Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 07.05.2010, 15:48:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu. Dar cinstit ar fi fost sa fie ascultator, sa termine scoala, sa isi ia ceva de lucru, sa se intretina singur un an-doi, in timpul asta sa mediteze mai mult asupra ce vrea sa faca, sa se roage, sa mearga in scurte vizite la manastiri, sa discute cu alti oameni, si apoi, cu banii castigati de el, daca in continuare simtea chemarea spre manastire, sa plece unde vrea. Asta ar fi fost calea matura, si cred ca mult mai in linie cu invataturile lui Hristos.

Si oricum, si vorbesc din proprie experienta, si cred ca asta pot sa o spuna multi, cand nu asculti de parinti, si in special de mama, nu iti este bine. Chiar sunt curioasa, mama baiatului ce spune de toata treaba asta?
Cred ca scopul acestui thread nu este sa-l judecam pe Antonio si sa ne comparam cu el.. ca vezi eu ascult de mama. (ca nici eu nu ascultam de mama, sa fim seriosi, desi nu fugeam de acasa am suparat-o de mii de ori, probabil).

Ca mama, iti spun ca m-as bucura sa am un fiu ca Antonio...
Ce a facut nu este din rautate sau neascultare ci din un idealism extrem si dorinta de adevar. Poate ca va avea de suferit din aceasta cauza, dar pe termen lung mai mult sufera cei care renunta la idealurile lor.
Eu admir oamenii care pot fi dureros de onesti cu ei insisi (onestitatea doare intotdeauna). Cred ca are un caracter admirabil.

Daca a ales bine, Dumnezeu ii va calauzi pasii. Si va relua legatura cu familia. Tot ce putem face este sa ne rugam pt el si familia lui.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 07.05.2010, 16:05:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

A, dar nu il judec pe Antonio. Cred ca ii judec mai mult pe cei care sunt exaltati de alegerea pe care a facut-o. Si eu la 19-20 de ani m-am pus it tot felul de primejdii si Dumnezeu a avut grija de mine, la fel cum are grija si de el, poate si pentru rugaciunile mamei mele. Nu, nu am fugit de acasa, dar eram departe de casa.

Cumva, in continuare, am impresia ca ascultarea este o virtute mai mare decat a fi rebel.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #113  
Vechi 07.05.2010, 16:42:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cunoasteti multe lucruri si judecati baiatul aiurea..

Este posibil ca sa fi luat decizia asta abrupta de a se rupe de familie in urma unor certuri si discutii din care a inteles ca altfel n-ar fi posibil.
Se va linisti la un moment dat, nu cred ca va da complet uitarii familia in care a traiat atat timp, indiferent ce si cum.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 07.05.2010, 16:43:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@carmina - nu mi se pare corect cum fac copiii tai. Daca tu ii accepti asa, este decizia si treaba ta.

Eu sunt de acord cu Noesisaa.

Eu nu-l stiua sa bine pe Antonio de pe forum. Am citit unele postari si n-am priceput daca este catolic sau ortodox.
Fetele spun aici niste lucruri care dau de gandit: daca este asa schimbator in credinta si influentabil este grav.
Voi, ceilalti -chiar aprobati si admirati asa ceva?
Anna - pai tu, care esti asa severa in credinta, ti se pare bine sa treci asa de la una la alta, sa nu stii ce vrei?
Da, este normal la un tanar, si tocmai de asta nu este bine sa proneasca asa aiurea in necunoscut.

Daca pana la urma nu s-a dus la manastire? Sau daca se duce la vreo secta?
Nu mai incurajati si aprobati asa ceva!

Sa mai raspund la o intrebare: ba da, eu cred ca daca discuta clar si calm cu parintii se gasea o solutie si il ajutau.
Daca nu este vorba de a face ceva rau, exista solutii intotdeauna si nu cred ca sunt multi parinti chiar absurzi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #115  
Vechi 07.05.2010, 16:52:14
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@carmina - nu mi se pare corect cum fac copiii tai. Daca tu ii accepti asa, este decizia si treaba ta.

Eu sunt de acord cu Noesisaa.

Eu nu-l stiua sa bine pe Antonio de pe forum. Am citit unele postari si n-am priceput daca este catolic sau ortodox.
Fetele spun aici niste lucruri care dau de gandit: daca este asa schimbator in credinta si influentabil este grav.
Voi, ceilalti -chiar aprobati si admirati asa ceva?
Anna - pai tu, care esti asa severa in credinta, ti se pare bine sa treci asa de la una la alta, sa nu stii ce vrei?
Da, este normal la un tanar, si tocmai de asta nu este bine sa proneasca asa aiurea in necunoscut.

Daca pana la urma nu s-a dus la manastire? Sau daca se duce la vreo secta?
Nu mai incurajati si aprobati asa ceva!

Sa mai raspund la o intrebare: ba da, eu cred ca daca discuta clar si calm cu parintii se gasea o solutie si il ajutau.
Daca nu este vorba de a face ceva rau, exista solutii intotdeauna si nu cred ca sunt multi parinti chiar absurzi.
Gresesti in multe privinte incercand sa judeci anumite situatii; gresesti si atunci cand faci aprecieri la adresa copiilor mei, pe care in mod cert nu ai de unde sa-i cunosti.

Insa greselile tale, pe care acum refuzi sa le accepti, aduc destula amaraciune si amplifica o ingrijorare deja existenta; e atat de greu de priceput?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 07.05.2010, 16:58:43
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

daca o ascultam pe mama acum eram fro vanzatoare la frun magazin in sat.
maritata cu frun tractorist:))

la liceul de mate-fizica ma facea de ras la sedinte,ca intreba mereu ..ce iasa fata mea de aici
cand toata lumea stia ca 100 % intram la facultate

dupa liceu..iar n-am ascultat-o..am zis la dau la facultate in oras
m-am dus in gara..unde vine primul tren ..nu aveam bani..am fost cu nasu`..mi-a zis si cum sa ajung la Institutul..
si asa.. mama a fost mandra de mine..

am vrut sa mai scriu ca dupa 8 clase asta ..dar noroc cu profesoara de mate din sat.,care s-a ocupat de mine..

mai glumim..

Last edited by o_tzaranca; 07.05.2010 at 17:03:29.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 07.05.2010, 17:06:39
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Bravo tie "o_tzaranca"! Felicitari.
Daca mama ta nu are asa scoala, poate ca nu e vina dansei. Este totusi mama ta. Respect-o.
Iar aici era vorba de ascultat in alt sens.

@carmina - n-am nimic cu ai tai copii. Spuneam numai ca nu-mi place ceea ce fac. Tu singura ai povestit.
Si da, sunt mai realista. Nu stiu ce este asa gresit in asta. Eu am o experienta de viata, mai citesc, mai vad la televizor si in jurul meu ce se intampla.
Intelege tu: lumea spune aici ca era f.nehotarat si schimbator in credinta si asta este periculos (daca este si influentat). Eu nu stiam asta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #118  
Vechi 07.05.2010, 17:15:56
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Bravo tie "o_tzaranca"! Felicitari.
Daca mama ta nu are asa scoala, poate ca nu e vina dansei. Este totusi mama ta. Respect-o.
Iar aici era vorba de ascultat in alt sens.
esti dusa cu pluta ..fa fomeie ..rau de tot.
cred ca ai avut o copilarie traumatizata ..abuzuri..ceva nu e in regula in capsorul ala al tau..

zic Doamne fereste pana mor.

avocatii ..au cuvantul
sintem off..mai bine respectam omul acesta ..

Last edited by o_tzaranca; 07.05.2010 at 17:21:58.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 07.05.2010, 17:27:45
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mama-nene, da' multa treaba v-a mai dat baiatul asta de facut... Cred ca parintii lui au intr-adevar motive sa nu doarma, dar unii sunt mai catolici decat papa, bag-sama!...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si da, sunt mai realista. Nu stiu ce este asa gresit in asta.
Cred ca la Doamne-Doamne, nu prea tine realismul

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am o experienta de viata, mai citesc, mai vad la televizor si in jurul meu ce se intampla. Intelege tu: lumea spune aici ca era f.nehotarat si schimbator in credinta si asta este periculos (daca este si influentat). Eu nu stiam asta.
Ce citesti, ce vezi la televizor (probabil nu pe "Trinitas") si... ce spune lumea, nu convinge pe nimeni dintre cei care sunt in masura sa vada lucrurile intr-o lumina reala!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 07.05.2010, 17:38:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Impresia mea este ca Cristian ne roaga doar sa-l LOCALIZAM pa Antonio, daca se poate, prin network-ing-ul nostru, si doar atit.

Daca dinsul ar dori sa analizam prin prisma experientei noastre de viata si profesionale, in multe cazuri: medici, psihologi experimentati in lucrul cu tinerii cu sexualitatea si imaginatia lor, educatori familiarizati cu cazuri similare, cred ca ne-ar ruga sa o facem si pentru acest demers ne-ar furniza cu mai multe date personale si de caracter, atitudine fata de lume si viata,..etc insa este evident ca doreste sa tina confidentiala viata personala a lui Antonio si trebuie sa-i respectam aceasta dorinta nu sa intram in polemica presupuneri si inchipuiri.
( Poate mai incolo daca va dori acest lucru)

Eu personal as fi EXTREM de ingrijorat daca as auzi ca doreste sa faca parte dintr-un grup de tineri care doresc sa "scape de societate si de presiunile ei"... plecind la minastire, deoarece sigur va intilni diverse persoane ca el sau mai in virsta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a disparut reincarnarea din Biblie? wassabi Generalitati 82 10.07.2015 11:58:43