Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.01.2010, 00:43:30
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Brielle Vezi mesajul
Pe mine nu ma mai poate nimeni si nimic pe aceasta lume convinge ca nu exista Dumnezeu.
Am simtit prezenta lui in viata mea fara indoiala, eu care eram total impotriva institutiei biserica, desi biblia si cartea de rugaciuni nu lipseau de langa mine indiferent unde ma aflam, acasa sau la servici:) Aveam un fel de credinta a mea inafara bisericii..Acum lucrurile s-au schimbat, si sunt bucuroasa de asta.
acesta este un castig ENORM, in vremea in care toti oamenii au "credinta lor", o "credinta" atat de des intalnita in cat deja ar trebui institutionalizata, ar avea nevoie si de dogme.
ma bucur daca te-am putut ajuta cumva, cat de putin. mi-as dori sa fiu mai putin o "biblioteca ambulanta" si sa-L bucur pe Hristos mai mult cu faptele. Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa scapam de patimi!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 08.01.2010, 00:51:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
nimeni nu isi doreste asta. cred ca nici toti ortodocsii ecumenisti nu isi doresc asta, dar din pacate nu isi dau seama ca miscarea ecumenica, la nivel oficial (caci aceasta este reprezentativa pana la urma) spre asta se indreapta. modificarile deja au inceput - amintesc de cenzurarea prohodului Domnului (eliminarea referintelor catre evrei), dar si modificarea slujbei de primire a catolicilor in biserica ortodoxa (acum intr-o varianta.. light).
sa nu uitam ca in Romania, in Duminica Ortodoxiei nu se mai citeste SINODICONUL ORTODOXIEI, in care sunt anatematizate toate ereziile. din cate stiu numai la noi se intampla asta.. deci incet, incet, in numele tolerantei si al "dragostei", se modifica unele slujbe bisericesti.
Am inteles ca acele strofe asa zis cenzurate din Prohodul Domnului au fost de fapt adaugate prin anii '30, si nu au fost scoase de ieri de azi, ci de cateva zeci de ani. Nu stiu daca este exact, dar chiar sa nu fie, nu stiu cu ce mi-ar intari mie trairea crucificarii Mantuitorului nostru niste strofe in care sunt apostrofati si facuti cu ou si cu otet evreii ca neam...cand stim foarte bine ca nu (numai) pentru pacatele lor a trebuit sa indure Hristos, ci si pentru ale fiecaruia dintre noi, si a celor care vor fi dupa noi si asa mai departe.

Cat despre Sinodicon -- ce idee, sa re-anamentizezi, an de an, oameni de mult dusi pe cealalta lume, poate demult in iad, poate nu, ca sa afirmi biruinta ortodoxiei. Nu stiu daca in asta sta frumusetea ortodoxiei, si daca este sa vrei sa atragi spre ortodoxie cam pe orice eterodox, in nici un caz nu ai sa reusesti cu sinodiconul. Si apoi logistic vorbind: are 18 pagini!! Oricat de destept ai fi pur si simplu nu te poti concentra asupra a ce se citeste atat de mult.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 08.01.2010, 00:57:27
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Am inteles ca acele strofe asa zis cenzurate din Prohodul Domnului au fost de fapt adaugate prin anii '30, si nu au fost scoase de ieri de azi, ci de cateva zeci de ani. Nu stiu daca este exact, dar chiar sa nu fie, nu stiu cu ce mi-ar intari mie trairea crucificarii Mantuitorului nostru niste strofe in care sunt apostrofati si facuti cu ou si cu otet evreii ca neam...cand stim foarte bine ca nu (numai) pentru pacatele lor a trebuit sa indure Hristos, ci si pentru ale fiecaruia dintre noi, si a celor care vor fi dupa noi si asa mai departe.

Cat despre Sinodicon -- ce idee, sa re-anamentizezi, an de an, oameni de mult dusi pe cealalta lume, poate demult in iad, poate nu, ca sa afirmi biruinta ortodoxiei. Nu stiu daca in asta sta frumusetea ortodoxiei, si daca este sa vrei sa atragi spre ortodoxie cam pe orice eterodox, in nici un caz nu ai sa reusesti cu sinodiconul. Si apoi logistic vorbind: are 18 pagini!! Oricat de destept ai fi pur si simplu nu te poti concentra asupra a ce se citeste atat de mult.
versurile cenzurate din slujba prohodului nu au ca scop jignirea evreilor, ci ne vadesc noua greseala unora dintre ei, ca noi sa ne putem feri de ea, sa nu devenim si noi cu duhul asemenea evreilor care l-au respins pe Hristos.

despre sinodicon: re-anatematizam invataturi, pentru oameni ne rugam. pe directia a ce ai spus tu... de ce tot mai avem sarbatori? aceleasi an de an, ca deja ne-am plictisit de ele! :)) dincolo de gluma, gestul ne reaminteste de vesnicie. fiecare lucru ce tine de Biserica se savarseste PURUREA in Imparatia lui Dumnezeu. Si Biserica de pe pamant trebuie sa fie o icoana a celei din cer. de aceeea sarbatorile se repeta an de an.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 08.01.2010, 09:31:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Fani, chiar nu intelegi ca vorbim de lucruri diferite?

Una este dialogul cu ceilalti, rugaciunea pentru ei, faptele bune pentru ei...
Alta este conferinta ecumenica in care ortodoxul, protestantul si neoprotestantul se intalnesc si dau "declaratii comune" despre BEM (Botez, Euharistie, Mirungere), ca si cum noi si ei am practica acelasi lucru!

Ti-am scris si mai sus asta, dar ai fentat elegant si nu ai vrut sa comentezi.

Trebuie sa inceteze odata aceasta confuzie intre "principiile ecumeniste" (sa ne cunoastem, sa dialogam etc) si monstruozitatea eretico-financiaro-politica care a devenit miscarea ecumenica si structurile sale din care cu mandrie fac parte si unii din ierarhii nostri (CEB etc).
Lavrentiu, am fentat pentru ca la un moment dat am vrut sa ma retrag din discutie.
Eu nu sunt de acord ca intainirile ecumenice sunt neaparat asa cum ziceti voi. De ce nu ar face declaratii despre Taine, cand totusi sunt multe elemente comune? Ortodocsii de altfel, in majortiatea lor, recunosc botezul catolic. Si nu cred nici ca celelalte taine ar fi pacaleala de la diavol. De ce nu ar analiza impreuna diferentele si lucrurile comune?
Sunt de acord ca exista mult bla bla si politica in acele intalniri, dar repet: ar trebui sa militati pentru imbunatatirea calitatii, nu pentru retragere.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 08.01.2010, 09:47:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Lavrentiu, am fentat pentru ca la un moment dat am vrut sa ma retrag din discutie.
Eu nu sunt de acord ca intainirile ecumenice sunt neaparat asa cum ziceti voi. De ce nu ar face declaratii despre Taine, cand totusi sunt multe elemente comune? Ortodocsii de altfel, in majortiatea lor, recunosc botezul catolic. Si nu cred nici ca celelalte taine ar fi pacaleala de la diavol. De ce nu ar analiza impreuna diferentele si lucrurile comune?
Sunt de acord ca exista mult bla bla si politica in acele intalniri, dar repet: ar trebui sa militati pentru imbunatatirea calitatii, nu pentru retragere.
Părerea mea : ai un stil inconfundabil în a drege busoicul , Fani dragă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 08.01.2010, 09:57:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Părerea mea : ai un stil inconfundabil în a drege busoicul , Fani dragă !
Poti sa fii mai explicit?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 08.01.2010, 10:05:42
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Lavrentiu, am fentat pentru ca la un moment dat am vrut sa ma retrag din discutie.
Eu nu sunt de acord ca intainirile ecumenice sunt neaparat asa cum ziceti voi. De ce nu ar face declaratii despre Taine, cand totusi sunt multe elemente comune? Ortodocsii de altfel, in majortiatea lor, recunosc botezul catolic. Si nu cred nici ca celelalte taine ar fi pacaleala de la diavol. De ce nu ar analiza impreuna diferentele si lucrurile comune?
Sunt de acord ca exista mult bla bla si politica in acele intalniri, dar repet: ar trebui sa militati pentru imbunatatirea calitatii, nu pentru retragere.
Pai Fani, tu vorbesti mereu de relatia ortodocsi-catolici, dar catolicii nu fac parte din Consiliul Ecumenic al Bisericilor. Ca sa intelegi ca intr-adevar vorbim de lucruri diferite, poti consulta lista membrilor aici: http://www.oikoumene.org/en/member-c...cc.html#c23067

In mare: luterani, evanghelisti, metodisti, anglicani, presbiterieni etc si o intreaga pleiada de neo-protestanti.

Dialogul teologic cu acestia este acelasi lucru cu dialogul teologic cu Arie.

Oare cati au murit martiri pentru ca nu au vrut sa treaca la arianism? Multi. Iata de ce se poate si pune problema martirajului impotriva acestui ecumenism.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 08.01.2010, 10:10:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Pai Fani, tu vorbesti mereu de relatia ortodocsi-catolici, dar catolicii nu fac parte din Consiliul Ecumenic al Bisericilor. Ca sa intelegi ca intr-adevar vorbim de lucruri diferite, poti consulta lista membrilor aici: http://www.oikoumene.org/en/member-c...cc.html#c23067

In mare: luterani, evanghelisti, metodisti, anglicani, presbiterieni etc si o intreaga pleiada de neo-protestanti.

Dialogul teologic cu acestia este acelasi lucru cu dialogul teologic cu Arie.

Oare cati au murit martiri pentru ca nu au vrut sa treaca la arianism? Multi. Iata de ce se poate si pune problema martirajului impotriva acestui ecumenism.
Stiu asta (primul lucru)
Exista mai multe forumuri de dialog ecumenic.
Nu este acelasi lucru cu Arie. Arie era un eretic proaspat, protestantii au in spate o lunga istorie iar credinta lor este legata si de greselile catolicilor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 08.01.2010, 10:24:12
REBUS REBUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
SURSA DE MINUNI PERMANENTE CLARE din partea lui Dumnezeu este esentiala din cauza fenomenului de TELEFON FARA FIR. Unii aud un zvon sau vad ceva si pina ajunge la a treia persoana aceasta informatie sufera schimbari INCREDIBILE de nerecunoscut.
Sper ca cunoasteti jocul :)
Din pacate este foarte adevarat si in religie si mai ales in relatarea asa ziselor minuni care sunt sau nu sunt...iar multi sfinti sunt si ei supusi ai acelorasi legi ai telefonului fara fir. Sa nu ne furam singuri caciula!

Dumnezeu pe de alta parte cunoaste acest fenomen psihgologic al omului si ca urmare trebuie sa faca PROVIZII pentru ca acest fenomen sa nu ne bulverseze de tot!
Nu inteleg de ce asteapta de atitea milenii sa ne clarifice. Stie doar ca suntem ca vai de capul nostru, si cadem in tot felul de confuzii si prada manipularilor!
Un calculator primește un virus ( de ce ? )
A primit și un antivirus ( II SUS ! )
Ca bonus primește cartea apocalipsei.
AcuM E fericit (Apoc. 1, 1 – 3) că calculatorul se înțelepți (Apo. 13, 18) și înțelge de ce E II SUS iaR dacă NU va crede (,) aCUm va fi AL TUL (aPOC 8, 3)

(de ce ?)
DA IA d(e cădere)
uă R AI
Reply With Quote
  #120  
Vechi 08.01.2010, 20:36:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Poti sa fii mai explicit?
Adica esti diplomata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 13:58:57
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 19:48:32
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14