Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.11.2008, 17:47:48
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
I Corinteni 7.27-28:

27. Te-ai legat de femeie? Nu căuta dezlegare. Te-ai dezlegat de femeie? Nu căuta femeie.
28. Dacă însă te vei însura, n-ai greșit. Ci fecioara, de se va mărita, n-a greșit. Numai că unii ca aceștia vor avea suferință în trupul lor. Eu însă vă cruț pe voi.


Dupa cum vezi, vasinec, raspunsul trebuie cautat mai bine.
Si din cate stiu eu, numai prima data se cununa cineva la biserica; daca e vorba de a doua casnicie, se limiteaza la cununia civila. Nu e asa? Poate sunt si exceptii; dar aici vorbim de regula.

Am studiat cu mare atentie toate invataturile referitoare la casatorie, din Sfanta Scriptura. Cel mai mult am studiat inainte de a ma casatori.

Nu am inteles ce vrei sa spui cu invataturile din 1 Corinteni cap 7:27-28. Pentru mine sunt niste invataturi limpezi care nu desfiinteaza, sub nici o forma, ce a spus Mantuitorul, la fel de limpede: se numeste curvie, recasatorirea unei persoane divortate (afara de cazul cand divortul a avut loc din pricina de curvie)Matei 19:9.

Apostolul Pavel vorbeste despre casatoria persoanelor care nu au mai fost casatorite. Mantuitorul vorbeste despre pacatul celor care divorteaza si se recasatoresc. Iar eu am spus ca preotii incurajeza acest pacat, prin faptul ca isi permit "sa lege", dupa voia lor, sfidand invataturile Mantuitorului. Ce nu am inteles corect?

Referitor la a doua casatorie: daca nu incalca invataturile Sfintei Scripturi (ex: recasatorirea unei vaduve), trebuie numaidecat oficiata in fata lui Dumnezeu. Numai atunci casatoria este valabila, cu adevarat. Cununia civila se face pentru ca este bine sa respecti legile statului. Dar casatoria nu este o institutie civila ci este o institutie divina.

P.S. "Vasinec, raspunsul trebuie cautat mai bine". Si imi dai niste citate din Sfanta Scriptura. Ai grija sa nu devii adepta principiului "Biblia se explica cu Biblia". Ca se supara ceilalti frati de credinta pe tine.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 05.11.2008, 19:51:28
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vasinec, sa inteleg ca nu privesti cele doua versete, ca fiind in legatura unul cu celalalt?
Nu vad de ce Sf. Apostol Pavel sa repete ideea, pe care tocmai a expus-o un verset mai inainte?!?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 05.11.2008, 20:46:30
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Vasinec, sa inteleg ca nu privesti cele doua versete, ca fiind in legatura unul cu celalalt?
Nu vad de ce Sf. Apostol Pavel sa repete ideea, pe care tocmai a expus-o un verset mai inainte?!?
Nu am inteles la care "doua versete", te referi. La versetele 27 si 28 din 1 Corinteni? Si nu am inteles care este logica intrebarii. Vrei sa justifici cumva, cu Sfanta Scriptura, ca invataturile clare ale Mantuitorului, referitoare la casatorirea celor divortati, pot fi incalcate de catre preoti?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 05.11.2008, 21:02:59
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
I Corinteni 7.27-28:

27. Te-ai legat de femeie? Nu căuta dezlegare. Te-ai dezlegat de femeie? Nu căuta femeie.
28. Dacă însă te vei însura, n-ai greșit. Ci fecioara, de se va mărita, n-a greșit. Numai că unii ca aceștia vor avea suferință în trupul lor. Eu însă vă cruț pe voi.

.
Vasinec, sa inteleg ca nu privesti cele doua versete, ca fiind in legatura unul cu celalalt?
Nu vad de ce Sf. Apostol Pavel sa repete ideea, pe care tocmai a expus-o un verset mai inainte?!?


Cele doua versete, daca la astea te referi, sunt in legatura intre ele pentru ca trateaza probleam casatoriei (de citit tot cap. 7 din 1 Corinteni). Dar, fiecare verset se refera la situatii diferite: versetul 27 ne spune ca este bine sa ramai in situatia in care esti (casatorit sau necasatorit), divortul fiind exclus;

versetul 28 se refera la persoane care nu au fost casatorite.
Daca citeati versetul 28, mai departe, intelegeai lucrul acesta.
"Dacã însã te vei însura, n-ai gresit. Ci fecioara, de se va mãrita, n-a gresit." Fecioara este o persoana care nu a mai fost casatorita. Pentru ea este permis sa se casatoreasca.

Dar pentru o persoana divortata nu este permis sa se casatoreasca (cu o exceptie). Asa ne invata Mantuitorul.

Sa inteleg ca dvs. cautati versete care sa justifice incurajarea la pacat, pe care o fac preotii cand oficiaza casatoria pentru o persoana (persoane) divortata? Nu scrie nicaieri in Sfanta Scriptura (NT), ca persoanele divortate se mai pot casatori (cu o singura exceptie - divortul din cauza curviei).
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.11.2008, 09:42:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

În prealabil postat de vsovi
Domnul Iisus Hristos, spune: "Eu insa va spun ca oricine isi lasa nevasta, afara din pricina de curvie, si ia pe alta de nevasta, preacurveste; si cine ia de nevasta pe cea lasata de barbat, preacurveste."(Matei 19:9)

deci singurul motiv pentru care cineva poate sa-shi lase nevasta este pentru curvie, deci nu preacurvie care este inshelare shi calcarea juramintelor pentru un altul, ci curvie, deci intzeleg din cle scrise ca deja daca femeia lui incepe sa curveasca, sa se sulimenizeze, sa flirteze, sa-i placa relatzia chiar cu sotzul pentru placere... deja imi pare ca este curvie...

shi apoi spune Domnul ca shi cine ia de nevasta pe cea lasata de barbat, preacurveshte, deci daca pricina este femeia care curveshte, iata ca ceea ce face barbatul este preacurvie... deci mai mare pacat este sa-shi lase barbatul femeia sa shi la fel de mare pacat este sa ia ca shi femei a sa pe cea lasata de barbat, deci aia care a curvit... shi astfel se arata cat de grava este fapta barbatului care se apropie de femeia care curveshte cat shi de a lasa femeia sa pentru oricealtceva decat pricina de curvie.... pentru ca barbatul in cazul acesta preacurveshte! iar a fi preacurvar inseamna shi implicatzii in dragoste, credintza shi Dumnezeu, pe cand femeia eventual o face doar din placeri trupeshti sau cineshtie ce ispite o ataca shi pe femeia care ajunge sa faca fapte de curvie...


deci atzi priceput femeilor? ca pentru ca va matzaitzi sau va sclifositzi shi va curvitzi, va sulimenizatzi sau va aratatzi fierbintzi shi disponibile shi atragatoare inclinate spre placeri carnale shi spre a fi admirate de donjuani, devenind astfel pricina de curvie, putetzi fi lasate oricand de barbat, ca nu are nevoie de a va prinde in adulter pentru a va lasa...

dar daca ne gandim ca Hristos se refera de multe ori la credintza ca fiind femeia credincioasa shi cel ce face porunca, o plineshte ascultand de Dumnezeu, ca fiind barbatul drept shi smerit, lucrurile deja se complica... shi sensurile capata evlavie... shi nu se citesc doar ca fiind impliniri de porunci gLumeshti...

iar barbatul saracul, shi daca se uita la o femei ca s-o pofteasca deja a shi desfranat in inima sa cu ea... ca ishi formeaza un simtz al pacatului care stapanit de diavolul nu te lasa linishtit pana nu-l faci, ca te mushca pentru ca sa mushti... dar cel mai mult te mushca obligatzia de la miezul noptzii... atunci cand trebuie sa deschizi unui prieten insistent shi sa-i dai cele trei paini...

"27. Te-ai legat de femeie? Nu căuta dezlegare. Te-ai dezlegat de femeie? Nu căuta femeie.
28. Dacă însă te vei însura, n-ai greșit. Ci fecioara, de se va mărita, n-a greșit. Numai că unii ca aceștia vor avea suferință în trupul lor. Eu însă vă cruț pe voi. "

[SIZE=3]astfel ca daca sfantul apostol PAVEL spune sa nu cautatzi dezlegarea shi nici legarea... de femeie ca daca te vei insura shi chiar de vei fi fecioara shi te vei insura n-ai greshit. Dar el se straduia sa-i crutze de suferintza ce va fi in trupul lor. Probabil se gandea la ispitele pe care le va arunca diavolul asupra familiei, asupra trupurilor, spre curvie shi spre desfranare shi adulter... [/SIZE]

dar se spune de catre Hristos ca barbatul poate sa-shi lase femeia din pricina de curvie, deci nu pentru preacurvie ori adulter ci pentru ceva mai putzin shi mai nesemnificativ, pentru pricinile curviei : ocheade, sulimenizari, flirturi, ranjete binevoitoare shi disponibile, ademeneli, shi alte asemenea manifestari atragatoare de barbatzi, fuste scurte, blugi mulatzi, dansuri exotice, chiar shi daca relatzia se bazeaza pe pofta de placere, de orgasm, pe frumusetzile nesanatoase ale carnii shi clocotirile sangelui, pe puterea buruienei ce vine din sanatoriul desfranarii... deci pentru orice pricina din asta barbatul poate sa o lase pe femeie shi nu pentru altceva caci atunci face preacurvie, shi preacurvie faci shi daca o ia pe vreuna lasata de barbat, caci e ca shi cum l-ar face mincinos pe barbatul care a lasat-o pe vreuna din pricina de curvie... deci precurveshte adica implica shi dreptatea, credintza shi pe Hristos in relatzia mincinoasa...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.11.2008, 14:04:04
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Sa inteleg ca dvs. cautati versete care sa justifice incurajarea la pacat, pe care o fac preotii cand oficiaza casatoria pentru o persoana (persoane) divortata? Nu scrie nicaieri in Sfanta Scriptura (NT), ca persoanele divortate se mai pot casatori (cu o singura exceptie - divortul din cauza curviei).
Poate am inteles eu gresit; si anume ca daca a fost casatorit, deci despartit si traieste in concubinaj, e bine a se casatori,adica nu face nici un rau facand acest lucru; raul e deja facut prin despartirea de prima sotie.

Cum poti spune ca este o incurajare la pacat?

Dar la adventisti nu sunt divorturi? Ce fac tinerii, care au divortat? Raman pana la batranete singuri, in asteptarea eventualei reintoarceri a partenerului/partenerei? Sau, daca au divortat, vor dori sa aiba relatii reglementate de casatorie?!?

Si nu imi spune ca nu se practica divortul la adventisti, caci eu cunosc o adventista divortata de doua ori. O persoana ghinionista, nimic mai mult.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 06.11.2008, 20:29:48
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Poate am inteles eu gresit; si anume ca daca a fost casatorit, deci despartit si traieste in concubinaj, e bine a se casatori,adica nu face nici un rau facand acest lucru; raul e deja facut prin despartirea de prima sotie.

Cum poti spune ca este o incurajare la pacat?

Dar la adventisti nu sunt divorturi? Ce fac tinerii, care au divortat? Raman pana la batranete singuri, in asteptarea eventualei reintoarceri a partenerului/partenerei? Sau, daca au divortat, vor dori sa aiba relatii reglementate de casatorie?!?

Si nu imi spune ca nu se practica divortul la adventisti, caci eu cunosc o adventista divortata de doua ori. O persoana ghinionista, nimic mai mult.
Daca citeai tot capitolul 7 din 1 Corinteni, intelegeai cum trebuie procedat in cazurile expuse. Am sa incerc sa raspund la intrebari.

1. La adventisti nu se "practica" divortul. Nu este adevarat ce spui: ca o adventista a divortat de doua ori. Doar daca a divortat din pricina de curvie. Daca nu, dupa primul divort, ea nu mai putea fi membra a bisericii adventiste. Putea frecventa linistita biserica adventista dar nu in calitate de membru.
Cand apare o problema in casatorie, crestinii nu divorteaza, ci rezolva problema, prin rugaciuni la Dumnezeu. Si totdeauna Dumnezeu asculta astfel de rugaciuni. Dumnezeu a infiintat casatoria si El doreste ca aceasta sa fie o pregustare a raiului.

2. Daca totusi, un crestin s-a departat de Dumnezeu si ajunge sa divorteze, Sfanta Scriptura ne spune clar ce este de facut:
"Celor casatoriti le poruncesc, nu eu, ci Domnul, ca nevasta sa nu se desparta de barbat. DACA ESTE DESPARTITA, SA RAMANA NEMARITATA, SAU SE IMPACE CU BARBATUL EI. Si nici barbatul sa nu-si lase nevasta."(1 Corinteni 7:10,11).

Concluzie: cand te casatoresti, o faci pentru toata viata. Juramantul depus la altar, in fata lui Dumnezeu, trebuie tinut. Ideea divortului este exclusa. Daca apar probleme in casatorie, este imposibil ca Domnul sa nu le rezolve, daca faci voia lui.

CASATORIA ESTE O INSTITUTIE DIVINA, INFIINTATA DE LA CREATIE (Facerea 2:24). O CASATORIE ESTE FORMATA DIN TREI PERSOANE: DUMNEZEU, SOTUL SI SOTIA. Cand il scoti pe Dumnezeu din casa, ai toate sansele sa ajungi la despartire. Dar cu Dumnezeu, nu poate fi decat armonie.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 06.11.2008, 20:34:45
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Daca citeai tot capitolul 7 din 1 Corinteni, intelegeai cum trebuie procedat in cazurile expuse. Am sa incerc sa raspund la intrebari.

1. Nu este adevarat ce spui: ca o adventista a divortat de doua ori.
De unde stii tu, de esti asa sigur?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 06.11.2008, 20:44:02
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
De unde stii tu, de esti asa sigur?
Pentru ca un adventist poate divorta o singura data (se mai intampla, foarte rar). Dupa aceea nu mai este adventist.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 06.11.2008, 20:51:36
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Pentru ca un adventist poate divorta o singura data (se mai intampla, foarte rar). Dupa aceea nu mai este adventist.
O cunosc si este inca adventista. Nu stiu daca nu s-a casatorit si a treia oara.
Daca vrei iti dau numarul ei de telefon, ca sa iti confirme.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfintei Cruci denissa Despre Biserica Ortodoxa in general 32 07.11.2017 22:11:51
Reprezentarile sfintei cruci costel Generalitati 4 09.01.2012 17:04:03
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 22:52:02
Săptămâna Sfintei Cruci Carmen FUNIERU Impartasania (Taina Euharistiei) 1 04.09.2010 22:30:41
Despre cinstirea Sfintei Cruci strajeru Secte si culte 115 12.03.2008 02:11:17