Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1091  
Vechi 17.09.2009, 12:24:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Acel verset este scris in Noul Testament si nu este treba mea sa judec sursa de inspiratie a Sfantului Apostol. Tot ce este scris in Cuvantul lui Dumnezeu, pentru noi, este norma de credinta.

Nu apelez la traditii neverificate (obiceiul dvs.) ci apelez la Cuvantul lui Dumnezeu, in care ma incred.
Te referi la evanghelia lui Iuda , Evanghelia lui Iuda are relatari din carti apocrife nebiblice.De exemplu cu ingerii cazuti , cu profetia lui Enoch , despre Moise si Arhanghelul , s.a.m.d.Astea sunt din carti din afara Bibliei.
  #1092  
Vechi 17.09.2009, 15:55:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Te referi la evanghelia lui Iuda , Evanghelia lui Iuda are relatari din carti apocrife nebiblice.De exemplu cu ingerii cazuti , cu profetia lui Enoch , despre Moise si Arhanghelul , s.a.m.d.Astea sunt din carti din afara Bibliei.
Nu cred sa fi spus cineva ca scrierile apocrife sunt 100% minciuna... Daca dumitale ti s-ar oferi un pahar cu nectar in care s-a picurat doar o picatura de otrava, l-ai bea?
  #1093  
Vechi 17.09.2009, 18:25:50
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Pai si atunci ce facem cu Sola Scriptura?
  #1094  
Vechi 17.09.2009, 18:53:33
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pai si atunci ce facem cu Sola Scriptura?
Doar Scriptura singura (Sola Scriptura) ne poate fi calauza in cele spirituale constituind singura regula în ce priveste credinta si felul de vietuire crestina. Asta facem. Raspundem si ne aparam impotriva ereziilor si atacurilor celui rau asa cum a facut-o si Hristos: "Sta scris!"
  #1095  
Vechi 17.09.2009, 18:55:58
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

eu vad ca voi mai mult atacati , decat va aparati;
  #1096  
Vechi 17.09.2009, 19:35:44
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
eu vad ca voi mai mult atacati , decat va aparati;
Drept este ca pentru cel cu musca pe caciula, Scriptura pare o arma de atac:

12. Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura@ sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii (Evrei 4)
  #1097  
Vechi 17.09.2009, 22:52:08
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Drept este ca pentru cel cu musca pe caciula, Scriptura pare o arma de atac:

12. Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura@ sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii (Evrei 4)
Textul se refera la o inima simtitoare, nu la una impietrita ca a voastra.

Citat:
Acel verset este scris in Noul Testament si nu este treba mea sa judec sursa de inspiratie a Sfantului Apostol. Tot ce este scris in Cuvantul lui Dumnezeu, pentru noi, este norma de credinta.
Dar cele 13 carti tot la fel de canonice si apocrife ca acesta de ce le-ati scos din Biblie? De ce zici ca nu judeci textele Scripturii?
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #1098  
Vechi 17.09.2009, 23:16:49
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Textul se refera la o inima simtitoare, nu la una impietrita ca a voastra.
Si nu considerati ca aveti o inima (constiinta) simtitoare reactiva la actiunea Cuvantului?

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Dar cele 13 carti tot la fel de canonice si apocrife ca acesta de ce le-ati scos din Biblie? De ce zici ca nu judeci textele Scripturii?
1. Cu cine dialogati? Nu eu am scris acele cuvinte.
2. Epistola lui Iuda nu este apocrifa.
3. Si Biserica Ortodoxa considera apocrifele ca fiind necanonice.
  #1099  
Vechi 19.09.2009, 19:46:41
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Si nu considerati ca aveti o inima (constiinta) simtitoare reactiva la actiunea Cuvantului?



1. Cu cine dialogati? Nu eu am scris acele cuvinte.
2. Epistola lui Iuda nu este apocrifa.
3. Si Biserica Ortodoxa considera apocrifele ca fiind necanonice.
Nu epistola e apocrifa ci citatele din Traditia evreiasca pot fi.

Scrierile Parintilor Apostolici nu sunt apocrife. Apocrifa e evanghelia dupa Iuda sau a lui Toma.

Daca ai cauta cu sinceritate adevarul ai citi si din ele.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)

Last edited by Iustin32; 19.09.2009 at 19:52:12.
  #1100  
Vechi 19.09.2009, 21:13:31
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Nu epistola e apocrifa ci citatele din Traditia evreiasca pot fi.

Scrierile Parintilor Apostolici nu sunt apocrife. Apocrifa e evanghelia dupa Iuda sau a lui Toma.

Daca ai cauta cu sinceritate adevarul ai citi si din ele.

Epistola lui Iuda, unul din fratii Domnului Iisus Hristos (vezi Marcu 6:3) nu este considerata scriere apocrifa. Aceasta epistola a fost scrisa in primul secol.

Evanghelia dupa Toma este o scriere descoperita abia prin anul 1945, in Egipt. Data scrierii reprezinta o controversa (se crede ca a fost scrisa mult mai tarziu decat celelalte Evanghelii).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17