Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 28.04.2010, 01:16:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Totusi l-am auzit parca si pe papa spunand ca se pot mantui si altii, caci mantuirea nu este legata strict de Hristos.
Nu prea cred că papa a spus că mântuirea nu este legată strict de Cristos. Faptul că "Eu sunt Calea.." și că "Nimeni nu ajunge la Tatăl...." îl știm de la însuși Domnul nostru și papa nu poate spune ceva contrar a ceea ce a spus Cristos.

În schimb, este foarte posibil ca papa să fi spus că se pot mântui și alții, nu numai dintre catolici. Acest lucru nu contrazice dogma "Extra Ecclesiam", deoarece sunt 2 feluri de înțelegere ale acestei dogme:

-prima interpretare posibilă consideră că nu se poate ca, dacă cineva este considerat de Dumnezeu drept, să nu fie îndrumat de Spirtul Sfânt spre Biserica Sa. Prin urmare, numai cei care aparțin formal Bisericii Catolice se pot mântui. Este un punct de vedere mai îngust, dar nu heterodox și nici lipsit de argumente biblice și nu numai.

-a doua interpretare posibilă, larg împărtășită astăzi, consideră că apartenența formală la Biserica Catolică nu este absolut necesară mântuirii decât NUMAI în cazul celor cărora le-a descoperit Dumnezeu că Isus a întemeiat o instituție văzută, al cărei fundament este Petru și ale cărei coloane de susținere sunt ceilalți apostoli și cei următori lor într-un lanț neîntrerupt al descendenței apostolice: papa și episcopii săi. Dacă cineva nu ajunge la asemenea înțelegere, atunci se poate mântui și fără a fi "catolic cu acte".

Să citim, în acest sens, ce învață Pius al IX lea în enciclica "Singulari quidem":
Trebuie sa fie un adevar de credinta, in afara Bisericii Apostolice a Romei, nimeni nu poate fi salvat; aceasta este singura Arca a salvării; acela care nu va fi intrat în ea va pieri în potop; dar, pe de altă parte, este necesar să fim siguri că cei care lucrează în ignorarea religiei adevărate, dacă această ignoranță este invincibilă, nu sunt pătați de nici o vină în această privință în ochii lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.04.2010 at 01:40:06.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 28.04.2010, 03:04:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
"Extra Ecclesiam nulla salus". Pe de o parte este dogma a BC, pe de alta parte, a fost negata de Cardinalul Joseph Ratzinger, actualul papa:
http://www.traditioninaction.org/Pro...rSalvation.htm
Bravo Papa! Imi place de el, nu este lacom! ...mai au voie si altii!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 28.04.2010, 11:56:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mihnea, mai bine le vorbesti oamenilor despre faptele meritorii si suprameritorii depozitate in Biserica. Din acest depozit ia papa si le distribuie oamenilor. Asa vor intelege mai usor afirmati ca "exista mantuire si in afara lui Hristos". Poate intr-o zi o sa va dati seama ca e o mare eroare sa sustii ca cineva a facut mai multe fapte bune decat ii era necesar pentru mantuire.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 28.04.2010, 12:57:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Da, subiectul propus este nu numai intersant, dar de cea mai mare importanță. Cu plăcere voi participa la o discuție despre comuniunea sfinților pe un topic dedicat. Acesta e rezervat pentru o altă chestiune, și anume "Extra Ecclesiam".

P.S: Cine a spus "există mântuire și în afara lui Hristos" ? Un autor, o sursă, ceva ? Sau, ca de obicei, vorbim din auzitelea ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #115  
Vechi 28.04.2010, 16:33:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cine a spus "există mântuire și în afara lui Hristos" ? Un autor, o sursă, ceva ? Sau, ca de obicei, vorbim din auzitelea ?
http://www.patrickpollock.com/101heresiesjp2.html
Reply With Quote
  #116  
Vechi 28.04.2010, 16:42:55
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

Bun, Anca, si ce autoritate are tipul asta? Si eu pot sa scriu tot felul de chestii pe internet, nu inseamna ca am vreo autoritate.
Este vreun sedevacantist, ceva?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #117  
Vechi 28.04.2010, 16:50:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Bun, Anca, si ce autoritate are tipul asta? Si eu pot sa scriu tot felul de chestii pe internet, nu inseamna ca am vreo autoritate.
Este vreun sedevacantist, ceva?
Spune-ne tu, Noesis, ca tu mergi la catolici, nu eu. Trebuie luate afirmaitiile papaei si comparate cu Scriptura si cu Sfintii Parinti, caci afirmatiile nu sunt inventate, ci luate din cartile scrise de acesta. Spor la treaba!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.04.2010, 17:07:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Spune-ne tu, Noesis, ca tu mergi la catolici, nu eu. Trebuie luate afirmaitiile papaei si comparate cu Scriptura si cu Sfintii Parinti, caci afirmatiile nu sunt inventate, ci luate din cartile scrise de acesta. Spor la treaba!

Pai eu te-am intrebat pe tine fiindca tu ai dat linkul ala. Mi se pare mai corect ca daca citezi ceva sau faci legatura spre ceva sa dai si o explicatie sau motivatie pentru care ti se pare relevant acel citat/legatura.

Eu n-am auzit de Patrick Pollock. Dar ceea ce stiu este ca orice catolic care il numeste pe papa (sau fost papa in cazul asta) anti-papa se afla in afara Bisericii Catolice. Nu Patrick Pollock este reprezentantul BC, ci papa. Deci...

Poate stii tu mai mult despre Patrick Pollock.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.04.2010, 17:24:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai eu te-am intrebat pe tine fiindca tu ai dat linkul ala. Mi se pare mai corect ca daca citezi ceva sau faci legatura spre ceva sa dai si o explicatie sau motivatie pentru care ti se pare relevant acel citat/legatura.

Eu n-am auzit de Patrick Pollock. Dar ceea ce stiu este ca orice catolic care il numeste pe papa (sau fost papa in cazul asta) anti-papa se afla in afara Bisericii Catolice. Nu Patrick Pollock este reprezentantul BC, ci papa. Deci...

Poate stii tu mai mult despre Patrick Pollock.
Imi pare rau ca nu-ti pot fi de folos, dar nu am tangente cu Biserica Catolica. am gasit pe mai multe site-uri scris despre ereziile ultimilor doi papi; sunt si filme pe You tube. Cine vrea sa stie, sa se informeze. Eu asa fac, cand vreau sa stiu ceva, ce ma intereseaza.
Din cate am citit, Pollock este si el catolic.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.04.2010, 17:34:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Imi pare rau ca nu-ti pot fi de folos, dar nu am tangente cu Biserica Catolica. am gasit pe mai multe site-uri scris despre ereziile ultimilor doi papi; sunt si filme pe You tube. Cine vrea sa stie, sa se informeze. Eu asa fac, cand vreau sa stiu ceva, ce ma intereseaza.
Din cate am citit, Pollock este si el catolic.

Deci te informezi despre catolici din surse anti-catolice, sau cel putin para-catolice. Interesant.

Si da, spui ca u ai tangente cu BC. Dar asta nu inseamna, vad, ca nu ai pareri despre ea, sau ca nu te informezi, sau ca nu iti pasa. Deci de ce sa ne ascundem dupa deget?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 11:39:26
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51