Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.06.2009, 01:25:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
O mina spala alta cam asa daca grecii ne-au ajutat pe gratis cu sala nu asa se cade sa-i ajutam si noi cu ceva nu stiu cum e pe la voi pe aici pe la noi nu se distruge nimic daca sintem impreuna din contra avem ce invata.Noi ne desfasuram activitatile noastre in limba romana oricum.
Doamne ajuta
Da, foarte frumos sa exista asa ajutor recirpoc, asta vroiam si eu sa zic!

Eu sunt intr-o parohie oricum amestecata care foloseste limba franceza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.06.2009, 12:52:45
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Tocmai am descoperit prin apropiere că există o Biserică ortodoxă rusă (știu limba) și alta grecească...

Tuturor le doresc post cu rod bogat în curăție sufletească!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 16.06.2009, 13:10:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Tocmai am descoperit prin apropiere că există o Biserică ortodoxă rusă (știu limba) și alta grecească...

Tuturor le doresc post cu rod bogat în curăție sufletească!
Foarte bine si in ce limba se slujeste? Si aici sint doua rusesti dar pina una alta stam cu grecii. Mult admir eu grecii sint asa oameni gospodari si ajutatori, acum au avut festival au iesit foarte bine, au preot roman din Piatra Neamt slujeste in engleza si greceste ei il iubesc mult si il respecta dar si parintele e pios si ei au un exemplu bun.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 16.06.2009, 13:17:23
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Foarte bine si in ce limba se slujeste? Si aici sint doua rusesti dar pina una alta stam cu grecii. Mult admir eu grecii sint asa oameni gospodari si ajutatori, acum au avut festival au iesit foarte bine, au preot roman din Piatra Neamt slujeste in engleza si greceste ei il iubesc mult si il respecta dar si parintele e pios si ei au un exemplu bun.
Se slujește în greacă (la cea grecească) și în rusă la cea rusească. ”Tatăl Nostru” este în franceză la cea rusească.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 16.06.2009, 13:22:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Se slujește în greacă (la cea grecească) și în rusă la cea rusească. ”Tatăl Nostru” este în franceză la cea rusească.
Banuiesc ca in slavona, nu in rusa...
Din pacate in rusa se slujeste la fffff putine parohii, din Rusia (si unii fundamentalisti sunt foarte deranjati de asta).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.06.2009, 14:05:54
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Banuiesc ca in slavona, nu in rusa...
Din pacate in rusa se slujeste la fffff putine parohii, din Rusia (si unii fundamentalisti sunt foarte deranjati de asta).
probabil ...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 16.06.2009, 15:40:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Daca stai la Paris (nu este o intrebare mascata, scuze, nu vreau sa aflu unde stai ;-)) sunt si cateva parohii francofone suta la suta. Unele tin de romani, altele de rusii care tin de Constantinopol, este una francofoina si care tine de Moscova.
Stiu ca asta este ideea mea fixa ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 16.06.2009, 16:54:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenailincai Vezi mesajul
Cu mila si ajutorul Bunului Dumnezeu am reusit sa-l descoperim pe Dumnezeu intr-u toata slava Sa aici in New Zealand. Exact ca acel Adevar gol golutz fara sa fie vorba de formalism, ritual habotnic, ci pur si simplu " Traire Orthodoxa ".
Descoperind ca suntem singuri, doar noi si EL ,nu mama, nu tata, nu frate, nu sora, nu prieteni.
Departe fiind de limba materna, de familii, de fatarnicii, am descoperit ca suntem doar noi si Bunul Dumnezeu in acest colt de lume unde Imi este rusine sa spun dar localnicii au acea bunatate care noua ORTODOXILOR ne-a diparut in timp, acel voluntariat (aici pompierii si salvarea sunt formatiuni voluntare- benevole), acel zimbet si salut care mai exista in satele Romanesti.
Ajutorul meu de la Dumnezeu,Cel ce A facut cerul si pamantul si pe mine pacatosul.
Simtim pe deplin ca se poate trai in Hristos in Lume fara ca cineva sa te judece (doar Romanii se judeca unii pe altii) fara sa fii fals,sa ascunzi starea religioasa.
Doar departe de prejudecati devii mai aproape de Dumnezeu si El mai aproape de tine.
NU CRED ca e neaparata nevoie sa pleci din tara sa te redescoperi pe tine ca om ca si creatie a Dumnezeirii dar cel mai important consider ca trebuie sa gasim si sa pastram CHIPUL LUI DUMNEZEU IN NOI.
Dragilor de acolo unde incepe lumea va spun" PACE VOUA "
"Să păstrăm chipul lui Dumnezeu în noi" .
Da,cred că acesta este cel mai important lucru.Mi-a plăcut mult cele scrise de cineva "..de acolo unde începe lumea.."
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.06.2009, 00:41:42
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Daca stai la Paris (nu este o intrebare mascata, scuze, nu vreau sa aflu unde stai ;-)) sunt si cateva parohii francofone suta la suta. Unele tin de romani, altele de rusii care tin de Constantinopol, este una francofoina si care tine de Moscova.
Stiu ca asta este ideea mea fixa ;-)
... în Sud, unde nu prea sunt Biserici ortodoxe ...
Mulțumesc!

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 17.06.2009, 00:47:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
... în Sud, unde nu prea sunt Biserici ortodoxe ...
Mulțumesc!

Doamne ajută!
Doamne ajuta!
Da, e mai greu cand nu prea e de ales.. Dar bine ca sunt si cele care sunt.
Dar macar ai soare! ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42
Radio-Romania pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.01.2009 06:26:08