Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.12.2007, 21:48:00
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecs_andra
Citat:
În prealabil postat de cozia
Eu unul ca barbat sunt pregatit sa-l urmez pe Hristos si ca infatisare din icoane...am deja barbuta, imi place ideea de par lung si lipsa pantalonilor
"Ideea de par lung"? De unde stii tu ca Hristos avea parul lung? In Noul Testament scrie ca este rusine pentru un barbat sa poarte parul lung. 1 Corinteni 11:14 : "Nu vă învață oare însăși firea că necinste este pentru un bărbat să-și lase părul lung?"
Iar daca este gresit ca femeile sa fie descoperite cand se roaga, atunci este gresit si sa se tunda: "Căci dacă o femeie nu-și pune văl pe cap, atunci să se și tundă. Iar dacă este lucru de rușine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-și pună văl." 1 Corinteni 11:6. Vreau sa stiu daca femeile care poarta batic isi tund parul...
alecs_andra ai auzit de nazirei? aceia printre altele nu-si tundeau parul si erau evrei
Reply With Quote
  #102  
Vechi 03.12.2007, 22:21:33
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.710
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecs_andra
"Nu vă învață oare însăși firea că necinste este pentru un bărbat să-și lase părul lung?"
Exista par lung, adica pina la umeri ca in reprezentarile lui Hristos si mai exista luuuuuuuuung ca la muslimii siks(parca) care-l tin sub turban si nu se tund niciodata in viata lor si nu-si taie barba, de isi baga si barba in turban...banuiesc ca la ei se referea.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.12.2007, 14:28:53
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Am citit aproape toate postarile legate de aceasta tema;si vreau sa zic ca imi pare bine ca mai exista persoane care inca mai doresc sa respecte biserica si ceea ce reprezinta ea.
Eu nu mai port batic in biserica de mai bine de un an si imi pare rau ca am renuntat la el;:(
Nu de mult le criticam pe acele copile care veneau la biserica cu fusta lunga si batic, acum insa a-si dori sa fiu ca ele dar conjunctura nu imi mai permite. Sincer in momentul de fata apreciez acest lucru;
Cred ca am sa revin si eu la batic!Macar atat!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 05.12.2007, 19:21:05
alecs_andra alecs_andra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
alecs_andra ai auzit de nazirei? aceia printre altele nu-si tundeau parul si erau evrei
Da, am auzit de nazirei. Despre ei este scris In Vechiul Testament, in Numeri, cap.6. Nazireii erau niste persoane care erau "despartiti de ceilalti", de fapt asa se si traduce cuvantul. Acestia nu isi tundeau parul deloc, deci daca Domnul Hristos avea parul lung din cauza asta, icoanele trebuiau sa-L reprezinte cu parul muuuult mai lung decat pana la nivelul umerilor. In plus, nazireii nu aveau voie sa bea vin, sau sa se apropie de morti, iar Domnul le-a facut pe amandoua. Asa ca.... nu cred Hristos avea parul lung pentru ca era nazireu. In afara de cazurile in care erau nazirei, barbatii evrei din vremea Domnului nu aveau parul lung.
Sau daca aveau, de ce ar mai fi scris Pavel ca asta e o rusine, daca Mantuitorul ar fi avut par lung?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.12.2007, 15:49:14
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

daca ai batic pe cap nu mai dai loc la barfele care se ivesc pe la spate....

si iti faci si tu un bine.este f bine sa porti batic pentru ca atunci cand te duci la biserica nu te duci sa faci parada modei.pe hristos nu-l intereseaza culoarea parului sau zulufii tai.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.12.2007, 16:20:10
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
daca ai batic pe cap nu mai dai loc la barfele care se ivesc pe la spate....

si iti faci si tu un bine.este f bine sa porti batic pentru ca atunci cand te duci la biserica nu te duci sa faci parada modei.pe hristos nu-l intereseaza culoarea parului sau zulufii tai.
Dar nici baticul nu il intereseaza. Iar cine are batic si barfeste este de joasa speta
Reply With Quote
  #107  
Vechi 06.12.2007, 16:37:09
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de dulcineea
daca ai batic pe cap nu mai dai loc la barfele care se ivesc pe la spate....

si iti faci si tu un bine.este f bine sa porti batic pentru ca atunci cand te duci la biserica nu te duci sa faci parada modei.pe hristos nu-l intereseaza culoarea parului sau zulufii tai.
Dar nici baticul nu il intereseaza. Iar cine are batic si barfeste este de joasa speta
pai eu ziceam in caz pentru fetele si doamnele vopsite si care stau 2 ore la coafor inainte de a ajunge la biserica. si daca te duci undeva la tara crede-ma ca asa se intampla.te ochiesc batranele si nu te mai lasa ....
Reply With Quote
  #108  
Vechi 06.12.2007, 16:37:10
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine poarta batic sa NU judece pe ceea ce NU poarta, iar cine NU poarta batic sa NU judece pe aceea care poarta.
TIME OUT :angry:
Reply With Quote
  #109  
Vechi 06.12.2007, 17:25:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Cine poarta batic sa NU judece pe ceea ce NU poarta, iar cine NU poarta batic sa NU judece pe aceea care poarta.
TIME OUT :angry:
shi "sa judece fiecare" ceea ce poarta pentru ingeri pe cap care este barbatul iar capul barbatului Hristos... :) ca nu este regula (impusa) in biserica LUI ca femeile sa se roage sau sa prooroceasca cu capul descoperit. asa ceva am intzeles ca a zis... dar in locul acela unde vorbeshte sf Ap Pavel, Harul lui Hristos a zis mult mai multe cu Pavel pentru noi, pe care noi nu le pricepem shi altele la care nici nu ne gandim ca s-ar referi chiar daca le-am pricepe, iar altele de care nu shtim fiindca nici nu avem opchi sa le vedem shi nici sa citim nu shtim, iar altele ne sunt ascunse cu totul... fiindca nu toate ne sunt de folos. :dontgetit:

cu batic... bun,
fara batic... rau.

poi acolo mai vorbeshte Apostolul shi de par, shi de tundere, shi de barba shi de chip, shi de... ingeri... dar shi de cel care gaseshte pricina... care trebuieshte lamurit... bineintzeles ca tot pentru ... ingeri :satisfied:

Reply With Quote
  #110  
Vechi 06.12.2007, 17:41:28
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi

cu batic... bun,
fara batic... rau.
poi..DA
Reply With Quote
Răspunde