Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.10.2009, 14:19:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Domnul Iisus Hristos S-a intrupat, prin fecioara Maria, ca Om nu ca Dumnezeu. El si-a lepadat natura Sa dumnezeiasca. O spun Sfintii Apostoli, pe care nu-i credeti si a caror atitudine nu o considerati demna de urmat (va credeti mai sfinti decat Sfintii Apostoli, care nu au pomenit de Maria in invataturile lor despre mantuire).

"El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu, ci S-a dezbracat pe sine insus si a luat chip de rob, facandu-se asemenea oamenilor." (Filipeni 2:6,7).
Filipeni 2:
6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,
7. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om,
8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce.

Da, S-a facut Om luand trup din Fecioara, dar este clar ca a ramas Dumnezeu! Este incredibil ca poti afirma ca Dumnezeu inceteaza sa fie Treime pentru 33 de ani! Desertarea de Sine este smerenia Fiului Care face voia Tatalui, nu dezbracarea de Dumnezeire. Noi marturisim ca Iisus Hristos a fost si este Dumnezeu deplin si Om deplin in acelasi timp, atunci cand era in lume si intotdeauna. Este si un paradox cumva, pentru ca noi am fost creati dupa Chipul Lui Iisus Hristos, nu El S-a intrupat dupa modelul umanitatii. Ce inseamna sa cititi Biblia de 100 de ori si sa nu intelegeti lucrurile in adevar! Aici apare erezia, domnule.

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Interpretarea ta este fortata: hai sa facem cumva sa o inlatam pe Maria la rangul de imparateasa (ca altfel nu o putem respecta).

Sfanta Scriptura ne invata ca Imparatul este Insusi Domnul Iisus Hristos. Imparateasa (Mireasa Imparatului), nu are cum sa fie chiar mama Lui.

Dar, faptul ca afirmati ca Dumnezeu poate fi nascut de o femeie, nu o considerati hula?
Nu este interpretarea mea, ca nu sunt eu in masura sa interpretez. Imparateasa poate fi si mama Imparatului, dar macar bine ca recunosti ca aici se vorbeste despre Imparatul Dumnezeu.

Dar un Om care sa ajunga in sanul Lui Dumnezeu ti se pare mai usor de inteles? Exista multe taine mai presus de intelegerea noastra, lucruri suprarationale care ne depasesc. As vrea sa-ti scriu mai multe, nu ma consider vrednic sa cuget la asemenea nivel. In schimb iti pot spune de un loc din VT (poate ma ajuta cineva sau chiar tu) unde parca Moise Il invita pe Dumnezeu sa intre in cortul lui si Dumnezeu ii raspunde cam asa: nu stii ce-Mi ceri, insa pentru ca sunt atotputernic, voi intra in cortul tau...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.10.2009, 14:24:23
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Florine, prietene , nu ai cu cine aici.

Astia nu au nici o treaba, ti-am zis de la inceput.Eu ii cunosc bine.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 23.10.2009, 15:28:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Condor,

Nu exista marturii ca apostolii au pomenit-o deloc. Aceste epistole au fost probabil reprezentative, motiv pentru care au fost incluse in Noul Testament. Nu e edificator faptul ca nu vorbesc despre Maica Domnului, caci , asa cum am precizat, misiunea lor era alta. In Noul Testament au fost incluse scrierile cele mai importante. Exista suficiente alte scrieri in care apostolii marturisesc despre Maica Domnului. De aceea, oricat te-ai stradui, nu poti utiliza epistolele in defavoarea Maicii Domnului. Probabil asa au gandit cei care au infiintat secta din care faci parte tu.

Am citit ca toti cei care au infiintat sectele erau masoni care si-au propus distrugerea credintei pas cu pas. Denigrarea cu orice pret a Maicii Domnului era o particica din planul lor. De aceea, au cautat niste argumente cu care sa va ameteasca. Si, vai, din pacate, au reusit sa va sminteasca pe multi. Pacat. Va lipsiti singuri de un ajutor atat de pretios, ascultand mai mult vocea masonilor pe care-i credeti sfinti decat vocea sfintilor autentici care au marturisit si despre Maica Domnului inainte de marea schisma.

Mai documenteaza-te , caci nu-i tarziu sa afli Calea, Adevarul si Viata. Credinta crestin-ortodoxa pastreaza o dreapta masura in toate si nu pune semnul egalitatii intre Preasfanta Nascatoare si Iisus, dar ii ofera Fecioarei Maria un loc privilegiat, asa cum e firesc.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 23.10.2009, 15:53:19
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Credinta crestin-ortodoxa pastreaza o dreapta masura in toate si nu pune semnul egalitatii intre Preasfanta Nascatoare si Iisus, dar ii ofera Fecioarei Maria un loc privilegiat, asa cum e firesc.
Cel puțin în ce privește cultul Mariei, s-ar părea că BO a părăsit "dreapta măsură" dezechilibrând cu totul imaginea Sfintei Treimi. A o numi "Născătoare de Dumnezeu", o situezi chiar de-asupra Dumnezeirii, aruncând-o dintr-"un loc privilegiat" de-a dreptul în vârful Olimpului ca "mamă a zeilor".

Dar ca să ilustrăm universalitatea prostiei umane, care se manifestă și în mediul religios, uneori cu precădere, iată că și evreimea a simțit nevoia de un model feminin, și Sinagoga și-a confecționat mituri cu care a îmbălsămat memoria primei femei cu numele Maryam/Miryam/Maria, sora lui Moise. Legislatorul este auster ca și Dumnezeul său unic, în legalismul fariseic. Poate tocmai de aceea se simte nevoia de o mamă, sau cel puțin de o soră năzdrăvană, cu o imagine impresionantă și atrăgătoare. Citând surse tradiționale, talmudice, Enciclopedia Iudaică online,(http://www.jewishencyclopedia.com/vi...&search=Miriam) arată că sora lui Moise (Maria), după episodul îmbolnăvirii de lepră din Num. 12:10 nu numai că s-a vindecat, dar chiar a întinerit.

Nu se admite că Maria a păcătuit, vorbind împotriva lui Moise – tot așa cum unii teologi creștini se trudesc de secole, în mod penibil, s-o facă pe Maica Domnului „fără păcat” și „pururea fecioară”. Sora Maria, zic tannaimii, n-ar fi intenționat să bârfească pe Moise (vezi Num. 12:1-2); ea voia ca fratele să-și ducă viața cu soția lui și să crească copii, nimic mai mult (Deut. R. vi. 6). Resentimentele Mariei împotriva cumnatei, clar afirmate în Biblie, nu sunt recunoscute de mitomanii tradiției iudaice. Faptul că Dumnezeu a lovit-o cu lepră, încât a trebuit să fie izolată de tabără, n-ar trebui înțeles ca o pedeapsă, chipurile, ci că Dumnezeu a onorat-o, făcând El Însuși oficiul de preot pentru ea (Zeb. 102a). Israeliții au așteptat-o șapte zile (Num. xii. 15; Sotah 9b), pur și simplu pentru că și ea cândva așteptase pe Moise lângă Nil (Ex. ii. 4).

Mai mult, Maria este privită ca fiind Salvatoarea lui Israel (Ex. R. xxvi. 1). Tot timpul cât a trăit ea, – de fapt, de dragul ei –, Dumnezeu a făcut ca Israel în pustie să fie însoțit de un izvor călător, de un râu care ieșea din stâncă și adăpa tot poporul (Ta'an. 9a). Asemenea lui Moise și lui Aron, Maria a murit sărutată de Dumnezeu (M. Q. 28a), fiindcă îngerul morții nu putea s-o ia, iar viermii nu i-au atins trupul (B. B. 17a).

Fără îndoială, că acestea sunt unele din „miturile evreiești" pe care Sf. Pavel le dezavuează în pastoralele lui (Tit 1:14; 1Tim 1:4). Dar cele de mai sus sunt destul de slabe, pe lângă miturile păgâno-creștine apărute în era patristică și preferate de ortodoxie. Reluând cuvintele lui Iisus către Samariteancă, ne putem adresa astăzi oricărei biserici care crede că stă lângă fântâna patriarhală a "Sfintei Tradiții":

Crede-mă, dragă doamnă, ...că va veni timpul când nu vă veți mai închina Tatălui, nici pe muntele acesta, nici la Ierusalim. (Voi, samaritenii, vă închinați la ce nu cunoașteți, în timp ce noi, evreii, ne închinăm la ce cunoaștem, fiindcă mântuirea vine dela evrei). Dar va veni timpul, și chiar a venit, când adevărații închinători se vor închina Tatălui în spirit și adevăr; pentru că asemenea închinători dorește Tatăl. Dumnezeu este spirit, așa că oricine se închină Lui, trebuie să I se închine în spirit și în adevăr. (Ioan 4: 21-24).

Orice diferă de aceste așteptări ale lui Iisus este o blasfemie, o insultă la adresa lui Dumnezeu. Iar vinovați nu sunt atât de mult credincioșii, care au fost învățați că Scriptura nu este pentru ei, ci mai ales păstorii lor duhovnicești, care au legat un cult păgân în așa fel încât nici ei să nu-l mai poată dezlega. Astfel, în loc să nădăjduiască în Iisus Hristos, în mila lui Dumnezeu și ajutorul Sfântului Duh, poporul nădăjduiește în „Dumnezeu și Maica Domnului", învățând, în același timp, să urască pe „jidani”, pe „sectanți" și tot ce mișcă diferit de ce se aude la „Sfânta Biserică".

Deschideți însă Evanghelia și citiți-o cu atenție. Iisus era evreu de-a binelea, iar în calitate de creștin, dacă Îl vreți astfel, citiți și vedeți că era (și a rămas) un protestant tipic. Drept pentru care preoțimea a căutat pentru El o cruce.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.10.2009, 16:09:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Numirea de "Nascatoare de Dumnezeu" vine de la faptul ca ea L-a nascut pe Fiul lui Dumnezeu devenit om. Asa ca ea nu naste Dumnezeirea. Dumnezeu exista din veci. De aceea aceasta numire nu aduce nici o modificare Sfintei Treimi. Nu asa este alterat adevarul, ci atunci cand nu recunostem ca ea este Nascatoare de Dumnezeu. Dar de, degeaba vorbim de culori unui orb.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.10.2009, 16:12:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Cel puțin în ce privește cultul Mariei, s-ar părea că BO a părăsit "dreapta măsură" dezechilibrând cu totul imaginea Sfintei Treimi. A o numi "Născătoare de Dumnezeu", o situezi chiar de-asupra Dumnezeirii, aruncând-o dintr-"un loc privilegiat" de-a dreptul în vârful Olimpului ca "mamă a zeilor".

...tot așa cum unii teologi creștini se trudesc de secole, în mod penibil, s-o facă pe Maica Domnului „fără păcat”...
Domnule T.,

Ti-am mai zis ca gandesti stramb. Faci afirmatii tendentioase si de-a dreptul ridicole, de parca ortodoxia este inchinare la idoli. Poate ca in predicile in fata adunarii e credibil ce afirmi, dar nu aici.

Cei care o considera fara de pacat sunt catolicii. Noi credem ca Maica Domnului a avut o viata curata si ca la Bunavestire Duhul Sfant a curatit-o de orice pacat.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.10.2009, 16:32:53
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Exista suficiente alte scrieri in care apostolii marturisesc despre Maica Domnului.
Indicati-mi macar o singura fraza scrisa de Sfintii Apostoli despre Maica Domnului. (sper ca stiti care sunt Sfintii Apostoli - este vorba de acei Sfinti contemporani cu Domnul Iisus Hristos, ale caror invataturi le gasim in Sfanta Scriptura).

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De aceea, oricat te-ai stradui, nu poti utiliza epistolele in defavoarea Maicii Domnului. Probabil asa au gandit cei care au infiintat secta din care faci parte tu.
Nu utilizez nimic in defavoarea maicii Domnului ci in favoarea Domnului Iisus Hristos. Tot meritul pentru mantuirea noastra este a Mantuitorului. Acest lucru il accentueaza foarte mult Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos.



Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mai documenteaza-te , caci nu-i tarziu sa afli Calea, Adevarul si Viata. Credinta crestin-ortodoxa pastreaza o dreapta masura in toate si nu pune semnul egalitatii intre Preasfanta Nascatoare si Iisus, dar ii ofera Fecioarei Maria un loc privilegiat, asa cum e firesc.
Daca ma documentez din scrierile Sfintilor Apostoli este bine? Poate nu, pentru ca ei nu spun nimic despre "preasfanta nascatoare de Dumnezeu".

Cat despre biserica ortodoxa, foarte rau ca nu este o biserica apostolica (cel putin in privinta Maicii Domnului nu-si trage nici o invatatura din scrierile Sfintilor Apostoli). Asa ca nu are cum sa pastreze "o dreapta masura".
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.10.2009, 17:08:06
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Filipeni 2:
6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,
7. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om,
8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce.

Da, S-a facut Om luand trup din Fecioara, dar este clar ca a ramas Dumnezeu! Este incredibil ca poti afirma ca Dumnezeu inceteaza sa fie Treime pentru 33 de ani! Desertarea de Sine este smerenia Fiului Care face voia Tatalui, nu dezbracarea de Dumnezeire. Noi marturisim ca Iisus Hristos a fost si este Dumnezeu deplin si Om deplin in acelasi timp, atunci cand era in lume si intotdeauna. Este si un paradox cumva, pentru ca noi am fost creati dupa Chipul Lui Iisus Hristos, nu El S-a intrupat dupa modelul umanitatii. Ce inseamna sa cititi Biblia de 100 de ori si sa nu intelegeti lucrurile in adevar! Aici apare erezia, domnule.
Nu talmaci spusele mele, ca si cum as fi spus ca Dumnezeuirea a fost stirbita timp de 33 ani, cat a fost Domnul Iisus Hristos pe pamant.

Ar trebui sa se discute mult mai mult despre Domnul Iisus Hristos. Despre Dumnezeuirea si vesnicia Lui (pe care nu o contestam) si despre intruparea lui ca Om. Poate deschizi un topic.

Domnul Iisus Hristos s-a intrupat si a fost asemenea noua. El ne-a aratat cum se poate trai fara pacat. A avut acest trai fara prihana din postura de om, nu de Dumnezeu. Altfel, se ajunge la perceptia gresita pe care o au ortodocsii cand pacatuiesc:" doar suntem oameni". Noi nu trebuie sa gandim asa. (sa cautam justificari). Modelul nostru este Omul Iisus Hristos. Tot El este si singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni:
"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Iisus Hristos, care S-a dat pe sine insus ca pret de rascumparare pentru toti."(1 Timotei 2:5,6). Mijlocirea Mariei este exclusa categoric de Sfintii Apostoli.

P.S. Conform teoriei tale, cine crezi ca a murit pe cruce? Omul Iisus Hristos? Sau Dumnezeu? Ar fi bine sa-mi raspunzi pe alt topic.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu este interpretarea mea, ca nu sunt eu in masura sa interpretez. Imparateasa poate fi si mama Imparatului, dar macar bine ca recunosti ca aici se vorbeste despre Imparatul Dumnezeu.
Am o propunere. Decat sa va chinuiti sa dati explicatii fortate si sa inventati tot felul de povesti prin care sa-i conferiti Maicii Domnului o sumedenie de titluri (pe care ea nu cred ca si le-a dorit), mai bine o considerati a patra persoana a Dumnezeirii. Oricum, spre asta tindeti.

Sau, dati-L jos pe Hristos (si asa nu prea are importanta pentru voi, jertfa pe care ne-a dat-o si invierea pe care ne-a promis-o) si puneti-o in locul Lui pe maica Domnului.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.10.2009, 17:30:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul

Am o propunere. Decat sa va chinuiti sa dati explicatii fortate si sa inventati tot felul de povesti prin care sa-i conferiti Maicii Domnului o sumedenie de titluri (pe care ea nu cred ca si le-a dorit), mai bine o considerati a patra persoana a Dumnezeirii. Oricum, spre asta tindeti.

Sau, dati-L jos pe Hristos (si asa nu prea are importanta pentru voi, jertfa pe care ne-a dat-o si invierea pe care ne-a promis-o) si puneti-o in locul Lui pe maica Domnului.
Nu cred ca exageram prin cele doua prerogative- Pururea Fecioara si Nascatoare de Dumnezeu- daca nu as spune ca este Nascatoare de Dumnezeu atunci sigur L-as minimaliza pe Hristos- Hristos este nedespartit de Maica Domnului de aceea nu-L minimalizam. Ca sa-L intelegem pe Hristos facem referire la Maica Sa.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.10.2009, 19:21:23
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Numirea de "Nascatoare de Dumnezeu" vine de la faptul ca ea L-a nascut pe Fiul lui Dumnezeu devenit om. Asa ca ea nu naste Dumnezeirea. Dumnezeu exista din veci. De aceea aceasta numire nu aduce nici o modificare Sfintei Treimi. Nu asa este alterat adevarul, ci atunci cand nu recunostem ca ea este Nascatoare de Dumnezeu. Dar de, degeaba vorbim de culori unui orb.
Bine, problema lor e de interpretare,
oricum a nu o numi pe Maria, Nacatoare (nu creatoare) de Dumnezeu, este egal cu a marturisi ca Cel ce s-a nascut din ea nu era defapt Dumnezeu ci doar un om ceea ce duce la arianism,
Biserica s-a mai confruntat cu astfel de erezii si le-a combatut prin sinoade, deci nu aduc nimic nou neo-protestantii
cine vrea sa inteleaga intelege cine nu, se crede "iliminat" si isi creeaza propriile interpretari, neinspirate despre crestinism, interpretari ale caror rezultate nu sunt altele decat faramitari , schizme, lupte , orgolii, polemici, nimic sfant, nimic duhovnicesc,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05