Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 30.07.2013, 12:45:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Sfantul Ioan Maximovici a fost vazut de mai multi credinciosi scaldat in lumina ,uneori stand deasupra solului.
Sa ne indoim si de aceste marturii?
Mie nu imi sunt necesare dar il ajuta pe cel mai putin cunoscator la intarirea in credinta .
Reply With Quote
  #102  
Vechi 30.07.2013, 15:47:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sfantul Ioan Maximovici a fost vazut de mai multi credinciosi scaldat in lumina ,uneori stand deasupra solului.
Sa ne indoim si de aceste marturii?
Mie nu imi sunt necesare dar il ajuta pe cel mai putin cunoscator la intarirea in credinta .
Il ajuta poate insa doar daca deja crede neconditionat in anumite lucruri, iar in cazul asta e o chestie circulara, ridicola pe undeva dar probabil asa functioneaza mintea umana, ar fi interesant de facut o analiza mai profunda.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 30.07.2013, 15:49:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
da. insa Slava Domnului acum sunt bine.
Ce te face sa crezi ca n-a fost o coincidenta?
Hristos a vindecat pe femeia cea cu scurgere de sange ce dura de ani buni.
Definitiv.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 30.07.2013, 16:40:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce te face sa crezi ca n-a fost o coincidenta?
Hristos a vindecat pe femeia cea cu scurgere de sange ce dura de ani buni.
Definitiv.
Alin ,vad ca la profil nu scrie ca ai fi ortodox
Bineinteles ca a fost o coincidenta ,femeia s-a tratat si are impresia ca a vindecat-o Hristos.
Asa spun ateii.
"Fericiti cei care n-au vazut si au crezut"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 30.07.2013, 16:43:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Il ajuta poate insa doar daca deja crede neconditionat in anumite lucruri, iar in cazul asta e o chestie circulara, ridicola pe undeva dar probabil asa functioneaza mintea umana, ar fi interesant de facut o analiza mai profunda.
Mie aceste marturii nu imi sunt de folos ,nu ma impresioneaza desi asa a fost.
Totusi am citit pe nerasuflate cartea cu cele 100 minuni ale sfantului
E pe net
Reply With Quote
  #106  
Vechi 30.07.2013, 17:26:55
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Alin ,vad ca la profil nu scrie ca ai fi ortodox
Bineinteles ca a fost o coincidenta ,femeia s-a tratat si are impresia ca a vindecat-o Hristos.
Asa spun ateii.
"Fericiti cei care n-au vazut si au crezut"
AlinB e ateu. Dar la profil nu are opțiunea respectivă.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 30.07.2013, 18:20:15
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit părerea lui cătălin2 este complet paralelă cu și străină de teologia creștină

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
In concluzie, daca Lumea Netrupeasca ar fi vizibila la tot pasul cu aparate (foto, video, oricare), cadem in idolatria unora care viseaza la era psihotronicii. Harul nu e ceva de vazut. Este de primit si trait, daca nu e alungat de pacate.
Colegu Barsaumas, dacă ai fi citit ceea ce am scris și citat mai înainte ai fi înțeles cum stau lucurile. Iar ele stau exact în contra a ceea ce crede cătălin2. Ochii umani pot vedea lumina necreată a lui Hristos doar în condiția în care există o lucrare specială a Duhului Sfânt asupra lor, asupra minții umane a celor văzători; pe de altă parte, astfel de viziuni sunt accesibile, cel puțin în această viață, unui număr foarte restrâns de oameni, în funcție de alegerea Domnului și de râvna oamenilor (de a urca muntele cunoașterii, al gnozei). Asta este ceea ce spune teologia creștină răsăriteană, adică lumina necreată nu poate fi văzută decât prin lucrare supranaturală, adică prin lucrarea Duhului Sfânt, iar părerea lui cătălin2, cum că lumina necreată ar fi accesibilă în mod natural, ținând cont de ceea ce numim îndeobște natural, este complet paralelă cu și străină de teologia creștină. Bine, în ceea ce îl privește pe cătălin2, asta nu este singura lui idee paralelă cu și străină de credința creștină; mai are destule, dar nu intrăm acum în detalii. Iar ținând cont de cele de mai sus, este evident atunci că aparatele foto nu pot surprinde lumina necreată, care este o lumină inteligibilă, de natură necreată. Dacă nu am asculta de Sfinții Părinți, ci de domnul cătălin2, am ajunge la concluzia, în logica domnului cătălin2, că spiritul lui este aparat de fotografiat sau că spiritul lui este în apratul de fotografiat sau că el are în spiritul lui un aparat de fotografiat :))) Astea sunt concluziile la care am ajunge urmând "logica" "teologică" a domnului cătălin2!

Reiau citatele pe care deja le-am dat de la Grigorie Palama, în legătură cu lumina Schimbării la față a Domnului Hristos:

După Sf. Grigorie Palama, „marea vedere a Schimbării la Față a Domnului este taina zilei a opta, adică a veacului ce va să fie, care se arată după crearea lumii acesteia în șase zile și după trecerea celor ce sunt simțirii noastre de aici, care lucrează după șase simțuri, adăugând la cele cinci pe care le avem și simțul cuvântului rostit. Și asta, deorece nu numai dincolo de simțire, ci și dincolo de orice cuvânt este împărăția lui Dumnezeu, cea făgăduită celor vrednici. Astfel, după încetarea cea bună a celor ce se săvârșesc prin cele șase simțuri, se face roditoare din valoarea lor în ziua a șaptea, și apoi, cu puterea lucrării de sus, în ziua a opta se face arătată împărăția lui Dumnezeu. (...) Prin urmare, nici nu devine, nici nu se termină, nici nu se descrie și nici nu cade sub simțuri lumina Schimbării la Față a Domnului, chiar dacă a fost văzută cu ochii trupești, pentru scurt timp. Prin schimbarea simțurilor care a lucrat-o în ei Duhul, cei îmbunătățiți ai Domnului au fost mutați din cele ale trupului în Duh, adică pe acea tainică lumină, pe care nu o înțeleg cei care zic cuvinte necuviincioase despre ea. ”

Tot după Sf. Grigorie Palama, „Zice deci „ca soarele” pentru ca nu cumva după simțire să înțeleagă cineva lumina aceea; departe să fie de noi nebăgarea de seamă a minții acelora care, în afară de cele ce cad sub simțuri, nu poate produce nimic mai înalt. Și a zis aceasta, pentru ca să cunoaștem că, precum este soarele pentru cei ce trăiesc și văd după simțire, tot așa este Hristos Dumnezeu pentru cei ce trăiesc și văd după Duhul și nu au nevoie de o altă lumină aceia care prin vedere dumnezeiască au ajuns să fie chipuri dumnezeiești, căci El și nu altul le este lumină. Ar mai avea ei nevoie de o altă lumină, de vreme ce au dobândit-o pe cea mai mare? Și pe când Se ruga așa a strălucit acea lumină negrăită și s-a arătat în chip negrăit apostolilor chemați, în timp ce erau prezenți corifeii profeților, ca să se arate rugăciunea ca fiind pricinuitoarea acelei fericite vederi și să învățăm că prin apropierea de Dumnezeu cea prin virtute și cea prin unirea minții cu El prin rugăciune, se săvârșește și se face arătată acea strălucire. O strălucire care se dă la toți și este văzută de toți aceia care tind fără încetare spre Dumnezeu, prin binefacere și rugăciune curată. Căci zice, frumusețea cea adevărată și binevoitoare, văzută numai de cel curat la minte, este după dumnezeiasca și fericita fire, iar de se va întâlni cineva cu strălucirile și harurile ei, se împărtășește cu ceva din ea, ca și când s-ar topi pe fața lui o strălucire înfloritoare.”
Reply With Quote
  #108  
Vechi 30.07.2013, 19:09:17
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Dovada că nu a fost percepută fizic e chiar în poză: nimeni dintre cei prezenți nu au aerul că sesizează o așa minune... Își văd liniștiți de treabă, cum e și firesc. (...) Așadar, cei prezenți în fotografie nu văd nimic deosebit în jurul lor, nu văd nici o lumină "harică" pentru că lumina pe care o vedem noi în poză nici nu exista acolo. Ea a fost adăugată ulterior, de meșterii în iluzii facile. Care s-or fi prăpădit de-atâta râs, între timp...
Și aceasta este o dovadă. La care singura obiecție ar fi că doar aparatul foto ar fi surprins "lumina Botezului în numele Sfintei Treimi", iar ceilalți nu ar fi surprins-o.

Mai este un argument pe care l-am adus înainte, și voi relua ceea ce am spus: Nu se susține ceea ce par că ar spune respectivele fotografii, iar argumentul foarte clar este că, după părerea mea, nu doar acel om botezat trebuia să strălucească așa. Având în vedere că acolo sunt și preoți, care nu doar că sunt botezați, dar mai au și harul preoției, mai se și împărtășesc din Sfintele Taine, în mod normal ar fi trebuit să strălucească și ei, și chiar mai mult decât acel individ botezat. Raționamentul este foarte simplu. Dacă acea poză ar fi surprins harul Botezului, atunci vă întreb dacă ceilalți credincioși, plus preoții sunt sau nu lipsiți de harul dumnezeiesc, și mai precis aici de harul botezului? Dacă am merge pe raționamentul articolului ar trebui să concluzionăm că doar acel om ar avea har, iar ceilalți, inclusiv preoții nu ar avea pentru că nu le strălucește imaginea în poză. Ceea ce este absurd. De aceea părerea mea este că ceea ce par că ar spune acele fotografii nu se susține din punct de vedere logic. Și prin urmare nu se poate trage vreo concluzie pe baza lor (concluzia privitoare la "marea confirmare").

Pe lângă aceste două argumente, este și cel adus de Barsaumas, care spune că lumina nu ar obnubila trăsăturile umane, însă s-ar putea să fie discutabil.

Există și un al patrulea argument, anume faptul că în acea fotografie este vorba, se spune, de un botez ortodox. Ori, chiar și presupunând prin absurd că lucrurile ar sta cum spune articolul citat la începutul firului de discuție, tot nu s-ar putea trage concluzia care s-a tras pentru că nu există "termenul" de comparație. Altfel spus atât timp cât nu există o fotografie cu ceea ce se întâmplă la un botez catolic, deci atâta timp cât nu ai cu ce compara, nu poți trage vreo concluzie referitoare la botezul catolic, adică nu se poate afirma în condițiile respective invaliditatea botezului catolic.

Și mai există și un al cincilea argument, din punctul meu de vedere (poate alții pot găsi mai multe), anume că dacă într-adevăr acea lumină s-ar fi văzut în mod real în foto la acel botez și dacă este "lumina Botezului", atunci asta înseamnă că la fiecare botez ortodox ar trebui să se vadă o astfel de lumină îmbrăcând pe cel botezat sau pe cei botezați. Cu alte cuvinte dacă regula ar fi aceea pe care ar induce-o articolul citat, ar trebui ca această regulă să se respecte la toate botezurile ortodoxe. Ceea ce nu cred că poate cineva demonstra! Prin urmare vedem că ceea ce reprezintă acea fotografie nu reprezintă o regulă, ci dimpotrivă o excepție, și mai mult una unică, singulară, ceea ce i-ar putea duce pe unii la conluzia că acel botez, reprezentat de fotografie, este singurul botez ortodox din lume!! Ceea ce este absurd. Și de aceea articolul nu se susține.

Și ca să se înțeleagă, eu aici nu am pus problema validității Sfintelor Taine sau a Botezului de la catolici, ci problema articolului citat, a "concluziei" pe care o susține și a "argumentelor" pe care le aduce. Prin urmare, prin faptul că am contrazis prin dovezi logice acel articol, asta nu înseamnă că m-aș fi pronunțat asupra validității sau invalidității botezului catolicilor.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 30.07.2013, 19:35:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E evident ca se poate truca o poza, dar in ortodoxie nu avem nevoie de trucuri pentru ca sunt destule minuni.
Teoretic.

Citat:
La catolici, da, din cate imi amintesc chiar Papa sau conducerea BC spune asa fie atenti in examinarea minunilor la credibilitatea celor ce o reclama.
...asta fiind un argument pentru faptul ca la ei sunt trucajre si la noi nu, deci in concluzie, noi nu avem nevoie de discernamant, noi trebuie sa fim creduli.

Asa-i?

Citat:
Dar in ortodoxie se cerceteaza de obicei daca o minune este de la vrajmasul sau divina,
"dar" ala e prost plasat, te contrazici singur in idei.
"de obicei" nu spune nimic.

Citat:
pentru ca nimeni nu se osteneste sa creeze minuni false printre mii de alte minuni, e doar pierdere de timp.
De la atata antiecumenism pierdusi contactul cu Patericul.
Inapoi la baze.

Citat:
De exemplu eu nu cunosc astfel de cazuri, tu cate ai intalnit sau citit? Adica cineva sa minta cu buna stiinta ca sa fabrice o minune. Minuni false, da, adica de la vrajmasul, de exemplu revelatiile de la Vladimiresti sau altele (cam toate in perioada interbelica).
Pai stai putin sunt "minuni false" de doua feluri, autentice si ..false?
Chiar ca e ceva nou asta.

Citat:
Pozitia mea a fost ca e posibila o astfel de minune, dar nu stiu cert ca acolo e chiar asa ceva. Doar ca, avand in vedere argumentele inclin sa cred ca da, fara sa fiu sigur.
Argumentele de mai sus? Atunci poti fi teribil de nesigur..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 30.07.2013, 20:04:33
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Alin si Decebal, magistrali!

Cataline, te-ai intrebat vredoata de ce, dupa inventia si perfectionarea aparatelor de pozat, nu au inlocuit icoanele in biserici? :))
Insa, mai bine decit au zis Decebal si Alin, fiecare cu stilul sau de prezentare a argumentelor, nu ar putea-o spune cineva. Deasemenea, excelenta pozitie are d-l profesor Ioan Cezar.
Tu le ai cu paranormalul. Sincer, nu seamana cu "pozele" facute fantomelor in Albion sau alte locuri bantuite? De ce crezi ca atunci cind eram copii, forma psihologic suportabila pentruun copil de infatisare a fantomelor in reviste si filme animate era de "ceva-sub-cearsaf"? Cu alte cuvinte, ceva luminos de alb. Vrei sa iti arat poze cu "micii cenusii" scaldati in lumina infernala a "navei lor"?
Sau, pe alta parte, e o manifestare nu a sf. har, ci a sf. photoshop sau minunatului gimp.
Reply With Quote
Răspunde