Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.02.2010, 08:26:14
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile mai vorbim dupa Pasti

Sa vedem atunci ce binecuvantari au primit cei care au tinut postul.
Inca o data, un post usor si binecuvantari ceresti!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.02.2010, 08:53:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Postul nu-l ți pentru a fi răsplătit !

Postul este pentru Slava ce trebuie dată neâncetat Bunului Dumnzeu. Binecuvântările se revarsă deasemenea neâncetat asupra noastră, dar de multe ori le nesocotim cu bună ștință sau din lipsă de simțire . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.02.2010, 12:36:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Daniel777 - de unde ai scos-o si pe asta cu "uleiul ne mangaie si intareste corpul"?
Eu de ex. nu sufar grasimile de nici un fel. Mai pun ulei la mancare si salate ca sa dau gust, altfel nu mi-ar trebui.

2. Eu ma intreb totusi cum rezista un om care mai si munceste la asa un regim?
Acei care tin asa un post/regim nu au munca fizica si intelectuala (nici creierul nu poate lucra in gol). Este posibil: postesti si stai retras in manastire, sau in pustie si...zaci/dormi.
De altfel am citit/vazut la TV ca regimurile drastice de slabire se tin numai sub supravegherea medicului si chiar in spital (stai numai in perfuzii de ex., la pat).
Sunt oameni care tin un regim format numai din lichide indulcite si supe, dar si acela se face sub supraveghere si numai un numar limitat de zile si treptat (si la dus si la intors, numai cate un produs se scoate/introduce).
Dar 40 zile e cam mult.

3. Inca o reteta de post: paste cu sos de rosii (atentie: paste facute din aluat fara ou!). Sos de rosii: cu ceapa inabusita (in ulei).

4. Pai da, asta ar insemna postul: sa nu te saturi niciodata (nici cu paine si nici cu nimic).

Daca omul ar putea trai din aer...ar fi sfant. Dar Dumnezeu l-a facut om care sa manance...de toate.
Noi putem manca si cu ulei,mai ales in vremurile astea in care credinta si viata duhovniceasca s-a racit,si tot suntem sub ascultarea Bisericii..

Insa pentru cei cu o ravna sporita,si cei care vor un spor mai mare la rugaciune etc,cei care fac asta,renunta de bunavoie la ulei..

Ca este o mangaiere pe care calugarii o evita,este scris in povestirile si patericile din carti....
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.02.2010, 21:15:44
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile ulei

in zilele noastre uleiul nu il mai vad ca o placere...
Face parte din mancarea gatita...
Niste ciuperci fripte in ulei, sa le consideram pacat?
Ca si in povestea aia:
Ai grija sa nu prajesti friptura in unsoare azi, ca azi postesc. Sa pui ulei...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.02.2010, 21:52:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
in zilele noastre uleiul nu il mai vad ca o placere...
Face parte din mancarea gatita...
Niste ciuperci fripte in ulei, sa le consideram pacat?
Ca si in povestea aia:
Ai grija sa nu prajesti friptura in unsoare azi, ca azi postesc. Sa pui ulei...
Apai , sti cum vine treaba ? Stricti la mancare ( la ce bagam in gura ) si slobozi la vorbire ( la ce scoatem din gura ) . . .!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 17.02.2010, 22:06:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Apai , sti cum vine treaba ? Stricti la mancare ( la ce bagam in gura ) si slobozi la vorbire ( la ce scoatem din gura ) . . .!
Sau cu alte cuvinte:'strecuram tantarul si inghitim camila'
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.02.2010, 23:00:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu ii admir sincer pe cei care pot sa posteasca mult si mai ales asa de strict.
Nu oricine poate. Eu cred ca si asta este o forta data de la Dumnezeu, un dar.
Ca sa poti posti, mai ales in acest fel, trebuie sa fii mai intai sanatos: cu stomacul, cu sufletul, cu alte organe si glande, sa nu fii diabetic, anemic, etc.
Trebuie sa ai forta, mai ales daca trebuie sa si muncesti in perioada asta (cu trupul si/sau capul).
Mi-as fi dorit sa pot si eu sa tin post mai mult decat o fac, dar nu pot (ca sanatate), mi-as fi dorit sa fiu mai puternica (si trupeste si sufleteste) si sa rezist la mai multe si fiu mai sportiva si mai supla.

Se spune ca in post nu trebuie sa se vada ca postesti, ca suferi, trebuie sa te arati puternic si nu slabit, moale, trist... De aceea spun ca este mare lucru sa poti posti (aspru, lung) si sa te simti si bine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.02.2010, 23:15:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu ii admir sincer pe cei care pot sa posteasca mult si mai ales asa de strict.
Nu oricine poate. Eu cred ca si asta este o forta data de la Dumnezeu, un dar.
Ca sa poti posti, mai ales in acest fel, trebuie sa fii mai intai sanatos: cu stomacul, cu sufletul, cu alte organe si glande, sa nu fii diabetic, anemic, etc.
Trebuie sa ai forta, mai ales daca trebuie sa si muncesti in perioada asta (cu trupul si/sau capul).
Mi-as fi dorit sa pot si eu sa tin post mai mult decat o fac, dar nu pot (ca sanatate), mi-as fi dorit sa fiu mai puternica (si trupeste si sufleteste) si sa rezist la mai multe si fiu mai sportiva si mai supla.

Se spune ca in post nu trebuie sa se vada ca postesti, ca suferi, trebuie sa te arati puternic si nu slabit, moale, trist... De aceea spun ca este mare lucru sa poti posti (aspru, lung) si sa te simti si bine.
Acum , chestia cu suferitul e nitel exagerat , caci postul nu-i suferinta nici pe departe , caci suferinta-i alta , neputinta si caderile noastre , un pas inainte si doi inapoi , si multe altele . Adevarul este ca in aceasta perioada ispitele navalesc ceva mai mult , dar toate au un rost si sunt sigur ca nimic nu este intamplator . Eu atat pot spune , cine poate sa posteasca sa o faca , cine nu poate dint-un motiv sau altul , sa nu posteasca . Postul nu se impune cu forta , precum si credinta , sunt lucruri care se descopera fiecaruia in parte intr- un anumit moment, iar altora nu li se descopera niciodata . De ce ? Dumnezeu stie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.02.2010, 23:15:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

sophia
La fel ca tine gandesc si eu.Admir pe cei care pot tine un post mai aspru.Si eu muncesc greu si prea sanatos nu ma simt,si de aceea tin un post 'decent',ba chiar indestulat
Dar stau sa ma gandesc.Ok,pe termen lung nu pot face sacrificii,caci sigur m-as imbolnavi.
Dar daca as face si eu o mica nebunie,macar sa vad cum e.
Daca as tine si eu cateva zile post deplin pina la ora 3 sau la apus?Daca as bea o zi mai putina apa?
Ce s-ar intampla?Cel mult as fi ametit,dar sigur nu m-as imbolnavi de tot.Dar castigul suufletesc real si simtiti,cred ca este imens,chiar daca as reusi si numai o singura zi sa tin un post aspru.Si sigur nu as avea vlaga nici pt rele.
Si un singur pas daca am face,conteaza.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 17.02.2010, 23:22:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
sophia
La fel ca tine gandesc si eu.Admir pe cei care pot tine un post mai aspru.Si eu muncesc greu si prea sanatos nu ma simt,si de aceea tin un post 'decent',ba chiar indestulat
Dar stau sa ma gandesc.Ok,pe termen lung nu pot face sacrificii,caci sigur m-as imbolnavi.
Dar daca as face si eu o mica nebunie,macar sa vad cum e.
Daca as tine si eu cateva zile post deplin pina la ora 3 sau la apus?Daca as bea o zi mai putina apa?
Ce s-ar intampla?Cel mult as fi ametit,dar sigur nu m-as imbolnavi de tot.Dar castigul suufletesc real si simtiti,cred ca este imens,chiar daca as reusi si numai o singura zi sa tin un post aspru.Si sigur nu as avea vlaga nici pt rele.
Si un singur pas daca am face,conteaza.
Cunoscandu-te bine pe tine insuti iti poti impune un anumit "efort" duhovnicesc , caci in nenumarate scrieri Sfintii Parinti ne indeamna : "dupa puterile noastre" ! Exagerarile , experientele si alte cele de acest gen nu ne fac cu nimic mai vrednici , find in marele pericol al caderii fara ridicare - fereasca Dumnezeu ! Cumpatare , chibzuinta , discernamant si dreapta socoteala . . .!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 00:01:09