Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.06.2010, 23:14:41
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cel mai rau, dupa cum am constatat pe propria-mi piele, nu este neaparat postul in sine. Ca mai bei apa, suc, ceva, mai mananci cate ceva.
Cel mai rau este postul negru din ziua impartasaniei. Acolo se combina lipsa de hrana totala, cu lipsa de lichide totala, oboseala, daca femeile mai au si probleme hormonale.
Cum momentul impartasaniei ajunge f.tarziu, mai pe la pranz si tu tii postul negru din dupa amiaza de dinainte, este greu. Sunt oameni care nu pot rezista. Ori pica mult nivelul unor minerale, ori cade circulatia sanguina.
Ajunarea pentru Sf Impartasanie se tine de la miezul noptii, nu de la amiaza sau dupa-amiaza.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.06.2010, 23:24:32
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vad ca se amesteca niste lucruri aici.
Mai ales amestecam mireni, cu monahi, cu oameni sanatosi si cu oameni bolnavi, ii punem pe toti in aceeasi oala, ii jdecam si la urma zicem ca suntem buni crestini, chiar teologi.
De ce tot uitam ca nu suntem toti facuti la stanta, la fel, cu acelasi fizic si psihic?
Fiecare are problemele lui, limitele lui.
N-am inteles bine legatura intre titlul discutiei si bancile din biserica.
Neputintele sunt multe, de la persoana la persoana, lesinul poate avea si el multe cauze.
De ce le place unora sa le amestece mereu si sa le puna in aceeasi oala, cu eticheta: ne-crestin?
Adica de ce daca te asezi putin in biserica, hopa, nu mai esti destul de crestin.
Dupa ce masuri tot lucrati voi si cine v-a invatat asa?

Acum s-o iau pe rand:
1. Lesinul poate fi de la: carente (de multe pierderi bruste de minerale: calciu, magneziu), lipsa de aer, anemii, dezechilibre hormonale, diabet, probleme psihice, alte probleme organice.
Vitaminele nu prea duc la lesin, decat daca este o lipsa prea mare si de prea mult timp, zic eu.
Poate fi de vina alimentatia. Se pot produce pierderi bruste de minerale, mai ales in perioade de stres mai indelungat sau mai puternic. Se mai pot pierde si de la prea putine lichide baute si de la caldura sau frig prea puternic(a).
Se produc fie lesinuri, fie crize de spasmofilie, sau de hipoglicemie, etc.

2. Lipsa de aer poate produce tulburari la unii oameni mai sensibili: inima, circulatie, probleme pulmonare etc.

Ce se intampla in biserica:
a. postul fara masura si ne-adaptat la organism poate produce scaderi mari in nivelul unor minerale.
De aceea oamenii care se stiu cu probleme de: diabet, anemie, pierderi de calciu/magneziu, ar trebui sa nu tina post, sau sa-l tina in masura in care pot (adica fara a renunta la unele produse vitale pentru ei).
Cel mai rau, dupa cum am constatat pe propria-mi piele, nu este neaparat postul in sine. Ca mai bei apa, suc, ceva, mai mananci cate ceva.
Cel mai rau este postul negru din ziua impartasaniei. Acolo se combina lipsa de hrana totala, cu lipsa de lichide totala, oboseala, daca femeile mai au si probleme hormonale.
Cum momentul impartasaniei ajunge f.tarziu, mai pe la pranz si tu tii postul negru din dupa amiaza de dinainte, este greu. Sunt oameni care nu pot rezista. Ori pica mult nivelul unor minerale, ori cade circulatia sanguina.

b. lipsa de aer pe timp indelungat
Se stie ca bisericile nu au ferestre, nu au aerisire.
Mai stau usile deschise, dar daca biserica este mare si mai este si plina, nu ajunge aerul pana mai in fata.
Vara este f.greu, cand se amesteca si cu caldura.

Problema cu tamaia. Nu tamaia in sine ar fi problema. Eu nu stiu cum pregatesc ei acolo in altar cadelnita, dar uneori nu se face cum trebuie. Ori se pune prea multa tamaie, ori nu este mereu la fel, ori se mai pune ceva ca sa se aprinda si din chestia aia se pune prea mult si miroase rau si scoate mult fum. De multe ori se ineaca si preotul in fum, de nu mai poate vorbi.
Trebuie si acolo niste masuri.

c. bancile alea nu sunt bune numai pentru cei care sunt slabi si pot lesina, ci si pentru unii care au probleme cu spate, picioare si nu pot sta.
Sunt totusi ore intregi de stat.
La noi se face cum trebuie, moderat. Adica: atunci cand trebui se sta in picioare, cand e de ingenunchiat se face si asta, in rest se mai sta si pe banca.Si asa te poti simti bine in biserica si ruga, si rezista.
Nu vreti sa stiti ce plangi de durere cand ai probleme cu coloana, sau cu picioare.
Eu sunt la strana si stau in picioare, dar la rastimpuri imi dau lacrimile de durere si ma asez un pic. Si uite asa incerc sa rezist.
E f.usor sa judeci pe altul, cand pe tine nu te doare.

3. Mi se pare ca la manastiri se controleaza si daca esti apt medical. Nu stiu sigur. Altfel nu stiu cum rezista oamenii aia. Si totusi au si ei destule probleme de sanatate, ca viata este grea. Probabil ca le da si credinta putere.
Nu stiu. Dar asta este numai partial. Conteaza mult organismul omului.
Nu suntem toti la fel, si nici din fier.
Dupa Sophia a merge la Biserica este un sport de performanta.Trebuie sa fii la zi cu analizele medicale,poate trebuie sa faci gimnastica de intretinere inainte,iar impartasania o iau doar unul sau doi,dintre cei mai rezistenti....
Poate uitam ca in Biserica sunt prezenti ingerii nevazuti,Maica Domnului si insusi Mantuitorul care se jertfeste pentru noi.Iar din jertfa Sa,ne cheama la Cina pe toti....
Dupa cum spunea Klaus Kenneth a merge la Biserica nu e o datorie ci un privilegiu.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.06.2010, 23:53:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Of Doamne, numai sa judecati si sa criticati. Tot timpul. Voi sunteti grozavi in schimb.
Ei bine, da o slujba la BOR nu este usoara, nu este o distractie. Este un efort, o jertfa a noastra. O facem fiecare cum putem.
Cei mai fericiti - fara probleme si cu multa forta.
Altii mai cu stari proaste si dureri. Si totusi ne ducem si stam la slujbe, si ne rugam, si cantam. Si daca ne asezam putin, ce? Dumnezeu ne stie ca avem probleme.
Si mai postim cand si cat putem si ne taram si la impartasanie.
Ce nu va convine?
Bucurati-va ca voi sunteti sanatosi si tari!

@Noesisaa - fa si tu socoteala: macar de la ora 24.00h pana la ora 12.00h cand se ia Sf.Impartasanie, cate ore de post negru sunt. Si in general termini cu mancat si baut cam de seara mai devreme.

Nu spun ca sa ma plang pe mine, sau pe altii, ci ca sa nu mai tot judecati pe unul si pe altul fara stiti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #104  
Vechi 15.06.2010, 00:24:33
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Critica vine nu datorita faptului ca nu inteleg neputintele care sunt inerente fiecaruia,ci pentru ca prin atitudinea asta poti descuraja anumite persoane.Faci din mersul la Biserica ceva extraordinar de greu.Am mentionat si mai inainte ca oricine se poate aseza daca simte nevoia,nimeni nu-i interzice,insa sa nu inceapa sa se vaicareasca si sa indemne si pe altii sa se aseze,sa faca o regula.Pentru ca regula este sa stai in picioare sau in genunchi,iar exceptia este sa stai pe scaun.In general exceptiile sunt pentru batrani,dar se aplica si incepatorilor.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 15.06.2010, 00:45:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ajunarea pentru Sf Impartasanie se tine de la miezul noptii, nu de la amiaza sau dupa-amiaza.
Vă împărtășiți catolic și ajunați ortodox ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #106  
Vechi 15.06.2010, 00:50:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

@Noesisaa - fa si tu socoteala: macar de la ora 24.00h pana la ora 12.00h cand se ia Sf.Impartasanie, cate ore de post negru sunt. Si in general termini cu mancat si baut cam de seara mai devreme.
Post negru este cand ajunezi o zi intreaga. 12 ore de ajunare dintre care poate 8 le dormi nu mi se par asa un monstru de post negru. Eu cel putin din copilarie m-am invatat ca daca merg la biserica, chiar daca nu ma impartasesc, nu mananc dimineata. Si asa faceau si bunicii mei, asa este traditia din mosi-stramosi, cum se spune. Nu mi se pare asa o tragedie sa sari peste micul dejun o data pe saptamana ca pregatire speciala pentru intalnirea cu Hristos. In mod normal un om tanar si sanatos nu ar trebui sa aiba probleme, nici sa lesine de la asa ceva.

Dar din nou -- exceptiile sunt exceptii. Boala este boala, slabiciunea este slabiciune, neputinta, neputinta.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #107  
Vechi 15.06.2010, 00:50:51
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vă împărtășiți catolic și ajunați ortodox ?
Sau ,sunteti catolic si vreti sa invatati pe ortodocsi religia,pe un forum ortodox?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 15.06.2010, 00:58:36
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca din cauza mincarii foarte sarace in minerale si vitamine, mai ales a mincarii ieftine a saracilor multa lume lesina la Slujbe de la statul in picioare, sau daca nu lesina ies des afara pentru citeva minute bune pentru a sta jos pe undeva si a lua aer. Eu opersonal l-am carat pe un tinar care se facuse alb la fata.

Asemenea scene nu ar mai trebui sa existe intr-o lume civilizata. Catolicii cind ne vad se crucesc cum de putem sta 2 ore in picioare.

Oare nu este mai bine sa se introduca bancutele sau scaune permanente pentru a evita plimbareala in sus si in jos? Astfel oamenii vor putea sta jos si asculta toata slujba fara sa mai fuga afara
iti adresez si tie draga frate aceeasi intrebare pe care am adresat-o Sophiei

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Draga Sophia am o nedumerire... spui ca nu e loc sa te asezi la Sfanta Liturghie...

Adica Mantuitorul sta pe cruce si se jertfeste pentru noi (MOARE! pentru noi) iar noi ne facem griji ca n-avem unde sa ne asezam?
Pai cum vine asta? Iisus moare pentru noi iar noi vrem sa stam frumusel pe scaun sa privim ca la spectacol?
nu ar fi mai bine de un milion de ori sa lesinam daca asa e lasat de la Domnul?
iti spun din f recenta experienta ca si eu era sa lesin duminica trecuta la Sfanta Liturghie de caldura dar m-am asezat in genunchi si L-am rugat pe Bunul Dumnezeu sa ma tina sa nu-mi pierd firea sa nu pierd cuvintele sfintei Liturghii. Si Domnul nu m-a lasat.

Cat despre mancare... mai fericiti sunt cei care nu au ce manca (mancare buna) decat cei care se imbuiba cu carne si fructe injectate cu hormoni de crestere... caci in felul asta ei sunt mai aproape de a cunoaste suferintele indurate de Sfintii parinti si chiar de Mantuitorul Insusi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #109  
Vechi 15.06.2010, 01:05:02
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vă împărtășiți catolic și ajunați ortodox ?

Hahahaha, da. Dar din cate stiu si in BC era aceeasi regula inainte de Vatican II. Apoi regula de o ora este regula minimala. Cine vrea si poate, poate sa ajuneze mai mult, nu-i asa?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #110  
Vechi 15.06.2010, 01:16:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Of Doamne, numai sa judecati si sa criticati. Tot timpul. Voi sunteti grozavi in schimb.
Ei bine, da o slujba la BOR nu este usoara, nu este o distractie. Este un efort, o jertfa a noastra. O facem fiecare cum putem.
Cei mai fericiti - fara probleme si cu multa forta.
Altii mai cu stari proaste si dureri. Si totusi ne ducem si stam la slujbe, si ne rugam, si cantam. Si daca ne asezam putin, ce? Dumnezeu ne stie ca avem probleme.
Si mai postim cand si cat putem si ne taram si la impartasanie.
Ce nu va convine?
Bucurati-va ca voi sunteti sanatosi si tari!

@Noesisaa - fa si tu socoteala: macar de la ora 24.00h pana la ora 12.00h cand se ia Sf.Impartasanie, cate ore de post negru sunt. Si in general termini cu mancat si baut cam de seara mai devreme.

Nu spun ca sa ma plang pe mine, sau pe altii, ci ca sa nu mai tot judecati pe unul si pe altul fara stiti.
Imi amintesc de bunica mea.. Era bolnava de reumatism, mergea cu dificultate (sprijinita in carje), dar vara mergea sa sape viile, gradina, sa scoata cartofii etc.. Imi amintesc cum sapa ore intregi sprijinita in carja, in bataia soarelui etc.. La 60 de ani.
Sau chiar munca in casa.. gatitul. Multe femei stau cu orele in picioare in caldura pt a gati pt sot si copii.
Mamele.. multi copii nu adorm decat plimbati in brate. Eu il plimbam pe primul si cate o noapte intreaga prin casa, altfel plangea.. (uneori cu randul, il plimbam eu si sotul ca sa pot dormi un pic).
Sunt atatea profesii care necesita statul in picioare timp de opt ore!

(Fara suparare Sophia, parca esti un copil rasfatat.)

Toata discutia asta este penibila.
Sf. Liturghie NU este o obligatie, nu este un spectacol..
Citeste despre semnificatia Sf. Liturghii (am dat linkuri), apoi vei intelege cat de gresit pui tu problema.

Mi-am mai amintit un exemplu.. o cunostinta care lucreaza la ghiseu la banca.. este gravida in luna a 8-a si lucreaza in picioare. Daca vrea sa ia concediul medical risca sa fie data afara (alta colega a ei a patit asta).. asa ca rabda.
Si tu spui ca este greu 2-3 ore?

Last edited by anna21; 15.06.2010 at 01:19:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Presa creeaza o imagine proasta Bisericii? Bogdan N Generalitati 114 22.06.2011 17:25:19
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 15:38:16