Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1101  
Vechi 08.10.2015, 23:42:21
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
O, slavă Domnului, teologii mei iubiți ! :) Avocatu' și biologu', sau cum spunea cineva acum câteva posturi.

Pe ce te bazezi când spui că felonul era "pelerină"? Pe cuvântul din limba latină? Păi Ieronim, nu mă mir că a tradus cu pelerină, Biblia Vulgata în latină e o ofensă adusă limbii latine, e foarte departe de semantica și traducerea originalelor grecești. Personal, eu biblia vulgata, nu consider că-i biblie... Tocmai de aia, nimeni nu mai avea voie să traducă Biblie din latină în altă limbă, ci numai în latină se citea. Pe bună dreptate s-a enervat Luther... Biblia aia, are foarte multe erezii. Iertare, e părerea mea personală.

Io' n-am nimic cu voi, mânca-v-ar Raiul, dar mergeți la Sfinții Părinți, să vedeți ce-i ăla FELON. Și mergeți și vedeți ce cuvânt grecesc (nu greco-romană, că nu există așa ceva, ci doar grecesc, fără romană, că mai mult se vorbea greacă decât latină, de aceea Augustin a devenit eretic, că nu știa greacă, să fie în temă cu dezbaterile Părinților) deci ce cuvânt folosește Pavel pentru grecescul felon.

Revin.

Fi sigur, Mihai, că dacă felonul era o pelerină (Doamne ferește) găsea o alta foarte rapid în locul celei uitate, ca înlocuire, acolo unde era în momentul când scria lui Timotei.
Sau dacă era o pelerină oarecare, nici nu mai amintea de ea în epistolă, nu? Alegea alta, sau făcea alta și gata. Logic?

Dar pentru că nu era o pelerină oarecare, de aceea a amintit de ea, pentru că era importantă la slujire, și fiind la Roma, (că de acolo scrie epistola) simțea că va adormi în Domnul, că zice în aceași epistolă: "vremea despărțirii mele s-a apropiat".

Dar tocmai, pentru că era în pragul morții, nu a vrut un alt FELON ("pelerină" Doamne ferește), ci EXACT acel FELON ("pelerină" Doamne ferește) și chiar era gata să aștepte după el, având în vedere călătoriile lungi de atunci, de la Troada la Roma, lua ceva timp, dar era vital, că așa de important era pentru Pavel, felonul.

Întâmplător?
Nu.
Pentru că acel Felon, nu e pelerină, e veșmânt liturgic de slujire. Putea spune: ah, și-așa acuș' mor, mă pun repede să fac alt FELON, și să mai slujesc cu el, că simt că mor curând. Dar nu, a vrut EXACT acel Felon.

Și în plus, de ce a asociat Felonul cu cărțile și pergamentele? De ce erau conexe și de nedespărțit pentru el? Că spune: "mai ales" cărțile și pergamentele.

Trebuia să scrie alte epistole? Numai avea hârtie? Nici pomeneală, fiindcă așa cum a avut hârtie să scrie epistola către Timotei, tot așa avea din belșug alte hârtii în loc.

Dar acele cărți și pergamente, erau foarte speciale pentru Pavel, la fel ca și FELONUL, de aceea era atât de important să-i fie aduse toate 3: felon, cărți, pergamente. Tocmai de aceea, era foarte rar un FELON, pe atunci, și deci special, nu era ca o pelerină oarecare, ce ar fi putut-o înlocui ușor, și nici numai era nevoie să amintească de ea. Dar era FELON, nu pelerină Doamne ferește, ci era obiect liturgic, veșmânt de slujire.

Și cărțile și pergamentele, erau pentru slujire, avea scrise rugăciuni și slujbe în ele, de aceea erau așa de importante pentru Pavel, că cere să-i fie aduse și aștepta după ele, nu își făcea altele.

Și DA, Duhul Sfânt este în orice obiect liturgic, la ortodocși, adică în Biserică, nu la eretici, cum ar fi romano sau greco-catolici, care nu îl mai au pe Duhul Sfânt în nicio rugăciune, nicio taină și nicio practică, încă din 1054. Poate un "slujitor romano-catolic" să citească la rugăciuni peste rozariul ăla, că e tot aia cu rugăciunile unui șaman sau brahman. Duhul Sfânt nu vine acolo, cât timp există erezie.

E ca și Simon magul, primul eretic, care a fost refuzat de Apostoli, nu au vrut Apostolii să-i ivândă har și Simonel, a mers acasă și o fi început să se roage și și-o imaginat că primește "duhul sfânt" și a început o erezie. Așa încep toți eretici. Prin a se rupe de Biserică, în lipsa smereniei și-a iubirii. Tot așa la penticostali și alții.

Nu vă mai avântați în teologie, fără rugăciune.

La fiecare post care-l faceți, rugați-vă, mai ales dacă scrieți și versete, mergeți de citiți tâlcuirea la Sfinții Părinți, ca să aveți acoperirea harului atunci când scrieți despre lucruri atât de mari, cele mai mari din omenirea creată.

Iertați-mă.
Igor, merci, nu am mai ras demult asa bine.
Sfat: da la IATC, sau cum se cheama acum fabrica de actori. Ai fi un actor/predicator excelent pentru, sa zicem, stilisti sau branhamisti sau russellieni. Nu o zic la misto, chiar ai talentul de a parea ca spui ceva, cand nu spui nimic. Un politician de rang inferior ar plati din greu sa aiba asa dar al Fortei cum e oratoria fara continut, dar plina de efect.
Acum, serios, tu chiar crezi ca pe vremea erau slujbe preotesti ca astazi? Evident ca nu erau; crestinismul era in ilegalitate, si nu implinise 100 de ani. Nu existau ziare si/sau internet. O decizie privind ritualuri si tot ce tine de ele ca vestimentatie si obiecte nu avea cum fi normativa, decat peste inca cateva zeci de ani. In plus, vorbim de Biserica Primara, unde ritualurile existau, caci trebuie sa existe ritualuri, dar erau foarte simple, inclusiv din motive practice legate de persecutie. Nu dai persecutorilor un pattern cat mai recognoscibil in obiectele pe care le detii, adica ca sa aiba mai multe semne dupa care pot recunoaste membrii sectei tale (crestinismul era privit ca o secta pe vremea aceea). Intelegi? Preotul nu era suit pe un piedestal, si nici episcopul, caruia nu i se cantau imnuri, si alte procedee de inaltare a ego-ului. Preotul era imbracat aproximativ, si temporar ca preot, la fel ca si credinciosii. Nu m-ar deranja nici acum sa fie preotul imbracat ca la NP, adica la costum. Ma gandesc ca daca Cornilescu a avut subiectivism, si a avut, atunci si cei care au tradus intentionat cu "felon", au facut-o pentru a sublinia, vezi Doamne, faptul ca preoti-in-sensul-actual au fost de la inceput, cu tot ce presupune astazi notiunea de preot. Nu, nu au fost.

Last edited by The Willful One; 09.10.2015 at 07:54:00.
Reply With Quote
  #1102  
Vechi 08.10.2015, 23:44:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cine râde la urmă...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1103  
Vechi 09.10.2015, 00:02:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Reply With Quote
  #1104  
Vechi 09.10.2015, 06:41:43
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dacă dl. Igor face offtopic la greu, de ce n-am face si noi?
Unora le stă bine. (mă refer la Felon)
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #1105  
Vechi 09.10.2015, 08:15:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Io' n-am nimic cu voi, mânca-v-ar Raiul, dar mergeți la Sfinții Părinți, să vedeți ce-i ăla FELON.

La fiecare post care-l faceți, rugați-vă, mai ales dacă scrieți și versete, mergeți de citiți tâlcuirea la Sfinții Părinți, ca să aveți acoperirea harului atunci când scrieți despre lucruri atât de mari, cele mai mari din omenirea creată.

Iertați-mă.
Mîncate-ar Raiul, Emiliane, și pe tine.

Spune-ne, te rog, tu ai avut curiozitatea să vezi ce spun Sfinții Părinți despre felonul lui Pavel ?

Nu de alta te întreb, dar eu am avut curiozitatea..... Și înainte să dau aici citatul, te sfătuiesc să cauți și tu......
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1106  
Vechi 09.10.2015, 08:17:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Dacă dl. Igor face offtopic la greu, de ce n-am face si noi?
Unora le stă bine. (mă refer la Felon)
Pai daca tu pui poze din Spartacus de ce nu as pune si eu din Felon ? Mai ales ca avea legatura cu subiectul ca tocmai ce se discuta despre Felon.
Reply With Quote
  #1107  
Vechi 09.10.2015, 09:08:08
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Haideți să vedem se spune Sfântul Teofilact al Bulgariei despre felon:

"Felonul acesta ce zice Pavel aicea e o îmbrăcăminte și cere să i-o aducă Timotei, care îmbrăcându-o, să nu aibă trebuință a lua dela altul, fiindcă dumnezescul Apostolul acesta totdeuna și pretutindenea poartă grijă și se păzește a nu avea trebuință a lua dela alții ceva, nici argint, nici pâne, nici haină ! Iar unii zic că felonul acesta era o prostire, întru care erau cărțile învechite; dar ce trebuință avea Pavel de cărți, în vreme ce el urma să se ducă către Dumnezeu în mucenicie ? Răspundem, că îi trebuia pentru ca să le lase hristianilor celor ce crezuse în Roma, ca să le aibă mângâere în locul lui Pavel. Poate că memvranele acestea aveau oare-cari învățături mai folositoare scrise decât cele în cărți și pentru acestea le cerea Apostolul cu mai mult dor".

Reproducerea este, evident, dintr-o ediție veche, de unde și limbajul arhaic (de pildă, memvrane în loc de pergamente).

Nicio mențiune despre felon ca veșmânt liturgic; este o haină, iar insistența cu care cere Pavel să îi fie adusă se explică prin aceea că nu vrea să se îndatoreze a lua o haină de la altul. Apare și posibila interpretare (pe care o regăsim și la Sf. Ioan Gură de Aur) că felonul menționat de Pavel ar fi putut fi un fel de învelitoare pentru cărți.

Cărțile și pergamentele, la fel - nicio mențiune că ar cuprinde texte liturgice, ci "învățături". Care urmau să fie "lăsate" ca "mângâiere în locul lui Pavel".
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 09.10.2015 at 09:16:07.
Reply With Quote
  #1108  
Vechi 09.10.2015, 11:57:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta e ca si cu "plansul sfintilor in rai" care exista doar in Biblia, pardon, imaginatia lui :)

Omul incearca sa se faca util, dar din pacate la modul nu tocmai intelept.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1109  
Vechi 09.10.2015, 16:51:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dacă scriai "se împotrivesc adevărului așa cum îl înțeleg eu" îți dădeam dreptate, Cătăline2.
Era vorba de ortodoxie, nu de cum inteleg eu sau altcineva. Nu e vorba nici de biserica universala ecumenista, in care intra toate cultele, la gramada.
Reply With Quote
  #1110  
Vechi 09.10.2015, 16:59:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta e ca si cu "plansul sfintilor in rai" care exista doar in Biblia, pardon, imaginatia lui :)
Omul incearca sa se faca util, dar din pacate la modul nu tocmai intelept.
In privinta plansului nu spune ceva foarte gresit. Chair si despre Domnul scrie in Vechiul Testament ca S-a intristat sau suparat, desi nu exista aceste sentimente in cazul divinitatii. E cam acelasi lucru cu intristarea sfintilor. E evident, sper, ca sfintii nu sunt indiferenti daca cineva cade sau daca cineva se mantuieste. Daca sunt in rai nu inseamna ca au devenit roboti. E adevarat, sunt intr-o stare de fericire.
Reply With Quote
Răspunde