Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.06.2011, 14:05:10
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Asta e diferența de raționament între un ateu și un creștin. Ateul privește existența ca fiind limitată la cîteva zeci de ani sau la cîțiva anișori, pe cînd un creștin (ortodox) crede în existența veșnică.

Dacă viața nu ar fi veșnică, ai avea dreptate: Dumnezeu ar fi nedrept să curme viața copiilor nevinovați sau a oricui de fapt. Dar noi credem că orice copil moare merge către Dumnezeu, către viața cea adevărată împreună cu El și cu cei drepți.

Da, cam atunci mor oamenii, cînd El constată că nu mai au nici o șansă de a se înălța către bine, către El. Dacă tot Pămîntul ajunge în starea aia - atunci să vină Potopul de apă sau de foc (în curînd)...
Oamenii aia au fost omorati cu zecile de mii. Asta e singura chestie clara si lipsita de dubiu.

Ca tu crezi ca exista viata dupa moarte, e alegerea ta, dar asta nu justifica uciderea unor oameni doar pentru ca "s-au indepartat de zeul X".

Din nou, de la o fiinta superioara ma astept la un comportament superior. Zeul din VT e epic fail.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 22.06.2011, 14:12:19
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Pai fiecare cum crede asa i-se va intampla.

"Într-o zi de toamnă, o cioară vorbea cu un pui de rândunică ce era în primul an al vieții. Cioara îi zise:
„- Văd că te pregătești pentru un drum lung. Încotro zbori?” Puiul de rândunică îi răspunse:
„- Se face din ce în ce mai frig aici și s-ar putea să îngheț. Zbor spre o țară mai caldă!”
„- Hm!” Cioara isteață își bătu joc de el și-i zise:
„- Te-ai născut abia acum câteva luni și cum știi tu că este o țară mai caldă, ca să te adăpostească?!” Puiul de rândunică îi răspunse:
„Cel ce mi-a pus în minte și în inimă această dorință, că este o țară mai caldă, nu mă înșală. Eu Îl cred și plec!”. Și rândunica a plecat și a găsit ce căuta.
Așa cred și sufletele credincioase despre țara cea de sus; acolo nu este întristare și suspin, ci frumusețe și fericire de nedescris, viață fără de sfârșit. Toți știu lucrul acesta că rândunelele, berzele, cucii și alte păsărele, toamna pleacă în țările calde, iar primăvara vin înapoi la cuiburile lor, pe care le-au lăsat numai pentru câteva luni. Nu cumva Dumnezeu, a pus în căpșorul lor mic acest îndemn, ca să ne facă și pe noi să înțelegem că așa va veni vremea să plecăm și noi undeva mai bine, într-o țară mai caldă și mai fericită?!...
În Orient există păsări care-și cos cuiburile din fire de bumbac toarse de ele însele, există păsări care zic bună dimineața în limba engleză, există păsări care înainte de a muri se așază în cuiburi și, încetul cu încetul, se topesc, putrezește vechiul trup și înviază din acel putregai o altă pasăre nouă, tânără și frumoasă. Oare nu este și acesta un semn că și noi vom învia din țărâna trupului?!... Apoi știm cu toții că dintr-un vierme urât, că ți-e scârbă să pui mâna pe el, un vierme puturos care abia se târăște pe pământ, iese un fluture așa de frumos colorat, că ai vrea cu drag să-l prinzi și să-i admiri culorile. Când îl vezi zburând peste pomi, peste case, peste ape, îți vine să zici: „Minunate sunt lucrurile Tale, Dumnezeule!”
Păi cu cât mai de preț, măi frați creștini, este omul față de un vierme sau o pasăre?! Dumnezeu care face să învieze aceste vietăți, nu va face El să învieze și trupurile noastre?! Cu siguranță că da. Așa că există învierea trupului pentru viața veșnică!" (Visarion Iugulescu)
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.06.2011, 14:19:11
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Pai fiecare cum crede asa i-se va intampla.
Serios? Esti unul dintre cei care crede ca realitatea se muleaza fix dupa ce vrei sau crezi tu? LOL.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 22.06.2011, 14:21:05
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Exista 2 tipuri de oameni. Cei care cred in viata cea viitoare si adevarat vor avea parte de ea si cei care nu cred si adevarat vor avea ceea ce ei cred. Vor ramane intr-un vesnic intuneric.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.06.2011, 14:29:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Oamenii aia au fost omorati cu zecile de mii. Asta e singura chestie clara si lipsita de dubiu.

Ca tu crezi ca exista viata dupa moarte, e alegerea ta, dar asta nu justifica uciderea unor oameni doar pentru ca "s-au indepartat de zeul X".

Din nou, de la o fiinta superioara ma astept la un comportament superior. Zeul din VT e epic fail.
Așa e, cred, nu știu. Ar fi absurd să se închidă televizorul. :)

Nu mi se pare nedrept ca Dumnezeu mute din viața asta în următoarea zeci de mii de oameni, chiar și simultan. Are El motivele Lui, ce știu eu? Oricum, am credința că la Judecata de Apoi ni se va descoperi adevărul despre orice s-a întîmplat în istorie, pînă la cel mai mic amănunt. Atunci vom înțelege pentru care motiv...

Dumnezeu în VT S-a descoperit oamenilor foarte puțin, iar ei L-au perceput prin filtrul lor de gîndire, de atunci. După măsura posibilităților lor. Deci și descrierea Lui a fost făcută nu tocmai fericit, folosind atributele omenești de genul "mînios", "gelos", "răzbunător" șamd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.06.2011, 14:31:46
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu mi se pare nedrept ca Dumnezeu mute din viața asta în următoarea zeci de mii de oameni, chiar și simultan. Are El motivele Lui, ce știu eu? Oricum, am credința că la Judecata de Apoi ni se va descoperi adevărul despre orice s-a întîmplat în istorie, pînă la cel mai mic amănunt. Atunci vom înțelege pentru care motiv...
Nu poti justifica uciderea a mii de oameni prin existenta unei iluzorii Vieti de Apoi, nesustinuta de orice dovada.

Citat:
Dumnezeu în VT S-a descoperit oamenilor foarte puțin, iar ei L-au perceput prin filtrul lor de gîndire, de atunci. După măsura posibilităților lor. Deci și descrierea Lui a fost făcută nu tocmai fericit, folosind atributele omenești de genul "mînios", "gelos", "răzbunător" șamd.
Ba nu. Si dupa posibilitatile de intelegere de acum, caracterizarea tot aia e. Ne asteptam pana si de la oameni, asa limitati cum sunt ei, de la un comportament mai civilizat.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 22.06.2011, 14:38:38
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

"Crede si nu cerceta"
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.06.2011, 14:42:14
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
"Crede si nu cerceta"
Wow. O sa iti pui ortodocsii in cap, aici pe forum, ca ei sustin ca afirmatia asta e strict catolica:)

Pai sa crezi tu fara sa cercetezi. Eu, care sunt inzestrat cu ratiune si gandire critica, aleg sa le folosesc, asa ca cercetez. Si ca un rezultat al cercetarii, am ales sa nu cred.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.06.2011, 14:42:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu poti justifica uciderea a mii de oameni prin existenta unei iluzorii Vieti de Apoi, nesustinuta de orice dovada.
Există mărturiile celor întorși din moartea clinică. Dar nu se pun nici alea, nu?

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ba nu. Si dupa posibilitatile de intelegere de acum, caracterizarea tot aia e. Ne asteptam pana si de la oameni, asa limitati cum sunt ei, de la un comportament mai civilizat.
Dacă un om ajunge la un așa hal de corupere a conștiinței încît pe zi ce trece face din ce în ce mai mult rău, lui însuși și altora, pînă și legile lumești sînt de acord să fie oprit. Chiar și prin moarte, dacă idiotul nu vrea să-și revină la normalitate. Prin trecerea în veșnicie uneori Domnul îl oprește pe om de a avea o existență mai amărîtă decît va avea-o oricum la alegerea proprie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 22.06.2011, 14:54:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
"Crede si nu cerceta"


Cercetați Scripturile, că în ele veți afla adevărul.
Căutați și veți afla.
Șamd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mincarea proasta a saracului andreicozia Reguli in Biserica 126 03.02.2015 19:24:15
Urgent!!! Imagine icoana Sf Parascheva in picioare getapopa Resurse ortodoxe on-line 3 12.05.2011 17:48:21
ATAC CNSAS impotriva Bisericii- Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 25 26.01.2011 09:47:49
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 15:38:16
Presa si binefacerile ei discriminata Generalitati 1 04.12.2006 13:32:09