Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.01.2011, 15:30:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ai vazut vreun copil autist?
Sau vreun bolnav de alzheimer? (ca se pare ca e tot efectul mercurului din vaccine)

Pai prefer de departe hepatita, Sophia.

Dar de mila lui Dumnezeu ai auzit? De sfinti grabnica ajutatori carora sa te rogi cand esti bolnav? Si Sganta Euharistie?
Dumnezeu ne tine sanatosi, daca vrea..
Un pic de credinta ne trebuie.
Ca daca ajungem sa depindem de stiinta omeneasca, vai noua!
Un copil autist n-am vazut. Nici macar nu se stie de la ce este boala si nu stiu cum poate sa fie de la un vaccin. Din cate am inteles este congenitala.
Un bolnav de Alzheimer? E greu diferentiat intre Alzheimer si alte demente. Tatal meu a avut asa ceva si nu stiu sa fi fost vaccinat.
In rest ai dreptate. Numai Dumnezeu ne stie si ne poate ocroti.

Sa nu preferi hepatita! Ma refer la aia de tip C de ex.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #112  
Vechi 23.01.2011, 15:35:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

scuze pt erori in mesajele mele
Reply With Quote
  #113  
Vechi 23.01.2011, 15:44:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Obligativitatea vaccinelor:
Si eu am fost convinsa ca vaccinele sunt absolut obligatorii.
Dar nu sunt!
Nu exista nici o lege care sa te forteze sa vaccinezi copilul.
Dar nimeni nu-ti spune asta.. traiesti cu impresia ca esti fortat sa-l vaccinezi, ca e etapa pe care nu o poti sari etc..
As vrea sa vad si eu pediatrul acela care prezinta ca alternativa ne-vaccinarea.
Vaccinurile nu sunt obligatorii în sens penal. Nu există un vreo încadrare precum "sustragere de la vaccinare". Ceea ce există este un calendar de vaccinări emis și revizuit periodic de autoritatea sanitară. Copiii care nu respectă acest calendar pot fi respinși la creșe și grădinițe.

Peste acest calendar, părinții (sau marea majoritate a lor) țin mult să-și vaccineze copiii cu vaccinuri care nu sunt prevăzute de Autoritatea Sanitară, cum ar fi, de exemplu, vaccinul antipneumococic sau cel împotriva unor herpesuri genitale. Nemaivorbind de vaccinul antigripal. Adeseori, acestea sunt cumpărate de părinți, pe un preț destul de mare, direct de la farmacie, fără a mai cere prescripție de la medicul lor. Ceea ce văd eu, ca medic, este presiune din partea pacienților. Dv vedeți presiune din partea medicilor, din câte înțeleg. Nici pomeneală, mai ales în ultimul timp, când medicii au pierdut și acei 2 lei pe care îi luau pentru o vaccinare.
Mereu le-am spus părinților să privească vaccinarea ca un act responsabil, cântărind bine riscurile și beneficiile. Iată și un articol de pe pagina mea pe această temă: http://www.doctordragomir.ro/articol_vaccinarea.htm
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #114  
Vechi 23.01.2011, 16:21:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Peste acest calendar, părinții (sau marea majoritate a lor) țin mult să-și vaccineze copiii cu vaccinuri care nu sunt prevăzute de Autoritatea Sanitară, cum ar fi, de exemplu, vaccinul antipneumococic sau cel împotriva unor herpesuri genitale. Nemaivorbind de vaccinul antigripal. Adeseori, acestea sunt cumpărate de părinți, pe un preț destul de mare, direct de la farmacie, fără a mai cere prescripție de la medicul lor. Ceea ce văd eu, ca medic, este presiune din partea pacienților. Dv vedeți presiune din partea medicilor, din câte înțeleg. Nici pomeneală, mai ales în ultimul timp, când medicii au pierdut și acei 2 lei pe care îi luau pentru o vaccinare.
Mereu le-am spus părinților să privească vaccinarea ca un act responsabil, cântărind bine riscurile și beneficiile. Iată și un articol de pe pagina mea pe această temă: http://www.doctordragomir.ro/articol_vaccinarea.htm
In sua, vaccinul antipneumococic face parte din grila normala de vaccinare.
Iar in ce priveste cel impotriva gripei, acela este in mod normal administrat copiilor - doar daca il refuzi de dinainte, ca altfel nu te intreaba nimeni de-l vrei. (in spitalul unde lucreaza cunostinta mea, daca pt fiecare aspirina e nevoie de prescriptie medicala, ei bine.. vaccinul antigripal se administreaza automat celor admisi in spital, fara ca vreun doctor sa-l prescrie pe fisa pacientului! Nu stiu dca e asa peste tot.. dar este destul de inspaimantator, zic eu).
In plus, copilul primeste scrisori la scoala prin care e solicitat sa-l faca (i se dau pana si ore si locatie unde sa mearga!)
Pe autobuze in oras scrie "the flu stops with you" urmat de reclama la vaccin.
In magazine auzi in boxe "avem vaccin antigripal.. " etc.

Deci o oarecare presiune exista.. atat cat sa te brain-wash binisor ca este musai, chiar o datorie civica sa te vaccinezi antigripal.

Last edited by anna21; 23.01.2011 at 16:25:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spuneti NU vaccinurilor-VACCINAREA: EROAREA MEDICALA A SECOLULUI antiecumenism Generalitati 1045 29.03.2024 21:46:14
20 de actiuni negative secundare florin.oltean75 Generalitati 15 11.04.2011 00:19:29
Studentii la teologie-exemple negative printre studenti E_my Preotia (Hirotonia) 32 25.05.2010 13:38:30
Ramanerea in ganduri negative: semn al necredintei Va_iubesc Generalitati 10 25.09.2009 19:06:32