Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1151  
Vechi 06.10.2012, 16:38:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Merita apreciat! Dar nu ai nici cea mai mica senzatie ca te lupti cu morile de vant?
Uneori da, din fericire nu toți ortodocșii au prejudecăți precum cei ce se cred buni reprezentanți ai lor.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Una e sa dezminti de exemplu ideea (este falsa, e doar un exemplu ipotetic) ca toti adventistii sunt infractori si alta e sa te iei la tranta pe forum pentru niste doctrine!
Oh, în privința aceasta e mult mai ușor! Există Scriptura și există declarații oficiale cu privire la doctrinele respective. Tocmai pe necunoașterea lor (a Scripturii și a doctrinelor oficiale adventiste) de către publicul larg mizează "binevoitorii" de/cu care vorbeam...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu stii ca in discutiile care au ca subiect politica, religia si echipa favorita de fotbal nu se fac compromisuri si concesii?
Nu aceasta e problema, ci de pe ce poziție o spui, pentru a fi credibil. Până nu dezminiți faptul că ești UNOM de pe tin.ro, îmi face impresia că nu faci parte din nicio echipă...
Reply With Quote
  #1152  
Vechi 06.10.2012, 16:53:17
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Uneori da, din fericire nu toți ortodocșii au prejudecăți precum cei ce se cred buni reprezentanți ai lor.

Oh, în privința aceasta e mult mai ușor! Există Scriptura și există declarații oficiale cu privire la doctrinele respective. Tocmai pe necunoașterea lor (a Scripturii și a doctrinelor oficiale adventiste) de către publicul larg mizează "binevoitorii" de/cu care vorbeam...

Nu aceasta e problema, ci de pe ce poziție o spui, pentru a fi credibil. Până nu dezminiți faptul că ești UNOM de pe tin.ro, îmi face impresia că nu faci parte din nicio echipă...
Cu tot respectul dar Biblia poate fi interpretata in multe moduri! Pana si mormonii gasesc destule "fire de argint" pe care sa-si bazeze teologia in ciuda faptului ca nu exista dovezi ca Isus a ajuns pe continentul american!

Iti faci faci iluzii! Oricum... de dragul tau voi revedea profetiile Biblice si bazele teologiei adventiste in urmatoarea perioada.

Poti macar pentru o clipa sa te detasezi critic de religia ta si sa accepti asa de forma ca nu are "adevarul" si sa incerci sa-l afli? (Promit ca asta te va arunca intr-o "calatorie" interesanta!)
Reply With Quote
  #1153  
Vechi 06.10.2012, 17:12:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Cu tot respectul dar Biblia poate fi interpretata in multe moduri! Pana si mormonii gasesc destule "fire de argint" pe care sa-si bazeze teologia in ciuda faptului ca nu exista dovezi ca Isus a ajuns pe continentul american!
Ai dreptate până la un anumit punct. Un verset, respectiv mai multe versete pot fi interpretate în multe moduri, dar mai ales susținând propriile prejudecăți confesionale; însă niciodată nu vei putea mula întreaga Scriptură pe acest calapod doctrinar.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Iti faci faci iluzii! Oricum... de dragul tau voi revedea profetiile Biblice si bazele teologiei adventiste in urmatoarea perioada.
Ar fi interesant. De ce nu o faci pe un forum adventist (mai sunt și altele în afară de tin.ro), de ce tocmai pe acest forum ortodox? Având în vedere că niciunul din noi nu jucăm în această "echipă", nu știu la ce le-ar folosi...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Poti macar pentru o clipa sa te detasezi critic de religia ta si sa accepti asa de forma ca nu are "adevarul" si sa incerci sa-l afli? (Promit ca asta te va arunca intr-o "calatorie" interesanta!)
Iar spui adevăruri [parțiale] în privința-mi. Nu pot să mă detașez de religia mea, aceasta fiind religia creștină. În schimb, de peste trei ani fac o experiență cu adevărat exploratorie și interesantă: în ciuda deselor provocări, continuu mă "detașez critic" de tot ce este socotit fundamental în confesiunea adventistă, adică de E.G. White. Am propus cam același lucru preopinenților mei ortodocși, adică să se "detașeze critic" de Sfinții Părinți și să pună bază doar pe Biblie. Ar fi interesant ce ar mai rămâne din ortodoxie în această situație. Dar tu nu ai de unde să cunoști aceste lucruri, ești mai nou pe aici...
Reply With Quote
  #1154  
Vechi 06.10.2012, 17:41:03
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ai dreptate până la un anumit punct. Un verset, respectiv mai multe versete pot fi interpretate în multe moduri, dar mai ales susținând propriile prejudecăți confesionale; însă niciodată nu vei putea mula întreaga Scriptură pe acest calapod doctrinar.
Ok! Sugerezi ca doctrina adventista (oficiala si neoficiala) inglobeaza intreaga Biblie si nu exista puncte vulnerabile pentru adventisti?
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Ar fi interesant. De ce nu o faci pe un forum adventist (mai sunt și altele în afară de tin.ro), de ce tocmai pe acest forum ortodox? Având în vedere că niciunul din noi nu jucăm în această "echipă", nu știu la ce le-ar folosi...
Problema mea esti tu (si cei ca tine)! Nu ei! Ei nu inteleg religia adventista dar eu o inteleg fiindca am trecut prin aceasta religie intr-un mod mult mai "profund" decat crezi! Pur si simplu le-am oferit doua dintre cele mai bune argumente impotriva religiei adventiste:
1.sabatul este invalidat de faptul ca pamantul este rotund iar omul a cuceri,t la scurt timp dupa al II-lea razboi mondial, spatiul cosmic!
2.adventismul are o istorie care il face vulnerabil! (mai tii minte ghiveciul?)
Le-am pus pe tava "slabiciunile adventismului" , e problema lor daca le vor folosi sau nu.

Apropo! Nici eu nici tu nu facem parte din aceeasi echipa! Echipa ta are parte de o "provocare"... daca nu era aceasta provocare, nu am fi aparut nici "noi"!

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Iar spui adevăruri [parțiale] în privința-mi. Nu pot să mă detașez de religia mea, aceasta fiind religia creștină. În schimb, de peste trei ani fac o experiență cu adevărat exploratorie și interesantă: în ciuda deselor provocări, continuu mă "detașez critic" de tot ce este socotit fundamental în confesiunea adventistă, adică de E.G. White. Am propus cam același lucru preopinenților mei ortodocși, adică să se "detașeze critic" de Sfinții Părinți și să pună bază doar pe Biblie. Ar fi interesant ce ar mai rămâne din ortodoxie în această situație. Dar tu nu ai de unde să cunoști aceste lucruri, ești mai nou pe aici...
Ma intreb ce ar ramane din adventism daca adventistii ar aplica deconstructivismul! Adventismul ar ramane in aer fara nici o baza insa ortodoxia (daca va primi acelas shoc) va rezista deoarece este destul de ancorata in contextul cultural al acestei tari... (e adevarat ca postmodernismul a afectat ortodoxia dar este inca stabila insa adventismul nu are capacitatea de a veni cu ceva relevant si reuseste sa ramana stabil doar in masura in care reuseste sa mentina o "mentalitate" unitara in randul membrilor... ceea ce este cam greu fiindca sunt o minoritate destul de subtirica).

Last edited by UNNOOM; 06.10.2012 at 17:49:06.
Reply With Quote
  #1155  
Vechi 06.10.2012, 18:23:39
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ok! Sugerezi ca doctrina adventista (oficiala si neoficiala) inglobeaza intreaga Biblie si nu exista puncte vulnerabile pentru adventisti?
Nu despre asta era vorba, ci despre interpretarea Bibliei, respectiv a întregii Biblii luată în ansamblu (poate era necesar pleonasmul). Altfel, "puncte vulnerabile" pot fi scormonite la oricine, până și lui Hristos I s-au găsit de către unii...
N-am înțeles ce-i cu doctrina adventistă "neoficială", să fie ideile dezvoltate de unii dizidenți (cum a devenit fostul "UNOM" de pe tin.ro)? Ei niciodată n-au reprezentat Biserica, chiar dacă au primit câteva "like"-uri, cam câte poți număra pe degete (fie și descălțându-te)...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Problema mea esti tu (si cei ca tine)!
În cazul acesta chiar ai o problemă! Nu intru în jocul tău căci nu mă cunoști, pe când eu s-ar putea să te cunosc, să știu cine ești. Dezminte odată informația că ești una și aceeași persoană cu UNOM! Stilul cam seamănă...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu ei! Ei nu inteleg religia adventista dar eu o inteleg fiindca am trecut prin aceasta religie intr-un mod mult mai "profund" decat crezi! Pur si simplu le-am oferit doua dintre cele mai bune argumente impotriva religiei adventiste:
1.sabatul este invalidat de faptul ca pamantul este rotund iar omul a cuceri,t la scurt timp dupa al II-lea razboi mondial, spatiul cosmic!
2.adventismul are o istorie care il face vulnerabil! (mai tii minte ghiveciul?)
Le-am pus pe tava "slabiciunile adventismului" , e problema lor daca le vor folosi sau nu.
Mai bine spune că n-ai înțeles nimic din esența adventismului, ești mult mai credibil (pentru mine). Altfel reaua intenție devine evidentă și chiar nu am intenția să te deconspir. Nici măcar în privat!
Punctul 1. nu are nicio relevanță vis a vis de teologia sabatului la adventiști, E total aiurea!
Punctul 2. Arheologi de șifonier se găsesc pe toate drumurile. Mare brânză ghiveciul acela! Ce scheleți crezi că ai descoperit? Niscaiva genociduri, erezii, ori alte grozăvii?

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Apropo! Nici eu nici tu nu facem parte din aceeasi echipa! Echipa ta are parte de o "provocare"... daca nu era aceasta provocare, nu am fi aparut nici "noi"!
Deci am intuit bine!
În sfârșit o să fim ignorați amândoi...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ma intreb ce ar ramane din adventism daca adventistii ar aplica deconstructivismul! Adventismul ar ramane in aer fara nici o baza
No chance! În ciuda acuzațiilor, adventiștii nu procedează la deconstrucția textului biblic. Îl lasă să se explice singur (remember: Sola Scriptura), neapelând la cârje omenești. Dar încă o dată: nu aceasta e problema, lasă-i pe confrații noștri ortodocși să facă acea experiență, nu-i descuraja! De fapt, sincer să fiu, niciunul n-a avut încă curajul.
Reply With Quote
  #1156  
Vechi 06.10.2012, 19:00:41
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În cazul acesta chiar ai o problemă!
Esti un om spalat pe creier si reprogramat care reproduce ceea ce a fost dresat sa reproduca!

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
niciunul n-a avut încă curajul.
Renunta!
Intre suporterii impartiti in echipe adverse nu exista compromis! In general adventistii au succes cu liga suporterilor "amatori"... ceea ce dovedeste ca adventistii nu detin un adevar ci ceva ce cred ca este adevar.

Deconstructie inseamna sa dai foile de ceapa jos una cate una pana gasesti miezul. In religie astea inseamna sa adulmeci o "doctrina" pana in locul ei de origine (treaba asta este riscanta fiindca poate fi "brutala" si nu oricine o poate face ci doar cei care pot trai fara... in fine nu are rost sa-ti dau mura in gura... daca vei dori, iti vei depasi singur propria ta mentalitate)!

P.S.
Nu are nici o relevanta cine sunt!

Iar la intrebarea "ce cauti intre ortodoxi?" iti raspund ca din motive personale am luat decizia de a-mi insusi tot ce este bun din ortodoxie (desi este improbabil sa devin un ortodox practicant)! Initial am abordat ortodoxia cu niste prejudecati dar m-am lovit de niste "invataturi" care merita intelese si insusite...! Sunt unii ortodocsi care manifesta un soi de "nationalism paranoic" fiindca au inghitit pe nemestecate teorii ale conspiratiei (ii gasesti si aici pe forum... ei au ceva cu evreii, nu stiu de ce) insa gasesti o multime de alti ortodocsi care iti pot oferi ceva relevand!

Asa ca lasa-ma in pace cu tot ceea ce vizeaza persoana mea! Si chiar daca m-ai cunoaste nu imi pasa! Vreau sa imi vad de treaba linistit in ceea ce priveste intelegerea ortodoxiei (a esentei ei esential).

Si inca ceva: citeste Patericul Egiptean! Poate vei avea sensibilitatea sa percepi ceea ce este dincolo de icoane, cruci de lemn si... etc! Eu am fost surprins de ceea ce am gasit. Am surprins o intreaga intelepciune a unor perioade istorice agitate... multe din intrebarile si raspunsurile acelor oameni le-am gasit relevante iar limbajul acelor timpuri este frumos si direct (nu vei gasi nimic ascuns in spatele cuvintelor ci doar ceea ce au intentionat acei oameni sa zica)!
Reply With Quote
  #1157  
Vechi 06.10.2012, 19:02:45
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
No chance! În ciuda acuzațiilor, adventiștii nu procedează la deconstrucția textului biblic.
Pacat! De asta avem parte de atati bigoti care "propovaduiesc" ceea ce nu inteleg fara ca sa stie ca nu inteleg! (E valabil pentru orice religie!)
Reply With Quote
  #1158  
Vechi 06.10.2012, 19:08:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Asa ca lasa-ma in pace cu tot ceea ce vizeaza persoana mea!
Fie după dorința ta. Te-am lăsat.
Reply With Quote
  #1159  
Vechi 06.10.2012, 23:26:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Vreau sa imi vad de treaba linistit in ceea ce priveste intelegerea ortodoxiei (a esentei ei esential).
Ultima data declarai ca scop expunerea punctelor vulnerabile ale adventismului si demascarea metodelor lor de indoctrinare. Iar cand ei (prin persoana lui 99) s-au aparat, atunci tu nici usturoi n-ai mancat... cautai de fapt sa intelegi Ortodoxia si vrei sa fii lasat in pace. Ar trebui sa stii ca daca ataci nu poti fi lasat in pace, asa, pur si simplu. Si sa-ti asumi riscul de a fi aratate si punctele tale vulnerabile.

Daca tot suntem in cautare e bine sa o facem cu sinceritate, altfel nu vom gasi decat amagire. Si esenta ortodoxiei si esenta adventismului sunt cu totul altceva decat icoane, sabat, sau ceea ce discutati voi aici. Faptul ca inca mai discutati la acest nivel arata ca ambii mai aveti mult de cautat...sau ca ambii cautati gresit. Dar, asta e... In lumea aceasta Dumnezeu a lasat drumuri si hatisuri pentru orice cautator, si fiecare gaseste ce cauta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1160  
Vechi 07.10.2012, 01:42:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ai dreptate până la un anumit punct. Un verset, respectiv mai multe versete pot fi interpretate în multe moduri, dar mai ales susținând propriile prejudecăți confesionale; însă niciodată nu vei putea mula întreaga Scriptură pe acest calapod doctrinar.
Asta din ce punct de vedere?
Din punctul de vedere a celui prins in acel "calapod doctrinar", a unui adventist sau martor a lui Iehova de exemplu, se poate.

Citat:
Ar fi interesant. De ce nu o faci pe un forum adventist (mai sunt și altele în afară de tin.ro), de ce tocmai pe acest forum ortodox? Având în vedere că niciunul din noi nu jucăm în această "echipă", nu știu la ce le-ar folosi...
Pentru ca acolo ar fi banat cu prima ocazie.
Si nu e o ipoteza. :)

Citat:
Iar spui adevăruri [parțiale] în privința-mi. Nu pot să mă detașez de religia mea, aceasta fiind religia creștină.
Pardon, este religia adventista.
Ca adventistii au obiceiul sa confunde AZS -ul cu crestinismul face parte din nu putinele lor erori.

Citat:
În schimb, de peste trei ani fac o experiență cu adevărat exploratorie și interesantă: în ciuda deselor provocări, continuu mă "detașez critic" de tot ce este socotit fundamental în confesiunea adventistă, adică de E.G. White. Am propus cam același lucru preopinenților mei ortodocși, adică să se "detașeze critic" de Sfinții Părinți și să pună bază doar pe Biblie. Ar fi interesant ce ar mai rămâne din ortodoxie în această situație. Dar tu nu ai de unde să cunoști aceste lucruri, ești mai nou pe aici...
Pai nu stiu cum intelegi tu detasarea asta din moment ce nu faci decat sa repeti papagaliceste suita de argumentatie tipica a religie tale, fundamentate pe "revelatiile" asazisei profetese EGW si a altor "pioneri" adventisti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32