Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1131  
Vechi 12.07.2011, 08:25:13
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

In alt verset din NT scrie ca la un moment dat prin influenta rea se interzice de la casatorie si de la a minca din bucatele care sint lasate ca omul sa le manince cu placere. (acest lucru a avut loc in scolile militare fasciste)

Insa in alt verset din VT Domnul cearta pe cei care maninca scirnavii si spurcaciuni. Deci exista si unele "alimente" care ar trebui evitate.
  #1132  
Vechi 12.07.2011, 21:01:19
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru cel mai banat dintre useri:

In epistola catre Tit, cap 1, versete 14-15, nu scrie ca toate sunt bune de mancat(din punct de vedere al curateniei) ?
Nu scrie. De fapt, nu scrie asa ceva nicaieri in Sfanta Scriptura. In schimb scrie de anumite animale pe care sa nu le mancam si din care nu a mancat nici Sfantul Apostol Petru ("conform declaratie sale" din Fapte 10).

P.S. Scuze ca m-am bagat, dar cel mai banat dintre user este iar banat si cu postarile sterse. Imi vin in minte versurile din Scrisoarea a III-a: ".... si de n-o fi cu banat (acolo, cu sensul de suparare)...."
  #1133  
Vechi 12.07.2011, 21:28:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru cel mai banat dintre useri:

In epistola catre Tit, cap 1, versete 14-15, nu scrie ca toate sunt bune de mancat(din punct de vedere al curateniei) ?
Fiind adventist, acel citat trebuie sucit, invartit denaturat astfel incat sa fie inteles tot dupa porunca adventista, de la "profetesa" Ellen White citire.
  #1134  
Vechi 12.07.2011, 21:35:24
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Cum o mai duci, grasule?
Ai chef de un duel?

1. Se zice ca Isus a facut o afirmatie cu autoritate divina si prin ea a facut toate bucatele curate, Marcu 7:19. Dar tu ce zici ?
2. Voiam sa te intreb: Daca te invita un necredincios la o masa tu mananci din tot ce-ti pune inainte sau respingi ceva din pricina cugetului? Era un verset, il stii tu...

P.S. Ce-a mai facut pretenul tau de l-au banat iar?

PPS. Scuze, acum am vazut ca a intrat Alin. Imi retrag provocarea...:)
  #1135  
Vechi 12.07.2011, 22:47:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dar de ce, da-i inainte :)

Pai nu neaparat ca a facut "iar", are ban permanent de la precedentele antecedente, stie ca nu mai are ce cauta aici, dar el tot insista sa-si faca publica pseudo-eruditia teologica :)
  #1136  
Vechi 13.07.2011, 00:00:32
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Cred ca e nejustificata teama de eruditia teologica a fratelui Trice: sunt si destui eruditi ortodocsi pe aici.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios. Si alte pasaje eventual in favoarea consumului de vin, nu ati gasit?
Sincer..
Am gasit: Acolo, să cumperi cu argintul acela tot ce vei dori: boi, oi, vin și băuturi tari, tot ce-ți va plăcea, să le mănânci înaintea Domnului Dumnezeului tău și să te bucuri tu și familia ta. Deuteronomul 14:26
In Noul Testament nu am gasit vreun verset sa indemne credinciosii spre vin dar consumul vinului nu este interzis in mod explicit.

Prin urmare crestinul care bea un pahar de vin sa nu-l dispretuiasca pe cel care nu bea iar cel care nu bea sa nu-l judece pe cel care bea.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Observ ca ati ocolit anumite parti care cereau un raspuns, cum ar fi justificarea afirmatiei ca sfintenia este conditionata de "postul" de vin.
V-am citat din Marturisirea de Credinta a cultului meu.
La penticostali sfintenia este conditionata de abstinenta de la vin si de la bauturi tari. Daca alti crestini cred ca pot fi sfinti chiar consumand vin si bauturi tari nu inseamna decat ca sunt mai avansati decat noi.

In Vechiul Testament unii dintre cei care voiau sa fie pusi deoparte (nazireii) nu beau vin deloc. Nici must macar. Nici otet facut din vin. A nu bea vin deloc nu e o gaselnita neoprotestanta, au mai fost si alti abstinenti in istorie.

Unii ne-nazirei, la fel ca si in zilele noastre pe forum, incercau sa-i convinga pe nazirei sa bea vin: Amos 2:12.
Probabil descriau cu talent calitatile curative...
  #1137  
Vechi 13.07.2011, 08:37:29
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Cum o mai duci, grasule?

Multam fain de intrebare. Sunt la cura de slabire.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ai chef de un duel?

Cum sa nu frate. Mai ales ca este vorba de un „duel” fratesc, din care nu avem decat de castigat.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
1. Se zice ca Isus a facut o afirmatie cu autoritate divina si prin ea a facut toate bucatele curate, Marcu 7:19. Dar tu ce zici ?

Vezi ce inseamna sa nu iei in seama tot contextul si tot ce a spus Mantuitorul, referitor la acel aspect (al curatirii)? Uite la ce concluzii ajungi. Dupa tine, se poate spune ca poti manca, fara nici o rezerva, sobolani flambati si fudulii de cimpanzeu cu sos de cucuta.

Ca sa intelegem corect mesajul Mantuitorului, trebuie sa luam pasajele din Marcu 7:1-23 si din Matei 15:1-20 (pasaj in care se trateaza aceeasi problema, dar care se pare ca ti-a „scapat”). Asta este maniera neo-protestanta (pe care adventistii o practica) de intelegere a Scripturii: sa nu scoti nimic din context si sa iei totul „in calcul”.

Citind cele doua pasaje vedem ca se pune in discutie problema unui ritual (datina): spalarea mainilor inainte de a manca (Matei 15:2 si Marcu 7:2,3). In conceptia iudaica, a manca fara sa faci spalarea ritualica a mainilor (dupa datina batranilor) face bucatele necurate.”Fariseii, insa, si toti Iudeii nu maninca fara sa-si spele cu mare bagare de seama miinile, dupã datina batrinilor...Sunt multe alte obiceiuri pe care au apucat ei sa le tina” (Marcu 7:3) Asta era problema lamurita de Domnul Iisus. EL desfiinteaza ritualul spalarii mainilor (nu era vorba de igiena). De aceea cocluzioneaza: „dar a manca cu mainile nespalate, nu spurca pe om” (Matei 15:20). Mai limpede nici ca se putea.

O observatie, facuta tot in contextul larg al Sfintei Scripturi (maniera neo-protestanta de intelegere): la aceste discutii ale Mantuitorului cu fariseii (cei care erau partizanii spalarii ritualice a mainilor – de nepracticarea careia erau acuzati ucenicii Domnului) au fost de fata si ucenicii (inclusiv Petru). Mai tarziu (in Fapte 10) il gasim pe Sfantul Apostol Petru refuzand categoric sa manance orice lighioaie ("Nicidecum, Doamne" a raspuns Petru. "Caci niciodata n-am mincat ceva spurcat sau necurat.”Fapte 10:14). Cine nu a inteles bine invatatura Mantuitorului, referitoare la curatie: tu sau Sfantul Apostol Petru?

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
2. Voiam sa te intreb: Daca te invita un necredincios la o masa tu mananci din tot ce-ti pune inainte sau respingi ceva din pricina cugetului? Era un verset, il stii tu...

Stiu foarte bine versetul (in 1 Corinteni cap.10). Numai ca se refera la problema consumului carnii de pe piata, provenita de la templele pagane.
In ceea ce ma priveste (ca sa raspund totusi la intrebarea ta, desi nu are legatura cu versetul pe care l-ai sugerat), eu nu consum ceea ce Dumnezeu a spus ca este necurat. Dar, nici nu caut sa explic de ce fac acest lucru si nici nu judec pe cei care consuma. Nu deranjez cu nimic. Pur si simplu nu consum, respectandui-i pe cei care consuma. Fiecare stie ce are in cuget.

Asta nu inseamna ca refuz o discutie linistita, daca cineva doreste sa o purtam.



Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
P.S. Ce-a mai facut pretenul tau de l-au banat iar?

Prietenul meu cel banat a facut o greseala, cu ceva timp in urma, care nu i se poate ierta. S-a facut adventist de ziua a saptea si s-a apucat sa cerceteze Scriptura (lucru pe care il arata, spre nemultumirea multora).

Last edited by grasu77; 13.07.2011 at 08:40:11.
  #1138  
Vechi 13.07.2011, 11:16:47
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Uite la ce concluzii ajungi. Dupa tine, se poate spune ca poti manca, fara nici o rezerva, sobolani flambati si fudulii de cimpanzeu cu sos de cucuta.
Grasule, tu esti profet!

De unde stii tu mai la ce concluzii am ajuns eu si ce meniuri favorite am? Doar ti-am pus o intrebare nevinovata...
Tu nu ai auzit de grupul de initiativa care va readuce Inchizitia la locul de cinste pe care il ocupa in vremurile de trista amintire?
Vrei sa te parasc ca umbli cu ghicitorii?
Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Asta era problema lamurita de Domnul Iisus. EL desfiinteaza ritualul spalarii mainilor (nu era vorba de igiena). De aceea cocluzioneaza: „dar a manca cu mainile nespalate, nu spurca pe om” (Matei 15:20). Mai limpede nici ca se putea.
Sunt de acord ca in context este vorba de spalarile rituale.
Isus zice ca: „...nimic din ce intră în om de afară nu-l poate spurca.
Fiindcă nu intră în inima lui, ci în pântece, și apoi este dat afară în hazna”

Eu ma gandeam ca se referea microbii si la organismele vii pe care vrand-nevrand le ingurgitezi daca mananci cu mainile necurate. Ma asteptam ca evanghelistul sa explice: „ zicand astfel Isus a anulat spalarile rituale.”

Ce ma intriga este concluzia evanghelistului: A zis astfel, făcând toate bucatele curate.
Adica era vorba despre bucate nu despre maini necurate, spalari rituale sau igiena.
Bucate = hrana. Parerea mea. Mi-e dificil sa inteleg bucate = maini necurate.
Dupa Marcu toate bucatele au fost facute curate de Isus. Adica si broastele si sobolanii si omizile.

In cazul in care concluzia evanghelistului e corecta abia astept sa comand niste fudulii de cimpanzeu. Macar ca as prefera niste omizi crocante langa un pahar cu lapte.

Dar, ma gandesc acuma, daca e doar o adaugire tarzie in textul sacru? Hm...
Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Prietenul meu cel banat a facut o greseala, cu ceva timp in urma, care nu i se poate ierta. S-a facut adventist de ziua a saptea si s-a apucat sa cerceteze Scriptura
Era o maxima: „Iti pot ierta orice, mai putin opiniile diferite!”. Vrei sa zici ca asta ar fi?
Eu as zice ca poate semnatura e cu banat...mai stii?
  #1139  
Vechi 13.07.2011, 11:44:50
politist crestin politist crestin is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2011
Mesaje: 7
Implicit

viclenia sectarilor?

Marcu 9
38 Ioan I-a zis: „Învățătorule, noi am văzut pe un om scoțând draci în Numele Tău; și l-am oprit, pentru că nu venea după noi.”
39 „Nu-l opriți”, a răspuns Isus, „căci nu este nimeni care să facă minuni în Numele Meu, și să Mă poată grăi de rău îndată după aceea.
40 Cine nu este împotriva noastră este pentru noi.

Luca 10:16
Cine vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă; și cine vă nesocotește pe voi, pe Mine Mă nesocotește; iar cine Mă nesocotește pe Mine nesocotește pe Cel ce M-a trimis pe Mine.”

Luca 11:28
Și El a răspuns: „Ferice mai degrabă de cei ce ascultă Cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc!”

Putin vin...........

Alcoolul preia controlul omului cand Isus spune sa veghem.

Prima relatare despre vin in Scriptura arata un ales al Domnului si un copil blestemat.


Geneza 9
21 A băut vin, s-a îmbătat și s-a dezgolit în mijlocul cortului său.
22 Ham, tatăl lui Canaan, a văzut goliciunea tatălui său și a spus celor doi frați ai lui afară.
23 Atunci Sem și Iafet au luat mantaua, au pus-o pe umeri, au mers de-a-ndărătelea și au acoperit goliciunea tatălui lor; fiindcă fețele le erau întoarse înapoi, n-au văzut goliciunea tatălui lor.
24 Noe s-a trezit din amețeala vinului și a aflat ce-i făcuse fiul său cel mai tânăr.
25 Și a zis:
„Blestemat să fie Canaan!

Toate 4 Evanghelii specifica ca la cina Domnului s-a baut rodul vitei(must) si nu vin.
  #1140  
Vechi 13.07.2011, 12:36:51
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Sunt de acord ca in context este vorba de spalarile rituale.
Si atunci de ce ti-au ramas intre dinti acele "bucate curate" (adica, orice lighioaie, in acceptiunea ta)?

Fariseii il acuza pe Domnul Iisus:
"si Fariseii si carturarii L-au intrebat: "Pentru ce nu se tin ucenicii Tai de datina batrinilor, ci prinzesc cu miinile nespalate?"
Isus le-a raspuns.
..
"(Marcu 7:5,6)

"Pentru ce calca ucenicii Tai datina batrinilor? Caci nu-si spala miinile cind maninca."
Drept raspuns, El le-a zis.
..
"(Matei 15:2,3)

Fariseii deschid subiectul curatirii bucatelor prin ritualul spalarii mainilor. Este clar. Crezi ca Domnul Iisus le-a rapsuns la altceva?

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ma asteptam ca evanghelistul sa explice: „ zicand astfel Isus a anulat spalarile rituale.”
Exact asta si spune evanghelistul, dar cu alte cuvinte: "a minca cu miinile nespalate nu spurca pe om."(Matei 15:20)

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ce ma intriga este concluzia evanghelistului: A zis astfel, făcând toate bucatele curate.
Adica era vorba despre bucate nu despre maini necurate, spalari rituale sau igiena.
Bucate = hrana. Parerea mea. Mi-e dificil sa inteleg bucate = maini necurate.
Dupa Marcu toate bucatele au fost facute curate de Isus. Adica si broastele si sobolanii si omizile.
Bravos crestine. Batjocoreste Templu Duhului Sfant (cum numeste Dumnezeu ca fiind trupul tau) si baga in el tot felul de spurcaciuni (cum am si vazut pe la tv). Apoi, ca mizeria sa fie completa, ia-L ca paravan pe Hristos.

In pasajele discutate (Marcu 7 si Matei 15) nu era vorba nicidecum despre anularea poruncilor lui Dumnezeu, date omului de la inceput, referitoare la animale curate (bune de mancat) si necurate (pe care sa nu le mancam).

Era vorba, clar, despre curatia bucatelor in functie de indeplinirea unui ritual: cel al spalarii mainilor inainte de a manca.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
In cazul in care concluzia evanghelistului e corecta abia astept sa comand niste fudulii de cimpanzeu. Macar ca as prefera niste omizi crocante langa un pahar cu lapte.
Problema este la tine nu la concluziile evanghelistului.

"Deci, fie ca mincati, fie ca beti, fie ca faceti altceva: sa faceti totul pentru slava lui Dumnezeu."(1 Corinteni 10:31)

Ma intreb, cum ai putea sa-L slavesti pe Dumnezeu cu fuduliile in farfurie.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Dar, ma gandesc acuma, daca e doar o adaugire tarzie in textul sacru? Hm...
Care este adaugirea? Nu cumva cea cu curatia lighioanelor? Ca Domnul Iisus nu a tratat subiectul acesta.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38