Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.07.2010, 21:13:11
Cristina sibiu Cristina sibiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Ma faci sa rad..adica nu discutati pacate personale ale nu stiu cui preot???Pai si atunci ce aveti toti cu preotu ala ,ca mai mult il judecati decat sa discutati.Daca nu crezi ca si-a facut baie pt. uzul personal te invita la sibiu sa te convingi .Ce vin cu regim inchis mai omule tu sti ce vorbesti ?Pai poate sa mearga cine vrea sa cumpere vin ..e ca la magazin ,mai ceva iti da si sa gusti .Actiunile caritabile sunt maruntis pt. ei deci hai sa o lasam balta .Da sunt campioana la judecat si cei cu asta imi duci tu mie pacatele in spate?Eu nu stau pe margine si ascult ..PREOTUL face asa ceva ..se complace in situatie nu l-am auzit odata sa mustre pe cineva .Eu nu am zis ca nu platesc taxe pt. slujbe chiar mi se pare normal ,poate nu sti tu sa citesti dar vb. despre alte taxe inventate ,cum ar fi intretinerea mormintelor un,taxa pe filmat. etc.
Si as mai avea o intrebare pt. tine te rog sa-mi raspunzi daca te lasa orgoliul .De ce imi dai raspunsuri cu exemple despre pocaiti,tie frica ca ma pocaiesc ?De ce e ura asta intre voi,adica de la voi spre ei?Voi nu vedeti ca aveti numai de pierdut?Eu nu am auzit de pocaiti sa treaca la ortodoxism dar invers o gramada .
  #102  
Vechi 27.07.2010, 21:17:37
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Draga doamna, esti offtopic.
Noi nu discutam pacatele personale ale acelui preot, ci niste pacate "publice", prin aceea ca se pare ca nici macar asezamintele si credintele ortodoxe nu le cunostea (si nici altii de pe aici care afirmau ca au fost ortodocsi "practicanti" inainte sa treaca la secte) iar prin asta a facut o sminteala cat se poate de publica.

Problema nu e convertirea, fiecare are liber arbitru si va raspunde pentru alegerile sale.
Problema e cand cineva, din sanul sau din afara Bisericii o critica pe aceasta si ii evidentiaza lipsuri de invatatura si traire pe care aceasta nu le are in realitate (fiind deplina), ci EI INSISI le aveau, altfel nu ar mai face asemenea acuzatii smintindu-i pe altii poate la fel de slabi care nu au avut ragaz sa se intemeieze bine in ortodoxie, si deci se lasa lesne rasturnat de orice fost "practicant" care sustine ca lui i s-au propovaduit lumanarile si pomenile.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #103  
Vechi 27.07.2010, 21:19:32
Cristina sibiu Cristina sibiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

ortodocsi practicanti?????????????
  #104  
Vechi 27.07.2010, 21:20:13
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
ortodocsi practicanti?????????????

Exact asta ziceam si eu
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #105  
Vechi 27.07.2010, 21:21:41
Cristina sibiu Cristina sibiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

adica ...cati sunt aia 1%
  #106  
Vechi 27.07.2010, 21:23:40
Cristina sibiu Cristina sibiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Deci acum o sa-l ascult si eu pe preotu ala sa vad ce zice si vb dupa ,sa imi dau si eu seama ce va aprinde asa.
  #107  
Vechi 27.07.2010, 21:28:56
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
Ma faci sa rad..adica nu discutati pacate personale ale nu stiu cui preot???Pai si atunci ce aveti toti cu preotu ala ,ca mai mult il judecati decat sa discutati.Daca nu crezi ca si-a facut baie pt. uzul personal te invita la sibiu sa te convingi .Ce vin cu regim inchis mai omule tu sti ce vorbesti ?Pai poate sa mearga cine vrea sa cumpere vin ..e ca la magazin ,mai ceva iti da si sa gusti .Actiunile caritabile sunt maruntis pt. ei deci hai sa o lasam balta .Da sunt campioana la judecat si cei cu asta imi duci tu mie pacatele in spate?Eu nu stau pe margine si ascult ..PREOTUL face asa ceva ..se complace in situatie nu l-am auzit odata sa mustre pe cineva .Eu nu am zis ca nu platesc taxe pt. slujbe chiar mi se pare normal ,poate nu sti tu sa citesti dar vb. despre alte taxe inventate ,cum ar fi intretinerea mormintelor un,taxa pe filmat. etc.
Si as mai avea o intrebare pt. tine te rog sa-mi raspunzi daca te lasa orgoliul .De ce imi dai raspunsuri cu exemple despre pocaiti,tie frica ca ma pocaiesc ?De ce e ura asta intre voi,adica de la voi spre ei?Voi nu vedeti ca aveti numai de pierdut?Eu nu am auzit de pocaiti sa treaca la ortodoxism dar invers o gramada .
Sti care e diferenta, ca ortodocsii care trec la neo-protestanti sunt cam paraleli cu ortodoxia, ori nu o practica ori o practica superficial

in linku urmator ai cateva exemple de neo-protestanti cu cunostinte solide in teologia neo-protestanta care au trecut la ortodocsi http://ortho-logia.com/?page_id=70, daca ai bunavointa, citeste marturiile

Adica ajutorarea a mai mult de un juma de milion de oameni intr-un an, ti se pare maruntis? ia zi-mi care alta institutie neguvernamentala mai face asistenta la acest nivel? avand in vedere ca scopul prim al Bisericii este propovaduirea credintei nu filantropia, poi dau exemple de pocaiti pt ca si tu ii ridici in slavi si te mai aduc cu picioarele pe pamant
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #108  
Vechi 27.07.2010, 21:30:11
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
adica ...cati sunt aia 1%
pe ce iti bazezi afirmatiile? lucrezi la institutul national de statistica si ai facut un studiu serios in aceasta privinta? sau si afirmatia asta este lipsita de absolut orice fundament ca altele spuse pe aici
in ceea ce il priveste pe respectivul preot, nu ii discutam aici pacatele personale ci analizam afirmatiile lui si cantarindu-le le gasim usoare
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #109  
Vechi 27.07.2010, 21:32:23
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
Deci acum o sa-l ascult si eu pe preotu ala sa vad ce zice si vb dupa ,sa imi dau si eu seama ce va aprinde asa.
Urmareste-l pentru ca esti genu de persoana la care prind astfel de marturii patetice si inflorite,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #110  
Vechi 27.07.2010, 21:41:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Hai să le luăm un pic pe rând.

Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
si-a facut baie pt. uzul personal
Bun, să admintem că baia este pentru uz personal și nu pentru toți cei din parohie. Acuma întreb: este ceva chiar așa de grav. Să zicem că nu preotul, ci vecinul dv sună la ușă, rugându-vă să îl ajutați cu ceva, ca să-și facă o baie. Vi se pare ceva strigător la cer ?

Citat:
Ce vin cu regim inchis mai omule tu sti ce vorbesti ?Pai poate sa mearga cine vrea sa cumpere vin ..e ca la magazin ,mai ceva iti da si sa gusti .
Nici asta nu mi se pare exagerat. Ați auzit de cașcavalul "Trapist" ? Este făcut de un ordin călugăresc din Germania. Sunt multe produse făcute de congregații bisericești, de mănăstiri, etc. Este un lucru rău să produci și să comercializezi vin ? Spune Cristos asta ?

Citat:
PREOTUL face asa ceva ..se complace in situatie nu l-am auzit odata sa mustre pe cineva.
Aveți un preot blând. E obligatoriu ca un preot să vitupereze de la amvon ? Să zicem că ar fi avut un astfel de stil. Nu i-ați fi reproșat, atunci, exact inversul, că îi blamează pe bieții credincioși ?

Citat:
taxe inventate ,cum ar fi intretinerea mormintelor
Dar peste tot se plătesc taxe pentru întreținerea mormintelor ! Nu trebuie să ducă cineva gunoiul din cimitir, nu trebuie cosit, tunse tufele, reparate aleile ? Pentru asta trebuie bani. Cine să plătească ? Morții ? Nu e normal să plătească urmașii lor ?

Citat:
taxa pe filmat.
Nici asta nu mi se pare o exagerare. În orice spațiu public intrați, filmatul fie e interzis, fie se plătește o taxă. Asta e în toată lumea, nu numai la noi.

Prin urmare, mă tem că dovediți judecată prezumțioasă. Eu cred că preotul acela e chiar un bun gospodar și că, atunci când va preda cheile bisericii, o va lăsa într-o stare mai bună decât a găsit-o.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Un preot a fost înjunghiat mortal la Focsani ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 63 23.06.2012 15:50:29
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 17:54:57
Ion Creanga - preot ortodox maria32 Generalitati 4 11.06.2010 00:02:09