Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.07.2010, 21:52:03
Cristina sibiu Cristina sibiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Vai de mine ce gandire aveti??????? Imi dau seama acum ca nu am cu cine sa discut ca nu va scot din ale voastre.Nu am citi biblia ,dar sunt sigura ca Dumnezeu nu priveste cu placere la afacerile preotilor si la multe altele .M-am convins corb la corb nu-si scoate ochii si in cazul vostru se aplica f bine.
  #112  
Vechi 27.07.2010, 21:54:30
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
Vai de mine ce gandire aveti??????? Imi dau seama acum ca nu am cu cine sa discut ca nu va scot din ale voastre.Nu am citi biblia ,dar sunt sigura ca Dumnezeu nu priveste cu placere la afacerile preotilor si la multe altele .M-am convins corb la corb nu-si scoate ochii si in cazul vostru se aplica f bine.
Ia spune dumneata ce gandire avem? ce afaceri am aparat? cumva ilegale? daca sunt legale, este oare pacat ca oamenii sa faca afaceri? fara afaceri nu ar functiona economia

Si noi ne-am convins de curatia inimii tale si de masura credintei pe care o ai
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #113  
Vechi 27.07.2010, 21:57:06
Cristina sibiu Cristina sibiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Talking

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Urmareste-l pentru ca esti genu de persoana la care prind astfel de marturii patetice si inflorite,
Eu nu cunosc nici un ortodox fericit..tocmai mi-am dat seama ,deci cred ca prinde si la mine marturia
  #114  
Vechi 27.07.2010, 21:57:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
Vai de mine ce gandire aveti??????? Imi dau seama acum ca nu am cu cine sa discut ca nu va scot din ale voastre.Nu am citi biblia ,dar sunt sigura ca Dumnezeu nu priveste cu placere la afacerile preotilor si la multe altele .M-am convins corb la corb nu-si scoate ochii si in cazul vostru se aplica f bine.
Dar spuneți dv, atunci, cum vedeți lucrurile ? Din ce bani credeți că ar trebui să se întrețină biserica ? Dar cimitirul ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #115  
Vechi 27.07.2010, 21:59:30
Cristina sibiu Cristina sibiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

:)))))))))))) cine zice ca sunt curata ?am zis eu asta ?nu sunt afaceri ilegale dar sunt pacatoase ..una e cascavalul si alta e alcoolul,asta ii place la ortodocsu credincios sa isi bea mintile si daca mai e vinu si de la popa cu atat mai bine ca atunci nu e pacat.
  #116  
Vechi 27.07.2010, 22:05:24
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
Eu nu cunosc nici un ortodox fericit..tocmai mi-am dat seama ,deci cred ca prinde si la mine marturia
Poate din cauza asta:

Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.

În lume veți avea necazuri; dar îndrăzniți, Eu am biruit lumea.


"pe cine il iubeste, Domnul il cearta"

Nu cred ca apostolii erau in permanenta cu gura pana la urechi, si nici ucenicii lor.
Si mai cred ca e foarte greu sa fii vizibil fericit, cu o mutra de Public Relations non-stop, cand te gandesti la ce pacate ai fost in stare sa faci la un moment dat si nu stii daca nu cumva o sa cazi din nou.

Greu, greu cu marketingul in ortodoxie, stiu. Dincolo-i intotdeauna mai fun, lumea e mai fericita, mai mantuita si are dintii mai Colgate.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #117  
Vechi 27.07.2010, 22:05:36
Cristina sibiu Cristina sibiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Sti care e diferenta, ca ortodocsii care trec la neo-protestanti sunt cam paraleli cu ortodoxia, ori nu o practica ori o practica superficial

in linku urmator ai cateva exemple de neo-protestanti cu cunostinte solide in teologia neo-protestanta care au trecut la ortodocsi http://ortho-logia.com/?page_id=70, daca ai bunavointa, citeste marturiile

Adica ajutorarea a mai mult de un juma de milion de oameni intr-un an, ti se pare maruntis? ia zi-mi care alta institutie neguvernamentala mai face asistenta la acest nivel? avand in vedere ca scopul prim al Bisericii este propovaduirea credintei nu filantropia, poi dau exemple de pocaiti pt ca si tu ii ridici in slavi si te mai aduc cu picioarele pe pamant
Adica suntem majoritatea ortodocsi cu numele ?Aici iti dau dreptate.
  #118  
Vechi 27.07.2010, 22:07:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
asta ii place la ortodocsu credincios sa isi bea mintile si daca mai e vinu si de la popa cu atat mai bine ca atunci nu e pacat.
Aha, aici era păcatul ! Dar a spus preotul că oamenii trebuie să bea până ce cad sub masă ? Oare Isus nu a prefăcut apa în vin la o nuntă la care a participat ? Deci, nici petrecerea, nici vinul nu sunt păcătoase. Păcat este să bei până ajungi la beție, nu să bei un pahar cu vin, așa cum Domnul nostru și drepții Săi au făcut adesea.
Berea și vinul făcute de diferite comunități religioase sunt mult apreciate în toată lumea. Vă recomand un pahar de Lacrima Christi, poate vă mai îmbunați.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #119  
Vechi 27.07.2010, 22:10:43
Cristina sibiu Cristina sibiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Poate din cauza asta:

Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.

În lume veți avea necazuri; dar îndrăzniți, Eu am biruit lumea.


"pe cine il iubeste, Domnul il cearta"

Nu cred ca apostolii erau in permanenta cu gura pana la urechi, si nici ucenicii lor.
Si mai cred ca e foarte greu sa fii vizibil fericit, cu o mutra de Public Relations non-stop, cand te gandesti la ce pacate ai fost in stare sa faci la un moment dat si nu stii daca nu cumva o sa cazi din nou.

Greu, greu cu marketingul in ortodoxie, stiu. Dincolo-i intotdeauna mai fun, lumea e mai fericita, mai mantuita si are dintii mai Colgate.
Eeee nu la fericirea aia se refera ,asta chiar si eu inteleg fara sa fiu vreo invatata.Se refera la nefericiti care isi petrec viata in mizerie sufleteasca si mor asa .Si se refera la cei care il injura pe Dumnezeu,care isi gasesc placerea in alcool etc. Si da nu poti fi fericit cand sti ca esti pacatos.Am vrut sa zic ca mi-am dat seama ca nici eu nu gasesc linistea la BO, poate asa intelegi mai bine.
  #120  
Vechi 27.07.2010, 22:13:31
Cristina sibiu Cristina sibiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Talking

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aha, aici era păcatul ! Dar a spus preotul că oamenii trebuie să bea până ce cad sub masă ? Oare Isus nu a prefăcut apa în vin la o nuntă la care a participat ? Deci, nici petrecerea, nici vinul nu sunt păcătoase. Păcat este să bei până ajungi la beție, nu să bei un pahar cu vin, așa cum Domnul nostru și drepții Săi au făcut adesea.
Berea și vinul făcute de diferite comunități religioase sunt mult apreciate în toată lumea. Vă recomand un pahar de Lacrima Christi, poate vă mai îmbunați.
Atunci sa-l dea pe gratis ca Isus
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Un preot a fost înjunghiat mortal la Focsani ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 63 23.06.2012 15:50:29
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 17:54:57
Ion Creanga - preot ortodox maria32 Generalitati 4 11.06.2010 00:02:09