Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1171  
Vechi 15.02.2010, 14:33:42
Bilibox_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaib Vezi mesajul
Este plin iadul de ăștia ca tine,
Trimite-ne o vedere de acolo, ca sa stim ca nu minti.
  #1172  
Vechi 15.02.2010, 15:30:52
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Dese au fost controversele intre Einstein Neil Bohr si alti oameni de stiinta.Se stie ca lui Einstein nu ii placea fizica cuantica, si nu prea era de acord cu mecanica cuantica si cu urmasii lui Newton :).Fiecare cu "stiinta" lui.Nu putem zice nici ca Einstein a fost perfectiunea ratiunii si a intelegerii si la scoala o mai dadea in bara, ba unii il puteau considera chiar normal, sau de ce nu "prost".Deci si stiinta asta in mare parte e un "rahat"!
  #1173  
Vechi 15.02.2010, 16:00:08
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Doamne,cate poti citi la atei..ma minunez...oricum,Dumnezeu are cate un plan cu fiecare,va veti convinge....aaa...am o propunere...mergeti(ateii) la Jerusalem,la Sfanta Lumina(daca ati auzit de ea,ca la incapatanarea dumneavoastra ,ma indoiesc)...si dupa aceasta,veniti si scrieti un trhead desepre explicatia voastra a ce ati vazut...promit ca stau 1 an si citesc zi de zi ce veti scrie,daca veti merge personal acolo si veti vedea minunea...
Iarasi ma indoiesc ca ati mai ridica,capul din pamant(asta daca aveti rationament)
  #1174  
Vechi 15.02.2010, 16:53:29
Bilibox_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_syndrome
  #1175  
Vechi 15.02.2010, 17:44:27
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Și încă ceva: Așa ca pentru necredincioși și nihiliști ca tine. Spui că Dumnezeu nu există. Dacă e așa cum spui tu, apoi noi cei ce credem nu avem nimic de pierdut, dar DACĂ EXISTĂ (și aici îmi permit să-ți spun că exsistă), cine va avea de pierdut? Nu ți se pare simplu de logic?
Serios acum, Pariul lui Pascal si cuvantul "logic" in aceeasi propozitie? Nu e nimic logic in Pariul lui Pascal.

Citat:
mie mila de voi cei atei caci aveti impresia ca le stiti pe toate dar va rataciti in intuneric si nestiinta
Imi permit sa iti atrag atentia ca oamenii religiosi sunt cei care incearca sa "adapteze" realitatea obiectiva pentru a se potrivi cu biblia sau dogmele. Deci cred ca intunericul si nestiinta e mai degraba acolo.

Citat:
Ce parere aveti de asta?
Despre religiozitatea lui Einstein se pot spune multe, dar e irelevant. Si daca Einstein era primul la pupat icoane/moaste, asta nu dovedea existanta vreunui zeu. Deci subiectul in sine e lipsit de relevanta.

Citat:
Sunt destui oameni de stiinta care resping teoria evolutiei.
Da niste exemple, te rog. Nu din aia care si-au luat diplomele si doctoratele la universitati de care nu a auzit nimeni, ca Hovind, sau din aia care au in agenda dovedirea bibliei ca adevarata, no matter what.

Mai mult decat atat, da niste exemple de argumente care stau in picioare, folosite de oamenii aia de stiinta care neaga evoultia. Unele la care sa nu se fi raspuns deja, sau care sa fi fost deja demontate.

Citat:
Insa stiinta este compusa dintr-un amalgam de teorii dintre care unele se contrazic cu altele si din oameni de stiinta care se contrazic unii cu altii.
Contrazicerile astea pe care tu le prezinti ca pe un defect sunt exact motorul progresului in stiinta. Iar atunci cand ele apar, teoria castigatoare este decisa bazat pe dovezi si fapte observate obiectiv, nu pe vreo dogma "relevata" vreunui pastor obscur acum mii de ani.

Citat:
De aceia as spune ca e cam putina stiinta asta adevarata si prea multe teorii sunt prezentate la rangul de fapte.
In momentul in care o ipoteza a ajuns la rangul de teorie, mai bine nu se poate. Abordarea conform careia "e doar o teorie, nu fapt" arata ignoranta in privinta sensului cuvantului "teorie", asa cum e utilizat el atunci cand e vorba de teorie stiintifica.

Pe de alta parte, stiinta, asa cum e ea, imperfecta, obtine rezultate. Te rog sa enumeri 3 mari realizari ale crestinismului, de la inceputurile sale, pana pe la 1600, cand biserica a inceput sa piarda controlul in favoarea abordarii seculare. Nu ma refer la dogma, ci la realizari care au avut ca rezultat imbunatatirea conditiei umane. Au avut la dispozitie aproximativ 1200 de ani.

Citat:
Nu putem zice nici ca Einstein a fost perfectiunea ratiunii si a intelegerii si la scoala o mai dadea in bara, ba unii il puteau considera chiar normal, sau de ce nu "prost".Deci si stiinta asta in mare parte e un "rahat"!
Contributiile lui Einstein nu sunt validate sau invalidate pentru ca au fost scrise de Einstein. E prea putin importanta persoana, important e numarul de dovezi care sustine teoria respectiva. Personalitatea/puterea de intelegere/abordarea divinitatii lui Einstein nu valideaza/invalideaza munca sa in domeniul stiintei.
Deci paralela ta intre personalitatea lui Einstein si validitatea teoriilor sale e ilogica, pentru ca nu exista nici o legatura intre cele doua.

Citat:
Doamne,cate poti citi la atei..ma minunez...oricum,Dumnezeu are cate un plan cu fiecare,va veti convinge....aaa...am o propunere...mergeti(ateii) la Jerusalem,la Sfanta Lumina(daca ati auzit de ea,ca la incapatanarea dumneavoastra ,ma indoiesc)...si dupa aceasta,veniti si scrieti un trhead desepre explicatia voastra a ce ati vazut...promit ca stau 1 an si citesc zi de zi ce veti scrie,daca veti merge personal acolo si veti vedea minunea...
Atata timp cat pentru "minunea" de la Ierusalim exista o explicatie cat se poate de posibila, si atata timp cat popa ala intra singur in camera aia, si totul se bazeaza pe increderea in el, aia nu e minune.

Un anumit fenomen se poate numi minune atunci cand am epuizat absolut toate explicatiile posibile. Si si atunci, putem alege sa spunem "nu stiu", in loc sa consideram ca e minune.

Si daca "minunile" de genul asta sunt tot ce poate face dumnezeu, ca sa arate ca exista, mai bine ma lipsesc. Ma rog, astea plus fata lui Isus care apare pe hamburgeri/trunchiuri de copaci/nebuloase in spatiu, etc. Asta in conditiile in care au murit peste 100.000 de oameni in Haiti. Ce-ar fi sa se fi concentrat pe treaba aia, si sa sara peste "focul sfant" un an?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 15.02.2010 at 17:54:40.
  #1176  
Vechi 15.02.2010, 20:29:29
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Imi permit sa iti atrag atentia ca oamenii religiosi sunt cei care incearca sa "adapteze" realitatea obiectiva pentru a se potrivi cu biblia sau dogmele. Deci cred ca intunericul si nestiinta e mai degraba acolo.

Atunci religiozitatea aceia e una falsa.Insa nu inseamna ca tot ce ni se pare noua adevarat si real chiar este adevarat sau asa cum ni se pare noua.Si "adevarul este mai misterios decat fictiunea" - Mark Twain.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Da niste exemple, te rog. Nu din aia care si-au luat diplomele si doctoratele la universitati de care nu a auzit nimeni, ca Hovind, sau din aia care au in agenda dovedirea bibliei ca adevarata, no matter what.

Mai mult decat atat, da niste exemple de argumente care stau in picioare, folosite de oamenii aia de stiinta care neaga evoultia. Unele la care sa nu se fi raspuns deja, sau care sa fi fost deja demontate.
Am dat in topicul despre evolutie.Ma pun sa caut si sa le readuc in discutie,imediat ce tu imi vei da nume de oameni care "cred" in teoria evolutiei.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Contrazicerile astea pe care tu le prezinti ca pe un defect sunt exact motorul progresului in stiinta. Iar atunci cand ele apar, teoria castigatoare este decisa bazat pe dovezi si fapte observate obiectiv, nu pe vreo dogma "relevata" vreunui pastor obscur acum mii de ani.

In momentul in care o ipoteza a ajuns la rangul de teorie, mai bine nu se poate. Abordarea conform careia "e doar o teorie, nu fapt" arata ignoranta in privinta sensului cuvantului "teorie", asa cum e utilizat el atunci cand e vorba de teorie stiintifica.


Serios care fapte?Nu a zis stiinta pe la un moment dat ca pamantul e plat?Care e cea mai mica parte dintr-un atom?Cate fapte eronate ne-a prezentat stiinta de-a lungul vremii?De cate ori s-a inselat stiinta de-a lungul vremii, si de cate ori si-a schimbat teoriile?

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Contributiile lui Einstein nu sunt validate sau invalidate pentru ca au fost scrise de Einstein. E prea putin importanta persoana, important e numarul de dovezi care sustine teoria respectiva. Personalitatea/puterea de intelegere/abordarea divinitatii lui Einstein nu valideaza/invalideaza munca sa in domeniul stiintei.
Deci paralela ta intre personalitatea lui Einstein si validitatea teoriilor sale e ilogica, pentru ca nu exista nici o legatura intre cele doua.
Acuma care a avut dreptate Einstein sau Bohr?
  #1177  
Vechi 15.02.2010, 20:32:14
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
am o nedumerire ,cum ati ajuns atei? cit ati citit sau experimentat?daca crezi in dumnezeu nu te costa nimic daca nu exista dar daca nu crezi si exista pierzi totul. e simplist ce zic dar un motiv de reflexie pr atei inversunati."crucea e nebunie pentru cei ce nu cred dar biruinta pentru cei ce cred".mie mila de voi cei atei caci aveti impresia ca le stiti pe toate dar va rataciti in intuneric si nestiinta
pai sa o luam asa. sa zicem ca tocmai ai terminat de citit Harap-alb. ok. dupa cat timp realizezi ca evenimentele din Harap-alb sunt fantastice?
.................................................. ...............................................
la fel de repede am realizat si eu dupa ce am citit Biblia ca serpi vorbitori, corabioare in care intra milioane de specii, smochini malefici, virgine inseminate de duhuri, ingeri, diavoli, preziceri apocaliptice sunt lucruri fantastice
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
  #1178  
Vechi 15.02.2010, 20:52:14
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Am sarit peste o parte a mesajului tau ca sa ajung la marele pariu al lui Pascal.
Ar fi prea multe de zis dar incepem cu ceva simplu. Daca D-zeu nu exista chiar nu ai peridtu nimic? Te rog sa raspunzi la aceasta intrebare.
Si daca exista si tu crezi doar din interes, cum ar veni sa nu pierzi nimic si sa castigi totul, crezi ca ar fi multumit de tine? Eu sper sa nu fie atotcunoscator pentru ca atunci te-a prins cu ipocrizia!
Îti raspund eu pâna una alta.

1. Daca Dumnezeu nu exista nu ai pierdut nimic daca dispari ca un abur. Nu se poate spune ca disparutul cutare e mai fericit decât disparutul celalalt fiindca nu mai exista.


2. Deci tu sustii ca ar fi mai moral sa nu crezi în Dumnezeu ca sa nu fii egoist? Scuza-ma, poate tu vezi vreo logica ca eu nu. Eu cred ca tu doar te joci cu ideile, nu-ti pasa nici de Dumnezeu, nici de morala.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #1179  
Vechi 15.02.2010, 20:54:04
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
pai sa o luam asa. sa zicem ca tocmai ai terminat de citit Harap-alb. ok. dupa cat timp realizezi ca evenimentele din Harap-alb sunt fantastice?
.................................................. ...............................................
la fel de repede am realizat si eu dupa ce am citit Biblia ca serpi vorbitori, corabioare in care intra milioane de specii, smochini malefici, virgine inseminate de duhuri, ingeri, diavoli, preziceri apocaliptice sunt lucruri fantastice
Si de ce te legi de Biblie? De ce nu cauti pe Dumnezeu dincolo de Biblie?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #1180  
Vechi 15.02.2010, 21:11:20
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Atata timp cat pentru "minunea" de la Ierusalim exista o explicatie cat se poate de posibila, si atata timp cat popa ala intra singur in camera aia, si totul se bazeaza pe increderea in el, aia nu e minune.

Un anumit fenomen se poate numi minune atunci cand am epuizat absolut toate explicatiile posibile. Si si atunci, putem alege sa spunem "nu stiu", in loc sa consideram ca e minune.

Si daca "minunile" de genul asta sunt tot ce poate face dumnezeu, ca sa arate ca exista, mai bine ma lipsesc. Ma rog, astea plus fata lui Isus care apare pe hamburgeri/trunchiuri de copaci/nebuloase in spatiu, etc. Asta in conditiile in care au murit peste 100.000 de oameni in Haiti. Ce-ar fi sa se fi concentrat pe treaba aia, si sa sara peste "focul sfant" un an?

Esti in nestiinta de cauza...
1.-nu stii mai nimic despre minunea de la ierusalim(vezi inregistrari cu globul de lumina ce pluteste prin biserica inainte de a intra in Sf.Mormant si cu raza...etc.),dar ai dat sa zici si tu ceva dupa ce ai cautat un pic pe google
2.In haiti,cutremurul din Haiti a avut loc pe 13 jan..''focul sfant'' vine de pasti..nush daca stii tu cand e asta..
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58