Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.05.2014, 19:27:56
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
O daa... echivalent cu "a canta la trompeta fara partitura" =))
Unii pur si simplu nu inteleg aluziile si se trezesc asa din senin pe camp.
Ar fi cam asa:
"-Dragul meu in noaptea astea ne cunoastem si noi mai bine ?"
-Pai nu inteleg.Ti-am aratat buletinul.Stii cine sunt.Ce mai doresti?"
=))

Oricum eu am zis ca nu am avut iubit dar nu am zis ca nu am pacatuit. :D Pacatosi mici ce suntem :)))
  #102  
Vechi 09.05.2014, 19:29:20
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Ha? Adica, ce? :D Nu stiu de ce ai mai intervenit si tu, sincer...
Pai stai.Cristi are (ca oricine) dreptul sa-si spuna parerea.N-avem voie sa interzicem nimanui dreptul la libera exprimare.Trebuie sa respectam parerile altora chiar si daca nu suntem de acord cu ele.
  #103  
Vechi 09.05.2014, 19:33:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit In mod ciudat

Unele persoane nu si-au dat seama de cateva lucruri despre initiatoarea topicului si in loc sa o trimita la duhovnic intra in jocul ei.
1. Nu are nevoie de sfaturi. Are nevoie de o solutie magica pentru a-si indeplini dorinta.
2. Nu este bine sa ai o parere contrara sau sa ii atragi atentia ca greseste. Atunci esti misogin, de rea-credinta, o judeci, esti intolerant...
3. Ea este o persoana buna care face bine si tot nu are ce isi doreste, desi altii sunt rai si totusi primesc de la Dumnezeu o existenta mai buna.
4. Barbatii sunt rai si au "criterii de selectie defecte", dar ea poate alege ce vrea.
5. Are deja o imagine stabilita in minte cu ce isi doreste si orice altceva nu corespunde.
6. Credinta si invatatura pentru ea au rol orientativ si sunt interpretabile.
7. Orice i-ai spune de bine, o incurajare ii hraneste egoul si o ancoreaza in lumea ei (asa cum si-o imagineaza).

......

Ori, numai de duhovnic nu are nevoie si nu vrea sa ii "impuna" cineva ce sa faca pentru ca ea nu greseste. De fapt lumea este defecta si nepotrivita pentru ea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #104  
Vechi 09.05.2014, 19:35:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Oricum eu am zis ca nu am avut iubit dar nu am zis ca nu am pacatuit. :D Pacatosi mici ce suntem :)))
Si ti se pare amuzant. Stim deja tu esti o persoana buna care ii ajuta pe ceilalti. Problema e la restul care sunt rai.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #105  
Vechi 09.05.2014, 19:35:57
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Oricum eu am zis ca nu am avut iubit dar nu am zis ca nu am pacatuit. :D Pacatosi mici ce suntem :)))
Nu mie trebuie sa-mi spui.
Spune-le celor care nu sunt in stare sa inteleaga lucruri simple si se trezesc
asa din senin, judecatori. :D De fapt, mai bine ar fi sa nu, cine stie cati alti
80 de judecatori se trezesc pe aici, fiecare cu propriul adevar, gata sa sustina
efervescent argument pro privind pedeapsa ce trebuie aplicata.
Ii "ochiesti" tu care sunt.De obicei sunt cei care se agita ca un pepsi.
(daca nu eram pe un site ortodox se folosea alta expresie =)) )
  #106  
Vechi 09.05.2014, 19:37:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai stai.Cristi are (ca oricine) dreptul sa-si spuna parerea.N-avem voie sa interzicem nimanui dreptul la libera exprimare.Trebuie sa respectam parerile altora chiar si daca nu suntem de acord cu ele.
Nu. In lumea ei cine nu are aceeasi parere este rau si malitios. Cine nu are aceeasi parere cu ea greseste.
Nu si-a pus problema ca ea ar putea gresi. Raportarea ei la greseala este de felul "unde am gresit de nu mi s-a intamplat pana acum ce mi-am dorit". Dorinta si visul sunt centrele universului ei.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #107  
Vechi 09.05.2014, 19:56:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu. In lumea ei cine nu are aceeasi parere este rau si malitios. Cine nu are aceeasi parere cu ea greseste.
Nu e chiar asa.Dar daca altii sar ca sacalii ,asupra unui om care doreste o parere e normal sa ia pozitie de aparare intr-un fel.
Citat:
Nu si-a pus problema ca ea ar putea gresi.
Eu zic ca daca un om are intrebari, atunci inseamna ca are dileme.
Citat:
Raportarea ei la greseala este de felul "unde am gresit de nu mi s-a intamplat pana acum ce mi-am dorit".
Da.E si normal.Daca un om urmareste un scop, si nu-i iese este normal
sa-si puna intrebari.Se numeste evaluare, re-evaluare asurpa persoanei sale.Auto-diagnostic.Iar daca raman intrebari la care nu are raspuns este perfect normal sa mai ceara si o alta parere.
Citat:
Dorinta si visul sunt centrele universului ei.
Dorinta si visul sunt centrele universului fiecaruia.Unii din noi dorim si
visam sa ajungem medici(poate chiar chirurgi) se ne punem intrebari
cum sa facem sa gresim cat mai putin in atingerea acestui scop.

Altii dorim si visam sa ne facem calugari, preoti iar atunci ne punem intrebari cum sa facem sa gresim cat mai putin in atingerea acestui scop.

Altii dorim si visam sa ne facem o casnicie iar atunci ne punem intrebari cum sa facem sa gresim cat mai putin in atingerea acestui scop.

Si exemplele pot continua...
Este perfect normal sa doresti si sa visezi, sa avem asipiratii.Faptul ca fiecare din noi doreste anumite aspiratii, e dreptul fiecaruia. Pentru asta Dumnezeu a lasat liberul-arbitru.Nu trebuie sa punem la zid pe altii daca
aspiratiile noastre difera.

Last edited by oaie_cugetatoare; 09.05.2014 at 19:59:12.
  #108  
Vechi 09.05.2014, 19:59:04
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu. In lumea ei cine nu are aceeasi parere este rau si malitios. Cine nu are aceeasi parere cu ea greseste.
Nu si-a pus problema ca ea ar putea gresi. Raportarea ei la greseala este de felul "unde am gresit de nu mi s-a intamplat pana acum ce mi-am dorit". Dorinta si visul sunt centrele universului ei.
Da. Altceva?
  #109  
Vechi 09.05.2014, 20:00:45
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nu e chiar asa.Dar daca altii sar ca sacalii ,asupra unui om care doreste o parere e normal sa ia pozitie de aparare intr-un fel.

Eu zic ca daca un om are intrebari, atunci inseamna ca are dileme.

Da.E si normal.Daca un om urmareste un scop, si nu-i iese este normal
sa-si puna intrebari.Se numeste evaluare, re-evaluare asurpa persoanei sale.Auto-diagnostic.Iar daca raman intrebari la care nu are raspuns este perfect normal sa mai ceara si o alta parere.

Dorinta si visul sunt centrele universului fiecaruia.Unii din noi dorim si
visam sa ajungem medici(poate chiar chirurgi) se ne punem intrebari
cum sa facem sa gresim cat mai putin in atingerea acestui scop.

Altii dorim si visam sa ne facem calugari, preoti iar atunci ne punem intrebari cum sa facem sa gresim cat mai putin in atingerea acestui scop.

Altii dorim si visam sa ne facem o casnicie iar atunci ne punem intrebari cum sa facem sa gresim cat mai putin in atingerea acestui scop.

Si exemplele pot continua...
Este perfect normal sa doresti si sa visezi, sa avem asipiratii.Faptul ca fiecare din noi doreste anumite aspiratii, e dreptul fiecaruia. Pentru asta Dumnezeu a lasat liberul-arbitru.Nu trebuie sa punem la zid pe altii daca
aspiratiile noastre difera.
Merci! Vreau sa te angajez avocatul meu :) Ca se pare ca am nevoie pe aici :D
  #110  
Vechi 09.05.2014, 20:02:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Merci! Vreau sa te angajez avocatul meu :) Ca se pare ca am nevoie pe aici :D
Aici poate ai nevoie de avocat, dar in viata reala ai nevoie de un duhovnic. Eu pentru asta "pledez".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis