Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1091  
Vechi 09.10.2017, 23:17:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ca să ne dăm seama cât de adânc a pătruns în oameni faptul Învierii lui Iisus e de ajuns să pomenim o întâmplare:
Un alt Iacov, însărcinat cu „lichidarea treburilor” lui Dumnezeu pe pământ, ține în fața unei foarte numeroase adunări o strălucită cuvântare de câteva ceasuri, „dovedind” – chipurile! – că nu există Dumnezeu. Și fiind încântat de cuvântarea sa și de temeiurile „dovezilor”, vru să mai dea o dovadă. Drept aceea, dete îngăduință ca acela care se va simți în stare să-l contrazică are cinci minute liber s-o facă în fața adunării. Din mulțime se desprinde un preot umilit la chip, dar cunoscător de oameni și cu flacăra credinței în inimă.
– Ai grijă, n-ai decât cinci minute!
– E și prea mult, răspunse preotul.
Ajuns în fața mulțimii, se produse un freamăt și începu cea mai scurtă cuvântare așa:
– Fraților, Hristos a înviat!
Și toată sala răspunse:
– Adevărat a înviat!
Ce a urmat nu mai interesează. Faptul dovedește însă esențialul: în străfundurile omului este o reacțiune esențială față de negație, față de moarte.
„Hristos a înviat!” înseamnă: Într-adevăr Dumnezeu există!
„Hristos a înviat!” înseamnă: Într-adevăr există lumea cerească, ca lume reală și fără de moarte!
„Hristos a înviat!” înseamnă: Toate nădejdile bune ale omenirii sunt îndreptățite!
Toate problemele principale și grele sunt lămurite, cătușele întunericului și ale tristeții sunt sfărâmate fiindcă: „Hristos a înviat!”.
( Părintele Arsenie Boca, Lupta duhovnicească cu lumea, trupul și diavolul , ediție revizuită, Editura Agaton, Făgăraș, 2009, pp. 9-10)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1092  
Vechi 10.10.2017, 23:42:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Când iubești, cunoști cele ascunse ale omului și primești noi puteri de la Dumnezeu ca sa iubești. Iubești întâi ca frate și soră în Hristos, și abia apoi te pregătești pentru cunoașterea adusă de harul nunții. Și dacă ai întâlnit o fată care „parcă s-ar potrivi” și de care te simți atras, nu te opri aici, ci mergi mai departe și zi: „Doamne, dacă Tu vrei să fie nuntă și să ne mântuim împreună, dă-mi să o iubesc în Tine, dă-mi să doresc să aflu taina ei adâncă, de persoană. Să Te văd pe Tine prin ea”.
Îl cântărești bine, vezi câte kilograme are, câți centimetri, dacă are mașină, dacă are casă… câți ani are, unde stă, cum sunt părinții, băieții se vor uita cum e soacra – cam așa are să fíe și fata, eventual vedeți cum stă cu ADN-ul, că acum vedeți cum e cu genele astea, sunt pericole mari!
Cam astea ar fi criteriile de căsătorie! Ah, nu, am uitat. Consultați zodiacul, și pe ăla chinezesc și pe ăla românesc, vedeți dacă vă potriviți. Că se pare că berbecul se împunge cu capra și nu merge, și așa… și sunt o mulțime de criterii care mai de care mai paranormale !…
Nu! Singurul criteriu este dragostea însoțită de dorința și hotărârea de a ne mântui împreună. „Măi, băiatule, simt că eu lângă tine mă mântuiesc. Și tu simți?” Asta e tot! „Vrei să porți crucea cu mine?” Noi suntem oameni, n-avem revelații, nu simțim – profitați de faptul că sunteți băieți și fete, înainte de a fi bărbat și femeie, și când vă plimbați jucați-vă de-a „cum vezi tu viața de familie?”. Și o să aflați multe lucruri din care puteți să faceți și niște criterii, dar nu absolute. Și o să aflați multe. „A, ce bine, eu când am să mă căsătoresc, soțul meu o să îmi aducă o mașină de spălat, că trebuie să aibă neapărat mașină de spălat, că doar nu o să mă apuc să spăl eu, că îmi rup unghiile”. Uitați-vă și la unghiuțe, dacă sunt lungi, lungi, lungi tare, s-ar putea să fie un criteriu. Dar să nu vă luați după asta, că știți ce ușor se taie unghiile? Adică, să nu fugiți de fată că are unghiile lungi. Luați o forfecuță, i le tăiați și căutați inima fetei .
Nu există criterii. Persoana este de necântărit, de nemăsurat și este o taină. Ea nu se cunoaște decât prin dragoste. Cea mai mare înșelăciune a vrăjmașului este când omul primește gândul că ceilalți pot deveni conform dorințelor noastre. Ba chiar ÎI și învățăm pe Dumnezeu ce și cum să facă pentru ca noi să-I putem împlini poruncile și să-l iubim pe aproapele. Și eu am trăit asta când eram la începutul credinței și Îi explicam Lui Dumnezeu: „Doamne, Tu trebuie să-i schimbi pe ăștia ca să-i pot iubi. Așa cum sunt ei acum, eu nu-i pot iubi”, și – v-am mai spus – Domnul a început să mă schimbe pe mine!
Apoi, o altă mare înșelare este să crezi că, pentru a iubi, trebuie mai întâi să cunoști omul din fața ta. Nu, ci ca să cunoști, trebuie să iubești. Când iubești, cunoști cele ascunse ale omului și primești noi puteri de la Dumnezeu ca sa iubești. Iubești întâi ca frate și soră în Hristos, și abia apoi te pregătești pentru cunoașterea adusă de harul nunții. Și dacă ai întâlnit o fată care „parcă s-ar potrivi” și de care te simți atras, nu te opri aici, ci mergi mai departe și zi: „Doamne, dacă Tu vrei să fie nuntă și să ne mântuim împreună, dă-mi să o iubesc în Tine, dă-mi să doresc să aflu taina ei adâncă, de persoană. Să Te văd pe Tine prin ea”.
Dacă ești fată, nu uita: Dumnezeu v-a făcut fete și El este pețitorul vostru. Nu vă fie teamă că rămâneți nemăritate. Nici voi, băieți, că rămâneți neînsurați. Dumnezeu vă găsește mireasa. Voi doar să-L aveți pe Dumnezeu cu voi, în voi. Și, mai ales, nu vă gândiți că sunteți urâte sau urâți. Nu există oameni urâți. Știți de ce ni se pare că suntem urâți? Pentru că ne uităm în oglindă. Nu în oglindă vă vedeți chipul, ci în icoană. Uitați-vă la Cel din icoană, rugați-vă Celui din icoană, lăsați-vă priviți de Cel din icoană și veți vedea cât sunteți de frumoși. Chipul lui Dumnezeu e în noi. Trebuie să-l aprindem prin rugăciune și să-l lăsăm să lumineze. Vom fi strălucitori!
( Monahia Siluana Vlad )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1093  
Vechi 12.10.2017, 03:38:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Părintele Sofronie Saharov :

✦ „Eu nu sunt nici grec, nici rus, eu sunt athonit”.

✦ „Am purtat sutana, șaizeci de ani, dar de fiecare dată când mă întâlnesc cu un creștin ortodox sau cu oricare altă persoană, imi plec capul, jos, in fata lui”.

✦ „Teologia este conținutul rugăciunilor noastre”.

✦ „Părinții din secolul al patrulea ne-au lăsat anumite profeții, conform carora mantuirea in vremurile de pe urma va fi legata de dureri profunde”. „Trebuie să avem hotararea de a depăși ispitele, comparativ cu durerile primilor creștini. Toți martorii Invierii lui Hristos au fost martirizați. Noi ar trebui să fim gata să înduram orice greutăți”.

✦ „Psihologia aduce cel mai mare rău omenirii de astazi, pentru că această știință nu tine seama de Revelația Divină, conform Căreia omul este creat după Chipul și Asemănarea lui Dumnezeu”.

✦ „Noi toți, în fiecare moment al vietii noastre, avem nevoie absolută de harul divin, care este dat omului prin durere și efort. Când ne rugăm dimineața, ne rugam seara și ne rugam in fiecare clipă – atunci avem dreptul sa spunem: ‘Doamne, nu mă lăsa, ajută-mă!'”

✦ „Este esențial să citim Evanghelia, cu care nu se poate compara nicio alta carte. Apoi, viața noastră va fi construita pe Cuvântul lui Dumnezeu. Și, vom începe să ne gândim și să luam decizii în spiritul poruncilor divine. Cât este de frumos, atunci când cineva începe să gândească asemenea Creatorului acestei lumi!”.

✦ „Când începem să avem o viata crestina, toată munca noastră, toată lupta noastră, se indreapta catre acceptarea, chiar și a dușmanilor noștri, cu dragoste. În aceasta constă mărturisirea martiriului creștin”.

✦ „Viața pământească este, pentru noi, o continua Judecata a lui Dumnezeu. Dacă urmăm poruncile lui Hristos, atunci harul Duhului Sfânt va veni la noi.”

✦ „Sufletul omenesc este Chipul lui Dumnezeu. El isi găsește odihna doar atunci când atinge perfecțiunea”.

✦ „Noi nu ne gandim cum am putea schimba lumea prin propriile noastre puteri. Noi ne străduim sa primim putere de la Dumnezeu, pentru a putea acționa, cu iubire, în orice moment”.

✦ „Când harul lui Dumnezeu vine la noi, atunci noi deja trăim aici dimensiunea eternitatii”.

✦ „Cel mai important lucru în viața spirituală, este acela de a face eforturi pentru a primi harul Duhului Sfânt. Se schimbă viețile noastre (mai ales în interior, nu în exterior). Vom trăi în aceeași casă, în aceleași împrejurări și cu aceleași persoane, dar viața noastră va fi deja diferita. Insa, acest lucru este posibil numai în anumite condiții: dacă vom găsi timp să ne rugam cu ardoare, cu lacrimi in ochi. Dimineata, sa cerem binecuvântarea lui Dumnezeu, pentru ca intreaga noastra zi sa devina o atitudine de rugăciune”.

✦ „Cine renunta la cruce, nu poate fi vrednic de Domnul și să devină ucenicul Lui. Adâncurile Ființei Divine sunt dezvăluite creștinului, atunci când el se răstigneste pentru Mântuitorul nostru. Crucea este temelia teologiei autentice”.

✦ „Marea tragedie a creștinului, este incapacitatea de a-si găsi un parinte duhovnicesc (duhovnic). Laicii sunt, ei înșiși, vinovați în acest sens, întrucat nu sunt dispuși să asculte cuvintele invatatorilor lor duhovnicesti.”

✦ „Viața fără Hristos este fără gust, trista și părăsita”.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1094  
Vechi 13.10.2017, 00:22:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Nu vorbi cu soția ta nechibzuit, ci cu bună*tate, cu cinstire, cu dragoste. Cinstește-o, și nu va avea nevoie de cinstirea altora. Nu va avea nevo*ie de slavă de la alții, dacă se va bucura de cinstire din partea ta. Învaț-o frica de Dumnezeu, și totul va curge ca din izvor, și casa voastră va fi plină de bunătăți"
Sfântul Ioan Gură de Aur
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1095  
Vechi 15.10.2017, 00:25:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

V-am auzit odată spunând, a început ea, că vă bucurați mereu să auziți povești despre soți ideali, pe care să puteți să le folosiți ulterior ca referință. Așa că m-am gândit că trebuie să vă povestesc despre Mark. Cred că este un soț absolut minunat și am să vă spun și de ce.
Încă de când eram în școala primară, picioarele mele au fost întotdeauna subiect de ironie. Cum puteți vedea, arată ca niște bușteni”, spuse ea, ridicându-se în picioare. Chiar așa era. Te-ai fi așteptat să fie câtuși de puțin jenată să vorbească într-un asemenea fel despre sine. Dar o făcea atât de natural! Îmi amintesc că am admirat în acel moment modul ei cumpănit de a vorbi și mi-am zis în sinea mea: „Asta da femeie!” .
Știți și dumneavoastră cum sunt copiii, spuse ea așezându-se pentru a-și continua povestea, câteodată pot fi foarte cruzi. Îmi aduc aminte nopți la rând când adormeam plângând. Când m-am făcut mai mare, am început să râd împreună cu ei, ca să pară că nu mă afectează. Mai târziu, am început să ies la întâlniri cu unii dintre băieți, dar niciodată de mai multe ori cu același băiat, vă închipuiți de ce...
Când am început facultatea, l-am întâlnit pe Mark. Mi-a plăcut încă de la început. Mă simțeam atăt de confortabil cu el. Apoi, când mi-am dat seama că el chiar vroia să încerce o relație serioasă, nu mi-a venit să cred! Nu a spus niciodată nimic referitor la picioarele mele. Însă mai târziu am făcut-o eu, știți cum fac fetele, caută mereu confirmarea. Atunci mi-a luat mâinile într-ale sale și mi-a spus: „Nu vreau să te mai consumi niciodată din cauza asta. Eu te iubesc exact așa cum ești . Dumnezeu ți-a dat picioare puternice și sănătoase, iar mie îmi dau o senzație de echilibru, de siguranță, și asta îmi place”. Știți cum am reacționat? Am izbucnit în plâns!
O săptămână mai târziu, continuă ea, m-a dus să îi cunosc părinții, iar când am văzut-o pe mama lui, am vrut să plâng din nou. Era invalidă. Purta un fel de proteză și mergea șchiopătând. M-am uitat la el și el la mine, și l-am iubit în momentul acela mai mult decât a mai iubit cineva, vreodată.
Asta se întâmpla acum treisprezece ani, încheie ea, și acum pot să râd sincer de picioarele mele. Acum înțelegeți de ce zic că e un soț minunat? Nu e nimic ce n-aș face pentru el!
Vor fi în stare de orice pentru tine
Filip, nu cred că exagera spunând asta și sunt sigur că înțelegi de ce. Pentru că așa le-a făcut Dumnezeu pe femei. Vor fi în stare de orice pentru tine, dacă reușești să le liniștești în ceea ce privește micile lor defecte, să pui accent pe calitățile lor și să avansezi cu acea atitudine care pare să spună „îmi placi cu totul și iubesc exact îmbinarea de defecte, calități și trăsături care formează persoana ta!”. Asta e ceea ce psihologii numesc acceptare, și o vei găsi ca stâlp de bază într-o căsnicie solidă.
Nu contează că e vorba despre picioare groase, un nas „din familie” sau orice alt defect fizic nesemnificativ. Dacă vrei să te impui ca bărbatul de care vorbeam în scrisoarea trecută, ai face bine să te educi în arta de a fi bun, de a fi blând.
Folosesc termenul de educație, pentru că cei mai mulți dintre noi au tendința naturală de a fi egocentriști. Nu contează că ne explicăm acest fapt ca fiind un instinct de prezervare sau o influență exterioară sau orice altceva, cel mai important este să-l conștientizăm. La fel de discutabilă este și diferența dintre bărbați și femei, în această privință, însă, personal, din câte am învățat din căsnicia mea și din altele, există puține întrebări mai importante decât aceasta: „Sunt oare dispus să-mi educ firea egocentristă, pentru a ajunge la punctul în care îmi pasă sincer de ce simte cel de lângă mine? ”
Și mai este un lucru despre soția ta, de care poți fi sigur: ca toate celelalte femei, are în sinea ei acel ceva ce reacționează necondiționat la bunătate. Descurcă-te cu blândețe.
( Charlie W. Shedd , Scrisori către Filip, Editura Bizantină, București, 2011)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1096  
Vechi 15.10.2017, 13:53:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

..Din înțelepciunea călugărului Simeon din muntele Athos, răspunsuri la întrebări existențiale...

Cine este cel mai bun profesor?
- Suferința.
Iar cel mai rău profesor?
- Plăcerea.
Care este abilitatea cea mai rară?
- Capacitatea de a da.
Cea mai bună abilitate?
- Capacitatea de a ierta.
Care este cea mai dificilă abilitate?
- Abilitatea de a tăcea.
Care este cea mai importantă abilitate?
- Abilitatea de a cere.
Care este cea mai necesară abilitate?
- Capacitatea de a asculta.
Care este cea mai periculoasă luptă?
- Cea fanatică.
Care este obiceiul cel mai neplăcut?
- Cheful de ceartă.
Care este obiceiul cel mai nociv?
- Vorba multă.
Care persoană este cea mai puternică?
- Oricine este capabil să înțeleagă Adevărul.
Care persoană este cea mai slabă?
- Oricine se simte mai puternic.
Care este persoană cea mai inteligentă?
- Cea care își urmează inima.
Ce afecțiune este cea mai periculoasă?
- Atașamentul de corpul fizic
Cine este cel mai sărac?
- Cine iubește cel mai mult banii.
Cine este mai aproape de Dumnezeu?
- Cel milostiv.
Cine este cel mai slab?
- Care învinge pe alții.
Cine este cel mai puternic?
- Care învinge pe sinele său.
Cum să te lupți cu problemele?
- Cu bucurie.
Iar cu suferința?
- Cu răbdare.
Care este semnul unui suflet sănătos?
- Credința.
Care este semnul unui suflet bolnav?
- Disperarea.
Care sunt semnele acțiunilor greșite?
- Iritarea.
Care sunt semnele faptelor bune?
- Pacea sufletească.
(din înțelepciunea călugărului Simeon din muntele Athos)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1097  
Vechi 16.10.2017, 00:20:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Atunci când îți dăruiești inima pe deplin și ești gata să faci totul pentru omul iubit, dar ești tratat cu nepăsare, simți că ți-a fost înfipt un cuțit în spate. Situațiile de genul acesta îl trezesc pe om din anumite rătăciri care iau naștere în urma felului în care și-a trăit înainte viața. Asta ne ajută să privim cu alți ochi principiile pe care ni le-am format, să ne schimbăm în bine , să devenim mai sensibili față de ceilalți și să ne maturizăm, să scăpăm de timiditate. (...)
La drept vorbind, eu cred că dragostea neîmpărtășită se întâmplă numai atunci când chiar nu le este dat celor doi să fie împreună. Prin tot ce se petrece, Domnul îți arată: „Nu este omul tău”. Și părinții, și prietenii încearcă să te convingă de același lucru, dar tu o ții pe a ta: „Nu-mi trebuie altcineva decât el (ea)”. (...)
Omul fie reflectează la ceea ce i s-a întâmplat, se silește și merge mai departe înțelegând lecția celor întâmplate, fie se lasă dus de val. Această întâmplare din viața mea m-a învățat să apreciez cu adevărat dragostea reciprocă , dragoste ce este dată atunci când omul este capabil să aștepte și să prețuiască cu evlavie inima care i-a fost înmânată, a celuilalt. (Iulia Gaghinskaia)
( Dmitrii Semenik , Dragostea adevărată: taina dragostei înainte și după căsătorie, traducere din limba rusă de Adrian Tănăsescu-Vlas, Editura Sophia, București, 2012, p. 49)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1098  
Vechi 16.10.2017, 10:18:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

SFINȚII ÎN COMUNIUNE CU NATURA...din sfânta înțelepciune a Sfântului Serafim de Sarov...

1. Bea apă din izvorul de unde beau caii. Calul dintr-o apă rea nu va bea niciodată.
2. Așterne-ți acolo unde iși face culcuș pisica.
3. Mănâncă fructul care a fost atins de un vierme.
4. Culege cu îndrăzneală ciuperca pe care stau gâzele.
5. Sădește pomul acolo unde sapă cârtița.
6. Casa clădește-o pe locul unde se încălzește șarpele.
7. Fântâna sap-o acolo unde se adăpostesc păsările pe arșiță.
8. Culcă-te și trezește-te odată cu păsările – vei culege toate grăunțele de aur ale zilei.
9. Mănâncă mult verde – vei avea picioare puternice și inimă rezistentă, precum viețuitoarele codrului.
10. Înoată des – și te vei simți pe pământ, precum peștele în apă.
11. Privește cât mai des cerul – și vor deveni gândurile tale ușoare și limpezi.
12. Taci mult, vorbește puțin și în sufletul tău va poposi tăcerea, iar duhul îți va fi liniștit și plin de pace.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1099  
Vechi 16.10.2017, 12:55:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Nu-mi ajung zilele să-I mulțumesc lui Dumnezeu. Nu-I mai cer nimic, doar mă minunez și Îi mulțumesc din toată inima pentru toate! Slavă Ție Doamne! Îți mulțumesc Doamne pentru apă, pentru pâine, pentru aer, pentru căldură, pentru viață, pentru sănătate, pentru că m-ai trezit dimineață, pentru că m-ai adormit aseară, pentru cele arătate și pentru cele nearătate, pentru că ne dai vreme de pocăință, pentru oamenii pe care ni-i scoți pe Cale, pentru toate pe care le știm și pe care nu le știm!
Nu avem nevoie de anumite zile ca să fie sărbătoare, că să fim mai buni, mai frumoși, mai calzi, mai iertători, mai iubitori, mai… Toate zilele noastre pot deveni o sărbătoare nesfârșită. Conștiința curată e cea mai bună sărbătoare. Unde este iubire, acolo este Dumnezeu. Atunci când judecăm oamenii nu îi mai iubim și murim sufletește. Cu vorba ucizi mai ușor decât cu fapta. Cu fapta ucizi o dată, cu vorba de mai multe ori…
Să ne bucurăm sufletele cu un gest, cu un cuvânt, cu un gând!"

Din Ieromonah Hrisostom Filipescu, Ed. PIM, Iași 2014
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1100  
Vechi 18.10.2017, 19:53:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Locul inimii nu trebuie căutat cu încordare; când va crește rugăciunea, ea singură va găsi acel loc. – Sf. Simeon Noul Teolog
„Teolog este cel care se roagă, și cine se roagă este teolog” – Evagrie Ponticul
„Când vezi vreun gând că-ți făgăduiește slava omenească, să știi sigur că-ți pregătește rușine” – Marcu Ascetul
„Pe cei neînfrânați poate că-i vor tămădui oamenii; pe cei vicleni, îngerii; iar pe cei mândri, singur Dumnezeu” – Ioan Scărarul
„Smerenia nu este nimic altceva decât acceptarea sinelui însuși, în adevăr, adică ceea ce este, nici mai mult, nici mai puțin. În timp ce mândria înseamnă a nega propria umanitate adevărată, a se crede altul” – Isaac Sirul
„Din abisul păcatului în abisul smereniei e doar un pas” – Ioan Scărarul
„Oricât ar fi de bune în sine rugăciunea, postirea, privegherea și celelalte fapte creștinești, totuși nu numai în lucrarea lor stă scopul vieții noastre creștinești, măcar că ele slujesc drept mijloace de care avem neapărată nevoie pentru atingerea acestui scop. Adevăratul țel al vieții noastre creștinești stă în dobândirea Duhului Sfânt al lui Dumnezeu.
Iar postul, și privegherea, și rugăciunea, și milostenia, și tot lucrul bun făcut pentru Hristos sunt mijloace pentru dobândirea Sfântului Duh al lui Dumnezeu. Și luați seama că numai lucrul bun făcut pentru Hristos ne aduce roadele Sfântului Duh, iar tot ce nu este făcut pentru Hristos, măcar și lucru bun de-ar fi, nu ne aduce plata în veacul ce va să fie, și nici în viața de aici nu dă harul lui Dumnezeu.” – Serafim de Sarov
„Viața și moartea mea depind de ceilalți, căci, dacă l-am câștigat pe aproapele meu, L-am câștigat pe Dumnezeu…” – Sfântul Antonie cel Mare
„Adam a tăgăduit responsabilitatea păcatului și a dat vina pe Eva și pe Dumnezeu, Care i-a dat femeia și prin aceasta a distrus unitatea Omului și unirea lui cu Dumnezeu. Tot astfel, de fiecare dată când noi refuzăm să purtăm vina pentru răul general, pentru faptele aproapelui nostru, noi repetăm același păcat și, de asemenea, distrugem unitatea Omului.”
(Cuv. Arhimd. Sofronie)
”Pentru omul care se roagă în sufletul lui, lumea întreagă este o biserică.” ( Silvan de la Muntele Athos )
”Nu este de ajuns să posedăm arta rugăciunii; trebuie să devenim rugăciune, rugăciune întrupată. Nu este de ajuns consacrarea unui timp pentru rugăciune, căci fiecare act, fiecare gest, chiar și un surâs, trebuie să devină un imn de adorare, o ofrandă, o rugăciune. Trebuie să oferim nu ceea ce avem, ci ceea ce suntem.” ( Paul Evdokimov)
„Nici fecioare, nici femei măritate, nici monah, nici mirean, ci o hotărâre dreaptă caută Dumnezeu. Și, primind-o ca pe însăși fapta, trimite aceluia Duhul Sfânt pentru a lucra împreună cu el, pentru a îndrepta viața tuturor celor ce vor să se mântuiască.” ( Sfântul Macarie)
”Iubirea duce la cunoastere. (…) După cum amintirea focului nu-ți încălzește trupul, tot astfel credința fără dragoste nu-ți va încălzi sufletul.” ( Sfântul Maxim Mărturisitorul)
Sfântul Isaac Sirul, la întrebarea „ce e desãvârsirea?” rãspunde cã este „o prãpastie de smerenie, un adânc de smerenie”, adicã o lansare în smerenie pânã la mãsurile posibile omului.
„A vorbi despre lucruri care sunt mai presus de noi este ca și cum am cădea în grăire în deșert!”,despre rugăciunea inimii, vorbe spuse de un bătrân de la muntele Atos
„Sfânt nu este cel care a atins o treaptă înaltă în domeniul moralei umane sau în viața de asceză, nici chiar în cea de rugăciune (fariseii, de asemenea, posteau și se rugau îndelung), ci acela care poartă în sine pe Duhul Sfânt”- Sofronie Saharov
“Începutul păcatului e pofta, al mântuirii e dragostea” – Sfântul Antonie cel Mare
“Când îți aduci aminte de Dumnezeu, înmulțește rugăciunea, ca atunci când Îl vei uita, Domnul Să-și aducă aminte de tine”. – Sfântul Marcu Ascetul
“Căutarea fără patimă duce la adevăr.” – Sfântul Maxim Mărturisitorul
”A gresi e lucru omenesc, a deznădăjdui e lucru drăcesc.” – Sfântul Nil Sinaitul
” Păcătuind ” mereu, ajungem până la pierderea definitivă a libertății spiritului. Instinctele devin patimi, patimile ( devin ) a doua natură, vârsta nu mai cumințește nimic ( Părintele Arsenie Boca).
Bucuriile duhovnicești nu se cer. Pe măsură smereniei, Duhul Sfânt te ridică (ți le dăruiește).
Vrei să cunoști pe Dumnezeu? Cunoaște-te mai înainte pe tine însuți – (Evagrie Ponticul).
Când Sfântul Serafim din Sarov a fost întrebat dacă lipsea creștinilor din vremea lui vreo condiție pentru ca aceștia să dea aceleași roade de sfințenie care erau atât de abundente în trecut, el a răspuns: nu lipsește decât o singură condiție – hotărârea
“Calea cea mai lungă pe pământ e de la urechi la inimă, încât ani de zile nu ajung ca să-i dai de capăt”. – (Părintele Arsenie Boca)
Toate diamantele sunt gunoi, față de valoarea unei clipe în lumina Dumnezeiască. – Arsenie Boca
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde