Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.10.2009, 13:19:02
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Expresii precum "o luna de zile", "un an de zile" sunt pleonasme intrucat este de la sine inteles ca luna , anul reprezinta suma unor zile.
Cred ca poate deveni mai mult un tic verbal precum " a coborat in jos", "a sarit in sus" .
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.10.2009, 15:47:37
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb categorii lexicale

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cred ca poate deveni mai mult un tic verbal precum " a coborat in jos", "a sarit in sus" .
Pleonasmele nu pot intra in sfera ticurilor verbale.
Ticurile verbale nu sunt considerate greseli de exprimare, ci sunt un indiciu pentru un vocabular sarac ("nu-i asa?", "iaca-ta", "jur" etc. rostite la fiecare trei-patru cuvinte).
Pleonasmele sunt insa greseli evidente, ca si anacolutul sau tautologia.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.10.2009, 15:51:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Pleonasmele nu pot intra in sfera ticurilor verbale.
Ticurile verbale nu sunt considerate greseli de exprimare, ci sunt un indiciu pentru un vocabular sarac ("nu-i asa?", "iaca-ta", "jur" etc. rostite la fiecare trei-patru cuvinte).
Pleonasmele sunt insa greseli evidente, ca si anacolutul sau tautologia.
Asa este, ai dreptate....
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.10.2009, 17:39:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Tema pentru acasa:

Conjugati verbul "a crea" la prezent. Fara sa va uitati pe Internet cum [cred unii] ca e corect.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.10.2009, 18:01:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Expresii precum "o luna de zile", "un an de zile" sunt pleonasme intrucat este de la sine inteles ca luna , anul reprezinta suma unor zile.
Eu cred ca sunt pur si simplu expresii intrate in limba. Limba nu este intotdeauna logica, are multe exprimari oarecum poetice. Si in poezie sau in literatura se filosesc expresii pleonastice, exista si o figura de stil care foloseste repetitia (am uitat cum ii zice), de altfel si psalmii folosesc exprimarile duble (se pare ca era o figura de stil semita).
Cand spunem un an de zile punem accentul pe lungimea timpului care s-a scurs, punand accentul pe fiecare zi din acel an.
'Un an de zile m-am straduit sa invat sa cant la pian si tot n-am reusit' (daca am zice un an, ar suna altfel..)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.10.2009, 18:04:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Tema pentru acasa:

Conjugati verbul "a crea" la prezent. Fara sa va uitati pe Internet cum [cred unii] ca e corect.
eu creez
tu creezi
el creeaza
noi cream
voi creati
ei creeaza

Regula este simpla: avem un e in radacina verbului, si daca terminatia (in cazul asta cu extensie) mai contine un e ies doi:
ez
ezi
eaza
am
ati
eaza

Cel putin asa invatasem eu la scoala, poate cu ortografia noua, de dupa Revolutie, s-a schimbat...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.10.2009, 19:24:04
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

E mai simplu sa-l conjugi pe "a crea" la indicativ prezent prin analogie cu "a lucra" (se dubleaza in "a crea" numarul de "e"-uri din "a lucra":

eu lucrez (1 "e") - eu creez (2 "e")
tu lucrezi (1 "e") - tu creezi (2 "e")
.
.
.
noi lucram (nici un "e") - noi cream (1 "e")
.
.

(stiu ca se poate argumenta ca 0 x 1 = 0 insa pricepeti voi ideea..:)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.10.2009, 01:58:47
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cred ca sunt pur si simplu expresii intrate in limba. Limba nu este intotdeauna logica, are multe exprimari oarecum poetice. Si in poezie sau in literatura se filosesc expresii pleonastice, exista si o figura de stil care foloseste repetitia (am uitat cum ii zice), de altfel si psalmii folosesc exprimarile duble (se pare ca era o figura de stil semita).
Cand spunem un an de zile punem accentul pe lungimea timpului care s-a scurs, punand accentul pe fiecare zi din acel an.
'Un an de zile m-am straduit sa invat sa cant la pian si tot n-am reusit' (daca am zice un an, ar suna altfel..)
Greselile de limba nu pot fi poetice.

In poezie exista un limbaj special, licente poetice cu rol bine conturat. Este bine sa nu amestecam registrele limbii. Greselile de exprimare nu le putem trece in categoria "figuri de stil", asa cum, de altfel, abuzeaza multi. Spun cate o aiureala si apoi gasesc ca scuza "era o metafora" (evident, fara a fi in stare sa recunoasca o metafora acolo unde intr-adevar exista).

Academia Romana a operat cateva interventii pentru ortoepie, ortografie, registre lexicale in 1992, 1999 si in 2005.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.10.2009, 02:09:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
E mai simplu sa-l conjugi pe "a crea" la indicativ prezent prin analogie cu "a lucra" (se dubleaza in "a crea" numarul de "e"-uri din "a lucra":

eu lucrez (1 "e") - eu creez (2 "e")
tu lucrezi (1 "e") - tu creezi (2 "e")
.
.
.
noi lucram (nici un "e") - noi cream (1 "e")
.
.
Aceasta analogie este cea mai buna varianta de a retine conjugarea corecta. O stii de la scoala. Toti profesorii o aplica.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.10.2009, 17:41:30
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

bun topic....am lipsit din peisaj cam 2 luni, sincer nu am avut rabdare sa citesc toate 11 pag....in mare am retinut si vazut.
la un moment dat, acum cam 3 luni, cineva a deschis un topic....avea o dilema, ce facultate sa urmeze....teologie sau psihologie (nu ca ar avea legatura una cu alta), picase nu stiu ce examen si se plangea....cineva i-a atras atentia asupra greselilor gramaticale, stupide dealtfel....dar clar facute din nestiinta, nu din graba....l-am sustinut....am cam "luat-o in freza", pe limba romana....au sarit multi pe noi....sper sa nu aiba aceeasi soarta si acest topic. multa bafta! eu ma intorc la citit postari, unele sunt ft. educative
Reply With Quote
Răspunde