Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.09.2009, 09:37:41
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
50% au mers la la botez din interes financiar , material etc, ; ceilalti au mers fie impinsi de cei 50% fie sau certat cu conducerea biserici , sau fie asteapta si ei ceva.
Ati uitat adevaratele motive si "avantaje". Cunoasterea Sfintei Scripturi i-a facut pe multi sa aleaga o alta biserica, a carei invataturi au la baza Cuvantul lui Dumnezeu. Iar la "avantaje" poate fi mentionata atitudinea rudelor, prietenilor, colegilor. Unele persoane au suferit mult, si in familie si in societate (in special la scoala si la locul de munca) pentru ca au ales sa-L urmeze pe Hristos asa cum ne invata Sfanta Scriptura.

Este mai comod sa mergi cu turma, la gramada. Daca incepi sa cercetezi, sa gandesti si sa alegi devii automat "sectar".

P.S. Nu sunt avocatul "fanteziilor spirituale" care dau nastere la tot felul de grupari ciudate (pe drept numite "secte").
Reply With Quote
  #102  
Vechi 28.09.2009, 09:44:06
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Dvs. stiti ce au facut Apostolii? Ati cercetat scrierile lor, cu atentie?
Unii s-au dintr-o cetate in alta ca sa vesteasca Cuvantul fie pe jos , fie in caruta fara a avea in maini "grisulet si laptic" pt cei care se convertesc.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.09.2009, 09:50:56
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa asteapta pe toata lumea, ca tatal din pilda fiului ratacitor.
Tatăl din parabolă Îl reprezintă pe Bunul Dumnezeu, nu Biserica Ortodoxă. Fiul risipitor la un moment dat "își vine în fire"/"își vine în sine" - semn de maturitate spirituală, absolut necesară pocăinței și botezului (lucruri neîntâlnite la intrarea în B.O.).

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
[...] adevarata Biserica a lui Hristos. Traditia de 2000 de ani o dovedeste si mi se pare hilar cum unii pot sa puna in balanta asta cu unele idei moderne de nu mai mult de un secol.
"ideile" la care faceți referire nu sunt moderne, sunt de pe vremea lui Iisus și a apostolilor, chiar dacă numele bisericii este mai nou.

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
mai avem si noi un motiv de a fi mandri ca suntem romani: ORTODOXIA!
Din nefericire, ați ales greșit motivul mândriei dvs. Ortodoxia - așa cum e cunoscută astăzi-nu e deloc românească, ea provine din arealul bizantin.

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Si deci... nu vreau 'Believe in jesus now and be saved! Cool! yeah!"
Eu vreau sa fac ce faceau stramosii mei...
Iarăși ați dat cu stângul în dreptul... Nu cred ca ați dori să reeditați rușinoasele secole ale boscorodirii strămoșilor noștri, când un neam străin ne-a impus să bolborosim cuvinte neînțelese chiar și în Biserică!

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
eu vreau sa fiu ca apostolii!
Să ne ajute Dumnezeu! Amin!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.09.2009, 11:18:57
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Tatăl din parabolă Îl reprezintă pe Bunul Dumnezeu, nu Biserica Ortodoxă. Fiul risipitor la un moment dat "își vine în fire"/"își vine în sine" - semn de maturitate spirituală, absolut necesară pocăinței și botezului (lucruri neîntâlnite la intrarea în B.O.).

Draga tricesimusquintus la noi in BO pentru pocainta exista Sf. Taine a Spovedaniei si Euharistiei(instituite chiar de Mantuitorul Iisus Hristos) si nu cea a Botezului. Prin Sf. Taina a Botezului(urmata de ungerea cu Sf. Mir)se iarta pacatul protoparintilor Adam si Eva, iar noul botezat devine membru al bisericii, putand astfel participa activ la Sf. Taine: a Spovedaniei(Pacaintei), Euharistiei, a Preotiei(fiind botezat de tanar poate fi sfintit preot), a Maslului, a Nuntii. Facand o analogie simpla crezi ca o persoana fara certificat de nastere, neinregistrat poate sa obtina mai apoi un buletin de identitate, un certificat de casatorie, sa beneficieze de asistenta medicala, sau poate sa-si plateasca taxele si impozitele? Ce consideri ca se intampla cu o persoana care moare nebotezata; ex: un tanar de 18 ani care tocmai si-a luat carnetul de conducere are un accident de circulatie in urma caruia isi pierde viata, stiind ca botezul este "vital" pentru mantuire: "de nu se va naste cineva din apa si din Duh nu va in tra in Imparatia Tatalui Meu". La noi in BO parintii isi fac datoria de a-i boteza pe copii lor de prunci urmand ca acestia sa fie liberi, atunci cand ajung maturi sa aleaga ce fac cu viata lor(raman sau nu ortodocsi). Cred ca si voi neoprotestantii va educati copiii in spirit neoprotestant la fel cum si ortodocsii ar trebui sa-si educe copiii in spirit ortodox.





Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"ideile" la care faceți referire nu sunt moderne, sunt de pe vremea lui Iisus și a apostolilor, chiar dacă numele bisericii este mai nou.

Nu stiam ca sectele neoprotestante isi au obarsia pe vremea Mantuitorului si a Apostolilor. Eu stiu ca multi altii ca au aparut in ultimile secole datorita interpretarii gresite a invataturilor Mantuitorului si ale Apostolilor de catre persoane, unele semi-analfabete(nu vreau sa generalizez, nici sa jignesc, dar asta e realitatea istorica). Mai stiu si ca nu aveti succesiune apostolica, asta daca nu a avut loc in ultimele secole "o noua cincizecime". Ca urmare de unde au Harul pastorii vostrii pentru a interpreta Sfintele Scrieri si a face serviciul religios?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Din nefericire, ați ales greșit motivul mândriei dvs. Ortodoxia - așa cum e cunoscută astăzi-nu e deloc românească, ea provine din arealul bizantin.
Din nou gresesti. Ortodoxia nu este nici romanesaca nici ruseasca si nici bizantina. Ea este UNIVERSALA.


Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Iarăși ați dat cu stângul în dreptul... Nu cred ca ați dori să reeditați rușinoasele secole ale boscorodirii strămoșilor noștri, când un neam străin ne-a impus să bolborosim cuvinte neînțelese chiar și în Biserică!
Nu cred ca e importanta limba folosita in biserica, pana la urma ne putem ruga si fara vorbe. Important e ceea ce simtim in inima, sufletul nostru atunci cand suntem in biserica. Eu simt la fel si cand ascult Sf. Liturghie in limba rusa sau greaca ca si cand as asculta-o in limba romana. Daca nu stii motivul pentru care in trecut s-au folosit in cultul nostru alte limbi decat cea romana am sa ti-l spun eu: nu se reusise inca sa se traduca Sf. Slujbe si invataturile sfintilor parinti din greaca si slavona pentru ca eram cam ocupati cu respingerea atacurilor straine, cu munca pe ogoarele grofilor si nu existau prea multe tiparnite.


Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Să ne ajute Dumnezeu! Amin!
Subscriu si eu: sa ne ajute Dumnezeu sa-I intelegem cu adevarat invataturile, sa nu le mai propovaduim distorsionat tragandu-i astfel in jos dupa noi si pe altii.

Last edited by ciprian85; 28.09.2009 at 11:21:38.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.09.2009, 12:12:40
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Cred ca exagerati. Neo-protestantii nu o denigreaza pe Maria, mama Domnului Iisus Hristos. Dimpotriva, ii acorda acelasi respect pe care i l-au acordat si Sfintii Apostoli.

Iar in ceea ce priveste inchinarea la morti, sau la oase de morti... cred ca este o problema la dvs. Nu trebuie sa va suparati pe altii ca nu sunt de acord cu inchinarile dvs. de tip pagan.."...decat credinciosii ortodocsi, care bajbaiau prin Sfanta Scriptura"
ba chiar asa e din pacate .....la mine cand imi fac semnul crucii ,se uita ca si cum as fi posedata ,iar de Fecioara Maria stiu si eu ca nu e nimic pt ei ,ca nu se roaga la Maica Domnului ...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.09.2009, 14:00:00
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
ba chiar asa e din pacate .....la mine cand imi fac semnul crucii ,se uita ca si cum as fi posedata ,iar de Fecioara Maria stiu si eu ca nu e nimic pt ei ,ca nu se roaga la Maica Domnului ...
Nici Sfintii Apostoli nu s-au rugat la maica Domnului. Nici macar nu au pomenit despre ea in epistolele lor. Judecati-i si pe ei.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.09.2009, 14:32:17
maxentiualin maxentiualin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Mesaje: 2
Implicit se rugau IMPREUNA cu Maica Domnului, ptr ca era in mijlocul lor...

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Nici Sfintii Apostoli nu s-au rugat la maica Domnului. Nici macar nu au pomenit despre ea in epistolele lor. Judecati-i si pe ei.
In primul capitol din Faptele Apostolilor citim urmatoarele: "Atunci ei (apostolii) s-au intors la Ierusalim de la muntele ce se cheama al Maslinilor, care este aproape de Ierusalim .... Si cand au intrat, s-au suit in incaperea de sus, unde se adunau de obicei: Petru si Ioan si Iacov si Andrei, Filip si Toma, Bartolomeu si Matei, Iacov al lui Alfeu si Simon Zelotul si Iuda al lui Iacov. Toti acestia, intr-un cuget, staruiau in rugaciune impreuna cu femeile si cu Maria, mama lui Iisus si cu fratii Lui." (Fapte 1, 12-14).

Acest pasaj arata ca intre Sfintii Apostoli si Maica Domnului a existat o legatura stransa: se intalneau cu ea din timp in timp, se rugau impreuna si ii purtau o adanca evlavie. Aceasta legatura stransa a inceput la Rastignirea Domnului, cand Prea Sfanta Fecioara si ucenicul Ioan stateau langa Cruce, iar Iisus i S-a adresat mai intai ei, apoi ucenicului Sau. Hristos "a zis mamei Sale: „Femeie, iata fiul tau!' Apoi a zis ucenicului: "Iata mama ta !" Si din ceasul acela ucenicul a luat-o la sine" (In. 19, 27-28).
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.09.2009, 14:43:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Sa nu uitam ca sectele au modificat sfintele Evanghelii dupa bunul lor plac.
E posibil ca in Noul lor Testament sa nu fie scrise cele de mai sus pomenite.
Si multe altele ,ca spusele Matuitorului despre sfanta taina a spovedaniei sau despre taina sfintei Euharistii.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.09.2009, 16:17:55
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Nici Sfintii Apostoli nu s-au rugat la maica Domnului. Nici macar nu au pomenit despre ea in epistolele lor. Judecati-i si pe ei.
cine pe cine judeca ? cine pe cine incearca sa converteasca ?
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.09.2009, 16:46:18
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maxentiualin Vezi mesajul
In primul capitol din Faptele Apostolilor citim urmatoarele: "Atunci ei (apostolii) s-au intors la Ierusalim de la muntele ce se cheama al Maslinilor, care este aproape de Ierusalim .... Si cand au intrat, s-au suit in incaperea de sus, unde se adunau de obicei: Petru si Ioan si Iacov si Andrei, Filip si Toma, Bartolomeu si Matei, Iacov al lui Alfeu si Simon Zelotul si Iuda al lui Iacov. Toti acestia, intr-un cuget, staruiau in rugaciune impreuna cu femeile si cu Maria, mama lui Iisus si cu fratii Lui." (Fapte 1, 12-14).
Pasajul la care faceti referire nu face parte din epistolele Sfintilor Apostoli. De altfel, acel pasaj, aflat la inceputul cartii Faptele Apostolilor (scrisa de Sf Evvanghelist Luca) este singurul caz cand doar se aminteste de Maria, mama Domnului Iisus Hristos.

Daca tot sunteti bun la tras concluzii, va supun atentie inca un aspect. Ultimul pasaj din Sfanta Scriptura, in care se pomeneste de Maria, mama Domnului Iisus Hristos, este cel din Faptele Apostolilor cap. 1 (la inceputul cartii). Dupa aceea, nici in Faptele Apostolilor nici in Epistolele Apostolilor nu se mai pomeneste de Maria, mama Domnului Iisus. Ce concluzie trageti din faptul ca Sfintii Apostoli nu vorbesc despre Maria (maica Domnului)?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10