Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.04.2010, 11:40:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce pericol?
Daca vorbim de viata, nu este cea a credinciosilor mai implinita decat cea a ateilor. Poate nici invers.
Din punct de vedere material ,daca la asta te referi.
Dar la saracia sufletesca ,lipsa oricarei multumiri nu se poate ajunge decat traind departe de Hristos.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 13.04.2010, 11:40:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca vorbim de viata, nu este cea a credinciosilor mai implinita decat cea a ateilor. Poate nici invers.
Cu tot respectul, noi [unii] am fost pe unde esti tu, dar tu nu ai fost pe unde suntem noi. Deci noi putem face o diferenta si iti spunem ca nu se compara viata cu Dumnezeu cu cea fara Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #103  
Vechi 13.04.2010, 11:44:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Din punct de vedere material ,daca la asta te referi.
Dar la saracia sufletesca ,lipsa oricarei multumiri nu se poate ajunge decat traind departe de Hristos.
Lipsa oricarei multumiri?
Da ce crezi ca suntem noi ateii? Niste posomorati, care nu avem nici o implinire, nici o bucurie?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.04.2010, 11:46:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Cu tot respectul, noi [unii] am fost pe unde esti tu, dar tu nu ai fost pe unde suntem noi. Deci noi putem face o diferenta si iti spunem ca nu se compara viata cu Dumnezeu cu cea fara Dumnezeu.
Aici te inseli.
Nu ai citit nimic din postarile anterioare.
Am trecut si eu prin starea de credinta.
Si eu spun la fel: ca nu se compara viata cu Dumnezeu cu cea fara Dumnezeu.
Acum este fantastic.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 13.04.2010, 11:51:31
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
A ? Ceva pareri ?
Tinand seama ca te-ai decis sa ramai,si ma bucur,o sa spun punctul meu de vedere desi este posibil sa repet vreun coleg(in acest caz imi cer scuze) necitind toate postarile.Cred ca toti suntem unelte in mana Domnului,suntem vase pt.diferite intrebuintari.Citeam undeva ca diavolul este bun,bun pt. mantuirea noastra.Ateul poate fi acel element neutru care,la un moment dat,poate deveni in scurt timp vas ales, nu stim noi ce ne pregateste viitorul si cum vom actua.Doar Unul stie toate de la inceput.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 13.04.2010, 11:55:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Aici te inseli.
Nu ai citit nimic din postarile anterioare.
Am trecut si eu prin starea de credinta.
Si eu spun la fel: ca nu se compara viata cu Dumnezeu cu cea fara Dumnezeu.
Acum este fantastic.
Am citit. Dvs ati avut doar o credinta mentala, dar nu L-ati intalnit pe Dumnezeu. Nu exista om care sa se intalneasca cu Dumnezeu si sa poata mai apoi sa nege existenta Lui. Nu e un nimeni pe langa care poti sa treci si sa-L uiti. Nici satan nu neaga existenta Lui, oricat L-ar uri, caci L-a vazut atunci cand l-a aruncat din cer si nu-L mai poate uita.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #107  
Vechi 13.04.2010, 11:57:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Lipsa oricarei multumiri?
Da ce crezi ca suntem noi ateii? Niste posomorati, care nu avem nici o implinire, nici o bucurie?
Aveti bucurii ,foarte bine.
Implinirile materiale sunt vremelnice ,se pot narui intr-o clipa.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 13.04.2010, 12:01:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am citit. Dvs ati avut doar o credinta mentala, dar nu L-ati intalnit pe Dumnezeu. Nu exista om care sa se intalneasca cu Dumnezeu si sa poata mai apoi sa nege existenta Lui. Nu e un nimeni pe langa care poti sa treci si sa-L uiti. Nici satan nu neaga existenta Lui, oricat L-ar uri, caci L-a vazut atunci cand l-a aruncat din cer si nu-L mai poate uita.
La concluzia asta am ajuns si eu ,nu a fost o credinta autentica.
Cei credinciosi cred cu tarie in spusele Mantuitorului si in sfintele Scripturi .
Aduc multa mangaiere si se dezvaluie multe adevaruri .
La fel Psalmii ,sunt o permanenta sursa de adevaruri ,relevatii :"Cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii Tale mi-ai aratat Mie"
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.04.2010, 12:05:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am citit. Dvs ati avut doar o credinta mentala, dar nu L-ati intalnit pe Dumnezeu. Nu exista om care sa se intalneasca cu Dumnezeu si sa poata mai apoi sa nege existenta Lui. Nu e un nimeni pe langa care poti sa treci si sa-L uiti. Nici satan nu neaga existenta Lui, oricat L-ar uri, caci L-a vazut atunci cand l-a aruncat din cer si nu-L mai poate uita.
Esti clarvazatoare sau vazatoare cu duhul?
De unde stii cum era credinta mea?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 13.04.2010, 12:07:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Aici te inseli.
Nu ai citit nimic din postarile anterioare.
Am trecut si eu prin starea de credinta.
Si eu spun la fel: ca nu se compara viata cu Dumnezeu cu cea fara Dumnezeu.
Acum este fantastic.

Cred si eu ca e fantastic... Viata unui crestin e plina de lupta, plina de sacrificiu, jertfa, trebuie sa iti infrangi voia proprie si sa faci ascultare de ceilalti. Trebuie sa tii post, sa te rogi, sa lupti mereu cu ispitele, sa iti calci in pcioare mandria, sa ii iubesti si pe cei care nu te suporta, sa ii ierti pe toti, sa te priveasca toti ca pe un ciudat retard, daca faci toate aceste lucruri... Ne chinuim, asta asa e. Cine ti-a spus tie ca viata de crestin e roz si idilica?! Normal ca nu se compara...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unealta vrajitoriei - cositorul Alinutza Vrajitoria 65 08.02.2015 16:25:54
Parintele Themi, ateul devenit preot misionar in Africa dianagroza Preotia (Hirotonia) 12 11.03.2011 18:17:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
De ce este obligatoriu sa scrii cu mana dreapta? Bast-et Generalitati 11 09.07.2010 02:05:46