Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1141  
Vechi 08.02.2016, 12:10:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai daca sunt feloane, e musai sa fie si icoane.

Asta era logica.

Doar ca era a lui Igor-Emilian si din pacate total inutila pentru substanta discutiei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1142  
Vechi 17.02.2016, 05:20:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
E frumos articolul, frate Adrian. Mulțumesc.
Deși scris de un protestant, totuși acel om, are o gândire profundă și deși scris fără nici un verset, fără bibliografie și fără numele autorul articolului și deși urmează o linie protestantă tipică, plină de nesiguranță, e totuși un articol cu exagerat de mult bun simț lucru ce mă bucură, deși e nefiresc unui protestant, care lovește furibund Biserica lui Hristos, fără să cunoască Scripturile. E totuși un articol izvorât din zbuciumul sufletesc al autorului, care arată cu degetul ca un copil, spre frumusețea Sfintei Biserici, puritatea creștinismului și Adevărul și Lumina ce radiază ca un răsărit minunat de acolo, Cel Ce Este în Biserica numită politic, "Ortodoxia", adică adevăratul creștinism. Arătând cu degetul, plin de dorință, că acolo vrea să ajungă.

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Adicatelea, frate Igor, textul acela (Sfanta Scriptura!) e un corp bolnav?, care trage sa moara? si, hop!, vine doctorul cutarescu/exegescu si taie Scriptura cu briciul mintii lui ca sa o salveze de la moarte??....:))))
Igor,
tu chiar crezi ca exegetul salveaza Scriptura? Sau, mai degraba, Scriptura salveaza pe exeget....:)
Frate, însăși Biblia e rezultatul operei unor "chirurgi", cei îndumnezeiți. Sfânta Scriptură nu este Cuvântul lui Dumnezeu, ci este despre Cuvântul lui Dumnezeu.

Sfinții/îndumnezeiții, L-au văzut pe Dumnezeu !
L-au văzut înainte de Înălțare (Proorocii în Vechiul Testament și apoi Apostolii) și după Înălțare (Pavel pe drumul Damascului, Sfinții Părinți după Pavel, și mulți până azi și în anii ce vor urma).
Astfel ei, îndumnezeiții, au scris Noul Testament, din revelația avută văzând pe Domnul Iubire, pentru cei ce vor urma după ei, drumul spre îndumnezeire, ca să poată ajunge cât mai mulți ce vor urma acea "cale strâmtă și îngustă pe care puțini o află", să ajungă să vadă pe Domnul Treime Iubire, pe Hristos, în Duhul Sfânt Care de la Tatăl purcede.

Deci asta-i Biblia. Să nu crezi că Dumnezeu încape și intră într-o înșiruire de cuvinte, mărginită și rațională, numită "Biblie", care defapt înseamnă bibliotecă. Niciodată !

În Biblie nu e Dumnezeu, n-a fost și nu va fi acolo.
În Biblie doar se vorbește despre Dumnezeu, se arată calea de cei care-au urmat-o, Biblia e "manualul de instrucțiuni" spre Împărăția Cerurilor, de cei care trăiau deja în Împărăția Cerurilor (înăuntrul lor) și urmau să o moștenească, dacă răbdau până la sfârșit în anormalitate (luptele din viața aceasta temporară).

Biblia arată cum să lupți, cu întunericul, cu lumea (materialistă, care ne depărtează de Domnul), cum să lupți cu tine însuțit, cu ereziile, cum să biruiești în aceste lupte, cum să te curățești prin acele lupte, cum să te luminezi prin Duhul Sfânt, să vezi Lumina Cea Necreată, și cum să te îndumnezeiești, dobândind Duhul Sfânt, care coboară Împărăția Cerurilor înăuntrul tău, în dar.

Deci, "chirurgii" de azi, trebuie să taie prin desișul patimilor, spinii și mărăcinii ispitelor, ca să ajungă la "chirurgii", Sfinții, care-au scris Sfânta Scriptură, care sunt vii, și n-au murit, cum sunt înșelați să creadă și cum sunt mințiți de draci, (neo)-protestanții, căci cum n-a murit nici Moise, care s-a arătat lângă Hristos, pe muntele Taborului, la Schimbarea la Față a Domnului, deși Moise era "mort" de 900 de ani, tot așa niciun Sfânt, nu moare și nu poate muri, căci "Hristos a înviat din morți, cu moartea pe moarte călcând".

Deci să fie clar, și pentru creștini și pentru eretici.

Deci fiecare creștin, ar trebui să fie exeget, adică un mini chirurg, căutând calea marilor "chirurgi" și urmând-o pe ea, făcând școala de chirurgi (Biserica) și urmând manualele lăsate de marii chirurgi (cărțile Bibliei) și de chirurgii la fel de mari, "Sfinții Părinți", care-au explicat medicina sufletului și au învățat cum să fie urmată calea chirurgilor de dinaintea lor, ca studenții (noi, creștinii) să înțeleagă și să practice mai ușor calea spre îndumnezeire, biruind chiar și cele mai puternice neamuri de demoni, care nu ieșeau din om, decât cu post și cu rugăciune.

Deci Scriptura nu salvează niciun exeget, ci Dumnezeu Îl salvează, dacă exegetul vrea, iubește și crede, urmând Scripturii, care îi arată cum să ajungă la Dumnezeu și să-L vadă pe Domnul, pe Hristos, din viața aceasta, apoi să se bucure împreună cu El, veșnic.

Am mințit eu cu ceva? Corectează-mă dacă am mințit. Ajută-mă. Dacă nu, să stăm bine, să luăm aminte.

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Tot ce-i posibil. Ramane de studiat, desigur.
Si nu iau apararea lui Igor, cum zici. Ci pur si simplu am aceeasi opinie cu a lui (exceptind metafora cu chirurgul) in chestiunea dezbatuta aici.
Toate cele bune!
P.S. Cat despre logica si bunul simt... Iti avansez o intrebare: oare obiectul folosit de un sfant, de pilda o haina sau o carte, sunt la fel cu oricare obiect din clasa aceea? Felonul lui Pavel este acelasi felon cu oricare altul existent aiurea in lume? Biblia lui Pavel e aceeasi cu oricare alta?
Daca tu crezi ca Fat/Frumos merge la lupta cu orice martoaga, ori samuraiul lupta cu orice bat, eu cred ca te inseli. Nici Fat-Frumos, nici samuraiul, nici Pavel nu sunt indiferenti la obiectele lor personale. Si nu e vorba despre sentimentalism aici, cat despre legatura tainica (harica?) dintre persoana si lucrurile ei.
Corect ! Corect ! Așa ! Slavă Domnului !

Nu-mi iei mie apărarea, o iei Sfinților care au scris Biblia care arată Calea, iei apărarea Însuși Domnului Hristos și Îl mărturisești pe El, nu hristoși mincinoși ca și penticostalii, baptiștii, adventiștii, iehoviștii, evangheliștii, etc.

Este cu adevărat legătura tainică, harică, de care spui și tu, legătura prin Duhul Sfânt. Biblia nu minte !

Că scris este: "Încât și peste cei ce erau bolnavi se puneau ștergare sau șorțuri purtate de Pavel, și bolile se depărtau de ei, iar duhurile cele rele ieșeau din ei." (Faptele Apostolilor 19, 12)

Deci ștergarele (prosoapele) și șorțurile (haine) purtate de Pavel (care numai era de față) AVEAU DUHUL SFÂNT în ele, fiindcă erau puse peste bolnavi și se vindecau ieșind duhurile rele din ei ? Da ! Ștergarele și șorțurile folosite de Pavel, aveau Duhul Sfânt.

Pentru vrednicia Sfântului Pavel care purta șorțurile alea și folosea prosoapele alea, Dumnezeu trimitea Duhul Sfânt în acele obiecte, ca să vindece oamenii și după ce Pavel numai era acolo. Cine avea credință, se vindeca. Se trimitea pe Sine în acele obiecte.

Atunci pentru vrednicia Chipului-Tatălui, Icoanei-Tatălui, Logosul, Hristos, care-a zis: "Eu și Tatăl Una suntem", și a zis: "Dacă Ma-ți văzut pe Mine, a-ți văzut pe Tatăl", deci pentru vrednicia Icoanei-Tatălui, Hristos, nu trimite oare și nu se trimite Domnul pe Sine prin Duhul Sfânt în Sfintele Icoane ? Ba da. Nu intră Duhul Sfânt întro Sfântă Icoană care Îl are pictat pe Hristos ? Ba da, tocmai pentru Persoana care este pictată acolo. Duhul Sfânt ESTE în orice Icoană. Pentru că persoana care în Sfânta Icoană, slujește Duhului Sfânt. Și Duhul Sfânt este în obiectele folosite de acea persoană, din același motiv, că acea persoană, Domnul sau Sfinții Lui, slujesc Duhului Sfânt și atunci și Duhul Sfânt vine și slujește lor.

De ce vine Duhul Sfânt prin obiectele folosite de Sfinți sau prin Sfintele Icoane, care arată pe Sfinți ?
Din același motiv, pentru care Sfinții trebuie să se roage pentru noi, și nu ne rugăm noi direct lui Dumnezeu. Pentru că Duhul Sfânt nu intră în noi, cât timp suntem murdari, suntem păcătoși, suntem plini de patimi, de pofte, nu ținem post, ne rugăm fățarnic, cu cuvinte multe, în loc să avem rugăciunea inimii, isihastă, cum spune Pavel: "mai bine 5 cuvinte, decât mii de cuvinte", așa cum fac penticostalii, baptiștii, și alții. Pavel spune în Biblie: "rugați-vă unii pentru alții". Atunci Sfinții, aduși prin Sfântul Duh, când îi chemăm, se roagă pentru noi.

Cum să spui că te numești creștin, dar să spui că Sfintele Icoane sunt "chip cioplit" și "idoli", când ele sunt obiecte purtătoare de Duhul Sfânt ?
Cum să fie Sfintele Icoane, "idoli" și "chip cioplit"?
Asta-i hulă împotriva Duhului Sfânt, e păcat de neiertat.

Laptopurile, smartphonurile, mașinile și altele, alea sunt chip cioplit și idoli. "căci ceea ce la oameni este înalt, urâciune este înaintea lui Dumnezeu." (Luca 16, 15)
Trebuie să avem cele mai simple laptopuri, telefoane și mașini, sau să nu le avem deloc.

Dacă Sfântul Duh a venit în prosoape și șorțuri, pentru că le-a folosit Pavel, atunci nu vine Duhul Sfânt întro Sfântă Icoană, unde e pictat Sfântul Apostol Pavel ? E înșelat de demoni oricine crede altfel.
Ba da vine Duhul Sfânt și este pretutindeni, în orice Sfântă Icoană a Sfântului Pavel. Nu ne-am lămurit până aici ? Atunci cine citești, ai inima împietrită, și nici de aici înainte nu te veri lămuri.

Dar uite, mergem pe înălțimi mai mari. Să fie mai aspră judecata, că a-ți știut și n-ați împlinit și nu a-ți crezut. Deci spun :
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.02.2016 at 05:45:12.
Reply With Quote
  #1143  
Vechi 17.02.2016, 05:45:24
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Vine Duhul Sfânt în orice Sfântă Icoană care are pictat orice chip de Sfânt, dacă acea Sfântă Icoană are pictat/scris numele acelui Sfânt, nu contează dacă chipul pictat e un pic diferit, "Dumnezeu nu caută la fața omului" (Galateni 2, 6), erminia picturii se păstrează (exemplu: niciodată Hristos n-o să fie pictat cu păr scurt, ci așa cum a purtat în acea vreme. La fel, Sfântul Pavel n-o să fie cu păr lung, că el era un învățat educat, sau nici Preasfânta Născătoare cu capul descoperit sau să i se vadă părul) și împreună cu El, cu Domnul, aduce Duhul Sfânt și pe Sfântul care e reprezentat/pictat în Sfânta Icoană, la care creștinul cere ajutorul de rugăciune, să se roage pentru el, Sfântul acela.

De unde știu ? Din Biblie:

Cum a venit și Moise în Duhul Sfânt, pe muntele Taborului, a venit la Hristos și la Apostoli, la fel vine și la noi, orice Sfânt pe care îl chemăm în ajutor, Sfântul care a venit chemat fiind de creștin, ca un prieten vine în Duhul Sfânt, vine prin Sfânta Icoană ca printr-o poartă, căci Sfântul e viu prin Duhul Sfânt, acolo în adevărata viață, iar noi aici, suntem cei morți, așteptând să ne învieze Sfinții, cu sfintele lor rugăciuni.

Deci Duhul Sfânt se transmite în obiectul purtat de un Sfânt, aici, Felonul. Purtat de Pavel.
Fiindcă Duhul Sfânt era și în prosoape, nu e în Felon ?
Sigur că e. E înșelare să crezi altfel.

De ce avea nevoie de felon? Fiindcă era obiect liturgic, cum e și astăzi.
Și de cărți avea nevoie, că acolo era Liturghia.
(apropo, deși primele Liturghii țineau 5-6 ore, creștinii din catacombe, nu plecau acasă după Litughie, ci rămâneau împreună toată noaptea, psalmodiind, cântând, citind din Scripturi, rugându-se în diferite slujbe, atunci la fel ca și astăzi, la slujbele Privegherii de toată noaptea, ceea ce frații rătăciți în ereziile neo-protestante, sau protestante, nu vor face niciodată)

Deci așa cum s-a transmis și Duhul, lui Ilie Tesviteanul, când a fost înălțat la cer, s-a transmis la Elisei, ucenicul lui, prin haina/mantia ce-a purtat Ilie, pentru vrednicia lui Ilie și i-a rămas lui Elisei.
Lovea Elisei apa și se despărțea apa, pentru Duhul lui Ilie, care era în haină, încât și poporul a văzut și a înțeles și s-a închinat lui Elisei: "Duhul lui Ilie s-a odihnit peste Elisei! Și au ieșit înaintea lui și i s-au plecat până la pământ" (4 Regi 2, 15)

Aș mai scrie, dar dacă penticostalii și toți ceilalți, nu vor crede din cât am scris, atunci "nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți." (Luca 16, 31)

Mi-e milă de toți "pocăiții", în cât de mare înșelare sunt cu toții... și cum acceptă de bună voie să slujească demonilor, sărăcuții...
Din cauza mândriei lor și a neascultării lor de Sfânta Scriptură.

Mă bucur atât de mult că sunt creștin...
Mă bucur că nu sunt eretic, rătăcit prin vreo sectă de neo-protestanți.

Penticostali, baptiști, adeventiști, sau alte întunericuri, minciuni și înșelări ale Satanei, cei ce sunt fiii diavolului și îngerilor lui.

Doamne ai milă de ei, să vină la Lumină.

Slavă Ție Doamne că "am văzut lumina cea adevărată, am primit Duhul Cel Ceresc, am aflat Credința cea Adevărată, nedespărțitei Sfintei Treimi, închinându-ne, că Aceasta ne-a mântuit pe noi", slavă Ție !

Iertați-mă și pomeniți-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.02.2016 at 05:55:44.
Reply With Quote
  #1144  
Vechi 17.02.2016, 07:14:10
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Fiindcă Duhul Sfânt era și în prosoape, nu e în Felon ?
Sigur că e. E înșelare să crezi altfel.
Ce-i drept imi era dor de ereziile tale paslusnice. Sunt asa de efervescente, hazlii si hotarate...
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mă bucur că nu sunt eretic, rătăcit prin vreo sectă de neo-protestanți.
Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acesti neo-protestanți!
Reply With Quote
  #1145  
Vechi 17.02.2016, 08:13:42
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iertați-mă și pomeniți-mă.
Frate drag, te iertăm și te pomenim căci ai ajuns de pomină cu postările matale comico-teologhicoase!
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #1146  
Vechi 17.02.2016, 11:02:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ce-i drept imi era dor de ereziile tale paslusnice. Sunt asa de efervescente, hazlii si hotarate...
Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acesti neo-protestanți!
Da, sunt răpitor, nedrept, adulter, și orice îmi mai spui tu că sunt, în orice alt păcat, dar NU sunt eretic.
Să-mi dea Dumnezeu mai bine cancer, leucemie, decât să devin eretic.

Pentru că orice păcate îți iartă Dumnezeu, dar păcatele împotriva Duhului Sfânt, sunt de neiertat (ereziile).
De ce ereziile sunt de neiertat?
Fiindcă e singurul păcat care odată construit pe temelia mândriei luciferice, nu numai că pe eretic îl ține afară de Împărăția Cerurilor, strigând "Doamne, Doamne" (Matei 7, 21) dar și pe mulți alții care urmează ereticilor, îi împiedică să intre în Împărăție, trăgându-i cu ereticii nu numai în timpul vieții lor, dar și zeci sau sute de ani după moartea ereticului.

Încă spun și mai mult:

Erezia e mai gravă și decât păgânismul, și decât ateismul, decât apostazia, schisma, mai mare decât uciderea de oameni, mai mare decât orice păcat, erezia e cel mai mare păcat. Fiindcă uciderea unui om, Dumnezeu o iartă, dar învățăturile stricate ale ereticului, anti-Scriptură, anti-Biserică și anti-Hristice, nu ucid doar un om, sau câțiva zeci de oameni, ci ucid milioane de oameni, poate zeci și poate sute de milioane de oameni, învățăturile ereticului, vor continua să ucidă oameni, cu mult după plecarea lui din lumea și viața asta temporară.

Erezia, fiind cel mai mare și cel mai grav păcat, nu este oare ereticul, unealta diavolului? Este. Ereticii sunt fiii diavolului, după cum spune Scriptura (Faptele Apostolilor 13, 10; I Ioan 3, 10)

Și totuși Dumnezeu iubește și pe diavoli, ca pe Maica Domnului, spune Sfântul Isaac Sirul. Deci și noi creștinii, să iubim pe eretici, că sunt frații noștrii rătăciți, fiii risipitori, să ne rugăm pentru ei, cu lacrimi, pentru regăsirea oilor pierdute, să ne pese mai mult de ei, decât de creștini, căci ei au mai mare nevoie de ajutor. Hristos a lăsat cele 99 de oi și e plecat după oaia pierdută.

Dacă suntem pregătiți, dacă ne cunoaștem credința creștină, dacă ținem post și ne rugăm osârdnic, să nu-i lăsăm pe frații slujitori demonilor, să alergăm după ei, să-i aducem pe calea spre mântuire. Iar dacă nu ne cunoaștem îndeajuns credința, să ne rugăm cât mai mult pentru ei, pentru "unitatea Bisericii", pentru pace, încetarea ereziilor și păzirea turmei mici a lui Hristos de întunericul eresurilor.

"Penticostalul Tradițional", iată te chem din nou: în numele Domnului Iisus Hristos, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Sale și ale tuturor Sfinților Lui, VINO Acasă, vino în creștinism, vino și fi parte din Biserica lui Hristos. Leapădă ereziile, înșelările demonice din penticostalism și alte minciuni și amăgiri, vino în comuniunea Sfinților, care vor judeca lumea (I Corinteni 6, 2) Vino și vei fi viu și vei moșteni Împărăția Cerurilor, altfel ești singur de sine osândit (Tit 3, 10-11).

Vino și mărturiseșteți păcatele preotului lui Hristos și prin puterea dată lui prin punerea mâinilor, de a lega și dezlega atât în cer, cât și pe pământ, (Ioan 20, 23; Matei 18, 18) și îți va dezlega erezia și îți va ierta păcatele și te va primi în comuniunea Sfinților, rugându-se Biserica și pentru tine și lepădând întunericul, te vei Împărtăși cu Sfintele și Preacuratele lui Hristos Taine, și vei fi în Lumină, în Cale, Adevăr și Viață, în Hristos Iisus, Domnul Slavei.

Amin.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Frate drag, te iertăm i te pomenim căci ai ajuns de pomină cu postările matale comico-teologhicoase!
"Centesimusvicesimusoctavus", îți spun și ție, suflet drag, la fel: iată te chem din nou: în numele Domnului Iisus Hristos, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Sale și ale tuturor Sfinților Lui, VINO Acasă, vino în creștinism, vino și fi parte din Biserica lui Hristos. Leapădă ereziile, înșelările demonice din penticostalism și alte minciuni și amăgiri, vino în comuniunea Sfinților, care vor judeca lumea (I Corinteni 6, 2) Vino și vei fi viu și vei moșteni Împărăția Cerurilor, altfel ești singur de sine osândit (Tit 3, 10-11).

Vino și mărturiseșteți păcatele preotului lui Hristos și prin puterea dată lui prin punerea mâinilor, de a lega și dezlega atât în cer, cât și pe pământ, (Ioan 20, 23; Matei 18, 18) și îți va dezlega erezia și îți va ierta păcatele și te va primi în comuniunea Sfinților, rugându-se Biserica și pentru tine și lepădând întunericul, te vei Împărtăși cu Sfintele și Preacuratele lui Hristos Taine, și vei fi în Lumină, în Cale, Adevăr și Viață, în Hristos Iisus, Domnul Slavei.

Și asta este valabil pentru ORICE PROTESTANT SAU NEO-PROTESTANT, care intră pe acest topic, în orice timp de acum încolo, cât va fi forumul acesta.

Poate mă considerați nebun, nu-mi pasă, da, sunt nebun pentru Hristos, dacă trebuie să fiu nebun. (I Corinteni 4, 10) Deși e o calitate și nu merit statutul ăsta.
Dar un lucru știu sigur: că vă iubesc. Vă iubesc nespus.
Și Hristos vă iubește.
Vă iubește Domnul de dinaintea mea, infinit mai mult ca mine, dar v-a spus Domnul că oricine e în erezie nu se poate mântui.

Sincer vă iubesc, și vreau să și mor pentru voi, dacă e nevoie, numai să nu vă pierdeți sufletele și să veniți pe drumul spre mântuire.

Căci viața de aici, azi e și mâine nu mai știm. După adormire începe mântuirea. Sau iadul. În așteptarea Învierii cele mari. Și apoi se continuă, Împărăția sau iadul, pământul nou și cerul nou, dat moștenire fiilor luminii, și pentru fii diavolului, ai întunericului, viermele cel neadormit, pentru cei din iad, căci ei au ales acea cale, în decursul vieții lor, din libertatea lor, prin ereziile lor.

Vă iubesc, frații mei.
Credeți-mă.
Vă chem, veniți ! Veniți la Hristos, veniți în Sfânta Biserică, cea Una, fără erezie, Mireasa lui Hristos, veniți să fiți mădulare din trupul lui Hristos, cum suntem noi, așa veniți să fiți și voi. Veniți la Lumină...

Iertați-mă dacă v-am supărat.
Dar mai bine să vă supăr eu puțin, aici, spunându-vă Adevărul care vă v-a face liberi, decât să vă supere "întunericul cel mai dinafară", veșnic.
Aici, și Dumnezeu și demonii, lucrează prin oameni.
În alte confesiuni, mergând, mergeți la demoni.
Iar despre mine, vreau să mă fac, vreau să fiu și sunt, unealtă a lui Dumnezeu, în smerenia mea și luptele mele cu păcatele, fără de care luptă, nu ne-am mântui.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 17.02.2016 at 11:04:52.
Reply With Quote
  #1147  
Vechi 17.02.2016, 12:47:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Frate drag, te iertăm și te pomenim căci ai ajuns de pomină cu postările matale comico-teologhicoase!
nici cu ale tale nu ne este rusine. Sa fii iubit!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1148  
Vechi 17.02.2016, 15:51:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai de ale lui putem sa ne amuzam, dar cu cele ale lui a nostru...nu prea .. reclama proasta :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1149  
Vechi 17.02.2016, 17:01:36
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Of, frățiorii mei. Bărbați frați, of... De ce vă vedeți cu toții așa de superiori ? Și frățiorii rătăciți în eresuri, dar și frații Ștefan și Alin.

De ce nu iubiți, ca și cum a-ți muri mâine ?
Cum să mai avem un dialog sincer și curat, când voi îi vedeți cu superioritate, pe unii oameni spre rușine sau așa...
Cum mai puteți primi har, frați Alin și Florin, cum mai puteți scrie din inimă, când voi gândiți așa de superior ?

E întuneric de mândrie, a gândi că ești superior cuiva cu ceva, fie el creștin, eretic, păgân, ateu.

Dacă noi, creștinii ne mântuim și ereticii care hulesc Sfintele Icoane și pe Duhul Sfânt care odihnește în fiecare Sfântă Icoană, și prin alte erezii nu se mântuiesc, asta să ne fie spre durere, spre lacrimi, mai tare să alergăm după frații rătăciți. Că zice Pavel: "în lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge." (Evrei 12, 4)
Până la sânge să alergăm pentru cei ce nu se mântuiesc și să luptăm cu dragoste împotriva păcatului lor, din dragoste pentru persoana lor.

Cu ce am greșit în ce-am scris ?

Iartă-mă frate Ștefan-Florin, dacă te-am făcut de rușine, nădăjduiesc că n-am scris nimic împotriva lui Hristos, sper să nu fi scris ceva oribil.

Iartă-mă, frate Alin, că ți-am făcut reclamă proastă, ție sau Bisericii.

Vă rog să mă ajutați, dacă vedeți vreo minciună în posturile mele, că nu vreau să smintesc sau să rănesc Biserica. Să ne ajutăm unii pe alții cu dragoste.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1150  
Vechi 17.02.2016, 22:25:02
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Vă rog să mă ajutați, dacă vedeți vreo minciună în posturile mele, că nu vreau să smintesc sau să rănesc Biserica. Să ne ajutăm unii pe alții cu dragoste.
Eeehhhh, chestia cu omorul e mai putin grav decat "erezia".... adica, personal, prefer ca o persoana sa se converteasca la ce vrea el decat sa omoare pe cineva.
Reply With Quote
Răspunde