Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.01.2011, 18:53:32
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.069
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Evreii au confirmat ca in cazul lui Adam , 900 au fost luni nu ani adica cam 75 de ani de-ai nostrii.

Oricum zilele lunile anii in Biblie sunt varza. In unele cazuri sunt ceea ce sunt, in alte parti sunt traduceri si interpretari aiurea.

Nu este posibil sub nici o forma sa BATI legile restrictive ale existentei pe pamint!
Esste hilar!
Asta este prea de tot,ce dovezi sunt in favoarea celor spuse de tine,sa confunzi ani cu luni,inca in Bibile.E ca si cum as intreba :Cate animale a luat Moise cu el pe Arca?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 09.01.2011, 19:00:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Asta este prea de tot,ce dovezi sunt in favoarea celor spuse de tine,sa confunzi ani cu luni,inca in Bibile.E ca si cum as intreba :Cate animale a luat Moise cu el pe Arca?
Eu am dovezi cu carul: miile de generatii de miliarde de oameni care ( fi atent aici) NU AU PUTUT sa repete acei 900 de ani nici macar sa se apropie de asa "performanta" si MAI MULT; pina nu demult (100-200 de ani) fff putini treceau de 40 de ani!...ia acum spune-ne tu ca din cauza pacatoseniei nu mai traieste omul 900 de ani:))))

In schimb tu IOC dovezi ca asa ceva ar fi pe DEPARTE adevarat! Ai vre-un schelet ceva? cea mai mica dovada chiar si nedocumentata?:)

Noe?...alta metafora!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 09.01.2011, 19:09:59
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.069
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu am dovezi cu carul: miile de generatii de miliarde de oameni care ( fi atent aici) NU AU PUTUT sa repete acei 900 de ani nici macar sa se apropie de asa "performanta" si MAI MULT; pina nu demult (100-200 de ani) fff putini treceau de 40 de ani!...ia acum spune-ne tu ca din cauza pacatoseniei nu mai traieste omul 900 de ani:))))

In schimb tu IOC dovezi ca asa ceva ar fi pe DEPARTE adevarat! Ai vre-un schelet ceva? cea mai mica dovada chiar si nedocumentata?:)

Noe?...alta metafora!
Pai nu numai Adam a depasit 900,ci foarte multi generatia lui Noe,a lui Avraam ,Iacob etc.Si in functie de acestea s-a calculat aproximativa varsta a omenirii,in functie de cat au trait ei.Cum iti explici multimea de urmasi ai acestora,ei puteau fi fertili pe 100 de ani,eu nu exlud si solutia ta,dar nu admit asemenea confuzii in Bibile,as argumenta mai mult dar nu sunt un mare cunoscator al VT.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 09.01.2011, 19:17:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Pai nu numai Adam a depasit 900,ci foarte multi generatia lui Noe,a lui Avraam ,Iacob etc.Si in functie de acestea s-a calculat aproximativa varsta a omenirii,in functie de cat au trait ei.Cum iti explici multimea de urmasi ai acestora,ei puteau fi fertili pe 100 de ani,eu nu exlud si solutia ta,dar nu admit asemenea confuzii in Bibile,as argumenta mai mult dar nu sunt un mare cunoscator al VT.
nu se admit confuzii in Biblie? dar sunt cu gramada.
poate nu sunt confuzii, dar crestinii prefera sa le interpreteze ca pe niste confuzii, sau ca simboluri.
un singur exemplu: zilele facerii au devenit sute de milioane sau chiar miliarde de ani ... asta ca sa se potriveasca cu dovezile geologice
Reply With Quote
  #105  
Vechi 09.01.2011, 19:23:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu se admit confuzii in Biblie? dar sunt cu gramada.
poate nu sunt confuzii, dar crestinii prefera sa le interpreteze ca pe niste confuzii, sau ca simboluri.
un singur exemplu: zilele facerii au devenit sute de milioane sau chiar miliarde de ani ... asta ca sa se potriveasca cu dovezile geologice
De acord cu tine.Ziua a devenit milion de ani si invers. Si sunt o gramada de cazuri,mai ales in Geneza. De ce? Pt ca se incearca punerea de acord a stiintei cu Biblia.Ori sunt lucruri diferite
Stiinta este ce descopera ,vede ,observa omul.Biblia este ce anume considera Dumnezeu sa spuna omului,ce e necesar sa stie el. Deci cele doua au autori diferiti.
Cert e ca nimeni nu a fost de fata,ci doar Dumnezeu,daca credem in El,a fost acolo.
Asa ca eu merg cu nonsalanta inainte cu ambele tipuri de explicatii,necautand sa le pun de acord
Reply With Quote
  #106  
Vechi 09.01.2011, 19:25:58
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
un singur exemplu: zilele facerii au devenit sute de milioane sau chiar miliarde de ani ... asta ca sa se potriveasca cu dovezile geologice
E doar o posibilă interpretare și într-adevăr, au existat și există teologi care o susțin, interpretare care nu reprezintă, însă, poziția oficială a Bisericii Ortodoxe:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/cre...-o-erezie.html

Pentru Biserica Ortodoxă, zilele Facerii sunt zile tipice.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 09.01.2011, 19:27:22
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.069
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu se admit confuzii in Biblie? dar sunt cu gramada.
poate nu sunt confuzii, dar crestinii prefera sa le interpreteze ca pe niste confuzii, sau ca simboluri.
un singur exemplu: zilele facerii au devenit sute de milioane sau chiar miliarde de ani ... asta ca sa se potriveasca cu dovezile geologice
Au devenit? Nu prea cred.Noi le-am ,,transformat'',ca sa se potriveasca cu descopririle sau pseudo-descoperirile stiintifice.Bine sa nu exageram,totusi stiinta se ocupa cu concretul iar religia cu Divinitatea,asta nu inseamna ca se exclud,dar nici nu trebuie omogenizate prea mult.Pur si simplu se ocupa cu domenii diferite,insa incearca sa raspunda ambele la ,,Marile mistere''.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 09.01.2011, 19:28:54
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Orice necaz, fie el boala, este dat pentru mantuirea noastra. Noi trebuie sa intampinam boala si orice necaz cu bucurie. Sfintii parinti spun de cei care nu au necazuri, ca Dumnezeu i-a parasit. Daca sunt de la diavol, inseamna ca sunt cu voia Lui Dumnezeu - date pentru a ne indrepta greselile, pentru a vedea unde gresii, si in final pentru a ne pregati de imparatia vesnica.
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 09.01.2011, 19:32:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
E doar o posibilă interpretare și într-adevăr, au existat și există teologi care o susțin, interpretare care nu reprezintă, însă, poziția oficială a Bisericii Ortodoxe:

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/cre...-o-erezie.html

Pentru Biserica Ortodoxă, zilele Facerii sunt zile tipice.
adica zile de 24 de ore?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 09.01.2011, 19:44:09
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
adica zile de 24 de ore?
Da, zi tipică = zi de 24 de ore cu tot ce presupune aceasta: "a fost seară", "a fost dimineață".
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima omului poate fi altar sau iad Marius22 Spiritualitatea ortodoxa 8 23.04.2012 14:21:30
Dumnezeu nu vrea suferinta omului caty_deea Despre Biserica Ortodoxa in general 17 07.02.2011 23:14:52
Poate fi Dumnezeu autorul direct al urii fata de om? mariamargareta Secte si culte 29 10.01.2011 01:42:41
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39