Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 15.10.2009, 11:09:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca pe Hristos il intereseaza prezentul pocaintei si nu trecutul pacatos, aceasta ar trebui sa fie si atitudinea noastra fata de o astfel de persoana. Nu trebuie sa ne mai intereseze ce a fost, ci ce este si va fi, intre mine si ea. Dar, atunci cand omul nu iubeste cu adevarat, nu stie sa se bucure de ceea ce-i daruieste prezentul si se intoarece mereu in trecut. Asa vin peste el gandurile rele, tristetea, ... Ori nu asa trebuie sa traiasca omul.
  #112  
Vechi 15.10.2009, 13:54:44
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca pe Hristos il intereseaza prezentul pocaintei si nu trecutul pacatos, aceasta ar trebui sa fie si atitudinea noastra fata de o astfel de persoana. Nu trebuie sa ne mai intereseze ce a fost, ci ce este si va fi, intre mine si ea. Dar, atunci cand omul nu iubeste cu adevarat, nu stie sa se bucure de ceea ce-i daruieste prezentul si se intoarece mereu in trecut. Asa vin peste el gandurile rele, tristetea, ... Ori nu asa trebuie sa traiasca omul.
Poate ca sfatul ar trebui sa sune altfel, si anume " Sa incerce sa treaca peste aspectele neplacute din viata celor pe care ii iubesc...atata timp cat inclina spre viitorul acelei relatii", dar cred ca pentru nimeni nu ar trebui sa fie lipsit de importanta trecutul persoanelor cu care li se intersecteaza viata...parerea mea clara ca lumina zilei.
  #113  
Vechi 15.10.2009, 15:28:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca pe Hristos il intereseaza prezentul pocaintei si nu trecutul pacatos, aceasta ar trebui sa fie si atitudinea noastra fata de o astfel de persoana. Nu trebuie sa ne mai intereseze ce a fost, ci ce este si va fi, intre mine si ea. Dar, atunci cand omul nu iubeste cu adevarat, nu stie sa se bucure de ceea ce-i daruieste prezentul si se intoarece mereu in trecut. Asa vin peste el gandurile rele, tristetea, ... Ori nu asa trebuie sa traiasca omul.
Dar tu Costel, personal cum ai proceda daca te-ai lega cu o femeie care are un "trecut" de care tu stii doar ceea ce a "fost facut public"

Ai putea oare trece peste acest hop pentru a intemeia o familie cu ea, copii, fara sa vina peste tine ginduri, tristetea?

Intradevar sunt intru totul de acord cu Hristos si faptul ca ceea ce a fost a fost si trebuie mers mai departe, insa acest lucru se aplica omului in general, in relatiile de prietenie, de ucenicie la un duhovnic, la minastire poti merge cu un bagaj incarcat..., insa mai greu iti vine sa-l aplici la o casatorie
  #114  
Vechi 15.10.2009, 16:10:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar tu Costel, personal cum ai proceda daca te-ai lega cu o femeie care are un "trecut" de care tu stii doar ceea ce a "fost facut public"

Ai putea oare trece peste acest hop pentru a intemeia o familie cu ea, copii, fara sa vina peste tine ginduri, tristetea?
Da, as putea trece, atat timp cat viata ei nu-si mai trage seva din trecut, ci din prezent, din vietuirea cu mine.
  #115  
Vechi 15.10.2009, 16:31:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, as putea trece, atat timp cat viata ei nu-si mai trage seva din trecut, ci din prezent, din vietuirea cu mine.
Bun, si practic vorbind, cum poti sti ca nu-si mai trage seva, cind acest lucru cere foarte mult timp pentru a-ti crea o certitudine, nu este ca o radiografie pulmonara unde vezi pe loc dca ai TBC sau nu.
...si mai ales, Costel, cind stii foarte bine ca majoritatea oamenilor traiesc, statistic vorbind din seva trecutului care-i marcheaza la toate nivelele. Foarte putini au puterea de a se schimba permanent, de a pune punct si a incepe de la 0, curat.

Cum te vezi, practic implicat fizic in aceasta relatie?..stai in expectativa citiva ani sa vezi cum se va comporta?

Te insori cu ea bazat pe promisiunile ei, pe imaginea creata in jurul ei( poate artificiala), ca un bun crestin ce esti dupa care vezi daca-si mai trage seva din trecut? cum faci? ai incredere sa te insori? te risti?
  #116  
Vechi 15.10.2009, 16:33:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, as putea trece, atat timp cat viata ei nu-si mai trage seva din trecut, ci din prezent, din vietuirea cu mine.
Recunosc ca ma deranjeaza faptul ca raspunzi ca de pe un piedestal in doi peri de parca lucrurile sunt clare!
  #117  
Vechi 15.10.2009, 16:53:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu raspund ca si cand as fi la inaltime, raspund asa deoarece pentru mine lucrurile sunt simple. Stiu, poate par a fi invechit, rupt de realitate atunci cand imi cer certificarea la anumite lucruri prin duhovnic. Daca as fi intr-o astfel de situatie, nu stiu daca as avea puterea sa spun, bazandu-ma doar pe mine: ea este de mine ca a uitat trecutul, ea nu este de mine pentru ca inca se mai hraneste cu 'trecutul'. Duhovnicul poate sa vada daca este cu adevarat "jumatatea" ta sau a altuia. Asa ca simplitatea vine din faptul ca nu ocolesc divinul in aceasta problema.

Last edited by costel; 15.10.2009 at 17:01:43.
  #118  
Vechi 15.10.2009, 17:09:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu raspund ca si cand as fi la inaltime, raspund asa deoarece pentru mine lucrurile sunt simple. Stiu, poate par a fi invechit, rupt de realitate atunci cand imi cer certificarea la anumite lucruri prin duhovnic. Daca as fi intr-o astfel de situatie, nu stiu daca as avea puterea sa spun, bazandu-ma doar pe mine: ea este de mine ca a uitat trecutul, ea nu este de mine pentru ca inca se mai hraneste cu 'trecutul'. Duhovnicul poate sa vada daca este cu adevarat "jumatatea" ta sau a altuia. Asa ca simplitatea vine din faptul ca nu ocolesc divinul in aceasta problema.
Inainte de a intreba duhovnicul daca o persoana e " jumatatea" nu avem si noi niste criterii personale?

Unul dintre fostii mei m-a dus repede la duhovnicul lui pentru a-i afla opinia. Duhovnicul i-a sugerat sa se insoare mai repede pentru a nu ma pierde, dar eu nu am vrut sa ma mai marit cu el pentru ca asa am considerat eu de cuviinta. In acest caz se poate spune ca duhovnicului lui i s-a parut ca eu as fi fost '"jumatatea" aluia...dar s-a inselat, pentru ca eu nu eram de fapt si am simtit ca nici el nu era " jumatatea mea".

Last edited by AndruscaCIM; 15.10.2009 at 17:17:39.
  #119  
Vechi 15.10.2009, 17:16:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu raspund ca si cand as fi la inaltime, raspund asa deoarece pentru mine lucrurile sunt simple. Stiu, poate par a fi invechit, rupt de realitate atunci cand imi cer certificarea la anumite lucruri prin duhovnic. Daca as fi intr-o astfel de situatie, nu stiu daca as avea puterea sa spun, bazandu-ma doar pe mine: ea este de mine ca a uitat trecutul, ea nu este de mine pentru ca inca se mai hraneste cu 'trecutul'. Duhovnicul poate sa vada daca este cu adevarat "jumatatea" ta sau a altuia. Asa ca simplitatea vine din faptul ca nu ocolesc divinul in aceasta problema.
Sincer, daca ai avea dubii ai risca sa te increzi in sfatuitorul divin din duhovnicul tau pentru a iti da consimtamintul de a face acest pas crucial din viata ta?
  #120  
Vechi 15.10.2009, 17:18:41
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sincer, daca ai avea dubii ai risca sa te increzi in sfatuitorul divin din duhovnicul tau pentru a iti da consimtamintul de a face acest pas crucial din viata ta?
Ai pus punctul pe i.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
prietena penticostala ionell Generalitati 26 17.11.2010 10:35:27
prietena mea nu este fecioara livadarufelix Nunta 184 11.08.2010 20:47:30
ajutati-ma, sa ajut o prietena! maria_aura Secte si culte 37 12.03.2010 20:26:33