Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 15.06.2011, 11:19:49
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Look at you. Soaring through the air majestically. Like an eagle... piloting a blimp.

It's useless to even think of you as a human being!
  #102  
Vechi 15.06.2011, 11:26:20
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
It's useless to even think of you as a human being!
I bet this is how you solve most of your problems that you pretend to know about... you stop thinking. good luck.
  #103  
Vechi 15.06.2011, 11:45:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măi nene, grația cu care aberezi e demnă de o cauză mai bună, zău așa!
Dacă tu așa vezi, viceversa, că așa ai fost păcălit prin îndelungată instruire școlară științifică, asta nu înseamnă că eu aberez sau că eu sunt de vină că tu ai rămas doar un biet ignorant... eu am depășit școala cu toate minciunile lor. Păreau adevărate, păreau frumoase, dar am ajuns să pricep că nu sunt decât niște minciuni care vor fi date uitării mai devreme sau mai târziu căci sunt fatalmente niște născoceli... scornicite pentru minterese absurde... joaca cu cobaiul. E foarte trist că am fost atâta vreme cobaiul unor științifici ratați. Am studiat ce au scris și concluzia e una: au aberat atât de frumos jonglând și furișându-se printre socoteli... demni de circus globo.

Bine că m-a luminat Dumnezeu ca să nu-și mai bată ei joc de mine la nesfârșit. Tot ce învățați la școală e o prostie uriașă. Mă refer la toate teoriile astea științifice cusute cu ață albă ca să puște și „demonstrate” foarte riguros... Bine ar fi dacă nu le-ați crede. Nu de alta ci pentru că sunt minciuni și nu duc nicăieri și or să puște cu siguranță. Puteți fi siguri că or să puște... căci de frică au căutat ei să facă bombe...

Last edited by vsovivi; 15.06.2011 at 11:48:18.
  #104  
Vechi 15.06.2011, 12:10:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dacă tu așa vezi, viceversa, că așa ai fost păcălit prin îndelungată instruire școlară științifică, asta nu înseamnă că eu aberez sau că eu sunt de vină că tu ai rămas doar un biet ignorant... eu am depășit școala cu toate minciunile lor.
Că unele din teoriile învățate pe la diverse școli nu-s bune decât să le citești și să zici "așa nu!", sunt de acord.
Dar cu restul, să mă ierte Dumnezeu, dar...
Apropos, cum e cu folosirea internetului și postarea pe diverse forumuri, fie ele și creștine?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #105  
Vechi 15.06.2011, 12:23:17
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Că unele din teoriile învățate pe la diverse școli nu-s bune decât să le citești și să zici "așa nu!", sunt de acord.
Dar cu restul, să mă ierte Dumnezeu, dar...
Apropos, cum e cu folosirea internetului și postarea pe diverse forumuri, fie ele și creștine?

Mulțumesc de întrebare... Bine.

Păi să te ierte Domnul că nu ți-ai dat seama până acum că restul e cea mai mare problemă...

Ce faci dacă dă o socoteală cu rest? Dacă ajungi la numere transcendente? Tu crezi că ele sunt infinite? Păi nu tu ești curios de o împărțeală cât mai exactă? Și dacă nu se poate face atunci pentru ce insiști? E vorba clar și aici că un patrat și un cerc nu au un număr de puncte egal în aria lor oricât le-ai drege și oricât de mici ai alege punctele. Nu pușcă. Oricât ar părea posibil ca să existe așa ceva, iată că nu se poate.

Last edited by vsovivi; 15.06.2011 at 12:26:18.
  #106  
Vechi 15.06.2011, 12:30:28
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Nu consider ca ce a facut inchizitia este normal ! cum sa consider asa ceva?
Eu vorbeam despre dreapta credinta, nu despre celelalte.
Desigur, tot despre credinta dreapta vorbea si Tomas de Torquemada...

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
... si stai cuminte acolo, taci chitic. Nu mai vorbi prosti... sa nu te ia horatium la "trei pazeste" si pe tine...
Hai ca esti simpatic.
Da de ce nu ma iei tu la "trei pazeste", si ma ameninti ca asmuti cainele de paza al crestinatatii?
N-am nimic de discutat cu HoratiuM, deja am vazut in ce subcategorie de crestin se incadreaza.
  #107  
Vechi 15.06.2011, 12:42:21
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Că unele din teoriile învățate pe la diverse școli nu-s bune decât să le citești și să zici "așa nu!", sunt de acord.
Dar cu restul, să mă ierte Dumnezeu, dar...
Apropos, cum e cu folosirea internetului și postarea pe diverse forumuri, fie ele și creștine?
Dragos lasa omul in pace, e liber sa creada ce vrea, cu o persoana care are asemenea idei demne de evul mediu nu te poti lupta, cea mai inteleapta cale este sa-l lasi asa cum e.
Probabil, faptul ca foloseste lucruri concrete cum ar fi calculatorul la care tasteaza si electricitatea care il anima(toate astea gratie teoriilor "absurde" stiintifice), nu il convinge. Poate el are impresia ca toate astea sunt imaginare =))
Acum sa aseptam replica reala scrisa de la un calculator imaginar....
  #108  
Vechi 15.06.2011, 12:52:40
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

In primul rand ar trebi sa stim ca biblia este o colectie de scrieri ,nicidecum completa ,ci adunate dupa anumite criterii ...
Sunt o gramada de scrieri vechi si foarte vechi care nu apar aici , nici macar nu sunt mentionate , si in care apar descrieri interesante despre felul cum arata universul , simulteb alte lucruri ...
sunt ferm convins ca ati auzit , de pilda , de Enoh ...
  #109  
Vechi 15.06.2011, 12:56:52
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

Si apropo , prin ce an a aparut regia crestinism ?? Si care a fost scopul primordial al aparitiei acestei religii ??
De unde vine Geneza ... nu cumva din vechile mituri sumeriene ?? Este ea completa ???
  #110  
Vechi 15.06.2011, 13:43:07
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Dragos lasa omul in pace, e liber sa creada ce vrea, cu o persoana care are asemenea idei demne de evul mediu nu te poti lupta, cea mai inteleapta cale este sa-l lasi asa cum e.
Probabil, faptul ca foloseste lucruri concrete cum ar fi calculatorul la care tasteaza si electricitatea care il anima(toate astea gratie teoriilor "absurde" stiintifice), nu il convinge. Poate el are impresia ca toate astea sunt imaginare =))
Acum sa aseptam replica reala scrisa de la un calculator imaginar....
Nu m-a deranjat, și nu consider agresiune dacă cineva e instruit de științificii care i-au băgat idei absurde în cap demonstrându-le mai nou cu ... calculatorul.

Păi dacă îți pui bazele în calculator atunci pune-l pe el să împartă exact în puncte aria unui patrat și apoi să facă cu ele aria unui cerc să vedem dacă poate calculatorul ăsta așa ceva. Nu poate oricât ai aștepta.

Sau mai simplu, pune-l să traseze un cerc de aceiși lungime cu un patrat.

Nu poate nici el și nici omul căci Creația nu e făcută din atomi, din puncte infinitezimale așa cum au născocit științificii, cum a postulat Euclid, ci Creația e toată din apă și are la bază apa căci toate sunt din apă, iar apa are proprietatea că dimensiunile ei pot fi întinse sau îndesate și abea așa se poate ceea ce se poate.

Tot ce este creat conține particula de apă, iar apa la temperatură mare arde și devine foc. Și singurele elemente existente sunt apa, focul, pământul ieșit din apă și tăria, adică spațiul care a despărțit apele de ape întinzând creația în toate direcțiile în ceea ce nu era creat. La început a apărut brusc fără timp tot gogoloiul de apă limpede și cristalină dar fără lumină, care se numea Cerul și Pământul. Iar apoi Domnul a tocmit să arate după cum voia Ochiul Lui cel Drept.

Pământ nu există în cer, nu există planete, sori, sau tot felul de prostii, ci doar Soarele, Luna și Stelele și Spațiul care se numește Tărie.

Prostiile științificilor vin din teoriile lui Euclid care a născocit și a postulat: punctul, dreapta și planul, care sunt niște închipuieli ce amestecă necreatul cu creatul lăsându-te să vezi ceea ce se vede și să-ți închipui că restul, ceea ce nu se vede, poate fi așa cum te păcălește el, și ție ți se pare posibil. Din păcatul ăsta vine tot balamucul explicaționiștilor.

punctul: - unitatea infinitezimală

dreapta: - o linie infinită în ambele direcții formată dintr-un număr infinit de puncte alipite unele de altele

planul: -o suprafață plană infinită în 4 direcții determinate de două drepte diferite ce se intersectează sau sunt paralele sau de 3 puncte sau de o dreaptă și un punct nesituat pe dreaptă.

Toate aceste elemente cu care operează sunt niște absurde născoceli care nu au cum să existe în realitate.

Și ți-am demonstrat că un cerc și un patrat nu vor avea niciodată același număr de puncte, deci iată că e imposibilă teoria și nu descrie realitatea.

Dacă două drepte se intersectează și sunt formate din puncte atunci fie ele sunt discontinue, fie ele se pot intersecta doar la unghiuri între 60 și 120 de grade, căci altfel ar exista puncte care se suprapun, deci nu există intersecție după un singur punct pentru unghiuri mai mici sau mai mari.

Deci geometria Euclidiană este o tâmpenie, o născocire, ce lucrează nu cu realități ci cu ipoteze și idealizări false.

De ce aș crede atunci în toate consecințele ei absurde?

Last edited by vsovivi; 15.06.2011 at 13:48:12.
Subiect închis

Tags
creatie, geneza, universul



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua teorie despre univers ! iuliu46 Stiri, actualitati, anunturi 2 19.06.2012 15:58:20
Cum a aparut diavolul in Univers? mariamargareta Secte si culte 100 19.01.2011 18:46:15
Univers ORTODOX cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 21.01.2010 20:17:46
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 19:14:48