Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1161  
Vechi 14.07.2011, 12:24:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
In concordanta cu explicatia care o ofera biblia despre sufletele care exista dincolo de moartea trupului.
Atunci e bine, căci Biblia dă o explicație corectă cu privire la suflet (trup + suflare de viață= suflet viu) și la viața de după moarte (adică de după înviere). Despre această viață de după înviere vorbește și versetul citat de dumneavoastră mai jos:

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ioan 11.25-26 "Și Iisus i-a zis: Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. 26.Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?"
  #1162  
Vechi 14.07.2011, 12:31:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

[quote=ovidiu-s;377363]Da, exista termenul de hirotonie in limba greaca folosit in Biblie.
Fapte.14.23 "Și hirotonindu-le preoți în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredințat pe ei Domnului în Care crezuseră
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Greaca veche (heirotonēsantes de autois kat ekklēsian presbyterous proseuxamenoi meta nēsteiōn parethento autous tō kuriō eis on pepisteukeisan).."
Exact cum spusesem și eu. E vorba de hirotonirea prezbiterilor (vezi sublinierea din text).

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Originea cuvantului ,,preot" in toate limbile europene provine de la aceea de "presbyteros," nu de la aceea de "hyereus". Restul sunt aberații ale sectarilor.
Nu este relevantă etimologia actualului termen "preot", interesează doar ce însemna în vremea NT "preot" și "prezbiter". Asta în situația că dorim să fim niște creștini noutestamantari și apostolici...
  #1163  
Vechi 14.07.2011, 13:18:03
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Pentru osutafaraunu (daca nu este cu suparare):

Ai vreo misiune pe forumul asta ?

Care este numarul maxim de banuri pe care esti dispus sa le primesti ?(dupa care nu vei mai scrie nimic pe forumul acesta)
  #1164  
Vechi 14.07.2011, 13:18:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă pun aceeași întrebare (la care încă nimeni n-a răspuns):
Care este limita dintre consum și beție? Care este "măsura" la limita beției? Există un etalon, eventual scris în Biblie? În fața agentului de la Circulație, câte pahare de vin constituie măsura pentru trecerea testului de alcoolemie? În fața lui Dumnezeu, câte
pahare se admit pentru "umplerea cu Duhul Sfânt"? Sau extinzând aria, câte minciuni, câte
furturi, câte bârfe, câte prize de drog se permit pentru a primi Duhul Sfânt?

Nu vă faceți iluzii, toți avem aceeați "atitudine perversă de imaginată superioritate", altfel n-am mai comenta nimic... ne-am pune cenușă în cap și ne-am accepta ca frati, slăvindu-L pe Dumnezeu și urmându-I Cuvântul.
V-as raspunde dar e inutil, mesajele care le scrieti si raspunsurile la ele (cred) vor disparea in cateva ore.. :)
  #1165  
Vechi 14.07.2011, 16:05:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru osutafaraunu (daca nu este cu suparare):

Ai vreo misiune pe forumul asta ?
Nu este nicio supărare. Nu am nicio misiune oficială ori neoficială. Pur și simplu schimb opinii cu creștini ortodocși, așa cum o fac și pe alte forumuri creștine ne-ortodoxe.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Care este numarul maxim de banuri pe care esti dispus sa le primesti ?(dupa care nu vei mai scrie nimic pe forumul acesta)
Nu mi-am propus atingerea unui număr... probabil până voi dispărea fizic, ori până ce acest forum se va declara un forum exclusiv ortodox, închis total la orice dialog cu alte confesiuni religioase.
  #1166  
Vechi 14.07.2011, 16:06:32
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
V-as raspunde dar e inutil, mesajele care le scrieti si raspunsurile la ele (cred) vor disparea in cateva ore.. :)
Îmi pare rău, dar n-am ce face. Nu eu am stabilit aceste reguli [nescrise] ale forumului. Dacă ar fi să le stabilesc eu, aș milita pentru un dialog deschis, fără cenzură, în spiritul libertății de exprimare (principiu Dumnezeiesc).
  #1167  
Vechi 15.07.2011, 01:42:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Îmi pare rău, dar n-am ce face. Nu eu am stabilit aceste reguli [nescrise] ale forumului. Dacă ar fi să le stabilesc eu, aș milita pentru un dialog deschis, fără cenzură, în spiritul libertății de exprimare (principiu Dumnezeiesc).
Noi preferam un dialog bazat pe Adevar. Libertate de exprimare? Toate sunt permise, dar nu toate sunt de folos.
  #1168  
Vechi 15.07.2011, 06:56:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Noi preferam un dialog bazat pe Adevar.
Mă bucur dacă gândiți astfel.

"Sfințește-i pe ei întru adevărul Tău; cuvântul Tău este adevărul." (Ioan 17,17)

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Libertate de exprimare? Toate sunt permise, dar nu toate sunt de folos.
Dacă nu sunt toate de folos (dar cine stabilește ce este și ce nu "de folos"?), avem dreptul să limităm libertatea de exprimare? În virtutea cărui principiu? Dumnezeu nu ne limitează. Ba chiar ne sfătuiește să fim foarte exigenți cu noi înșine și toleranți cu ceilalți.
  #1169  
Vechi 15.07.2011, 07:36:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgel23c Vezi mesajul
Desi nu ma prea pricep sa deschid un topic, voi face totusi o incercare.

Mi s-a intamplat azi sa primesc o vizita. Era o doamna de la Asociatia pentru Sanatate, Educatie si Familie. Scopul vizitei era acela de a verifica tensiunea arteriala in mod gratuit si aici intervine problema de a vinde carti, care spunea nu se gasesc in comert. Uitandu-ma pe lista pe care mi-a dat-o am vazut ca printre ele erau si carti adeventiste. De asemenea, mai spunea ceva despre un post de televiziune, Speranta TV. Asa, ca va rog sa fiti atenti, si sa mai spuneti si altora despre aceste lucruri.
"Ba unii vor ajunge ca, cu ajutorl demonilor, lunâdu-se după amăgiri satanice, să pogoare chiar foc din cer amăgind chiar și pe sfinții adevărați. Aceștia sunt mucării de azi, din mijlocul vostru, adică sectarii, care atunci când vor fi lepădați de dreptul Judecător vor zice: “Doamne nu am făcut minuni în numele Tău? Nu ne-am închinat noi Ție?” La toate acestea Dumnezeu le va răspunde: “Duceți-vă de la Mine blestemaților fiindcă nu vă cunosc pe voi.”

Nu da cu bâta în viespile sectare.

Doamne ajuta!
  #1170  
Vechi 15.07.2011, 08:20:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu da cu bâta în viespile sectare.

Doamne ajuta!
Dă cu vorba...

Doamne ferește!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38