Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.02.2011, 17:23:34
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Exclamation Si animalele(cainii) au un suflet al lor...DIANEI

"În viziunea "Patriarhului călugărilor singuratici" există patru categorii de vietăți: primele, ființele îngerești, înzestrate cu suflet și nemuritoare; a doua categorie sunt cele cu rațiune, suflet și răsuflare - oamenii; din cea de-a treia fac parte animalele, care au răsuflare și suflet; a patra categorie cuprinde plantele care au numai viață, lipsite de suflet, răsuflare, rațiune sau nemurire. Pe de altă parte, aceste patru atribute presupun ideea de posesie a vieții.
....................
Intr-o perspectivă psiho-teologică se situează cele șapte niveluri ale sufletului, parafrazate din lucrarea augustiniană "Măreția sufletului tău". La nivelul primar (întâlnit la om, animale și plante), sufletul, puterea de viață a trupului care îl ține în unitate și armonie, susține hrănirea, creșterea și reproducerea. La nivelul al doilea (regăsit la om și animale), sufletul caută orice se potrivește cu firea trupului, are memorie, amintindu-și de cele trăite prin simțuri și ceea ce a învățat prin obișnuință.

..............
Sfântul Ioan Scărarul: "Nimic nu este fără ordine și scop în împărăția animalelor, fiecare poartă înțelepciunea Ziditorului și Îl mărturisește. Dumnezeu a dăruit omului și animalelor multe însușiri firești, cum ar fi mila, iubirea, sensibilitatea . căci până și dobitoacele necuvântătoare se tânguiesc când pierd pe vreunul de-al lor" Fără insinuări zoolatre, putem compara dragostea și recunoștința unui câine față de stăpânul său cu nerecunoștința pe care unii oameni o arată Creatorului lor? Celor dintre noi care se conduc instinctual după legea lui Plant "Homo homini lupus" le adresăm spre meditație cuvântul neobositului analist Vasile cel Sfânt: "Nu vă temeți mai mult de fiarele sălbatice decât de propria voastră lipsă de credință".
Din "Au animalele suflet?"-Cornel Dragos prin Laurentiu Dumitru

"Sa nu socotesti ca sufletul animalelor este mai vechi decat ipostasa trupurilor lor..."[ Sf.Vasile cel Mare . DECI animalele au un suflet dar desigur nu identic cu cel uman...

"Să stii mata că patru sunt felurile vietuitoarelor din lume, după Sfintii Părinti. Asa! Tine minte: Îngerii au minte si duh, oamenii au trup, minte, duh si suflet; ANIMALELE au trup si SUFLET, dar suflet cu simtire, că dacă îl tai, îl doare, nu-i asa? "-in Sfaturi ortodoxe...
  #102  
Vechi 19.02.2011, 18:27:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Din acatistul Sf.Modest:

"Condacul 6:

Dupa trecerea din viata aceasta a stapanului tau, devenit, prin truda si darul lui Dumnezeu, fiu duhovnicesc, ai mers la Ierusalim ca sa te inchini Sfintelor locuri si apoi te-ai retras in Muntele Sinaiului, unde ai facut multe minuni, mai ales tamaduind dobitoacele; ca ai primit de la Dumnezeu mai mult acest dar, pentru ca in tinerete pastor de dobitoace fiind, catre ele milostiv te-ai aratat intelegand durerile lor. Deci, petrecand in preajma necuvantatoarelor fapturi ale Ziditorului a toate, te minunai de lucrurile Lui, cantand: Aliluia!"

__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #103  
Vechi 19.02.2011, 21:25:49
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
"În viziunea "Patriarhului călugărilor singuratici" există patru categorii de vietăți: primele, ființele îngerești, înzestrate cu suflet și nemuritoare; a doua categorie sunt cele cu rațiune, suflet și răsuflare - oamenii; din cea de-a treia fac parte animalele, care au răsuflare și suflet; a patra categorie cuprinde plantele care au numai viață, lipsite de suflet, răsuflare, rațiune sau nemurire. Pe de altă parte, aceste patru atribute presupun ideea de posesie a vieții.
....................
Intr-o perspectivă psiho-teologică se situează cele șapte niveluri ale sufletului, parafrazate din lucrarea augustiniană "Măreția sufletului tău". La nivelul primar (întâlnit la om, animale și plante), sufletul, puterea de viață a trupului care îl ține în unitate și armonie, susține hrănirea, creșterea și reproducerea. La nivelul al doilea (regăsit la om și animale), sufletul caută orice se potrivește cu firea trupului, are memorie, amintindu-și de cele trăite prin simțuri și ceea ce a învățat prin obișnuință.

..............
Sfântul Ioan Scărarul: "Nimic nu este fără ordine și scop în împărăția animalelor, fiecare poartă înțelepciunea Ziditorului și Îl mărturisește. Dumnezeu a dăruit omului și animalelor multe însușiri firești, cum ar fi mila, iubirea, sensibilitatea . căci până și dobitoacele necuvântătoare se tânguiesc când pierd pe vreunul de-al lor" Fără insinuări zoolatre, putem compara dragostea și recunoștința unui câine față de stăpânul său cu nerecunoștința pe care unii oameni o arată Creatorului lor? Celor dintre noi care se conduc instinctual după legea lui Plant "Homo homini lupus" le adresăm spre meditație cuvântul neobositului analist Vasile cel Sfânt: "Nu vă temeți mai mult de fiarele sălbatice decât de propria voastră lipsă de credință".
Din "Au animalele suflet?"-Cornel Dragos prin Laurentiu Dumitru

"Sa nu socotesti ca sufletul animalelor este mai vechi decat ipostasa trupurilor lor..."[ Sf.Vasile cel Mare . DECI animalele au un suflet dar desigur nu identic cu cel uman...

"Să stii mata că patru sunt felurile vietuitoarelor din lume, după Sfintii Părinti. Asa! Tine minte: Îngerii au minte si duh, oamenii au trup, minte, duh si suflet; ANIMALELE au trup si SUFLET, dar suflet cu simtire, că dacă îl tai, îl doare, nu-i asa? "-in Sfaturi ortodoxe...
Am mai cautat, vad ca se vorbeste de un suflet nerational...
Ultimul sens al cuvântului suflet este vietatea (orice ființă vie): „Iată Eu închei legământ cu voi, cu urmașii voștri. Și cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele și cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi..." (Facere 9, 9-10). ))(În acest sens „martorii lui Iehova" au schimbat toate cuvintele „vietate" în versetele Facere 1,20-24 cu cuvântul „suflet").
Și, ce are sufletul nemuritor a omului cu sufletul (viața) animalelor care este în sângele lor?
Diferența între sufletul omului și a animalelor se vede clar în momentul și modul creației. Despre aceasta ne arată Sfânta Scriptură și Sf. Părinți. Sfântul Ioan Gură de Aur ne vobește: „Uită-te câtă deosebire este între crearea acestei minunate ființe raționale și crearea animalelor! Când a creat animalele Dumnezeu a spus: „Să mișune apele de vietăți (suflete) vii..." (Facere1,20) și îndată au ieșit din ape animale însuflețite. La fel și pământului i-a spus: „Să scoată pământul ființe (suflete) vii..." (Facere 1,24). Când a făcut pe om n-a mai grăit așa, ci mai întâi ia creat trupul din țărână, și după aceasta i-a dat putere de viață, adică sufletul. Pentru aceasta spunea Moise despre animale: „Sângele animalului este sufletul (viața) animalului". Sufletul omului însă este netrupesc și nemuritor, mult superior trupului și atât de deosebit de el, cât e de deosebit trupescul de netrupesc".
Omul a fost creat mai deosebit decît animalele, după „chipul lui Dumnezeu" (Facere 1,27), și a fost pus de Dumnezeu să stăpânească toate vietățile. (http://www.ortodoxia.md)

Deci sper ca m-am facut inteleasa cand am zis ca animalele nu au suflet. Termenul de suflet folosit are un sens total diferit.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #104  
Vechi 19.02.2011, 23:29:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
vad ca se vorbeste de un suflet nerational...
Noi suntem creati dupa modelul divin, adica existam, suntem vesnici, rationali, avem vointa proprie si sentimente.

Pe cand animalele exista, nu sunt vesnice, nu au ratiune, dar au vointa proprie si sentimente.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #105  
Vechi 20.02.2011, 09:35:43
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink Pro catelusi si alte animalute

Animalele au categoric un suflet(reiese clar si din scrierile sf parinti), precum scrisesem, diferit de cel uman, dar el exista , deoarece are sentimente si o anume inteligenta.....Sa le iubim , pretuindu-le, neuitand ca Domnul nu agreaza rautatile de nici un fel, dar nici speculatiile voind sa coboare ceea ce el a daruit din iubire....Doamne ajuta!

ps. Cine n-are un caine , sa-si ia....sunt destule sufletele nevinovate acolo.....

pps. Si tot citind opiniile unora, tot mai pregnanta e senzatia consacrata de altcineva....ca uneori omul e adevarata fiara, nu animalul.....
  #106  
Vechi 20.02.2011, 13:18:01
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit O propunere pentru iubitorii acestor patrupede

Chiar de-ar fi să vă supărați, ce-ar fi să înființați o Asociație a iubitorilor de câini, care să se susțină prin donațiile iubitorilor, să vă cumpărați teren pe banii Asociației, să construiți adăposturi pentru aceste animale nevinovate și să le întrețineți și îngrijiți cu multă dăruire. Sau există vreuna? Pentru că atunci altfel se pune problema.

Nu mi se pare firesc ca statul (în speță, primăriile) să aloce fonduri pentru câinii vagabonzi atâta vreme cât există oameni vagabonzi... muritori de foame și nu neapărat din vina lor. Sau, mă rog, în condițiile în care economia noastră este cum este nu cred că ar fi momentul să susținem prin banii contribuabililor și câinii vagabonzi.

Adică, în condițiile în care ajutoarele sociale pentru cei cu handicap din naștere se reduc drastic sau concediile de maternitate sau alocațiile copiilor sau ... mai știu eu ce.

Cred că ar trebui să ne stabilim foarte clar prioritățile. Și revin la propunere: iubitorii de câini vagabonzi să-și asume și demersurile practice ale îngrijirii animalelor și să nu scoată castanele din foc cu mâna altora. Mai ales, cu acei contribuabili care, mai degrabă, ar dori să vadă eutanasiate bietele necuvântătoare.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #107  
Vechi 20.02.2011, 13:19:24
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Spunea o creștină într-un interviu la Trinitas TV, printre altele despre cruce, că dacă faci cruce, nici câinii nu te mai bagă în seamă. Pare plauzibil, oricum și dacă o credeți și dacă nu, când vedeți că vă atacă niște câini, faceți-vă cruce, eventual mai faceți și înspre ei, în lipsa unor mijloace fizice de a vă apăra, că poate o fi avut dreptate, nu strică să încercați.
  #108  
Vechi 20.02.2011, 16:28:01
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Spunea o creștină într-un interviu la Trinitas TV, printre altele despre cruce, că dacă faci cruce, nici câinii nu te mai bagă în seamă. Pare plauzibil, oricum și dacă o credeți și dacă nu, când vedeți că vă atacă niște câini, faceți-vă cruce, eventual mai faceți și înspre ei, în lipsa unor mijloace fizice de a vă apăra, că poate o fi avut dreptate, nu strică să încercați.
si impotriva "bestiilor" bipede...ce sa facem? Ca pana dam sa facem o cruce...ne-au dat in cap, ne-au injunghiat, sau ne-au calcat indiferenti pe trecerea pietonala cu masina....
  #109  
Vechi 20.02.2011, 18:45:29
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Chiar de-ar fi să vă supărați, ce-ar fi să înființați o Asociație a iubitorilor de câini, care să se susțină prin donațiile iubitorilor, să vă cumpărați teren pe banii Asociației, să construiți adăposturi pentru aceste animale nevinovate și să le întrețineți și îngrijiți cu multă dăruire. Sau există vreuna? Pentru că atunci altfel se pune problema.

Nu mi se pare firesc ca statul (în speță, primăriile) să aloce fonduri pentru câinii vagabonzi atâta vreme cât există oameni vagabonzi... muritori de foame și nu neapărat din vina lor. Sau, mă rog, în condițiile în care economia noastră este cum este nu cred că ar fi momentul să susținem prin banii contribuabililor și câinii vagabonzi.

Adică, în condițiile în care ajutoarele sociale pentru cei cu handicap din naștere se reduc drastic sau concediile de maternitate sau alocațiile copiilor sau ... mai știu eu ce.

Cred că ar trebui să ne stabilim foarte clar prioritățile. Și revin la propunere: iubitorii de câini vagabonzi să-și asume și demersurile practice ale îngrijirii animalelor și să nu scoată castanele din foc cu mâna altora. Mai ales, cu acei contribuabili care, mai degrabă, ar dori să vadă eutanasiate bietele necuvântătoare.
stimate domn, adevarata problema a iubitorilor de caini (a unora dintre ei,sa nu generalizam) este de fapt una de spsihologie subterana !
Ca sa fiu mai clar, nu numai ca acesti oamnei,nu doresc eutanasierea maidanezilor,ci,si mai mult nu doresc de fapt sa fie luati de pe strada, ci lasati pe strada, lor facandu-le o placere inconstinta si sadica, ca ceilaltiu oameni sa fie muscati si sa tremure de fica cainilor !
Acesta este de fapt secretul cel mare, al tutur babelor, mosilor sau adultilor ingrijitori secreti de caini pe langa usa blocului personal,sau pe langa vreun container de margine de bloc !
Aceste persoane amarate, vor si ele sa se simta puternice,in fata celorlalti semeni, bagand in mod discret si secret, groaza in ei, prin intermediul acestor maidanezi,protejati,care firesc, latra ,cand vreun trecator grabit merge pe acolo !
Deci sentimentul orgolios al puterii ai face pe acesti oameni sa aiba o dragoste bolnava pentru caini,si normal sa tipe ca din gura de sarpe cand, surasa puterii lor este eutanasiata !!!
Desigur, ca ei sunt apasati de o ura atroce impotriva semenilor-oameni, folosind cainii ca pe o razbunare inconstienta !!!
Am precizat ca nu vreau sa generalizez, exista multe persoane, sincer iubitoare de animale si care nu intra in categoria de mai sus ,insa nu am facut decat sa descriu o tipologie, des intalnita,din pacate !
  #110  
Vechi 20.02.2011, 20:18:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
stimate domn, adevarata problema a iubitorilor de caini (a unora dintre ei,sa nu generalizam) este de fapt una de spsihologie subterana !
Ca sa fiu mai clar, nu numai ca acesti oamnei,nu doresc eutanasierea maidanezilor,ci,si mai mult nu doresc de fapt sa fie luati de pe strada, ci lasati pe strada, lor facandu-le o placere inconstinta si sadica, ca ceilaltiu oameni sa fie muscati si sa tremure de fica cainilor !
Acesta este de fapt secretul cel mare, al tutur babelor, mosilor sau adultilor ingrijitori secreti de caini pe langa usa blocului personal,sau pe langa vreun container de margine de bloc !
Aceste persoane amarate, vor si ele sa se simta puternice,in fata celorlalti semeni, bagand in mod discret si secret, groaza in ei, prin intermediul acestor maidanezi,protejati,care firesc, latra ,cand vreun trecator grabit merge pe acolo !
Deci sentimentul orgolios al puterii ai face pe acesti oameni sa aiba o dragoste bolnava pentru caini,si normal sa tipe ca din gura de sarpe cand, surasa puterii lor este eutanasiata !!!
Desigur, ca ei sunt apasati de o ura atroce impotriva semenilor-oameni, folosind cainii ca pe o razbunare inconstienta !!!
Am precizat ca nu vreau sa generalizez, exista multe persoane, sincer iubitoare de animale si care nu intra in categoria de mai sus ,insa nu am facut decat sa descriu o tipologie, des intalnita,din pacate !
Sunt convinsa,ca daca nu ar fi fost CAINI,si ar fi fost PISICI,MAIMUTE,VEVERITE,IEPURI,PORUMBEI(deci animale inofensive) sau alte vietati care ar trai in libertate pe strazi,tot asa ati fi tipat si dramatizat fenomenul!!!
Ideea este ca nu iubiti animalele in genere,va par scarboase,INFERIOARE,si preferati sa dati ajutor unui om-doar pentru faptul ca va asteptati la ceva in schimb,rasplata,recunoastere-pe cand daca ati ajuta necuvantoarele sau natura,satisfactiile care vin inapoi nu va zguduie mandria personala.

Sunt extrem de putini oameni care isi ajuta semenii neconditionat,fara sa astepte nimic altceva in schimb-asa sunt si iubitorii de animale,ajuta niste FIINTE fara ajutor,fara drepturi,care nu-si pot face dreptate singure.

V-ati intrebat vreodata,cate PENSII,AJUTOARE PT ORFANI SI SARACI ar fi acoperit NEPLATILE DE TVA ALE MAHARILOR din romania??????
Sunt multe probleme care trebuiesc abordate,problema familiilor in care sotii nu au nici un fel de servici,mor de foame dar chef de amor au o gramada,chiar si pe burta goala-astfel ca sunt cazuri,cand la propriu,le-au murit copiii de foame.Oameni tineri,sanatosi ,in putere,care pot munci de dim pana seara,in loc sa leneveasca si din plictiseala,sa toarne copii pe nemancate!!!!!

Am intrebat-o pe o sarmana cu o gramada de copii,care cersea la biserica,care este povestea ei,si mi-a spus ca barbatul ei lucra la cai ferate,obisnuia sa bea cu colegii,si venea acasa baut cu nevoi de amor,in fiecare zi,si ea ce sa faca???Avea 7 copiii,toti facuti la un an diferenta,ea nu putea munci...cu cine sa lasi 7 copiii?Va par familiare povestile?

Oare ca parinte,nu te doare ceea ce le faci copiilor tai?cum ii pui intr-o situatie la limita subzistentei??care mai este diferenta dintre animalele care se inmultesc la intamplare si omul,pe care il ridicam in slavile inalte,ca are ratiune sau vointa persoanala??

Pana una,alta trebuie sa platim si pentru cainii si pentru copiii abandonati,desi copiii provin din reproducerea unor fiinte RATIONALE,SUPERIOARE,parca...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Cainii vagabonzi- eterna problema a romanilor ! Radu32 Generalitati 141 15.08.2010 21:57:15
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05