În rest, mai am de elucidat dileme...
Reply With Quote
  #108  
Vechi 13.11.2013, 19:43:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am gasit astazi intamplator:

O femei care a fost vegetariana nu putea tine sarcina.
A luat o decizie: a mancat carne.
Si a dus pana la capat o sarcina cu tripleti.
Scrie si explicatia faptului: aport de fier, B12, proteine

http://www.news.com.au/lifestyle/par...-1226709927137
Da-mi voie sa nu cred acest articol...
Altfel nu inteleg cum atatia indieni si alti budisti,vegetarieni din generatie in generatie,nu au problem cu nasterile ba din contra,problema lor este fertilitatea prea mare,in conditiile in care sunt si saraci lipiti!
Nu face nici un sens.
Cauta pe google cei mai batrani parinti-sunt un cuplu de indieni vegetarieni(bineinteles)tatal 96,iar mama 54.
Daca imi arati o alta femeie in cultura,stil de viata si zestrea noastra caucaziana care poate concepe la 50 de ani,ar fi interesant sa discutam...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 14.11.2013, 06:39:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am gasit astazi intamplator:

O femei care a fost vegetariana nu putea tine sarcina.
A luat o decizie: a mancat carne.
Si a dus pana la capat o sarcina cu tripleti.
Scrie si explicatia faptului: aport de fier, B12, proteine

http://www.news.com.au/lifestyle/par...-1226709927137
...și ce mai poză au pus în articol! Ca și cum a mînca salam e mai sănătos decît a fi vegetarian (viigăn)

Fierul e la îndemînă în nuci: http://wholefoodcatalog.info/nutrien...uts_and_seeds/ . Plus http://www.healthaliciousness.com/ar...gh-in-iron.php .
Proteinele sînt cu precădere în leguminoase, adică în familia fasolelor: soia, năut, linte, bob, mazăre etc. Dar și în cerealele integrale.
Cu B12le e mai greu, dar se pare că există în vegetalele consumate direct în mediul lor natural. Mure, din pădure și alte fructe sălbatice (porumbace, măceșe șamd), zmeură, căpșuni de pe lîngă casă, poate chiar mere/pere/cireșe mîncate onsite, poate și-n legumele proaspete, mîncate nespălate în grădină, în ciuperci... Altfel nu văd cum de un animal are B12 în carnea proprie după ce a mîncat doar hrană vegetală (nefortifiată artificial cu vitamina asta), dar oamenii au deficiențe dacă nu consumă neapărat carne.

Și apropo de articol, statisticile nu se fac pe o singură persoană care poate accidental a rămas însărcinată după de a început să devoreze animale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 14.11.2013 at 06:44:26.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 14.11.2013, 06:55:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...și ce mai poză au pus în articol! Ca și cum a mînca salam e mai sănătos decît a fi vegetarian (viigăn)

Fierul e la îndemînă în nuci: http://wholefoodcatalog.info/nutrien...uts_and_seeds/ . Plus http://www.healthaliciousness.com/ar...gh-in-iron.php .
Proteinele sînt cu precădere în leguminoase, adică în familia fasolelor: soia, năut, linte, bob, mazăre etc. Dar și în cerealele integrale.
Cu B12le e mai greu, dar se pare că există în vegetalele consumate direct în mediul lor natural. Mure, din pădure și alte fructe sălbatice (porumbace, măceșe șamd), zmeură, căpșuni de pe lîngă casă, poate chiar mere/pere/cireșe mîncate onsite, poate și-n legumele proaspete, mîncate nespălate în grădină, în ciuperci... Altfel nu văd cum de un animal are B12 în carnea proprie după ce a mîncat doar hrană vegetală (nefortifiată artificial cu vitamina asta), dar oamenii au deficiențe dacă nu consumă neapărat carne.

Și apropo de articol, statisticile nu se fac pe o singură persoană care poate accidental a rămas însărcinată după de a început să devoreze animale.
Exact,bine punctat.
Cazul acesta spontan nu poate face regula.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde