Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1171  
Vechi 26.05.2016, 23:08:08
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Igore, Romowe e un templu al lituanienilor animisti, martirizati in cruciadele baltice si crestinati cu forta, ca si aleutii de catre rusi, ceva secole mai tirziu, in alt colt al lumii. Si cum eu consider animismul ca fiind natural si pasnic, derivind din insasi evolutia speciei noastre, spre deosebire de credintele abrahamice, cu miezul lor organizat de "nebunie"/fanatism misionar-mesianica...ai inteles tu.
Detest multimile adunate ca vitele de diversi fachiri teologici sa ideologici. Si fiindca acea adunare imi evoca viermii Tubifex, ai de sint dati la pesti, de asta am acest termen foarte la inima. :))
Reply With Quote
  #1172  
Vechi 26.05.2016, 23:08:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tu n-ai decât dacă vrei, să le mărturisești în public, e biblic.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mărturisinduți păcatele în public, în fața a sute de oameni, e împotriva și înafara învățăturii mântuitoare a Bisericii și cine face așa e fără comuniunea Sfinților, Bisericii lui Hristos.

Deci, ceea ce e biblic e "înafara" învățăturii Bisericii.

Te-am mai întrebat odată, Emiliane, știi ce înseamnă termenul "coerență" ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1173  
Vechi 26.05.2016, 23:56:18
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Adriane...
Doamne, ce termene și ce gândire accepți să folosești. Poate e doar o perioadă, nădăjduiesc că vei trece tu peste, cu mila Domnului. Înțelegi tu... :)

Dar animiștii azteci nu ți-au plăcut? Și ei iubeau natura. Și făceau și jertfe umane. :)

Era o onoare să te duci să fi tăiat, jertfit pentru zeu și după ce i se scotea inima și se ardea pentru zeu, apoi tăiau capul, ca semn de supunere a oamenilor față de zeul lor, îl aruncau din vârful piramidal de la templu lor, și poporul jos adunat, când ajungea capu la ei, jucau fotbal cu el... Fain, nu? :)

În fine, revin.

Am scris în alt post, reamintesc pe scurt ceea ce scriu 3 cărți, Hexaemeronul Sfântului Vasile cel Mare, și Omiliile la Cartea Facerii, ale Sfântului Ioan Gură de Aur, PSB 21 și PSB 22, adică Duhul Sfânt tâlcuind Facerea din Biblie:

Adam și Eva, căzuți din Rai, au copii mulți, trăiau sute de ani, când erau mari, plecau să populeze pământul, după porunca Domnului, etc.

Adam către copii lui:
"Dragii mei, Dumnezeu e Creatorul nostru și noi am căzut de la El, prin păcat, dar El e mare, minunat, blând, iubitor, călduros, ne iubește, ne ajută, e luminos și e Lumină, dar în iubirea Lui, ne va răscumpăra."
Copii lui având în cap învățătura tatălui lor Adam, când au plecat să populeze pământul, de exemplu în zonele Egiptului, Africii, etc., s-au gândit:
"Măi... ce ne-a spus tata nostru Adam...? Că Dumnezeu e Creatorul nostru. Și mai ce? Cum e? A zis parcă că e mare, e blând, călduros, luminos, păi atunci, uite-acolo sus, Dumnezeu e Soarele !"
Și s-au pus să venereze Soarele, au dezvoltat religii fiecare popor, cum ar fi cea a lui Ra, zeul egiptean al Soarelui, i-au făcut o familie lui Ra, au pus și faraoni ca dumnezei, care le dă mâncare, și îi răscumpără, etc.
Înțelegi? Apoi:

Eva, spune și ea după un timp, la altă tură de copii, în feminitatea mamei:
"Iubiții mei copilași, Dumnezeu e Creatorul nostru și e minunat, călduros, bun și blând, stă pe un tron de lumină, și mulți îngeri și serafimi, heruvimi, arhangheli și alte minunate făpturi, stau în jurul Lui și cântă, se bucură, Îl slăvesc, se odihnesc."
Copii având în cap învățătura mamei lor, Eva, când au plecat să populeze pământul, de exemplu în zonele Indiei hinduse, Norvegiei vikinge, etc. și s-au gândit:
"Deci ce spunea mama noastră Eva? Că Dumnezeu e pe un tron mare și alte creaturi sunt pe lângă el, deci alți dumnezei mici pe lângă El."
Și astfel, s-au pus fiecare popor pe dezvoltarea unui dumnezeu mare principal, și alți dumnezei mici secundari, cum e politeismul hindus de exemplu, cu miile lor de zei.

Pot fi ei acuzați de ceva? Nu. Acești păgâni sunt ca niște copilași. Sunt minunați, sunt curați în căutarea lor, sunt simpli și frumoși.
Personal, eu îi iubesc nespus de mult.

Din toate aceste popoare, Dumnezeu, "la plinirea vremii", când pământul cu toate popoarele erau pregătiți să primească pe Hristos, când civilizația era dezvoltată, nomazii și barbarii se împuținau, a ales Dumnezeu, un neam sărac, care nici nu era atunci neam, fără granițe, fără țară, fără averi, fără conducător, fără politică, fără domenii, pământuri, fără orașe, aur, argint, fără apă chiar, în corturi, pășteau oile și se mutau unde era verdeață.
Anume, pe poporul lui Israel, care atunci nu era popor.
A ales Domnul, din Avraam să ridice un popor iubit al Său, din care să ridice pe Mesia, pe Hristos, Răscumpărătorul, Mântuitorul.
Cel mai smerit și mai liber om de pe pământ, era Avraam.
Cel mai jertfitor, cel mai iubitor de oameni și cel mai înțelept, dar cel mai simplu și curat. A ales chiar să-și dea soția, pe Sara, spunând că e sora lui, s-o dea pentru unirile intime ale celor ce aveau să-i dea o bucată de pământ să-și pască oile în țara lor, altfel ar fi fost uciși, și el și soția lui.

Animiștii tăi, deci, ca și hindușii, sunt niște păgâni, care căutau pe Dumnezeu și își aduceau aminte de Dumnezeu după învățăturile părinților lor, care le aveau în linie parentală, de la protopărinților lor Adam și Eva.

Sunt minunați și frumoși, toți păgânii. Nu pot fi acuzați de nimic, deocamdată.

Dar unde apare problema?
Atunci când resping vehement, învârtoșați, mânioși chiar, poate violenți, cum se întâmplă azi în India cu hindușii față de creștini. Deci când resping puternic și categoric pe Miel, pe Hristos, care nu numai că n-a făcut rău nimănui, nu numai că a adus Lumina, Pacea, a învățat iubirea de dușmani, a arătat că nu putem face nimic fără Dumnezeu, și că în El viem, trăim și suntem, a arătat comuniunea omului cu Dumnezeu Iubire, la făcut părtaș pe om, Sfințeniei lui Dumnezeu, prin harul și energiile Lui necreate, ne-a oferit Împărăția Sa, unde am fost creați și de unde am plecat, ne-a oferit să împărățim pe Tronul Lui, cu El, ce taină negrăită(!) ne-a făcut asemenea Lui după harul Lui, dumnezei, îndumnezeiți, pe oricine voiește, și multe altele, "ceea ce ochii n-au văzut, urechile n-au auzit și mintea omului nu s-a suit să cunoască", spune Pavel.

Și ultimul punct:

Nu, creștinii nu obligă pe nimeni să devină creștini. Aia doar sistemele politice fac, din interese politice.
Sau inchizitorii franco-latini blestemați ("romano-catolicii") mai fac, ei obligau oamenii să devină "creștini", sau "romano-catolici", dacă nu vroiai, te trimitea la "sfântu purgatoriu"... Of, of, of...

Dar Hristos niciodată n-a obligat pe nimeni să creadă în El... Din contră, spunea, cine nu vrea să-i primească pe Apostoli, ei să plece de acolo. (Matei 10, 14; Marcu 6, 11; Luca 9, 5)

Și da, categoric, creștinismul, adică Ortodoxia, n-a obligat pe nimeni niciodată să devină creștin. Ce au făcut rușii acolo cu aleuții, acei ruși nu erau creștini, ci armatele conduse politic, ce urmăreau expansiune, resurse, interese, etc.

Nu, nu era Hristos în acele acte ale lor. Cum nu e Hristos în niciun sistem politic, că spune: "dă cezarului ce-i al cezarului și lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu".

Ți-aș mai scrie, dar ajunge și e târziu... Pune un pomelnic la Biserică și cu numele meu acolo. Igor, sau Emilian, sau cine vrei tu. Știe Dumnezeu la cine te-ai gândit. Mulțumesc.

Deci aici e problema animiștilor și a păgânilor în general. Rămân și spun că Dumnezeu e o plantă sau natura, soarele, etc.
Aici e problema și lipsa mântuirii lor.

Deci ai grijă Adriane, ce faci, ce crezi, ce și pe cine mărturisești. Dumnezeu să-ți ajute.

Iar tu, frățior "GMihai"... Și ereziile sunt biblice, dar sunt înafara învățăturii Bisericii.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.05.2016 at 01:29:12.
Reply With Quote
  #1174  
Vechi 27.05.2016, 08:20:58
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Dar animiștii azteci nu ți-au plăcut? Și ei iubeau natura. Și făceau și jertfe umane. :)
Emiliane, pentru un pretins doctorand în teologie este cam rușinos să nu știe că aztecii nu era animiști.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1175  
Vechi 27.05.2016, 23:06:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ba da, aztecii erau animiști. Dacă n-ai studiat, nu fă afirmații gratuite, că mai cazi și în slavă deșartă și te mai crezi și înțelept, în loc să spui și să crezi, să fi sigur, că toate-s de la Domnul. Și nu sunt doctorand în teologie, poate voi fi, mulțumesc pentru grijă.

Trezește-te din erezie.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1176  
Vechi 01.06.2016, 09:43:02
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Trezește-te, "penticostal tradițional".
Vino în Sfânta Ortodoxie, leapădă întunericul înșelărilor hristoșilor mincinoși la care se închină toți neo-protestanții și toate ereziile, și adunările lor mincinoase ale harului demonilor-îngeri-de-lumină.
De ce as urma eu Calea Traditiilor Moarte in loc sa merg pe Calea Dumnezeului celui Viu?
Da-mi macar trei motive!
Reply With Quote
  #1177  
Vechi 01.06.2016, 10:40:34
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
De ce as urma eu Calea Traditiilor Moarte in loc sa merg pe Calea Dumnezeului celui Viu?
Da-mi macar trei motive!
Pai ce inseamna la tine "mort" ?
Reply With Quote
  #1178  
Vechi 01.06.2016, 10:44:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Fără viață, neînsuflețit; nemișcat, încremenit.
Reply With Quote
  #1179  
Vechi 01.06.2016, 10:51:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Fără viață, neînsuflețit; nemișcat, încremenit.
Pai si de ce crezi tu ca traditiile Ortodoxe sunt moarte ?
Reply With Quote
  #1180  
Vechi 01.06.2016, 11:02:25
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

O, asta e un secret.
Nu-l discut decat cu fratele Igor_Paslusnik
Ca el a scris niste nazdravanii...
Reply With Quote
Răspunde