Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 21.03.2008, 16:18:32
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
daca musulmanii sau altzii absolutizeaza minciuni scrise de ei shi rastalmacirile lor, asta nu inseamna ca Scriptura nu e absoluta! iar sectantzii au taiat practica scripturii, iar musulmanii au absolutizat minciuna punand-o in practica cum ar trebui pusa Sfanta Scriptura dar nu ca shi paganii ci in TAINA... asteptand cu frica ziua Ta, cand vei veni sa plateshti fiecaruia dupa fapta sa, deci de la Hristos rasplata... ca cine shiu da singur sau shi-o primeshte de la oameni... acela ???:(:(:(:(


Scopul nostru e unirea cu Dumnezeu. Scriptura e doar o carte, nu poate fi absoluta.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 21.03.2008, 16:22:35
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

[quote=Traditie]
Citat:
În prealabil postat de istoica
Subordonarea fata de alt om afecteaza constiinta despre sine a femeii. Este o înjosire grava a chipului lui Dumnezeu,. daca nu o distrugere.
...
Chiar Sf. Pavel spune uneori ca vorbeste de la el, nu de la Dumnezeu.
...
Subordonarea mea fata de guvern nu imi afecteaza constiinta de sine. Chiar Domnul Iisus ne indeamna sa fim supusi stapanirilor.

Subordonarea mea fata de sef la serviciu este absolut necesara pentru ca lucrul sa mearga bine. si sunt indemnat de Sfantul Apostol Pavel sa imi fac munca bine si cand nu sunt vazut de sefi, ca pentru Domnul.

Supunerea femeii, si punerea barbatului ca si cap este ca sa puna pe umarul barbatului cele mai mari greutati ale vietii. Uite dupa parerea ta feministele sunt fericite? Cele rebele, care urmeaza feminismul o fac spre propria lor paguba!

Pavel vorbeste de la el catre fetele fecioare, ca si unul care si el a primit Duhul Sfant, si in contextul in care peste 10 ani urma teribila prigoana a lui Diocletian. Citeste contextul te rog! Deci Biblia nu a greseste pentru ca este de la [color=red]Dumnezeu care nu greseste![/color]
Reply With Quote
  #113  
Vechi 21.03.2008, 16:41:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Traditie, Scriptura nu e doar o carte. Am ajuns sa o privim asa, pentru ca nu am descoperit dincolo de cuvintele ei Cuvantul. Asta nu inseamna ca trebuie sa ramanem doar la ea, ca nu sunt protestant. Dar nici nu o pot socoti o carte printre carti, caci ea descrie nu numai ceea ce a facut Dumnezeu ci si ceea ce face si va face cu fiecare dintre noi.
Cat despre barbat si femeie, sa intelegem ca nu e unul superior altuia. Nu e nimeni in postura de obiect de experimentat.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 21.03.2008, 16:44:41
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Traditie, eu cred ca aceasta problema nu trebuie sa o lamuresti pe forum. Incearca sa gasesti un duhovnic cu care sa o discuti. Mie mi se pare o problema serioasa. Si eu cred ca Bibila este perfecta. Sfintii Parinti spun la fel, si mai adauga ca acolo unde ni se pare ca este gresita, nu suntem noi in stare sa o intelegem.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 21.03.2008, 16:50:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de vsovi
daca musulmanii sau altzii absolutizeaza minciuni scrise de ei shi rastalmacirile lor, asta nu inseamna ca Scriptura nu e absoluta! iar sectantzii au taiat practica scripturii, iar musulmanii au absolutizat minciuna punand-o in practica cum ar trebui pusa Sfanta Scriptura dar nu ca shi paganii ci in TAINA... asteptand cu frica ziua Ta, cand vei veni sa plateshti fiecaruia dupa fapta sa, deci de la Hristos rasplata... ca cine shiu da singur sau shi-o primeshte de la oameni... acela ???:(:(:(:(


Scopul nostru e unirea cu Dumnezeu. Scriptura e doar o carte, nu poate fi absoluta.
De ce nu poate fi absoluta cand multzi dintre sfintzi au intrat in imparatzie cu firmituri, ca spui dumneata sau ca tzi se pare ca e doar o carte din multzimea de cartzi ale bibliotecilor? E Absoluta shi Veshnica tataie Traditzie... chiar daca sectantzii o poarta ca s-o batjocureasca shi pe noi sa ne sminteasca... deci e treba ta cum crezi dumneata ca te vei uni cu Dumnezeu dar fara cercetarea scripturilor shi Biserica e cam greu... dar nu-i exclus... ca in multzi lucreaza doar botezul fiind curatzi cu inima... dar sunt mult mai lesne devoratzi de minciuna lumii asteia... dar shi cei ce cunosc ishi insheala viatza din lene...??????
Reply With Quote
  #116  
Vechi 21.03.2008, 17:42:28
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Subordonarea mea fata de guvern nu imi afecteaza constiinta de sine. Chiar Domnul Iisus ne indeamna sa fim supusi stapanirilor.

Subordonarea mea fata de sef la serviciu este absolut necesara pentru ca lucrul sa mearga bine. si sunt indemnat de Sfantul Apostol Pavel sa imi fac munca bine si cand nu sunt vazut de sefi, ca pentru Domnul.

Supunerea femeii, si punerea barbatului ca si cap este ca sa puna pe umarul barbatului cele mai mari greutati ale vietii. Uite dupa parerea ta feministele sunt fericite? Cele rebele, care urmeaza feminismul o fac spre propria lor paguba!

Pavel vorbeste de la el catre fetele fecioare, ca si unul care si el a primit Duhul Sfant, si in contextul in care peste 10 ani urma teribila prigoana a lui Diocletian. Citeste contextul te rog! Deci Biblia nu a greseste pentru ca este de la [color=red]Dumnezeu care nu greseste![/color]

Nu, dar subordonarea fata de alt om pretinsa în numele lui Hristos te separa de El.

Este o pozitionare a barbatului ca un fel de om superior, nu e doar ascultare, dar nici ascultare nu trebuie sa fie fiindca în casnicie se presupune ca cei doi devin un trup.

Femeia pune greutatile pe umarul barbatului fiindca este înclinata spre pasivitate si trebuie ajutata sa iasa din acest tip de a trai friindca numai un om alert, treaz duce lupta cu patimile.

Feministele sunt nemultumite, de cele mai multe ori sunt necasatorite dar au mai multe sanse la mântuire decât o femeie casatorita fiindca ultima traieste cu cineva fata de care e considerata inferioara si asta îi afecteaza întelegerea, care se modifrica de-a lungul timpului, caricaturizând-o. Uitati-va la o femeie batrâna si la o calugarita batrâna. Ultima si-a pastrat integritatea functiilor sufletesti si demninatea, cealalta arata ca o closca.

Între Pavel si Diocletian sunt vreo doua secole si jumatate.



Dar nici nu o pot socoti o carte printre carti, caci ea descrie nu numai ceea ce a facut Dumnezeu ci si ceea ce face si va face cu fiecare dintre noi.
Cat despre barbat si femeie, sa intelegem ca nu e unul superior altuia. Nu e nimeni in postura de obiect de experimentat.


Scriptura e data de Dumnezeu dar exista pericolul ramânerii la ea. Destinatia noastra e Dumnezeu cel viu si concret, deci Scriptura e doar un mijloc, nu trebuie absolutizata, mai ales atunci când e vorba de o regula, cum e cea cu supunerea femeii. Scrfiptura e facuta sa ne lumineze mintile, sa ne creeze o baza dogmatica dar cunoasterea adevarata a lui Dumnezeu vine prin Duhul Sfânt direct, nu prin Scriptura. Cunoasterea adevarata e radical diferita de teorie.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 21.03.2008, 17:49:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Femeia pune greutatile pe umarul barbatului fiindca este înclinata spre pasivitate si trebuie ajutata sa iasa din acest tip de a trai fiindca numai un om alert, treaz duce lupta cu patimile.
din pacate, tot mai multi barbati in ziua de azi se complac in a lasa greutatile pe umerii femeilor.

femeia nu este inclinata spre pasivitate, din contra!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 21.03.2008, 17:57:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule tu nu intzelegi ca nu e vorba de supunerea femeii ca la un stapan pagan? Nu este in Scripturi o astfel de regula, eventual vine din mentalitatea lumeasca ce a ajuns shi in "traditzia" creshtina iar tu vorbeshti ca shi cum ar fi shi o combatzi... deci vorbeshti aiurea desfintzand ceva ce nici nu exista, astfel ca asha procedeaza dracul, te pune sa luptzi pentru nimic dar in lupta asta distrugi toate cele bune... el ieshind biruitor shi distrandu-se de cearta provocata...

astfel ca shi itzi zic ultima oara:

FEMEIA este chemata sa-shi asculte shi sa-shi creada BARBATUL iar in casnicie sa se supuna shi sa-i fie supusa cu atat mai mult cu cat Barbatul fiind sluga vrednica a lui Hristos are datoria sa se smereasca shi sa fie mai mic decat aproapele sau, unde este inclusa shi consoarta sa... deci unde scrie shi unde se vede ca va fi ca o closhca? Va fi langa omul pe care i l-a dat Hristos pentru mantuire cu bunele shi cu relel ce vin asupra unicului trup de inger care este Cununia in care vor locui asha cum au promis in fatza lui Dumnezeu din dragoste shi nesilitzi de nimeni...

deci nu mai tot vedea in scripturi reguli inexistente... cu care te luptzi aiurea avand shi impresia ca e doar un Mijloc, nu e doar un mijloc, e Calea Adevarul shi Viatza care trebuie sa o mancam iar ea ne va amara pantecele shi in gura va fi dulce ca mierea... caci e calea spre pocaintza, moarte shi inviere... :)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 21.03.2008, 18:00:22
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Feministele sunt nemultumite, de cele mai multe ori sunt necasatorite dar au mai multe sanse la mântuire decât o femeie casatorita fiindca ultima traieste cu cineva fata de care e considerata inferioara si asta îi afecteaza întelegerea, care se modifrica de-a lungul timpului, caricaturizând-o. Uitati-va la o femeie batrâna si la o calugarita batrâna. Ultima si-a pastrat integritatea functiilor sufletesti si demninatea, cealalta arata ca o closca.

Între Pavel si Diocletian sunt vreo doua secole si jumatate.
Rectific nu Diocletian, ci Nero. Nero a domnit intre anii 54-68.

Feministele nu au mai multe sanse la mantuire, pentru ca lupta impotriva a ceea ce Apostolul Pavel a spus inspirat de Duhul Sfant in prima epistola catra corinteni.

Supunerea femeii nu inseamna inferioritate ci subordonare. E o diferenta.

S-a constatat stiintific ca femeile casatorite sunt mai sanatoase decat cele nacasatorite.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 21.03.2008, 18:14:00
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu, dar subordonarea fata de alt om pretinsa în numele lui Hristos te separa de El.
Efeseni 5:21 Supuneti-va unul altuia, [color=red]intru[/color] frica lui [color=red]Hristos.[/color]

Daca supunerea sau subordonarea n-ar separa de Hristos, Dumnezeu nu ar mai spune aceste cuvinte prin sfantul Apostol Pavel.

Uite inca o subordonare poruncita de Dumnezeu:
Efeseni 6:5 Slugilor, [color=red]ascultati de stapanii vostri[/color] cei dupa trup, cu frica si cu cutremur, intru curatia inimii voastre, [color=red]ca si de Hristos,[/color]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54