Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.03.2011, 23:13:10
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
This isn't funny anymore!
In mai putin de 2 minute pe goagal uite ce am gasit:

http://en.wikipedia.org/wiki/Entropy




Daca aveai bunul simt sa te documentezi macar superficial, ne-ai fi scutit de atata timp pierdut si n-ai fi mintit alta lume care nu verifica argumentele convenabile si care acuma discuta cu alti atei care le arata primul link pe google. Daca vrei sa crezi in bau-bau n-ai decat dar nu-i intoxica si pe altii cu pseudo-stiinta ta.
Daca bunul simt se rezuma la a cauta pe google (macar scrie-l corect daca tot il folosesti) atunci m-am lamurit. Asta ti-i "documentarea", ai cautat pe "goagal" ? Bravo, halal sa-ti fie!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.03.2011, 23:21:46
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu te face zeu mic sau mare ci te face ceea ce esti pe pamint un om, ceea ce ar trebui sa fii daca nu a-ti denatura motivul existentei tale/voastre aici cu tot felul de fantezii. despre zei care lucreaza cot la cot cu tine.

Dumnezeu este foarte departe de existenta ta aici, si nu-i pasa de tine. Ca urmare nu are rost sa inventezi tot felul de "proptele" ca ar fi implicat in viata ta mai mult decit prin legile clare pamintene in care te-a asezat si prin intemediul carora operezi pe Terra.

Faptul ca nu s-a gasit viata in sistemul nostru solar nu inseamna nimic, ea sigur exista sub alte forme in alte galaxii. Este precum un fir de praf intr-o capita de fin.
Nu stiu ce sa inteleg din ceea ce afirmi tu aici? Pe de o parte spui ca "nu s-a gasit viata in sistemul nostru solar", iar pe de alta parte tu spui. Adica tu nu existi? Tu nu esti viata? Sau nu esti "din sistemul nostru solar"?
Incantat de cunastinta: e prima data cand cunosc un extraterestru!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.03.2011, 01:28:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Daca bunul simt se rezuma la a cauta pe google (macar scrie-l corect daca tot il folosesti) atunci m-am lamurit. Asta ti-i "documentarea", ai cautat pe "goagal" ? Bravo, halal sa-ti fie!
Tu nu ai auzit de celebrele expresii : goagal,almanahe,hotele etc., care este??


Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Nu stiu ce sa inteleg din ceea ce afirmi tu aici? Pe de o parte spui ca "nu s-a gasit viata in sistemul nostru solar", iar pe de alta parte tu spui. Adica tu nu existi? Tu nu esti viata? Sau nu esti "din sistemul nostru solar"?
Incantat de cunastinta: e prima data cand cunosc un extraterestru!

In sistemul nostru Solar exista 8 planete si 5 planete pitice.

Afirmatia "nu s-a gasit viata in sistemul nostru solar" exprima faptul ca NOI apartinem acestui sistem solar si Andrei desigur,se refera la viata de pe alte planete decat Terra,apartinand aceluiasi sistem Solar.Daca spunea "sistemul vostru solar", atunci era justificat comentariul tau.

PS- extraterestru = extra(in afara)terestru(Terrei,Pamantului)...Deci un extraterestru poate foarte bine sa fie in acelasi sistem Solar( de exemplu pe Marte)..asa ca si cu asta ai gresit..

Last edited by Melissa; 24.03.2011 at 09:11:57.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 24.03.2011, 07:56:35
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
1) Si ce spune el (principiul al II-lea al termodinamicii)? Spune ca toate lucrurile merg din rau in mai rau: fierul rugineste, omul imbatraneste, floarea se ofileste, energia se transforma numai de la o temperatura data la una mai mica, fiecare lucru merge de la ordine spre dezordine.


2) Cu toate astea, pe pamantul asta, care ne rabda pe toti, a aparut viata!
1)Nu este adevarat ce zici, principiul al doilea al termodinamicii nu asta zice.

Iti spun a3a oara, esti dezinformat sau deja cred ca intentionat ignori ce am zis , uite poti sa citesti aici sa te informezi corect http://en.wikipedia.org/wiki/Second_...thermodynamics .


2)Iarasi ma repet, Pamantul nu este un sistem inchis.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 24.03.2011, 18:08:50
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
1)Nu este adevarat ce zici, principiul al doilea al termodinamicii nu asta zice.

Iti spun a3a oara, esti dezinformat sau deja cred ca intentionat ignori ce am zis , uite poti sa citesti aici sa te informezi corect http://en.wikipedia.org/wiki/Second_...thermodynamics .


2)Iarasi ma repet, Pamantul nu este un sistem inchis.
1. Se pare ca n-ai gasit o exprimare a principiului al II-lea in limba romana! Asta poate sa fie prima cauza pentru care nu pricepi nimic (apropos, vezi ca ti-a ramas putina engleza in coltul gurii, sterge-te). Sau, mai probabil, se pare ca nu stapanesti limba romana! Pentru ca dupa cum te exprimi si dupa cum scrii, asta pare sa fie a 2-a cauza.
2. N-am zis eu ca pamantul e un sistem inchis: tu ai zis! Eu ti-am explicat ca nu exista sisteme termodinamice inchise in natura. Toate procesele naturale sunt procese ireversibile neadiabatice si li se aplica cu brio principiul al II-lea al termodinamicii !
3. Asta-i ultima data cand i-mi mai pierd vremea cu tine. Treci inapoi prin clasa a X-a si cand demonstrezi ca ai absolvit-o, mai discutam. Am remarcat ca la gradinita nu se studiaza inca fizica !...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 24.03.2011, 18:37:02
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Tu nu ai auzit de celebrele expresii : goagal,almanahe,hotele etc., care este??
Nu, n-am auzit de respectivele expresii! Probabi ca sunt extraterestre... Or fi de pe una din planetele "pitice" (oare ce-or fi alea - am auzit de stele pitice, dar de planete pitice inca nu).



Citat:
In sistemul nostru Solar exista 8 planete si 5 planete pitice.

Afirmatia "nu s-a gasit viata in sistemul nostru solar" exprima faptul ca NOI apartinem acestui sistem solar si Andrei desigur,se refera la viata de pe alte planete decat Terra,apartinand aceluiasi sistem Solar.Daca spunea "sistemul vostru solar", atunci era justificat comentariul tau.
Viata in sistemul nostru solar s-a gasit, crede-ma. Pe a 3-a planeta de la Soare. Poate n-ai bagat tu de seama! Dar noi suntem un grup restrans de prieteni care au aflat informatia asta... Psss, nu spune la nimeni, e inca secret...

Citat:
PS- extraterestru = extra(in afara)terestru(Terrei,Pamantului)...Deci un extraterestru poate foarte bine sa fie in acelasi sistem Solar( de exemplu pe Marte)..asa ca si cu asta ai gresit..
P.S.
De ce-ai deconspirat totul? Si eu, care ma bucuram ca am cunoscut un extraterestru!...

Last edited by luciand; 24.03.2011 at 18:40:49.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 24.03.2011, 18:37:51
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
1. Se pare ca n-ai gasit o exprimare a principiului al II-lea in limba romana! Asta poate sa fie prima cauza pentru care nu pricepi nimic (apropos, vezi ca ti-a ramas putina engleza in coltul gurii, sterge-te). Sau, mai probabil, se pare ca nu stapanesti limba romana! Pentru ca dupa cum te exprimi si dupa cum scrii, asta pare sa fie a 2-a cauza.
2. N-am zis eu ca pamantul e un sistem inchis: tu ai zis! Eu ti-am explicat ca nu exista sisteme termodinamice inchise in natura. Toate procesele naturale sunt procese ireversibile neadiabatice si li se aplica cu brio principiul al II-lea al termodinamicii !
3. Asta-i ultima data cand i-mi mai pierd vremea cu tine. Treci inapoi prin clasa a X-a si cand demonstrezi ca ai absolvit-o, mai discutam. Am remarcat ca la gradinita nu se studiaza inca fizica !...
Principiul al doilea al termodinamicii :

Intr-un sistem inchis entropia creste sau ramane constanta .
Reply With Quote
  #108  
Vechi 24.03.2011, 18:47:00
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Inca o data, cu cuvintele tale, ca sa intelegi ca erai dezinformat in ceea ce priveste entropia.

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
energia se transforma numai de la o temperatura data la una mai mica
intr-un sistem inchis
Reply With Quote
  #109  
Vechi 24.03.2011, 18:47:28
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Principiul al doilea al termodinamicii :

Intr-un sistem inchis entropia creste sau ramane constanta .
Vad ca ai descoperit litera "A" ! Continua, esti pe drumul bun! Dar vezi ca pana la "Z" e cale lunga...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 24.03.2011, 18:50:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Vad ca ai descoperit litera "A" ! Continua, esti pe drumul bun! Dar vezi ca pana la "Z" e cale lunga...
ne tinem de mistocareala?
sau asa reactionezi cand esti prins in corzi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
Despre discriminare lrina Georgeta Generalitati 19 27.03.2011 14:11:11
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 12:07:08
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42