Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 20.03.2009, 05:44:48
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Pentru cit ar parea meschin, si poate rautacios, sa nu uitam ca trupurile noastre sint templul Domnului!
Dumnezeu nu doreste sa ne imbolnaim, ci sa fim sanatosi, sa ne rugam cu credinta si cu umilinta!
A posti este foarte bine si din punct de vedere duhovnicesc, si medical.
Trebuie insa sa fim atenti la ceea ce mancam.
O spun preotii, medicii si nu cred ca ei nu se gindesc la felul in care se posteste.
Daca o persoana lucreaza munca fizica, este greu, si atunci exista solutii pe care acel mirean le gaseste cu preotul sau duhovnic samd.
Exista persoane in varsta bolnave, care au o anumita dieta de respectat - cred ca preotul duhovnic va da sfatul potrivit pentru fiecare, asa incit sa posteasca dupa puterea fiecaruia.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #112  
Vechi 21.03.2009, 22:13:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine-nteles Patinina,Dumnezeu doreste credinta intru intelepciune si dreapta judecata,nu doar credinta,caci ea este ca si iubirea,fara principalele trasaturi care sa o sustina(incredere,respect si comunicare),ea este infima si nu poate supravietui.
Uite,ma gandeam intr-o zi,oare cum postesc locuitorii din Kenya,un loc ce traieste la limita subzistentei?Nu cred ca ei au nevoie de post,fiindca prin statutul atat de subred acestia postesc si se nevoiesc oricum,printr-o viata atat de vitrega si de nemiloasa.Sunt convinsa ca altfel le cere Dumnezeu sa-si edifice si sa-si exprime credinta.Multe sunt caile Domnului.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #113  
Vechi 22.03.2009, 02:18:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da Ury, asa e, in alte tari insa nu sint ortodocsi., cum ar fii Kenia, nu cred ca exista urma de ortodocsi acolo.
Insa stiu ca sint catolici misionari care merg acolo, in felul asta dupa ce sint ajutati, li se introduce Biblia, apoi unii devin catolici.
Catolicii postesc diferit de noi, ei au dezlegare la peste vinerea etc.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #114  
Vechi 22.03.2009, 10:26:13
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Patinia,te anunt ca exista biserica ortodoxa in Kenya,ba chiar si cativa preoti si o mana de maicute ce convietuiesc intr-un modest lacas.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #115  
Vechi 22.03.2009, 21:18:18
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Da, ai dreptate Ory.Nu de mult am ascultat la radio-cultural un un interviu luat parintelui profesor Nicolae Tanase de la Fac.de Teologie din Sibiu care se intorsese din Kenya si povestea despre viata unor bastinasi crestini ortodocsi si despre slujba facuta in comun si cu alte confesiuni din localitatea respectiva.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
  #116  
Vechi 22.03.2009, 21:32:18
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Patinia,te anunt ca exista biserica ortodoxa in Kenya,ba chiar si cativa preoti si o mana de maicute ce convietuiesc intr-un modest lacas.

Ma ierti, eu chiar nu am stiut, imi ierti nestiinta!
http://www.oikoumene.org/de/mitglied...ion%5Bsub%5D=1

Uite am gasit aici.
Ai dreptate, ma ierti inca odata!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #117  
Vechi 23.03.2009, 09:22:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Patinia,nu trebua sa-ti ceri iertare,nu ai gresit cu nimic,eu doar ti-am spus ca exista si biserica ortdoxa acolo.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
  #118  
Vechi 26.03.2009, 06:52:18
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

, insa nu stiam, si m-am simtit vinoavata!!! fta de tine, care ai spus ca este, insa eu am zis prima data nu!
Aveai dreptate, crstineste este ca eu sa-mi cer scuze.
Ma ierti, pentru nesabuinta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #119  
Vechi 26.03.2009, 23:08:26
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Postul Pastilor este cel mai lung si mai aspru dintre cele pa*tru posturi de durata ale Bisericii Ortodoxe; de aceea in popor e nu*mit, in general, Postul Mare. El a fost randuit de Biserica pentru pregatirea catehumenilor din vechime, care urmau sa primeasca botezul la Pasti si ca un mijloc de pre*gatire sufleteasca a credinciosilor pentru intampinarea cu vrednicie a comemorarii anuale a Patimilor si a Invierii Domnului; totodata ne aduce aminte de postul de patruzeci de zile tinut de Mantuitorul inainte de inceperea activitatii Sale mesianice (Luca IV, 1-2), de unde i s-a dat si denumirea de Paresimi.



In primele trei secole durata si felul postirii nu erau uniforme peste tot. Astfel, dupa marturiile Sfantului Irineu, ale lui Tertulian, ale Sfantului Dionisie al Alexan*driei, unii posteau numai o zi (Vinerea Patimilor), altii doua zile, adica Vineri si Sambata inainte de Pasti, altii trei zile, altii o saptamana, iar altii mai multe zile, chiar pana la sase saptamani inainte de Pasti; la Ierusalim, in sec. IV se postea opt saptamani inainte de Pasti, pe cand in Apus in aceeasi vreme se postea numai patruzeci de zile.



Incepand de la sfarsitul secolului al III-lea inainte, postul cel mare a fost impartit in doua perioade distincte, cu numiri diferite: Postul Paresimilor (Patruzecimii), sau postul prepascal, care tinea pana la Duminica Floriilor, avand o durata variabila, si Postul Pastilor (postul pascal), care tinea o saptamana, adica din Duminica Floriilor pana la cea a invierii, fiind foarte aspru. Abia in secolul al IV-lea, si anume dupa uniformizarea datei Pastilor, hotarata la Sinodul I ecumenic, Biserica de Rasarit a adoptat definitiv vechea practica, de origine antiohiana, a postului de sapte saptamani, durata pe care o are si astazi, desi deosebirile dintre Bisericile locale asupra duratei si modului postirii au persistat si dupa aceasta data. Dupa disciplina ortodoxa, se lasa sec in seara Duminicii izgonirii lui Adam din rai (a lasatului sec de branza), si postim pana in seara Sambetei din saptamana Patimilor, inclusiv.



Din cele mai vechi timpuri, postul Paresimilor a fost tinut cu multa rigurozitate. Canonul 69 apos*tolic osandea cu caterisirea pe slujitorii Bisericii si cu excomunicarea) pe credinciosii laici care n-ar fi respectat postul de miercuri si de vineri si pe cel al Paresimilor, neadmitand exceptii decat in cazuri de boala.



Pentru a trezi sufletele credinciosilor si a le indemna la cainta si smerenie, Biserica a hotarat, prin canoanele 49 Laodiceea si 52 trulan, ca in timpul Paresimilor sa nu se savarseasca liturghie decat sambata, duminica si sarbatoarea Buneivestiri, iar in celelalte zile ale saptamani (de luni pana vineri inclusiv) sa se savarseasca numai Liturghia Da*rurilor mai inainte sfintite.



De asemenea, nuntile si serbarea zilelor onomastice sunt oprite in Postul Mare. Odinioara chiar si legile statului bizantin asigurau respectul cuvenit postului Paresimilor, interzicand toate petre*cerile, jocurile si spectacolele din acest timp.



Postul Pastilor este precedat de cele trei saptamani introductive de la inceputul perioadei Triodului (incepand cu Duminica Vamesului si a Fariseului), care pregatesc treptat si prevestesc postul mai aspru, care incepe de la lasata secului.


Toate serviciile divine din timpul Paresimilor sunt mai so*bre decat cele din restul anului si indeamna la smerenie, intristare si cainta. Este timpul in care se spovedesc cei mai multi credinciosi, in ve*derea impartasirii din ziua Pastilor, conform poruncii a patra a Bisericii.
  #120  
Vechi 05.04.2009, 17:53:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa nu uitam ca scopul postului e acela de a ne face sa renuntam, cu multa iubire si multa rabdare la ceea ce nu ne duce in bratele lui Dumnezeu. Fara post nu vom avea sanse de izbanda in lupta cu patimile. Vom ramane morti, iar un mort nu mai poate vorbi de trezirea din moarte.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul Pastilor PODANA Intrebari utilizatori 0 01.02.2011 13:02:46
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Postul Sf.Asteapta Generalitati 5 27.05.2010 17:24:33
O traducere interesanta a Canonului Pastilor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 05.05.2009 10:31:22