Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 08.08.2012, 09:21:59
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
V-am avertizat că vă monitorizez mai atent, după ce ați fost descoperit cu minciuna (aceea cu prietenul dvs. din Republica Moldova "exclus pentru neplata zecimii" și căruia nu-i știți numele). E pentru a doua oară când dezinformați în mod cras! Observ că aveți ceva și cu adventiștii nu doar cu penticostalii de recurgeți la asemnea metode "neortodoxe".
Eu nu am mintit si nu doresc dezinformarea nimanui. Penticostalii si adventistii fac stagiu militar, invata sa ucida cu diverse arme si in caz de razboi, ramane la constiinta fiecaruia daca va ucide sau nu (optica acestor culte este sa lase la latitudinea credinciosilor ce atitudine urmeaza sa adopte), ceea ce nu este cazul altor culte precum adventistii reformisti, menonitii, nazarinenii etc.
  #1102  
Vechi 08.08.2012, 10:11:35
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

eu am o profesoara la scoala al carei sot este de religie adventista si stiu ca a facut stagiu militar (pilot de avion).
  #1103  
Vechi 08.08.2012, 14:30:23
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
stai linistit ca am citit-o. Dar nu mi-ai raspuns: CE FACI? Eu nu te-am intrebat care ar fi solutia
În primul rând să eviți a te pune în situații de felul acesta, iar dacă totuși se întâmplă, poți interveni apărând persoana iubită chiar cu prețul vieții tale. Nu cu prețul vieții altuia, ucigându-l...
  #1104  
Vechi 08.08.2012, 14:32:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt secte si mai mici decat cea adventista, asta inseamna ca in raport cu adventsitii se situeaza mai bine in planul mantuirii, adventistii find cei care merg pe calea pierzarii din cauza aglomerarii?
Era vorba de "cei mulți". Nu întâmplător, aceștia se bat cu pumnul în piept că sunt singurii pe "calea cea dreaptă"...
  #1105  
Vechi 08.08.2012, 14:37:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e imposibil, dar ceva mai greu, oricum multi nu stiu in ce se baga si de obicei ajung in fatza faptului implinit.
Ha! Cică "mulți"... prietene, cei ce intră în apa botezului nu sunt bebeluși! Aceștia - conform poruncii lui Hristos- în prealabil învață doctrina și apoi "se bagă".

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si chiar daca nu inghit de la inceput povestea, dupa ce realizeaza ca fara zeciuiala ajung efectiv la coada si dupa o portie consistenta de predici si literatura: "uite ca nasol le merge la aia care nu dau zeciuiala" se lasa jumuliti.
Nimeni nu te ține cu forța și nimeni nu te arde pe rug dacă pleci.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca facem mai mult de atat (ma refer la reperele sectei adventiste).
Eu mă refeream la reperele biblice. De ce nu încercați, mai ales că le numiți "mare brânză"?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In predicile unui pastor adeventist.
Sigur, teoretic este si pocainta pe undeva dar la modul pur teoretic, fiecare se pocaieste cat il duce capul, din moment ce nu e obligat sa dea socoteala nimanui pentru faptele sale, decat dumnezeului adventist imaginar.
Aiurea... Nu cred că un pastor adventist ar fi putut spune o asemenea enormitate. Pocăința nu e teoretică, ea trebuie realizată practic, iar socoteala o dăm doar lui Dumnezeu, căci El e Singurul Judecător.
  #1106  
Vechi 08.08.2012, 14:53:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Eu nu am mintit si nu doresc dezinformarea nimanui. Penticostalii si adventistii fac stagiu militar, invata sa ucida cu diverse arme si in caz de razboi, ramane la constiinta fiecaruia daca va ucide sau nu (optica acestor culte este sa lase la latitudinea credinciosilor ce atitudine urmeaza sa adopte), ceea ce nu este cazul altor culte precum adventistii reformisti, menonitii, nazarinenii etc.
Nu știu care e situația la penticostali, dar adventiștii nu fac stagiu militar acolo unde există serviciu alternativ; iar unde e obligatoriu, de obicei nu sunt sub arme. În cazul unui război nu ucid. Mai trebuie să repet?
  #1107  
Vechi 08.08.2012, 14:55:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
eu am o profesoara la scoala al carei sot este de religie adventista si stiu ca a facut stagiu militar (pilot de avion).
Poate nu era adventist când și-a satisfăcut stagiul militar. Plus că militarii în termen nu sunt "piloți de avion", pentru așa ceva e nevoie de Academia Militară, ori măcar o școală de ofițeri de aviație.
  #1108  
Vechi 08.08.2012, 15:08:55
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Va certati degeaba... oricum domnul adventist nu va recunoaste ca daca o tara ar avea 100% adventisti , si s-ar isca un razboi , cu singuranta adventistii ar merge la razboi. Dar , cat timp adventistii sunt o minoritate inca isi permit sa comenteze si sa refuze.
  #1109  
Vechi 08.08.2012, 15:30:00
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Va certati degeaba... oricum domnul adventist nu va recunoaste ca daca o tara ar avea 100% adventisti , si s-ar isca un razboi , cu singuranta adventistii ar merge la razboi. Dar , cat timp adventistii sunt o minoritate inca isi permit sa comenteze si sa refuze.
Adevărul este că nicio țară nu are 100% cetățeni ai unei singure confesiuni. Decât Vaticanul, deși nu sunt absolut sigur...
  #1110  
Vechi 08.08.2012, 15:45:07
fancul fancul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2012
Mesaje: 2
Implicit fatarnicie

dintr-o mare mare ignoranta.bigotism.necredinta.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09