Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.01.2008, 19:32:19
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

stai linistita, nu ma supar:), dar fiecare religie crede ca detine adevarul...si eu cred ca religia ortodoxa este cea corecta si chiar m-am documentat in legatura cu diferentele dintre noi si catolici, nu e vorba numai ca am parinti ortodocsi, dar daca ii explici unui catolic si el nu este de acord cu argumentele tale trebuie totusi sa-i respecti credinta;)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.01.2008, 20:22:54
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

"BC nici macar crestina nu mai e... de fapt, nici Biserica nu mai e... "
nu esti in masura sa afirmi asa ceva, numai Dumnezeu poate sa ne judece:|
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.01.2008, 21:58:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ce vom face cu intreaga perioada comuna de pana la schisma? Sunt sfinti atat din Rasarit cat si din Apus. Sfantul Silvestru de astazi spre exemplu. NU sunt ecumenic.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.01.2008, 23:55:49
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

doar pt ca cineva se crede in aceeasi oala cu mine, nu inseamna ca trebuie sa si raspund pt faptele sale...

Citat:
nu esti in masura sa afirmi asa ceva, numai Dumnezeu poate sa ne judece
alooo... dar ceea ce-au spus Sfintii Parinti nu e relevant pt tine? ti se par doar niste vorbe goale?
nu eu sunt cea care spune ca BC este apostata... nici n-as fi stiut daca n-as fi citit scrierile Sfintilor..

e destul de limpede subiectul si e clar ca nu intelege numai cine NU VREA sa inteleaga...

Citat:
Ce vom face cu intreaga perioada comuna de pana la schisma? Sunt sfinti atat din Rasarit cat si din Apus. Sfantul Silvestru de astazi spre exemplu.
ii cinstim in continuare fara nicio problema... :)
si nu se pune problema asa.. "ce vom face", ci "ce vor face"... practic decizia le apartine: raman sau nu in ratacire...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 03.01.2008, 00:50:06
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

"alooo... dar ceea ce-au spus Sfintii Parinti nu e relevant pt tine? ti se par doar niste vorbe goale?
nu eu sunt cea care spune ca BC este apostata... nici n-as fi stiut daca n-as fi citit scrierile Sfintilor.. "
mda...acum dai vina pe Sfintii Parinti...te rog sa-mi dai si mie un citat in care un Sfant Parinte spune ca "BC nici macar crestina nu mai e... de fapt, nici Biserica nu mai e... ".intr-adevar, sunt niste greseli destul de mari in credinta catolica, dar de aici pana la a spune ca nu mai e crestina...:|
Reply With Quote
  #106  
Vechi 03.01.2008, 13:37:33
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

"[Cred] Intr-UNA sfanta soborniceasca si apostoleasca Biserica" ... tu de aici ce intelegi, ca sunt sau ca pot fi mai multe Biserici? ???

"Inainte de a trece cerul si pamantul, o iota sau o cirta din Lege nu va trece, pana ce se vor face toate. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, si va invata asa pe oameni, foarte mic se va chema in imparatia cerurilor; iar cel ce va face si va invata, acesta mare se va chema in imparatia cerurilor. "
si tu esti de acord cu faptul ca au luat-o mult pe aratura catolicii... deci n-au schimbat numai o iota, au schimbat toata legea (chiar daca pt unii nu pare.. dar la fiecare chestie au mai schimbat ei ceva, ba au adaugat, ba au scos..). deci, conform spuselor Mantuitorului, cum sunt catolicii?
si daca Mantuitorul spune asa, eu cine sunt sa-L contrazic si sa spun..."ma... e relativ adevarul, poate sunt si ei cineva acolo.. poate au si ei ceva din adevar.." :hmmm:

deci nu exista 2 Biserici, iar a fi crestin inseamna a respecta intru totul legea lui Hristos (atentie, nu ma refer la pacate personale), si nu pe jumatate sau 99% deoarece "chestia aia mi se pare mie ca e exagerata, n-are niciun rost etc"...
ori esti crestin, ori nu esti... pe jumatate crestin nu exista.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 03.01.2008, 15:42:00
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

sunt de acord cu tine ca "au luat-o pe aratura", dar sunt crestini pentru ca cred si se inchina Sfintei Treimi, Sfintei Fecioare Maria, Sfintilor, au Taine in biserica, au sarbatorile crestine, merg duminica la biserica(majoritatea)si tot asa.chiar catolicii au cedat vreo 10(sau 13?) puncte in favoarea noastra, dar pe cele mai importante(filioque, purgatoriul, imaculata conceptie, azimile, suprematia, infailibilitatea si indulgentatele papale,transsubstatierea, celibatul preotilor, mirungerea )nu vor sa le cedeze...oricum, prin asta recunosc si ei ca au invataturi gresite, deoarece noi, din cate stiu eu, n-am cedat nimic in favoarea lor si chiar la sinoadele ecumenice am ramas f hotarati, chiar se pune problema sa ne retragem...si mai este ceva:poate chiar daca un catolic si-ar da seama ca ortodoxia este adevarata cale, este destul de greu sa treci la alta religie, mai ales daca familia ta a fost catolica dintotdeuna, dar asta nu inseamna ca nu esti crestin, doar pt ca esti catolic;)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.01.2008, 18:22:57
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

:D sunt ortodoxa, daca incerci sa insinuezi cumva ca nu sunt... si nu mi-ai dat un citat din Sfintii Parinti care sa-ti sprijine afimatiile cum ca catolicii n-ar fi crestini...de fapt, discutia asta nu mai are rost, pentru ca, asa cum am mai spus, numai Dumnezeu poate sa spuna cine este si cine nu este crestin, iar fazele de genul "fara suparare" asezate langa ironii si langa vorbe fara temei, lipsite de respect mi se par de prost gust, nici nu se pune problema sa ma supar avand in vedere ca nu sunt adevarate;)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 03.01.2008, 19:04:11
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

iti dai cu firma in cap...
nu am ales un citat al unui sfant anume, am ales un paragraf din CREZ... tu stii ce este Crezul? stii cand s-a intocmit si de catre cine? stii cati Sfinti Parinti au fost acolo? si mai mult decat atat... ti se pare neinsemnat ceea ce-a spus Mantuitorul?... ok, atunci nici nu-i nevoie sa ma aprobi sau dezaprobi; imi dau seama daca cel cu care vorbesc este intr-adevar ortodox... daca ceea ce marturiseste corespunde cu ceea ce-au marturisit sfintii...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.01.2008, 20:02:29
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

ai interpretat cum ai vrut tu ceea ce am spus("si nu mi-ai dat un citat din Sfintii Parinti care sa-ti sprijine afimatiile cum ca CATOLICII N-AR FI CRESTINI...")ca sa iti justifici parerile personale, cat despre Crez si cum a fost intocmit ce sa mai spun decat ca tu ai impresia ca esti singura care se informeaza si ca cineva care gandeste altfel decat tine(nu decat Sfintii Parinti) este un ignorant;
"imi dau seama daca cel cu care vorbesc este intr-adevar ortodox..."
mda...eu nu ma cred atotstiutoare, dar ma bucur pentru tine ca ai ajuns la un asemenea grad de intelepciune:|
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doua sfinte mucenite Hartford Sfinti Parinti (Patrologie) 25 01.01.2013 20:30:17
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Locurile Sfinte lourdes19 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 04.01.2011 16:41:36
pelerinaj LOCURILE SFINTE hyllary Pelerinaje la locuri Sfinte 0 07.04.2010 21:09:23
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 14.05.2007 23:08:34