Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 20.06.2011, 15:41:20
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Ma uit in treacat pe TV si ma ingrozesc ce emisiuni de rahat au audienta la noi. Pai daca noi suntem consumatori de astfel de mizerii oare de ce ne mai miram ca ne trateaza toti ca niste mizerabili ?
peste tot in occident sunt emisiuni varza.da pe mtv.numai american idol,16 and pregnant,fear factor si alte emisuni super-intelectuale pentru ''bobor''
  #102  
Vechi 20.06.2011, 15:54:03
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
N-am spus ca sunt singura, Anita! Se pare ca altul era subiectul discutiei acestui topic. Raspundeti-i Laurei, mai bine! Ce este gresit in sfatul meu? In rest , nu ma poate nimeni obliga sa admir vorbele unui preot pe care nu-l simt. Nici nu ma intreb de ce BOR nu l-a canonizat. Pentru mine este limpede.

..............
cat priveste sublinierea din textul tau, iar ai inteles gresit. NU materialul, ci demnitatea umana, singuratatea aceea coplesitoare a omului intre semenii lui.
Arsenie Boca nu este canonizat pentru ca a lasat cu limba de moarte ca nimeni sa nu se atinga de osemintele sale pana la a doua venire a lui Hristos.

Last edited by Melissa; 20.06.2011 at 16:20:43.
  #103  
Vechi 20.06.2011, 15:58:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Desi am vazut ca parca parca ai fi genul de roman cu o parere f. buna despre el si f. proasta despre toti ceilalti.
Si asta n-are nici o legatura cu nationalismul sau patriotismul. E in primul rand o problema spirituala.
Eu "parca parca" dar tu chiar esti acest gen..
  #104  
Vechi 20.06.2011, 16:14:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
N-am spus ca sunt singura, Anita! Se pare ca altul era subiectul discutiei acestui topic. Raspundeti-i Laurei, mai bine! Ce este gresit in sfatul meu? In rest , nu ma poate nimeni obliga sa admir vorbele unui preot pe care nu-l simt. Nici nu ma intreb de ce BOR nu l-a canonizat. Pentru mine este limpede.

..............
cat priveste sublinierea din textul tau, iar ai inteles gresit. NU materialul, ci demnitatea umana, singuratatea aceea coplesitoare a omului intre semenii lui.
Draga mea ,
Tu prezinti situatia din Romania prin prisma unor experiente personale nu prea placute.
Eu nu am spus ca nu e adevarat ,asa e ,oamenii te pot dezamagi ,dar exista si oameni langa care nu te poti simti singur si acesti oameni i-am gasit in biserica ,in pelerinaje.
Eu cred ca Laurei nu ii este usor sa ia o decizie pentru ca e foarte tanara.
Daca are rude in tara ,prieteni ,sa nu ii fie teama sa revina.
Dumnezeu a ingaduit sa ne nastem aici pentru ca sa ne indeplinim o misiune pe acest pamant.
Demnitatea umana ce inseamna la tine ,sa nu ai parte de umilinte?
Dar asta nu e un lucru rau ,sa mai fii si umilit.
Nu vreau sa continui pentru ca nu vreau sa intru in polemici inutile mai ales ca este post.
Post usor la toata lumea !
Daca vii in tara fa un mic efort si vei vedea o pictura unica in lume la biserica din Draganescu.
  #105  
Vechi 20.06.2011, 16:25:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Draga mea ,
Tu prezinti situatia din Romania prin prisma unor experiente personale nu prea placute.
Eu nu am spus ca nu e adevarat ,asa e ,oamenii te pot dezamagi ,dar exista si oameni langa care nu te poti simti singur si acesti oameni i-am gasit in biserica ,in pelerinaje.
Eu cred ca Laurei nu ii este usor sa ia o decizie pentru ca e foarte tanara.
Daca are rude in tara ,prieteni ,sa nu ii fie teama sa revina.
Dumnezeu a ingaduit sa ne nastem aici pentru ca sa ne indeplinim o misiune pe acest pamant.
Demnitatea umana ce inseamna la tine ,sa nu ai parte de umilinte?
Dar asta nu e un lucru rau ,sa mai fii si umilit.
Nu vreau sa continui pentru ca nu vreau sa intru in polemici inutile mai ales ca este post.
Post usor la toata lumea !
Daca vii in tara fa un mic efort si vei vedea o pictura unica in lume la biserica din Draganescu.
Post usor si tie , Anita!

Cred ca ar trebui sa ma lamuresti ce inseamna pt tine "umilinta". Nu vreau sa intru in detalii, pentru ca nu despre mine este vorba in acest post. Voua poate va este simplu sa vorbiti asa usor despre toate daca ati avut parte de o familie pe umarul careia sa va sprijiniti. Eu nu am avut, nu am. De la orfelinat, direct in viata, in iuresul acesta infiorator. Singurii prieteni adevarati de pana acum sunt cativa crestini de la Biserica greceasca de aici.

Pe Laura, n-o mai imbuibati cu idei ce mai mult o deruteaza decat o ajuta. Lasati-o sa se roage si ii va arata Domnul calea. Sau crezi ca e prea tanara ca sa se roage, sau cum? Pentru ca nu am inteles ce legatura are in postarea ta tineretea cu rugaciunea.

Last edited by LapetiteMoc; 20.06.2011 at 16:34:12.
  #106  
Vechi 20.06.2011, 18:58:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Eu "parca parca" dar tu chiar esti acest gen..
Personal, incerc sa nu-mi dispretuiesc conationalii, in masa.
NU ma plang ca Romania este locuita.
Nici macar in gluma.
Cu atat mai mult cu cat "gluma" tinde la ora actuala sa devina realitate (am intrat deja pe linia unui spor demografic negativ).

Last edited by AlinB; 20.06.2011 at 19:06:30.
  #107  
Vechi 20.06.2011, 19:10:32
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Laura, daca arzi de dor, vino in vizita.
Eu atât mai spun: iubesc neamul asta năpăstuit ce a trecut prin vremuri zbuciumate încă de la începuturi.

Last edited by LittleSparrow; 20.06.2011 at 19:17:00.
  #108  
Vechi 20.06.2011, 19:14:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Dupa cum spune si titlul topiclui, as dori sa ma intorc inapoi in Romania. Insa nu stiu daca este o alegere realista. Multe persoane au zis sa nu ma intorc, ca sunt probleme cu economia si cu joburile etc. Dar si aici sunt probleme, ca sa nu mai zic de USA. Eu cu parintii mei am plecat in noiembrie 2009, chit ca am fost sfatuiti sa nu venim ca sunt probleme mari cu joburile. Si am simtit asta pe pielea nostra. Cand am plecat eram in sem I clasa a12a. Aici m-au bagat cu un an inapoi, nu din cauza notelor sau a cunostiitelor mele, ci pentru ca trebuie sa ai minim 2 ani de liceu aici ca sa mergi la facultate. Pe toti i-a bagat inapoi. Nu ma simt deloc mai desteapta pentru ca fac liceul aici, din contra, am uitat si ce am invatat. Si e destul de plictisitor sa repeti ceea ce ai invatat deja. O profesoara romanca care preda aici a spus ca nu invata multe la scoala pentru ca statul are nevoie de prosti pe care sa ii manipuleze. Acum nu stiu daca e adevarat. Majoritatea oamenilor de aici muncesc,dorm,muncesc,dorm iara familia o lasa pe ultimul loc, fac copii la 40 de ani etc. Eu ma gandeam, mai degraba simt, sa ma intorc in Romania si sa fac facultatea acolo. Stiu ca cea de aici este recunoscuta in majoritatea tarilor, dar scopul meu nu este sa am facultatea recunoscuta in toata lumea. Nu stiu cum sunt in alte parti, dar mie aici oamenii mi se par falsi. Adica iti zambesc, spun ca te inteleg si pe la spate te injunghie. Crede-ti ca ar fi o alegere proasta sa fac facultatea in Romania si sa raman acasa? Eu de loc sunt din Brasov, ma gandeam sa ma duc la Universitatea Transilvania sau la cea din Cluj, Babes parca. Eu cred ca poti face ceva si in Romania daca vrei si ai credinta. Poate sunt eu prea visatoare. Mai este si un motiv de ordin spiritual. Sunt biserici ortodoxe si aici evident, dar sunt schimbate. Adica nu mai tin randuiala aceea. Au banci, stau amestecati, nu femeile pe stanga iar barbatii in dreapta, batic in biserica nu, slujbele doar cele importante se tin, preotii sunt grabiti si n-au timp de tine. Eu am ales sa ma duc la o biserica ortodoxa cam la 2 ore distanta cu transportul in comun. Si asta ptr ca acolo se tine Sf Maslu in fiecare vineri si acolo mi-am gasit duhovnicul.L-am intrebat si pe duhovnicul meu de Romania,n-am discutat in detalii, si mi-a zis sa ma mai gandesc ca poate e ceva doar de moment, doar dor de casa, dar daca simt tot la fel pana la urma sa ma duc. Nu stiu ce sa fac si de aceea as dori sa imi spune-ti si mie cateva pareri, sfaturi. Mai ales ca voi stiti mai bine decat mine cum e in Romania acum cu economia joburile etc.Chiar nu stiu ce sa fac. Multumesc anticipat.
Ramai langa parintii tai!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #109  
Vechi 20.06.2011, 19:16:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Ramai langa parintii tai!
Motivul fiind..?
  #110  
Vechi 20.06.2011, 19:23:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sunt multe motive pentru care trebuie sa ramana langa parinti.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07