Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1091  
Vechi 10.01.2012, 22:05:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Eu am aruncat aceea idee doar asa, ca pe o prostie in care nu poate crede nimeni. Si totusi ... unii chiar cred asa ceva.




Ati inceput cu 1 Tesaloniceni 4:13. Daca cititi pana la vers 18, veti vedea ca este vorba despre revenirea Mantuitorului, invierea celor morti in credinta(vers 16) si luarea tuturor credinciosilor la cer, "pentru a fi pururea cu Domnul"(vers 17).






Si, dumneata ce ai inteles din acest pasaj? Ca Domnul va reveni insotit de fantomele celor morti (adica "sufletele nemuritoare", constiente si active)?

Uimitor. Este scris despre revenirea Mantuitorului pentru a invia pe cei morti in credinta si pentru a-i lua cu El (asa cum a fagaduit) iar dumneata intelegi cu totul altceva (despre care nu am mai auzit pana acum).

Eu stiam ca Mantuitorul se va intoarce insotit de o mare multime de ingeri. si se va inalta, din nou, insotit de toti cei credinciosi. Dumneata il vezi revenind insotit de o mare multime de fantome, pregatite sa intre in cadavrele scoase din morminte. Brrrrr. Ce imagine horor.
In afara de chestia asta cu fantomele mai stii ceva ? Ai spus ca e nebiblica ideea si eu ti-am dat citatul exact unde scrie ii va aduce.Ce e nebiblic ? Ceea ce scrie acolo sau ce interpretezi tu ca scrie acolo ?
  #1092  
Vechi 10.01.2012, 22:29:52
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul

Si, dumneata ce ai inteles din acest pasaj? Ca Domnul va reveni insotit de fantomele celor morti (adica "sufletele nemuritoare", constiente si active)?
Domnule, atâta timp cât nu veți renunța la limbajul de acest gen, îmi iau permisiunea să mă retrag din discuția cu dumneavoastă.

Am încercat să bat niște apropouri la bun simț și respect, dar se vede că pierd vremea de pomană.

Sunt convins că veți reuși să insultați și să denigrați învățătura ortodoxă cu tot atâta aplomb și fără participarea mea.
  #1093  
Vechi 10.01.2012, 23:04:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uite aici din Iov 34 :

Dacă Dumnezeu n-ar cugeta decât la Sine Însuși și dacă ar lua înapoi la Sine duhul Său și suflarea Sa,
Toate făpturile ar pieri deodată și omul s-ar întoarce în țărână.

Adica cum sa-si ia inapoi duhul si suflarea ? Adica suflarea si suflarea ?
Adică ce vrei să insinuezi domnule? Că unul din cei doi termeni s-ar referi la "suflet"? Nici pomeneală! Uite aici. Cei doi termeni sunt exact așa cum bine traduce versiunea ortodoxă: "duhul" (ruach) și "suflarea" (neshamath), nu sufletul (nephesh).

Iar în al doilea rând, este vorba despre aceeași repetiție specifică liricii ebraice din care face parte și cartea lui Iov. Ce ai domnule cu poezia, nu-ți place?
  #1094  
Vechi 11.01.2012, 00:02:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ioan 11

Iisus i-a zis: Fratele tău va învia.Marta i-a zis: Știu că va învia la înviere, în ziua cea de apoi.
Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?


Si din Cornilescu :
Isus i-a zis: „Fratele tău va învia.”
„Știu”, I-a răspuns Marta, „că va învia la înviere, în ziua de apoi.”
Isus i-a zis: „Eu sunt Învierea și Viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.
Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri niciodată. Crezi lucrul acesta?”

Crezi tu aceasta 99 ?
  #1095  
Vechi 11.01.2012, 00:14:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Adică ce vrei să insinuezi domnule? Că unul din cei doi termeni s-ar referi la "suflet"? Nici pomeneală! Uite aici. Cei doi termeni sunt exact așa cum bine traduce versiunea ortodoxă: "duhul" (ruach) și "suflarea" (neshamath), nu sufletul (nephesh).

Iar în al doilea rând, este vorba despre aceeași repetiție specifică liricii ebraice din care face parte și cartea lui Iov. Ce ai domnule cu poezia, nu-ți place?
Nu m-am referit la suflet dar am vazut in mai multe locuri ca exista o diferentiere intre duh si "suflare".Una ar mai fi atunci cand Iisus spune "Tata in mainile tale imi incredintez duhul ".E cam greu de crezut ca isi incredinta suflarea .Ca sa nu mai spunem despre alte chestii,nu mai vreau sa ma cert pe subiectul asta,considera ca am scris pentru altcineva.
Eu sant constient ca in vechiul testament era altfel privita moartea.Poate si pentru ca Dumnezeu nu le-a ingaduit sa se gandeasca prea mult la moarte din cauza predispozitiei lor spre spiritism si necromantie dupa robia in Egipt.Dar si acolo gasesti indicii ca ceva ramane in urma dupa ce trupul moare.
Dar situatia se schimba radical in Noul Testament si cand Iisus vorbeste de Dumnezeu ca al celor vii e clar ca multi oameni sant bulversati.Chiar exista pasajul asta in Biblie cum ca oamenii erau uimiti de invatatura lui.
E problema fiecaruia sa inteleaga ce vrea din Biblie.Nu e treaba mea sa conving pe nimeni.
  #1096  
Vechi 11.01.2012, 06:17:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ioan 11

Iisus i-a zis: Fratele tău va învia.Marta i-a zis: Știu că va învia la înviere, în ziua cea de apoi.
Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?


Si din Cornilescu :
Isus i-a zis: „Fratele tău va învia.”
„Știu”, I-a răspuns Marta, „că va învia la înviere, în ziua de apoi.”
Isus i-a zis: „Eu sunt Învierea și Viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.
Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri niciodată. Crezi lucrul acesta?”

Crezi tu aceasta 99 ?
Cred, că doar sunt creștin! Cred că un copil al lui Dumnezeu chiar dacă ar muri, la învierea drepților va trăi și nu va mai muri niciodată.
Mă îndoiesc însă că pe Lazăr l-ai mai găsi la ora aceasta. În cimitirul din Betania, el doarme, așteptând învierea drepților!
  #1097  
Vechi 11.01.2012, 06:25:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu m-am referit la suflet dar am vazut in mai multe locuri ca exista o diferentiere intre duh si "suflare".
Iar în exprimarea poetică a lui Elihu vezi această diferențiere? poate-mi mai dai exemple de poezii... Până atunci, iată un exemplu de proză:

"Tot ce răsufla, tot ce avea suflare de duh de viață în nări, tot ce era pe pămîntul uscat, a murit." (Geneza 7,22)

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Una ar mai fi atunci cand Iisus spune "Tata in mainile tale imi incredintez duhul ".E cam greu de crezut ca isi incredinta suflarea .
Oricât de greu ar fi de crezut pentru tine, Iisus exact asta a făcut:

"Și Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredințez duhul Meu. Și acestea zicând, Și-a dat duhul." (Luca 23,46 - versiunea Sinodală)


În limba greacă, primul termen este [πνεύμά] pneuma, iar al doilea [έξέπνευσεν] exepneusen - adică textual "a suflat în afară".
Convinge-te aici.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ca sa nu mai spunem despre alte chestii,nu mai vreau sa ma cert pe subiectul asta,considera ca am scris pentru altcineva.
Nu trebuie să te simți jenat, căci polemica nu este ceartă. Important e să nu degenereze în "stuchit între ochi"

Last edited by osutafaraunu; 11.01.2012 at 06:27:49.
  #1098  
Vechi 11.01.2012, 07:02:44
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In afara de chestia asta cu fantomele mai stii ceva ?
Zi-mi dumneata cum sa-i spun, in loc de fantoma. "Sufletul nemuritor al mortului"? Nu merge, ca as fi contra Sfintei Scripturi.


Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ai spus ca e nebiblica ideea si eu ti-am dat citatul exact unde scrie ii va aduce.Ce e nebiblic ? Ceea ce scrie acolo sau ce interpretezi tu ca scrie acolo ?
Eu nu interpretez nimic. Scriptura spune totul. In 1 Tesaloniceni 4:13-18, scrie limpede ca Domnul se va intoarce, vor fi inviati cei morti in Hristos si toti credinciosii vor fi rapiti la cer pentru a fi pururea impreuna cu Domnul. Asta este explicatia la pasajul dat de dumneata ("Dumnezeu va aduce inapoi, impreuna cu Iisus, pe cei ce au adormit in El"- vers 14).
Se refera la invierea credinciosilor si luarea lor la cer (evenimente descrise in pasajele din continuare).

Acum, fara gluma: dumneata chiar ai inteles ca Domnul Iisus Hristos se va intoarce sa aduca inapoi duhuri de morti (pline de viata, constiente si active)? Asta ai inteles din descrierea gloriosului eveniment al revenirii Mantuitorului, pentru a-i invia pe cei morti in credinta si pentru a-i lua cu El?

Am o rugaminte: descrieti-mi cum vedeti invierea pe care o va da Domnul, la revenirea Sa. Il vedeti pe Domnul revenind, insotit de acele duhuri vii de morti, pe care le va introduce in trupurile iesite din morminte? Cum vedeti desfasurandu-se evenimentul revenirii Mantuitorului, invierii celor morti si luarea lor la cer?
  #1099  
Vechi 11.01.2012, 07:20:26
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule, atâta timp cât nu veți renunța la limbajul de acest gen, îmi iau permisiunea să mă retrag din discuția cu dumneavoastă.
Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
puteți să-i spuneți și balabulalolubu, din punctul meu de vedere.
Am inteles. Pentru dvs., o sa numesc "balabulalolubu", acea entitate cre paraseste trupul mortului si traieste, in continuare, in mod activ, constient si plin de simtiri (exact ca un om viu).

Asa ca reformulez intrebarea: credeti ca Mantuitorul se va intoarce insotit de ... (cum ati sugerat dvs.) pentru a invia pe cei morti in crdinta si pentru a-i lua cu El?


Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sunt convins că veți reuși să insultați și să denigrați învățătura ortodoxă cu tot atâta aplomb și fără participarea mea.
Nu este cazul sa va erijati in avocatul ortodoxiei. Eu discut cu dvs. (un catolic). Iar in catolicism sunt diferente fata de ortodoxie. Stiu ca la dvs., acel "balabulalolubu", merge prin purgatoriu (alta dogma nebiblica, pur bisericeasca).
  #1100  
Vechi 11.01.2012, 09:55:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Zi-mi dumneata cum sa-i spun, in loc de fantoma. "Sufletul nemuritor al mortului"? Nu merge, ca as fi contra Sfintei Scripturi.




Eu nu interpretez nimic. Scriptura spune totul. In 1 Tesaloniceni 4:13-18, scrie limpede ca Domnul se va intoarce, vor fi inviati cei morti in Hristos si toti credinciosii vor fi rapiti la cer pentru a fi pururea impreuna cu Domnul. Asta este explicatia la pasajul dat de dumneata ("Dumnezeu va aduce inapoi, impreuna cu Iisus, pe cei ce au adormit in El"- vers 14).
Se refera la invierea credinciosilor si luarea lor la cer (evenimente descrise in pasajele din continuare).

Acum, fara gluma: dumneata chiar ai inteles ca Domnul Iisus Hristos se va intoarce sa aduca inapoi duhuri de morti (pline de viata, constiente si active)? Asta ai inteles din descrierea gloriosului eveniment al revenirii Mantuitorului, pentru a-i invia pe cei morti in credinta si pentru a-i lua cu El?

Am o rugaminte: descrieti-mi cum vedeti invierea pe care o va da Domnul, la revenirea Sa. Il vedeti pe Domnul revenind, insotit de acele duhuri vii de morti, pe care le va introduce in trupurile iesite din morminte? Cum vedeti desfasurandu-se evenimentul revenirii Mantuitorului, invierii celor morti si luarea lor la cer?
Unde scrie mai ca oamenii vor fi rapiti si dusi in cer ? Scrie ca vor fi rapiti in vazduh ca sa-l intampine pe Iisus sau nu ? Unde scrie exact acolo ca vor fi dusi in cer ?
Ce imi ceri tu sa descriu ? Ce noi putem vedea sufletele mortilor ? Scrie acolo ca Iisus le va aduce cu el si ei vor invia primii,dupa care impreuna cu cei ramasi in viata vor fi rapiti in vazduh ca sa-l intampine pe Iisus ? Tu stii ce-i aia sa intampini pe cineva ?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 31.03.2009 23:59:56
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase mara2008 Generalitati 1 20.05.2008 15:07:31