Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.12.2011, 18:43:55
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Intr-un tipic, nu mai retin care, v-am adresat o intrebare si nu am gasit raspunsul (daca ati raspuns imi cer scuze ptr ca nu l-am gasit) ce confesiune aveti dvs?
nu am asa ceva.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.12.2011, 18:49:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
nu am asa ceva.
Parca erati presbiter, adica un fel de preot. Unde slujiti? Unde va rugati? Pe ce invatatura va bazati credinta (si nu raspundeti cu invatatura Lui Hristos)? Unde se gaseste marturisirea dvs de credinta?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.12.2011, 19:00:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Ma refeream la acele schimbari. Spovedania orala, adica cea de grup,(nu in particular , cum este acum) a existat la inceputurile exsitentei bisericii .
Iar , referitor la acea impartasanie, era oarecum "obligatorie", adica toti participantii se si impartaseau. Apoi au aparut canoane pentru impartasanie. Acele sinoade care s-au tot tinut, pentru a lua decizii noi au fost, nu?
Nu stiu pe ce va bazati afirmatia dar sunteti intr-o grava eroare. Nu a existat NICIODATA in invatatura Bisericii spovedania in grup.
Si impartasania nu a fost "oarecum "obligatorie": Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică!. TOTI crestinii se impartaseau.
Nu s-au luat decizii noi. La sinoade doar s-a corectat invataturile gresite, si s-a statornicit in scris invataturile deja existente.

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Nu s-au produs schimbari? eu sunt sigur ca da.
Dati un exemplu de schimbare. Dar argumentat si unde se poate verifica.

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Si cei care au luat initiativa nu au fost eretici.
Nu, au luat initiativa ptr a ii corecta pe eretici
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.12.2011, 19:39:24
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Daca la inceput spovedania se facea in public, in semn de impacare cu intreaga comunitate, astazi a ramas in practica marturisirea individuala si confidentiala. (sursa aici : http://www.romanianmonasteries.org/taina-spovedaniei , desi eu stiam asta demult, de la preot) . Asta este doar una din schimbari.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.12.2011, 19:42:42
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Parca erati presbiter, adica un fel de preot. Unde slujiti? Unde va rugati? Pe ce invatatura va bazati credinta (si nu raspundeti cu invatatura Lui Hristos)? Unde se gaseste marturisirea dvs de credinta?
Haideti sa discutam despre invataturile adventiste si sa lasam lucrurile particulare care oricum nu au importanta.

Eu as dori sa-i intreb pe adventisti, daca propovaduirea lor e biblica si ei explica profetiile biblice in mod corect, de ce Isus nu marturiseste pentru ei, conform cu Evrei 2:4.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 17.12.2011, 19:52:55
morroshan morroshan is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 33
Implicit

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel

Capitolul 14

5. Unul deosebește o zi de alta, iar altul judecă toate zilele la fel. Fiecare să fie deplin încredințat în mintea lui.
6. Cel ce ține ziua, o ține pentru Domnul; și cel ce nu ține ziua, nu o ține pentru Domnul. Și cel ce mănâncă pentru Domnul mănâncă, căci mulțumește lui Dumnezeu; și cel ce nu mănâncă pentru Domnul nu mănâncă, și mulțumește lui Dumnezeu.
7. Căci nimeni dintre noi nu trăiește pentru sine și nimeni nu moare pentru sine.
8. Că dacă trăim, pentru Domnul trăim, și dacă murim, pentru Domnul murim. Deci și dacă trăim, și dacă murim, ai Domnului suntem.
9. Căci pentru aceasta a murit și a înviat Hristos, ca să stăpânească și peste morți și peste vii.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.12.2011, 19:53:02
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Haideti sa discutam despre invataturile adventiste si sa lasam lucrurile particulare care oricum nu au importanta.

Eu as dori sa-i intreb pe adventisti, daca propovaduirea lor e biblica si ei explica profetiile biblice in mod corect, de ce Isus nu marturiseste pentru ei, conform cu Evrei 2:4.
Eu cred ca aveti o problema daca dvs incercati sa ii convingeti pe altii ca ei gresesc dar nu ne spuneti unde este adevarul. Adica eu spun ca e in ortodoxie, adventi in biserica lor. Dvs doar spuneti ca nu e acolo, ca nu e acolo, dar unde e atunci? Inteleg ca este la dvs, dar unde le putem gasi si noi? Luminati-ne.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.12.2011, 19:54:22
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eu cred ca aveti o problema daca dvs incercati sa ii convingeti pe altii ca ei gresesc dar nu ne spuneti unde este adevarul. Adica eu spun ca e in ortodoxie, adventi in biserica lor. Dvs doar spuneti ca nu e acolo, ca nu e acolo, dar unde e atunci? Inteleg ca este la dvs, dar unde le putem gasi si noi? Luminati-ne.
nu, departe de mine ca adevarul ar fi in ograda mea...daca ati fost atent, am dat dreptate in multe privinte adventistilor, dar si ortodocsilor in alte chestiuni.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.12.2011, 20:20:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
nu, departe de mine ca adevarul ar fi in ograda mea...daca ati fost atent, am dat dreptate in multe privinte adventistilor, dar si ortodocsilor in alte chestiuni.
Cam greu sa slujesti la mai multi domni.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 17.12.2011, 20:32:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hotarărea s-a luat în urma Sinodului ecumenic de la Niceea (anul 325).

În Sfânta Scriptură iudeo-creștină, în Facere, săptămâna de șapte zile este definită prin descrierea eforturilor lui Dumnezeu în crearea lumii și a universului cu a șaptea fiind sabatul, care amintește de ziua de odihnă a Domnului. În vremurile apostolice, este menționat în Fapte faptul că se adunau împreună în prima zi a săptămânii pentru Jertfa Euharistică, zi numită Ziua Domnului în amintirea Învierii Domnului. Începând cu secolul al II-lea, Ziua Domnului a devenit zi de odihnă și ziua slujirii Sfintei Liturghii, înlocuind astfel sabatul evreiesc. În 325, Sinodul de la Niceea a declarat oficial că Ziua Domnului, duminica, este ziua de închinare a creștinilor ortodocși.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scosul la biserica de catre nasi maria32 Nunta 14 09.07.2015 16:09:53
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 08.07.2010 23:24:23
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13