Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1171  
Vechi 17.01.2012, 09:17:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pina la urma chiar daca nu ar scrie nicaieri nici despre suflet nemuritor, avind in vedere ca noi respectam Traditia, asa cum ne invata Sfinta Scriptura, iar sfintii nostri marturisesc acest lucru, este suficient.
Apreciez franchețea acestui răspuns! Într-adevăr dogma nemuririi sufletului este respectată nu pentru că o spune Dumnezeu, ci pentru că o spune omul - fie el filosof grec păgân, fie el sfânt creștin (care tot om este). Toate aceste erori umane (errare humanum est) au fost înglobate într-o culegere eterogenă ce e respectată cu sfințenie. Și aceasta nu pentru că ”așa ne învață Sfânta Scriptură”, ci pentru că așa ne învață circular această culegere.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pe de alta parte, ce judecata poate avea un om caruia Domnul nostru Isus Cristos ii spune "acesta este Trupul meu", iar el pune la indoiala insasi cuvintele Mintuitorului sau? Daca ei contesta o fraza scrisa negru pe alb, spusa de Domnul nostru si al lor, putem noi crede ca ar avea dreapta judecata?
Vedeți? Vă bazați iarăși pe un biet om. Dacă eu greșesc sau am dreptate și dumneavoastră vă bazați pe judecata și discernământul meu spiritual în alegerea căii drepte, religia dumneavoastră devine foarte fragilă. O casă zidită pe nisip...

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Chiar daca veti gasi un verset referitor la suflet (si sint, in special in psalmi), ei nu vor crede, oricum.
Referitor la suflet” sunt mii de versete, dificultatea constă în găsirea unui verset despre ”nemurirea sufletului”, dificultate demonstrată și de numărul impresionant de pagini la care s-a ajuns pe acest topic.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Asa voi avea si eu argumente in cazul in care vreun adventist va veni la mine sa ma converteasca.
Convertirea nu o realizează adventistu', ci Spiritul Sfânt; iar dacă cineva Îi opune rezistență, păcatul va fi împotriva Spiritului Sfânt, nu împotriva omului (oricine ar fi el)
  #1172  
Vechi 17.01.2012, 09:24:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Apreciez franchețea acestui răspuns! Într-adevăr dogma nemuririi sufletului este respectată nu pentru că o spune Dumnezeu, ci pentru că o spune omul - fie el filosof grec păgân, fie el sfânt creștin (care tot om este). Toate aceste erori umane (errare humanum est) au fost înglobate într-o culegere eterogenă ce e respectată cu sfințenie. Și aceasta nu pentru că ”așa ne învață Sfânta Scriptură”, ci pentru că așa ne învață circular această culegere.

Vedeți? Vă bazați iarăși pe un biet om. Dacă eu greșesc sau am dreptate și dumneavoastră vă bazați pe judecata și discernământul meu spiritual în alegerea căii drepte, religia dumneavoastră devine foarte fragilă. O casă zidită pe nisip...

Referitor la suflet” sunt mii de versete, dificultatea constă în găsirea unui verset despre ”nemurirea sufletului”, dificultate demonstrată și de numărul impresionant de pagini la care s-a ajuns pe acest topic.

Convertirea nu o realizează adventistu', ci Spiritul Sfânt; iar dacă cineva Îi opune rezistență, păcatul va fi împotriva Spiritului Sfânt, nu împotriva omului (oricine ar fi el)
prietene, Hristos e nemuritor sau nu?
  #1173  
Vechi 17.01.2012, 09:26:55
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
f simplu.Sufletul poate fi distrus doar de Dumnezeu. Atat! NU de om, inger sau demon.
Lucrul acesta este foarte limpede, nu mai trebuie demonstrat. Un demon nu poate realiza nici măcar o simplă vătămare fizică dacă nu este îngăduită de Atotputernicul Dumnezeu. Toate sunt sub controlul lui Dumnezeu, până și căderea unui singur fir de păr (Mat.10,30).
Ceea ce nu este limpede pentru mine - și asta nu ați explicat- cum poate fi sufletul distrus fără a fi distrus, adică cum poate fi distrus fără a-i fi afectată ”nemurirea”?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Pt creaturi sufletul e Nemuritor.
Vă atrag atenția că pentru propoziția aceasta aveți nevoie de o dovadă biblică, dovadă lipsă în peste 100 de pagini și 1.000 de postări ale topicului!

Și țin să vă mai atrag atenția asupra unui aspect: ați scris ”nemuritor” cu N mare ca și când ar fi Dumnezeu. Singurul Nemuritor este Dumnnezeu (1 Tim. 6,16). Păcat împotriva poruncii a II-a din Decalog nu înseamnă doar confecționarea și închinarea la un idol sau icoană, ci și confecționarea unei idei (în cazul de față dogma nebiblică a ”nemuririi sufletului”) și plecarea, închinarea religioasă înaintea ei ca și când ar fi o idee divină.

V-ați făcut o reprezentare a celor (sufletelor) de sus sau de jos (Rai/Iad) fără nicio bază biblică și acum vă plecați până la pământ înaintea ei în pofida a tot ce spune Scriptura la acest subiect. Cu ce seamănă?
  #1174  
Vechi 17.01.2012, 09:31:50
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
În apărarea prietenului Trice, am arătat mai sus că judecata sa este orbită de îndoctrinarea specifică sectei sale, astfel că are circumstanțe atenuante.
Vă mulțumesc domnule avocat, dar nu știu să vă fi angajat! Și nici avocatul acuzării nu-mi puteți fi (Mat.7,1), ca să nu mai vorbim de faptul că nu sunteți Judecătorul (Fapte 17,31; Apoc.20,11-12).
  #1175  
Vechi 17.01.2012, 09:34:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, Hristos e nemuritor sau nu?
Hristos nu este o creatură, ci Creatorul Însuși! El fiind Dumnezu și Veșnic, normal că este Nemuritor. Singurul Nemuritor.


Cel ce singur are nemurire și locuiește întru lumină neapropiată; pe Care nu L-a văzut nimeni dintre oameni, nici nu poate să-L vadă; a Căruia este cinstea și puterea veșnică! Amin.” (1 Tim.6,16)
  #1176  
Vechi 17.01.2012, 10:33:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Hristos nu este o creatură, ci Creatorul Însuși! El fiind Dumnezu și Veșnic, normal că este Nemuritor. Singurul Nemuritor.


Cel ce singur are nemurire și locuiește întru lumină neapropiată; pe Care nu L-a văzut nimeni dintre oameni, nici nu poate să-L vadă; a Căruia este cinstea și puterea veșnică! Amin.” (1 Tim.6,16)
prietene arata-mi unde SCRIE ALB PE NEGRU IN BIBLIE: HRISTOS E NEMURITOR!
  #1177  
Vechi 17.01.2012, 10:33:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă mulțumesc domnule avocat, dar nu știu să vă fi angajat! Și nici avocatul acuzării nu-mi puteți fi (Mat.7,1), ca să nu mai vorbim de faptul că nu sunteți Judecătorul (Fapte 17,31; Apoc.20,11-12).
si apropos, nu sustineti voi ca Iisus e arhanghelul Mihail? Doamne ajuta!
  #1178  
Vechi 17.01.2012, 10:39:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

[quote=osutafaraunu;422586]
Vă atrag atenția că pentru propoziția aceasta aveți nevoie de o dovadă biblică, dovadă lipsă în peste 100 de pagini și 1.000 de postări ale topicului!

Uite aici: "Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena". Matei 10:28
Spune aici ca Nimeni afara de Creator nu poate sa distruga sufletul? Spune!
  #1179  
Vechi 17.01.2012, 10:48:11
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Uite aici: "Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena". Matei 10:28
Spune aici ca Nimeni afara de Creator nu poate sa distruga sufletul? Spune!
Dar cum pot sa fie aruncate in acelasi loc, ceva material si ceva imaterial? sufletul e imaterial iar trupul e material. Este clar ca aici vorbirea Domnului este simbolica. Trupul dispare in gheena? daca da, dispare si sufletul?
  #1180  
Vechi 17.01.2012, 12:38:03
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene arata-mi unde SCRIE ALB PE NEGRU IN BIBLIE: HRISTOS E NEMURITOR!
Și nu numai atât, dar să arate unde e scris negru pe alb în Biblie:

Hristos e arhanghelul Mihail.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 31.03.2009 23:59:56
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase mara2008 Generalitati 1 20.05.2008 15:07:31