Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1121  
Vechi 27.02.2017, 22:20:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu inteleg nimic legat de sinodul asta.Ma poate si pe mine lamuri cineva pe scurt? Deci o sinteza de 10-15 randuri.Adica am vazut la inceput niste acuzatii grave -Sinod Talharesc etc.
Unii preoti care nu se roaga ptr ierarhul locului,credinciosi care nu mai merg la Biserica ca i-a sfatuit nu stiu cine?
Mi se pare cam mult.M-am uitat pe http://forum.teologie.net/ eu acolo nu am vazut vorbindu-se macar de treaba asta?poate nu am cautat destul???...
Acolo se practica cenzura, aici se poate discuta orice. Cred ca aia care detin forumul de acolo si membrii sunt ecumenisti, de aia nu discuta nimeni despre asta. :)
Reply With Quote
  #1122  
Vechi 27.02.2017, 22:40:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Bine, după logica lui Cătălin, orice introduce Biserica în Liturghie e bun, dacă nu modifică dogma, iar oamenii se mântuiesc la fel de bine.

Dacă s-ar introduce litughii cu balonașe colorate, clovni și popi care se dau prin biserică cu hovermobilul (așa cum se tot reproșează catolicilor), tot ar fi bine, iar orice împotrivire ar cataloga-o drept: ecumenism, protestantism etc.

În fine; omul atâta știe, atâta poate....
De cele mai multe ori intri pe un topic doar sa ataci persoanele care nu sunt de acord cu conceptiile tale, care sunt de tip ecumenist. Din fericire esti cam ultimul ramas dintre cei cu conceptii ecumensite mai agresivi si intoleranti.
Evident, de fiecare data nu stii despre ce e vorba si nici logica nu te ajuta prea mult.
Reply With Quote
  #1123  
Vechi 27.02.2017, 22:50:46
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Acolo se practica cenzura, aici se poate discuta orice. Cred ca aia care detin forumul de acolo si membrii sunt ecumenisti, de aia nu discuta nimeni despre asta. :)
Sunt articole la categoria "Istorie și actualitate".
Reply With Quote
  #1124  
Vechi 27.02.2017, 23:06:28
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E o gandire protestanta, si cei cu conceptii ecumeniste vor sa tot reformeze, sa schimbe, neintelegand ca, spre deosebire de protestantism, Biserica Ortodoxa este infailibila, perfecta. Doar oamenii gresesc.
Ce poate fi rău în a fi atent la cuvântul preotului care spune "drepți" și toți se pun în genunchi? Ești de acord că duminica creștinii nu îngenunchiază, cel puțin la Sf. Liturghie? Nu vorbim de cei neputincioși. Ce poate fi rău când preotul spune "și ne învrednicește a zice" și noi cântăm..sau Apostulul sau Evangelia cântate și altele asemenea. Poate îmi răspunzi punctual la problemele astea fără să mai tot repeți ce ai spus și cine ce a spus de părintele X sau Y.
Reply With Quote
  #1125  
Vechi 27.02.2017, 23:21:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ce poate fi rău în a fi atent la cuvântul preotului care spune "drepți" și toți se pun în genunchi? Ești de acord că duminica creștinii nu îngenunchiază, cel puțin la Sf. Liturghie? Nu vorbim de cei neputincioși. Ce poate fi rău când preotul spune "și ne învrednicește a zice" și noi cântăm..sau Apostulul sau Evangelia cântate și altele asemenea. Poate îmi răspunzi punctual la problemele astea fără să mai tot repeți ce ai spus și cine ce a spus de părintele X sau Y.
La "sa stam drepti" nu e vorba de a sta in picioare, uite aici e spus altfel: https://doxologia.ro/viata-bisericii...-sfanta-jertfa
Vedem de aici ca sunt argumente false, luandu-se interpretari partizane doar pentru a sustine acea idee.
Reply With Quote
  #1126  
Vechi 27.02.2017, 23:50:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

M-am referit la "intelepciune, drepti, sa ascultam Sfanta Evanghelie". Mie, personal, nu mi se pare normală vânzoleala care se face în biserică când credincioșii îngenunchează. Cred atenția ar trebui îndreptată spre cuvântul citit de preot. Vânzoleala are loc și la terminarea citirii Evangheliei sau când se iese cu darurile...și povestea poate continua. Sau care cum intră în biserică se duce să se închine fără să țină cont că a început slujba, ba mai mult unii iau toate icoanele la rând chiar și pe cele de pe catapeteasmă. Dacă a început slujba, firesc este să te închini discret la intrarea în biserică și la fel de discret să îți cauți un loc fără să perturbi slujba, defilând prin toată biserica.


Perioadele de „ne-îngenunchere canonică” în Biserică:
- Toate duminicile (52) anului liturgic (de la vecernia de sâmbătă după-amiază la vecernia de duminică după-amiază);
- De la Paște la Cincizecime (de la Dumnezeiasca Liturghie pascală până la Vecernia din Duminica Cincizecimii);
- În cele 12 zile de la Crăciun la Bobotează;
- În timpul unei hirotonii de diacon, preot sau episcop (în afară de candidatul la hirotonie, și aceasta numai începând cu secolul al XVII-lea);
- În timpul tuturor Sfintelor Liturghii zilnice, fie că se săvârșește Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, a Sfântului Ioan Gură de Aur, sau a Sfinților Iacob și Marcu.

Perioadele de „îngenunchere canonică“ în Biserică:
- Îngenuncherea este poruncită de Biserică atunci când episcopul, preotul sau diaconul ne invită să îngenunchem: „Plecând genunchii noștri, Domnului să ne rugăm!”.
- În timpul Dumnezeieștii Liturghii a Darurilor mai-înainte-sfințite;
- În timpul slujbelor din Postul Mare (în afară de sâmbătă și duminică);
- În timpul slujbei Paraclisului Născătoarei de Dumnezeu din luna august (în afară de sâmbătă și duminică);
- În timpul tainei sfintei spovedanii (în afară de sâmbătă și duminică);
- Începând cu Vecernia Cincizecimii (duminică după-amiază);
- Acasă, se îngenunchează în aceleași ca și la biserică (în afară de sâmbătă și duminică).

Pentru a preciza orientarea Bisericii în acest sens, trebuie să spunem aici că imediat după perioada liturgică pascală, la Vecernia din după-amiaza duminicii Cincizecimii, credincioșii, pentru prima dată de la Paște, primesc porunca de a îngenunchea. Pentru restul anului liturgic, momentele în care se îngenunchează sunt cele de mai sus. Creștinii rămân deci în genunchi în cursul săptămânii, pentru a-și aminti căderea și îndepărtarea lor de Dumnezeu, și se roagă în picioare duminica în amintirea învierii lor de către Hristos.

http://forum.teologie.net/viewtopic.php?t=182

Last edited by simpllu; 28.02.2017 at 02:58:10.
Reply With Quote
  #1127  
Vechi 27.02.2017, 23:55:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
M-am referit la "intelepciune, drepti, sa ascultam Sfanta Evanghelie". Mie, personal, nu mi se pare normală vânzoleala care are loc în biserică când credincioșii îngenunchiază. Cred atenția ar trebui îndreptată spre cuvântul citit de preot și nu spre a găsi un loc pe podea. Vânzoleala are loc și la terminarea citirii Evangeliei sau când se iese cu darurile...și povestea poate continua. Sau care cum intră în biserică se duce să se închine la icoana pusă la închinare, ba mai mult sunt unii de le iau pe toate la rând și pe cele de pe catapeteasmă. Dacă a început slujba, firesc este să te închini discret la intrarea în biserică și la fel de discret să îți cauți un loc fără să perturbi slujba defilând prin toată biserica.
Dar nu e o problema care poate fi rezolvata local si prin cateheza ? Mi se pare ca spui ca trebuie sa schimbam Mersul Trenurilor pentru ca unii se imbulzesc la usi inainte ca trenul sa ajunga in gara. Sau dispare sapunul lichid de pe nu stiu unde. :)
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sunt articole la categoria "Istorie și actualitate".
Glumeam.
Reply With Quote
  #1128  
Vechi 28.02.2017, 00:19:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar nu e o problema care poate fi rezolvata local si prin cateheza ? Mi se pare ca spui ca trebuie sa schimbam Mersul Trenurilor pentru ca unii se imbulzesc la usi inainte ca trenul sa ajunga in gara. Sau dispare sapunul lichid de pe nu stiu unde. :)
Nu am susținut și nu susțin nu știu ce reformă. Discuția de față nu o văd mai mult decât un simplu lătrat la lună. :))
Categoric avem nevoie de cateheză (cu siguranță pescuitorii în ape tulburi nu mai aveau ce momi), dar vezi unele lucruri sunt neclare, la fel ca și cu problema căsătoriilor mixte. Avem nevoie de o uniformizare a textelor și practicilor liturgice, dar nu e cazul acum. :)

Last edited by simpllu; 28.02.2017 at 10:33:48.
Reply With Quote
  #1129  
Vechi 28.02.2017, 06:52:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dragilor, ortodoxia este despre reguli lumești sau despre reguli dumnezeiești?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1130  
Vechi 28.02.2017, 09:30:32
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 686
Exclamation Deci de ce e numit talharesc?

Jonnyw2013 a scris:
Nu inteleg nimic legat de sinodul asta.Ma poate si pe mine lamuri cineva pe scurt? Deci o sinteza de 10-15 randuri.Adica am vazut la inceput niste acuzatii grave -Sinod Talharesc etc.
Unii preoti care nu se roaga ptr ierarhul locului,credinciosi care nu mai merg la Biserica ca i-a sfatuit nu stiu cine?
Mi se pare cam mult.M-am uitat pe http://forum.teologie.net/ eu acolo nu am vazut vorbindu-se macar de treaba asta?poate nu am cautat destul???...
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Acolo se practica cenzura, aici se poate discuta orice. Cred ca aia care detin forumul de acolo si membrii sunt ecumenisti, de aia nu discuta nimeni despre asta. :)
Deci as vrea totusi, ca cine sustine pozitia asta, impotriva sinodului, sa o exprime de ce, ca sa inteleaga toata lumea.In vreo 10-15 randuri ca sa se inteleaga mai bine.
Multumesc!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde