Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1091  
Vechi 20.01.2010, 19:59:03
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Uite cum scrie in versiunea ortodoxa :

8. Adu-ți aminte de ziua odihnei, ca să o sfințești.
9. Lucrează șase zile și-ți fă în acelea toate treburile tale,
10. Iar ziua a șaptea este odihna Domnului Dumnezeului tău: să nu faci în acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tău, nici asinul tău, nici orice dobitoc al tău, nici străinul care rămâne la tine,

http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=32&cap=20
Da-mi niste link-uri in care Biblia este scrisa corect. Am deschis link-ul postat de tine si am vazut ca lipseste versetul 11 si porunca a patra este redata incomplet (ceea ce cred ca te-a bucurat - ai desfiinta cu totul, daca se poate, aceasta porunca Dumnezeiasca). Am gasit, totusi, la versetul 21 (care apare de 2 ori) continuarea poruncii (adica versetul 11). Redau continuarea:

"Că în șase zile a făcut Domnul cerul și pământul, marea și toate cele ce sunt într-însele, iar în ziua a șaptea S-a odihnit. De aceea a binecuvântat Domnul ziua a șaptea și a sfințit-o." (Iesirea 20:11)

Eu consider ca ambele traduceri ortodoxe (si cea postata de mine si cea postata, partial, de tine) sunt corecte. Mai ramane sa respecti poruncile lui Dumnezeu, dupa varianta ortodoxa care iti convine (daca vre-o una te deranjeaza la ureche - cum ar fi cele in care se foloseste, in mod corect, expresia "sambata".)
  #1092  
Vechi 20.01.2010, 20:56:36
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Uite cum scrie in versiunea ortodoxa :

8. Adu-ți aminte de ziua odihnei, ca să o sfințești.
9. Lucrează șase zile și-ți fă în acelea toate treburile tale,
10. Iar ziua a șaptea este odihna Domnului Dumnezeului tău: să nu faci în acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tău, nici asinul tău, nici orice dobitoc al tău, nici străinul care rămâne la tine,

http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=32&cap=20

Putin mai altfel.Acum uita-te si dumneata ce scrie in Deuteronom 5:15 , si de ce le-a poruncit Dumnezeu evreilor sa tina sambata.

Șabat

Sabatul. În cea de-a 7-a zi toate muncile erau absolut interzise iar oferta zilnică de sacrificii era dublată. Sabatu amintea desăvârșirea operei de creație făptuită de YHWH (cf. Exod 20,11), eliberarea din Egipt (Deuteronomiu 5,15) ca și trebuința naturală a omului de a se odihni și mai ales de a-și tempera relația cu ceea ce era doar creat (Exod 23,12). După exil normele observării Sabatului au devenit și mai rigide (Nehemia 13,15-22) și au constituit una din trăsăturile caracteristice ale Iudaismului. http://ro.wikipedia.org/wiki/S%C4%83...evreie%C5%9Fti

Fi atent la nuante cuvintelor : Sabatul amintea desavarsirea operei de creatie.

Si amintesteti de ziua odihnei, cand spune asta se refera la ziua a saptea a lui Dumnezeu.Nu spune ca aceasta era ziua a saptea, ci ca prin aceasta zi sa comemoreze acea zi.De aceia spune "Adu-ti aminte de ziua Sabatului" , adica de Sabatul lui Dumnezeu, de ziua a saptea a creatiunii, in care Dumnezeu a terminat opera creatiei si s-a odihnit.Asta si fac ei in aceasta zi, isi amintesc de odihna sfanta a lui Dumnezeu si tin aceasta zi pentru ca Dumnezeu i-a scos din Egipt.

Deuteronom 5:15 Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mînă tare și cu braț înalt și de aceea ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.

Deci ei tin aceasta zi pentru ca au fost eliberati din Egipt, si in aceasta zi ei comemoreaza legamantul lui Dumnezeu si Vechiul Testament, Legea si eliberarea din robia egipteana.

Nu exista decat o singura sambata zi de odihna, cea a legamantului lui Dumnezeu cu evreii pe care l-a facut cu ei cand i-a scos din pamantul Egiptului.Orice alta sambata care nu e a dezrobirii din Egipt, este o odihna inventata de oameni.Nu exista alte zile de odihne in afara de acestea doua : Sambata Vechiului Testament si Duminica a Noului Testament.Nici nu exista alte Testamente in afara de acestea doua.Si duminica este Sabat(Evrei 4:9).Sambata adventista nu e ziua nici uneia din dezrobiri, nici a dezrobirii din Egipt, nici a dezrobirii din pacat.

Iti recomand sa citesti si acest post, care e tot de pe threadul acesta de la inceput: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...91&postcount=4

si asta :

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=976




Am sa te rog sa citesti postul in intregime si cealalta parte.

Last edited by Danut7; 20.01.2010 at 21:02:57.
  #1093  
Vechi 10.02.2010, 09:16:06
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Asta si fac ei in aceasta zi, isi amintesc de odihna sfanta a lui Dumnezeu si tin aceasta zi pentru ca Dumnezeu i-a scos din Egipt.
Fiecare popor are experiența unei eliberări, a unei "scoateri", nu putem să limităm deci sabatul doar la poporul evreu, el este universal. Meditează puțin asupra acestui text cam neluat în seamă:

"Oare nu sunteți voi, feciori ai lui Israel, pentru Mine, ca și Cușiții?", zice Domnul. "Oare n-am scos Eu pe Israeliți din pământul Egiptului, pe Filisteni din Caftor și pe sirieni din Chir?" (Amos 9,7)
  #1094  
Vechi 10.02.2010, 10:14:12
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Red face

Doamne ajuta!
Am citit opera voastra... destul de lunga... si cred ca ar putea ca in "lumea aceasta sa nu incapa cartile ce s-ar fi scris."
Si imi aduc aminte un cuvant:
Atunci cand nu-i mai poti vorbi copilului tau de Dumnezeu, vorbeste-i lui Dumnezeu de copilul tau.
Deci, mai bine, ne-am ruga pentru fratii nostri "in asteptare" adventisti. Ca Dumnezeu sa ii lumineze si sa le ridice valul de pe ochi.
Credeti-ma discutiile acum, nu mai au rost.
Dar, vreau sa vad si eu un sectar care s-a intors la dreapta credinta logandu-se la forumul acesta.
Astia intra numai ca sa ne sminteasca. Asta fac intr-una. Si in lume. Asta e rolul si al dracilor.
Asadar, Doamne ajuta-ne pe toti!
  #1095  
Vechi 10.02.2010, 14:59:03
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand, sa va intre bine in cap tuturor acelora care aveti "modestia" de va numi drept credinciosi sau adevarati credinciosi ca in randul oamenilor asa ceva nu exista. Nu este decat un singur drept credincios, singurul martor credincios, numele Sau este Cristos. Restul, indiferent orice ar spune unul sau altul, veniti la noi ca aici e bine, ba nu frate vino la noi ca aici e adevarul, NU uitati niciodata cand vorbiti de adevar sa aratati spre Dumnezeu, singurul care detine adevarul si care nu il imparte organizatiilor, ci persoanei care se deschide cu sufletul pentru asta. Toti suntem drepti credinciosi in devenire, iar daca cineva va arata inspre el ca fiind drept credincios sau inspre biserica lui, sa o luati ca o gluma sau lipsa de cunoastere.

Domnul ne cheama pe fiecare ca sa ne dea haina dreptei credinte pe care ne-o da El, astfel incat sa incetam sa ne mai falim cu cea ponosita a faptelor si meritelor noastre.

Sa ne rugam pentru fratii adventisti sau altii in aceeasi masura in care ne rugam si pentru noi ca Dumnezeu sa ne deschida mintea si inima.

Cine considera ca se sminteste din discutii in urma carora dorim din suflet sa cunoastem mai mult, sa ne punem la dispozitia Cuvantului pentru a fi mai luminati, are la dispozitie posibilitatea de a nu participa.

Si nu mai numiti pe oameni sectanti, pentru ca sectant e un om izolat in parerile lui care nu concid cu cele ale Scripturii. Sa studiem cuvantul cu tot interesul si devotamentul si mai apoi sa deschidem gura, dar nu pentru a acuza ci pentru a duce speranta mantuirii mai departe prin mijloacele prin care insusi Dumnezeu ne-a inzestrat.

Last edited by almaris; 10.02.2010 at 15:08:22.
  #1096  
Vechi 10.02.2010, 15:15:38
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Dar, vreau sa vad si eu un sectar care s-a intors la dreapta credinta logandu-se la forumul acesta.
Astia intra numai ca sa ne sminteasca. Asta fac intr-una. Si in lume. Asta e rolul si al dracilor.
Asadar, Doamne ajuta-ne pe toti!
As vrea sa vad si eu pe unul care nu intra ca sa arate inspre el sau inspre o biserica anume ci inspre Mantuitorul lumii care nu are nimic in comun cu organizatiile numite biserici. Biserica lui Dumnezeu nu are porti de lemn sau de fier dragul meu, este o grupare mondiala de oameni din orice rasa, limba, nivel de cultura care si-ai dat propria viata spre mantuire lui Dumnezeu.

Sa ne invatam sa traim si sa venim inaintea oamenilor in numele Celui care ne-a rasumparat si nu in numele unei organizatii. La judecata nu va sta nici biserica, nici vreo alta grupare pentru noi, nici sfintii lui Dumnezeu, nici parintii, nici preotii, nici pastorii, ci NUMAI DOMNUL.

Last edited by almaris; 10.02.2010 at 15:25:48.
  #1097  
Vechi 10.02.2010, 16:19:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Almaris, nu te cunosc, nu știu dacă ești sau nu ortodox, dar îmi place cum gândești și te felicit pentru deschiderea de care dai dovadă!
  #1098  
Vechi 10.02.2010, 17:06:32
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Almaris, nu te cunosc, nu știu dacă ești sau nu ortodox, dar îmi place cum gândești și te felicit pentru deschiderea de care dai dovadă!
Dragul meu, am avut si eu vremea mea cand "tineam" cand cu unii, cand cu altii pana cand am inteles ca Dumnezeu ma cauta ca om, ca persoana si nu ca parte dintr-o grupare care poate avea nume pompos, sau care poate emite despre sine tot felul de pareri bune, bineinteles. Am mai inteles ca fratii mei nu sunt doar cei care gandesc ca mine. Sunt pe acest forum pentru a fi deschis pentru oricine, pe un forum care poarta numele Mantuitorului nostru, acela de Crestin Ortodox, mai exact Drept Credincios pentru ca asta inseamna, mie nu-mi place sa ma joc cu notiunile, mai ales cu una atat de responsabilizatoare ca aceasta, sa ne ajute Dumnezeu ca prin puterea lui sa fim cu totii ortodocsi in inchinarea noastra care se vrea in duh si in adevar. Avem pe Domnul ca sprijin in toate demersurile noastre, inclusiv in acela de a ramane la dispozitia Lui pentru a ne sfinti viata. Chiar cei care suntem pe acest forum suntem o biserica, cu conditia spusa de Domnul, aceea ce a fi in numele Lui aici.

Nu conteaza cati oameni atrage o biserica sau alta, ci faptul ca Dumnezeu ii atrage prin Duhul sau cel sfant si prin dragostea Sa pe TOTI, fara nicio deosebire.

Last edited by almaris; 10.02.2010 at 17:13:14.
  #1099  
Vechi 10.02.2010, 17:43:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Dragul meu, am avut si eu vremea mea cand "tineam" cand cu unii, cand cu altii pana cand am inteles ca Dumnezeu ma cauta ca om, ca persoana si nu ca parte dintr-o grupare care poate avea nume pompos, sau care poate emite despre sine tot felul de pareri bune, bineinteles. Am mai inteles ca fratii mei nu sunt doar cei care gandesc ca mine. Sunt pe acest forum pentru a fi deschis pentru oricine, pe un forum care poarta numele Mantuitorului nostru, acela de Crestin Ortodox, mai exact Drept Credincios pentru ca asta inseamna, mie nu-mi place sa ma joc cu notiunile, mai ales cu una atat de responsabilizatoare ca aceasta, sa ne ajute Dumnezeu ca prin puterea lui sa fim cu totii ortodocsi in inchinarea noastra care se vrea in duh si in adevar. Avem pe Domnul ca sprijin in toate demersurile noastre, inclusiv in acela de a ramane la dispozitia Lui pentru a ne sfinti viata. Chiar cei care suntem pe acest forum suntem o biserica, cu conditia spusa de Domnul, aceea ce a fi in numele Lui aici.

Nu conteaza cati oameni atrage o biserica sau alta, ci faptul ca Dumnezeu ii atrage prin Duhul sau cel sfant si prin dragostea Sa pe TOTI, fara nicio deosebire.
Nu pot sa spun la toate acestea decât: Amin!
  #1100  
Vechi 11.02.2010, 17:59:59
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
[/b]

Am sa te rog sa citesti postul in intregime si cealalta parte.
L-am citit. Dar, la randul meu, am sa te rog sa citesti ce postezi. Tu ai observat ca ai postat o varianta ortodoxa a Bibliei, unde porunca a patra (tocmai cea referitoare la sabat - subiectul topicului) era ciuntita sau imprastiata? Sau, ti-a convenit acest lucru? Te deranjeaza porunca lui Dumnezeu, redata in intregime?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 10:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12